Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Ziołolecznictwo w medycynie chińskiej

Ziołolecznictwo w medycynie chińskiej

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Medycynę chińską kojarzy się najczęściej z akupunkturą, ale jej podstawowe narzędzie terapeutyczne stanowią także zioła. Istnieją zasadnicze różnice między ziołolecznictwem, które znamy i stosujemy w Europie, a tym rozwiniętym w Chinach.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Ziołolecznictwo w medycynie chińskiej

Na Zachodzie zazwyczaj stosujemy napary lub ekstrakty z jednego bądź kilku ziół połączonych w mieszankę. W medycynie chińskiej nie stosuje się pojedynczych ziół. Z reguły używa się dużej ich ilości połączonych w tzw. formułę. Dlatego też jednostką terapeutyczną nie jest pojedyncza substancja lecznicza, lecz formuła ziołowa.

Wchodzące w jej skład zioła wspierają się nawzajem i uzupełniają swoje działanie, są też w odpowiedni sposób przetworzone i odpowiednio przygotowane. Zadaniem formuły jest leczenie zaburzeń równowagi energetycznej w ciele człowieka.

Specjalista medycyny chińskiej, przepisując pacjentowi odpowiednią formułę ziołową, bierze pod uwagę następujące jej właściwości:

Termika

Określa, czy zioła wchodzące w skład formuły działają na organizm ochładzająco czy rozgrzewająco. Nie ma to nic wspólnego z temperaturą spożywanej mieszanki ziołowej. Można ją podać pacjentowi w postaci gorącego wywaru, ale jeśli będą to zioła zimne, to ich termika w efekcie spowoduje wychłodzenie organizmu.

Smak

W zależności od tego, jaki smak zioła reprezentują: słodki, gorzki, słony, kwaśny lub ostry, będą one wywierały określony wpływ na kierunek przepływu energii w danym narządzie. Smak zioła determinuje również rodzaj jego działania leczniczego, np. zioła o smaku ostrym mają najczęściej działanie rozgrzewające, natomiast zioła kwaśne z reguły wychładzają organizm.

Obszar oddziaływania

Określa, na jaki narząd dane zioło działa najsilniej.

Uwaga! Pomimo że zioła chińskie są stosowane od tysięcy lat i są naturalną metodą leczniczą, nie powinno się ich zażywać na własną rękę. Zioła wykazują bardzo silne działanie, z czego pacjenci nie zdają sobie często sprawy i są przekonani, że stosowanie ziół jest bezpieczne i łagodne.

Tymczasem niewłaściwie dobrana formuła może spowodować różne zaburzenia, a wręcz okazać się toksyczna i szkodliwa. Terapia ziołami wymaga ogromnej wiedzy oraz doświadczenia i jest bezpieczna tylko wówczas, gdy zaleci ją i przeprowadzi wykwalifikowany specjalista medycyny chińskiej.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły