Spis treści
Sieć połączeń
Tak jak krew płynie w naczyniach krwionośnych, czyli żyłach i tętnicach, a limfa przepływa przez naczynia limfatyczne, tak energia przepływa przez kanały zwane meridianami. Tworzą one skomplikowaną sieć, która łączy ze sobą wszystkie części organizmu.
Jeśli qi przepływa bez zakłóceń, wszystko w naszym ciele, emocjach i psychice znajduje się w równowadze – jesteśmy zdrowi. Natomiast jeśli dojdzie do zaburzenia energetycznego w ważnym miejscu jednego lub kilku meridianów, zaczynamy chorować.
Blokada przepływu qi
Do blokady (lub spowolnienia) przepływu qi może dojść na jednym z trzech fundamentalnych poziomów: fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Na przykład jeśli problem dotyczy sfery emocji – powiedzmy, że ktoś stracił bliską osobę i nie może się z tym pogodzić – zaburzenie w przepływie energii będzie tak silne, że w jednym lub kilku miejscach organizmu zaczną się pojawiać dolegliwości.
Zazwyczaj objawy te dotyczą miejsca najsłabszego, tzw. słabego ogniwa, nadwerężonego w przeszłości w przebiegu jakiejś choroby lub urazu czy uwarunkowanego chorobami w rodzinie. U jednej osoby może to być układ oddechowy (duszności), u innej krwionośny (nadciśnienie), u jeszcze innej zaatakowany zostanie żołądek itd.
Z czasem takie zaburzenia w przepływie qi mogą doprowadzić do rozwoju poważnych patologii, jak np. nowotworu lub stwardnienia rozsianego.
Efekt domina
Zadaniem terapeuty medycyny chińskiej jest jak najszybciej odkryć źródło problemu i zapobiec dalszym zniszczeniom. Wracając do przykładu z dominem, łatwiej jest naprawić skomplikowaną konstrukcję, kiedy wywróciło się tylko kilka klocków, niż kiedy jest zburzona większość układanki