Ostrożnie z kurkuminą!

Kurkuma już od dłuższego czasu zajmuje wysokie miejsce na liście popularnych superfoods. Równie modne są suplementy z kurkumą. Czy na pewno możesz przyjmować je bez kontroli?
Czemu lepiej nie przesadzić z kurkuminą zawartą w suplementach z kurkumy?

Kurkuma to jeden z licznych przykładów superżywności, czyli produktów spożywczych, których jedzenie przynosi korzyści zdrowotne. Oprócz świeżego i sproszkowanego korzenia można też kupić suplementy z kurkumą, a dokładnie ze skoncentrowanym wyciągiem z rośliny. Biją one ostatnio rekordy popularności z powodu doniesień naukowych o  właściwościach antyrakowych kurkuminy (substancji zawartej w kurkumie). Może ona również zapobiegać chorobom serca, poprawiać pamięć i zmniejszać bóle reumatyczne.

Ale uwaga! Jeśli przyjmujesz suplementy z kurkumą długotrwale, możesz doprowadzić do zapalenia wątroby. Dlatego przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem. Zasada ta dotyczy  zresztą wszystkich suplementów i leków ziołowych – to, że coś jest naturalnie, nie znaczy, że nie może zaszkodzić albo wejść w interakcję z lekami!

Nie musisz się natomiast obawiać świeżej i sproszkowanej kurkumy – zawiera ona ok. 3 proc. kurkuminy.

Dlaczego powinno się uważać na suplementy wapnia?

26.04.2019
Czekoladka, potem jedna, druga, trzecia. Sernik, tort bezowy… Nie potrafisz się im oprzeć. Ale za chwile słodkich rozkoszy, przychodzi często słono zapłacić. Wiesz, że powinnaś ograniczyć słodycze lub z nich zrezygnować. Ale… nie udaje ci się. Silna wola nie wystarczy, gdy w grę wchodzi uzależnienie od cukru. Na szczęście jest kilka sposobów, by poskromić apetyt na słodycze. Warto […]
11.03.2019
Jagody goji, lub inaczej owoce goji, do niedawna kompletnie u nas nieznane, w ostatnich latach zagościły w sklepach ze zdrową żywnością i w naszych owsiankach. Niektórzy podchodzą do nich nieufnie, inni nie bardzo wiedzą, jak je przygotować, jeszcze kolejni zajadają się nimi codziennie. Warto zatem poznać kilka faktów „z życia goji”.
02.03.2019
Nawet nie wiesz, ile zalet kryją w sobie świeże zioła. Pachnące, zielone i zawsze pod ręką. Bezcenne dla podniebienia i dla zdrowia. Nie dość, że poprawiają smak każdego najprostszego nawet dania i wspomagają trawienie, uspokajają, mogą też zwalczać bakterie, wirusy, a nawet walczyć z nowotworami. Posadź zioła na parapecie, naprawdę warto.
14.11.2018
Skoro regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie ciała, to dlaczego nie zacząć  stosować też ćwiczeń poprawiających kondycję i wygląd twarzy oraz szyi? Sprawdź, na czym polega joga twarzy! Konsultacja: Olga Szemley twórczyni autorskiej metody ćwiczeń oraz Iwona Kwaśny i Anna Filipowicz – instruktorki z Yogattractive, http://yogattractive.com/.
03.09.2018
W dawnych czasach sól była cenniejsza od złota. Dziś kupisz ją w każdym sklepie i to w wielu odmianach. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się egzotyczne odmiany, np. himalajska różowa i czarna – czy zasłużenie? Sprawdź, czym różnią się od rodzimej soli i czy istnieje coś takiego jak zdrowa sól.
29.11.2018
Dzisiejsze określenie „medycyna” zawęża się często do studiów tylko nad człowiekiem, funkcjonowaniem ludzkiego organizmu, chorobami i próbami przywrócenia zdrowia chorym ludziom. W starożytnych Chinach medycyna opierała się na systemach filozoficznych, które nie tylko próbowały znaleźć skuteczne remedia na ludzkie dolegliwości, lecz przede wszystkim dążyły do zrozumienia zjawisk, jakie kierują makrokosmosem (wszechświat) i mikrokosmosem (człowiek) oraz […]