Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Jak leczy specjalista medycyny chińskiej?

Jak leczy specjalista medycyny chińskiej?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zadaniem specjalisty medycyny Wschodu jest przede wszystkim PROFILAKTYKA, czyli utrzymanie równowagi w przepływie energii, co może zapobiec rozwojowi potencjalnych chorób.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Jak leczy specjalista medycyny chińskiej?

Natomiast jeśli do schorzenia już doszło – zajmuje się on LECZENIEM, czyli przywróceniem równowagi energetycznej.

PROFILAKTYKA

Jak głosi legenda, w czasach starożytnych lekarz na dworze cesarskim miał wypłacaną pensję tylko wówczas, kiedy wszyscy byli zdrowi. Jeśli ktoś zaczynał chorować, wypłaty wstrzymywano, ponieważ świadczyło to o tym, że medyk źle wykonuje swoje obowiązki.

Zadaniem lekarza było bowiem przede wszystkim zapobieganie chorobom przez zalecanie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej dobranej indywidualnie dla każdego pacjenta, wypoczynku, zastosowania ziół leczniczych czy akupunktury.

Dzisiaj w medycynie chińskiej także kładzie się ogromny nacisk na profilaktykę i zaleca regularne konsultacje z terapeutą, nawet jeśli nie widać jeszcze objawów żadnej choroby. Jest w tym głęboka mądrość, ponieważ podczas stawiania diagnozy specjalista może zaobserwować lub przewidzieć jeszcze niezauważalne dla pacjenta początki choroby.

Jeśli uda mu się znaleźć przyczynę jej powstania i zaproponuje odpowiednie zmiany w trybie życia pacjenta, zastosuje akupunkturę i przepisze odpowiednie zioła, istnieje duża szansa na zapobieżenie rozwojowi choroby.

TERAPIA

Większość osób, niestety, trafia do specjalisty dopiero wtedy, gdy czują się naprawdę źle. Terapeuta po postawieniu diagnozy może zastosować jeden rodzaj terapii, dwa, a często wszystkie:

  • akupunkturę
  • odpowiednią dietę
  • ziołolecznictwo

We wszystkich przypadkach jest to działanie głównie na poziomie energetycznym. Nakłuwając pacjenta i manipulując igłą w określonym miejscu (punkcie akupunkturowym), z zastosowaniem prawidłowej techniki oraz z właściwą intencją, lekarz porusza przepływ energii w ludzkim ciele.

Jeśli chory cierpi np. na nadciśnienie z bólami głowy, lekarz tak „pracuje” igłą, żeby nadmiar energii zaczął odpływać z głowy i kierował się w dół. Przez wielu pacjentów ruch energii jest odczuwalny podczas zabiegu wręcz fizycznie.

Równowagę w przepływie energii mogą także przywrócić odpowiednio dobrane pożywienie oraz działające zdecydowanie silniej zioła. Zarówno produkty spożywcze, jak i rośliny lecznicze mają określone właściwości, związane między innymi z kierunkiem przepływu energii w organizmie – mogą wpływać na przepływ qi do środka albo na zewnątrz, w górę lub w dół.

Wiąże się to zawsze ze smakiem, jaki jest przypisany do danego produktu żywnościowego lub do danego zioła (patrz: Dieta pięciu smaków). I tak np. kawa kieruje energię w dół, a czerwone wino w górę. Jeżeli więc ktoś ma nadciśnienie i bóle głowy spowodowane wznoszącym się yang wątroby (jeden z wzorców chorobowych w medycynie chińskiej), to oznacza, że choroba kieruje jego energię nadmiernie w górę.

Świadczą o tym np. zaczerwienienie twarzy, zawroty głowy, uczucie gorąca, pulsowania w głowie itp. Z jego diety lepiej więc wyeliminować czerwone wino i inne produkty wznoszące qi do góry i zaproponować w zamian produkty kierujące energię w dół i równoważące jej przepływ.

Właściwości kierowania energii muszą być szczególnie uważnie brane pod uwagę w trakcie terapii ziołami. Rośliny lecznicze bowiem działają bardzo silnie i niewłaściwie zastosowane mogą pacjentowi poważnie zaszkodzić. Dlatego fitoterapeuta musi wykazywać się bardzo dobrą znajomością ich działania energetycznego.

Do innych właściwości produktów żywnościowych oraz ziół należy także ich zdolność do ogrzewania lub wychładzania organizmu – co także wpływa na przebieg terapii.

Jak długo trwa leczenie?

Czas trwania terapii zależy od wielu czynników. Czasami, żeby ustalić źródło choroby, potrzebnych jest nawet kilka wizyt. Lekarz nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie przebiegała terapia, ponieważ każdy pacjent może na leczenie zareagować zupełnie inaczej.

Dlatego na kolejnych wizytach musi być on niejako diagnozowany od nowa. Jest to konieczne, żeby ocenić oddziaływanie ziół czy akupunktury, sprawdzić, które organy się wzmocniły, które być może osłabiły, i w zależności od aktualnego stanu zdrowia zweryfikować dalsze postępowanie.

Należy reagować na bieżąco, podążać za wciąż zmieniającymi się potrzebami organizmu. Aby kuracja przebiegała jak najpełniej i najskuteczniej, lekarz potrzebuje od swojego pacjenta współpracy i otwartości, cierpliwości i zaufania.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły