Ostrożnie z kurkuminą!

Kurkuma już od dłuższego czasu zajmuje wysokie miejsce na liście popularnych superfoods. Równie modne są suplementy z kurkumą. Czy na pewno możesz przyjmować je bez kontroli?
Czemu lepiej nie przesadzić z kurkuminą zawartą w suplementach z kurkumy?

Kurkuma to jeden z licznych przykładów superżywności, czyli produktów spożywczych, których jedzenie przynosi korzyści zdrowotne. Oprócz świeżego i sproszkowanego korzenia można też kupić suplementy z kurkumą, a dokładnie ze skoncentrowanym wyciągiem z rośliny. Biją one ostatnio rekordy popularności z powodu doniesień naukowych o  właściwościach antyrakowych kurkuminy (substancji zawartej w kurkumie). Może ona również zapobiegać chorobom serca, poprawiać pamięć i zmniejszać bóle reumatyczne.

Ale uwaga! Jeśli przyjmujesz suplementy z kurkumą długotrwale, możesz doprowadzić do zapalenia wątroby. Dlatego przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem. Zasada ta dotyczy  zresztą wszystkich suplementów i leków ziołowych – to, że coś jest naturalnie, nie znaczy, że nie może zaszkodzić albo wejść w interakcję z lekami!

Nie musisz się natomiast obawiać świeżej i sproszkowanej kurkumy – zawiera ona ok. 3 proc. kurkuminy.

Dlaczego powinno się uważać na suplementy wapnia?

20.11.2019
Gdy na dworze ziąb i słota, najlepiej jest rozgrzać się miską pysznej zupy. Przedstawiamy 3 pyszne, niskokaloryczne, lecz sycące zupy, które wzmocnią odporność i poprawią ci humor.
29.08.2019
Hit letniego menu. Zielone, żółte i fioletowe strąki – idealny dodatek do obiadu i świetna superzdrowa przekąska dobra dla dbających o linię, diabetyków, chorych na serce, kobiet w ciąży i w okresie menopauzy oraz osób zagrożonych nowotworami.
24.09.2019
Jędrna i krzepka, bliska kuzynka brokułów, kalafiora i brukselki o imponującym wachlarzu możliwości. Kalarepa wzmacnia oczy, chroni przed anemią, działa bakteriobójczo, grzybobójczo, a także przeciwnowotworowo. Do tego fenomenalnie smakuje. Nic tylko chrupać na zdrowie!
05.10.2017
Wstydliwa sprawa. Uporczywe wysiadywanie w toalecie bez efektów. Napięcie w podbrzuszu, wzdęcia, ból. Długotrwałe zaparcia to poważna choroba, a nie zwyczajna dolegliwość. Zobacz, jak skutecznie i bezpiecznie może ci pomóc medycyna chińska.
16.03.2019
Po którą sięgnąć: butelkowaną czy kranówkę? Wysokozmineralizowaną czy źródlaną? Podpowiadamy, która woda jest najzdrowsza i najbezpieczniejsza.
06.03.2018
Mleko kokosowe uznawane jest za najlepsze i najzdrowsze ze wszystkich rodzajów mleka roślinnego. To nasz wielki sprzymierzeniec w walce z infekcjami, źródło wielu cennych minerałów oraz zastrzyk energii. Najlepiej zrób je sama, pij codziennie i… zapomnij o chorowaniu.