Strona główna Zdrowie Czy kurkuma pomaga przy bólach stawów?

Czy kurkuma pomaga przy bólach stawów?

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Choroby zapalne stawów stanowią spore wyzwanie dla współczesnej medycyny. Często towarzyszą im silne dolegliwości bólowe, zwalczane najczęściej poprzez niesteroidowe leki przeciwzapalne. Te jednak, stosowane przez dłuższy czas, mogą mieć niekorzystne działanie m.in. na błonę śluzową żołądka. Kuracja kurkumą stanowi naturalny sposób na zredukowanie uciążliwych dolegliwości.

Strona główna Zdrowie Czy kurkuma pomaga przy bólach stawów?

Czy kurkuma pomaga na stawy?

Nie wszyscy wiedzą, z czego wynikają korzyści prozdrowotne tej popularnej przyprawy o egzotycznym rodowodzie. Zawarta w niej kurkumina ma działanie przeciwzapalne.

Choroby zapalne stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, często powodują silne dolegliwości bólowe, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W ich przebiegu kluczową rolę odgrywają czynniki prozapalne. Kurkumina hamuje ich rozwój. Ponadto oddziałuje na ważny enzym – cyklooksygenazę – który uczestniczy w reakcjach obronnych organizmu i przyczynia się do syntezy związków wykazujących aktywność prozapalną.

Oprócz tego kurkumina, jako antyoksydant, neutralizuje wolne rodniki, czyli reaktywne cząsteczki sprzyjające powstawaniu w organizmie prozapalnych cytokin.

Kurkuma na stawy – jak ją stosować?

Niektóre osoby sięgają po suplementy z kurkuminą. Istnieją też domowe sposoby na łagodzenie objawów chorób zapalnych stawów. Można stosować na przykład okłady, maści czy pastę z kurkumy na stawy. Jak przygotować je samodzielnie? O tym poniżej.

Kurkuma na stawy – przepisy

Kurkuma nie zawsze musi być stosowana w postaci naparów i potraw. Dużą popularnością cieszą się maści i pasty, które aplikuje się w miejscu bólu. Opierają się na połączeniu kurkuminy z innymi składnikami zwiększającymi jej biodostępność.

Kurkuma z imbirem

Plaster imbiru należy zalać szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie do naparu należy wlać kolejną szklankę wody o temperaturze pokojowej (około 20 stopni Celsjusza), dodać sok wyciśnięty z jednej cytryny, pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy, szczyptę pieprzu i łyżeczkę ksylitolu lub miodu dla smaku. Całość dobrze wymieszać i wypić od razu po przygotowaniu.

Kurkuma z miodem

Miód i kurkuma to składniki, które działają przeciwzapalnie. Szklankę miodu (np. lipowego lub manuka) należy połączyć z łyżką sproszkowanej kurkumy i szczyptą pieprzu, a następnie dobrze wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę można rozpuścić w wodzie lub herbacie.

Maść z kurkumy na stawy kolanowe

Aby przygotować maść z kurkumy, do stosowania m.in. na stawy kolanowe, trzeba wymieszać łyżeczkę jogurtu naturalnego, łyżeczkę miodu i łyżeczkę sproszkowanej kurkumy. Otrzymaną miksturę nakłada się na miejsca dotknięte bólem.

Pasta z kurkumy na stawy

Pastę z kurkumy przygotowuje się z 6 łyżek wody, 2 łyżeczek kurkumy w proszku, 0,5 łyżeczki pieprzu czarnego i 0,5 łyżeczki imbiru. Wszystkie składniki należy umieścić w małym garnku i zagotować. Po osiągnięciu temperatury wrzenia zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez 8 minut, cały czas mieszając. Po przestudzeniu należy nałożyć mieszankę na bolące miejsce. Tak przygotowaną pastę z kurkumy można przechowywać w lodówce przez 2 tygodnie.

Sprawdź, która metoda przyniesie najlepsze efekty w twoim przypadku. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem kurkumy na stawy skontaktuj się z lekarzem.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły