Ostrożnie z kurkuminą!

Kurkuma już od dłuższego czasu zajmuje wysokie miejsce na liście popularnych superfoods. Równie modne są suplementy z kurkumą. Czy na pewno możesz przyjmować je bez kontroli?
Czemu lepiej nie przesadzić z kurkuminą zawartą w suplementach z kurkumy?

Kurkuma to jeden z licznych przykładów superżywności, czyli produktów spożywczych, których jedzenie przynosi korzyści zdrowotne. Oprócz świeżego i sproszkowanego korzenia można też kupić suplementy z kurkumą, a dokładnie ze skoncentrowanym wyciągiem z rośliny. Biją one ostatnio rekordy popularności z powodu doniesień naukowych o  właściwościach antyrakowych kurkuminy (substancji zawartej w kurkumie). Może ona również zapobiegać chorobom serca, poprawiać pamięć i zmniejszać bóle reumatyczne.

Ale uwaga! Jeśli przyjmujesz suplementy z kurkumą długotrwale, możesz doprowadzić do zapalenia wątroby. Dlatego przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem. Zasada ta dotyczy  zresztą wszystkich suplementów i leków ziołowych – to, że coś jest naturalnie, nie znaczy, że nie może zaszkodzić albo wejść w interakcję z lekami!

Nie musisz się natomiast obawiać świeżej i sproszkowanej kurkumy – zawiera ona ok. 3 proc. kurkuminy.

Dlaczego powinno się uważać na suplementy wapnia?

26.04.2019
Czekoladka, potem jedna, druga, trzecia. Sernik, tort bezowy… Nie potrafisz się im oprzeć. Ale za chwile słodkich rozkoszy, przychodzi często słono zapłacić. Wiesz, że powinnaś ograniczyć słodycze lub z nich zrezygnować. Ale… nie udaje ci się. Silna wola nie wystarczy, gdy w grę wchodzi uzależnienie od cukru. Na szczęście jest kilka sposobów, by poskromić apetyt na słodycze. Warto […]
05.08.2019
Zachwycają kolorem, zachęcają smakiem i aromatem. Ale co najważniejsze – są bogatym źródłem witaminy D, prozdrowotnych antyoksydantów, w dodatku mogą zwalczać pasożyty.
07.08.2019
Bardziej kojarzy się z lekami na wątrobę niż z kuchnią. Tymczasem może być naprawdę smaczną przekąską, a pod względem właściwości prozdrowotnych deklasuje konkurencję –  pomoże podreperować wątrobę, uregulować cukier, a nawet walczy z bakteriami i drożdżami.
21.06.2019
Wydaje ci się, że potrzeba specjalnie zaprojektowanych, rozciągających się na wiele hektarów parków, by skorzystać z terapeutycznej mocy natury? Mylisz się! Wystarczy niewielki skrawek ziemi, choćby w skrzynce na balkonie, żeby poczuć spokój i szczęście. Sprawdź, na czym polega hortiterapia.
11.07.2019
Colocynthis jest lekiem homeopatycznym, o którym warto pamiętać, gdy twoje dziecko cierpi na kolki niemowlęce, a ty skręcasz się z bólu, gdy dopada cię skurcz brzucha. Małe kuleczki mogą okazać się niezastąpione, gdy gwałtownie potrzebujesz leku rozkurczowego, a już próbowałaś wszystkiego…
09.04.2019
Choć temat nie jest już tak wstydliwy jak kiedyś, to nadal dla publicznej ochrony zdrowia nie istnieje. 6 milionów Polek, które borykają się z nietrzymaniem moczu, muszą szukać pomocy na własną rękę. I często błądzą w gąszczu nieskutecznych terapii. A przecież tę dolegliwość można leczyć. Małgorzata Starzec, fizjoterapeutka uroginekologiczna z Centrum Medycznego „Żelazna” i Centrum […]