Ból zęba na wakacjach – jak sobie z nim poradzić?

Wygląda to na złośliwość losu, ale często właśnie gdy wyjeżdżamy na urlop, jesteśmy daleko od domu i naszego stomatologa – wypada plomba, nagle zaczyna boleć ząb albo dziąsło. Co robić w takiej sytuacji? Szukać pomocy w najbliższym gabinecie czy poradzić sobie samemu? Pytamy eksperta, lekarza stomatologa Konrada Teleckiego, eksperta DentaCare Medicover Stomatologia.
Jak poradzić sobie z bólem zęba na wakacjach?

– Co zrobić, jeśli na urlopie wypadnie plomba?

– Oczywiście najlepszą opcją będzie skorzystanie z pomocy stomatologa, który może założyć nowe wypełnienie lub zabezpieczyć ząb opatrunkiem. Ale jeżeli nie mamy możliwości udania się do specjalisty, można posiłkować się wypełnieniem tymczasowym, które dostępne jest w aptekach. Umieszcza się go w zębie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Taki opatrunek zabezpiecza ząb przed czynnikami zewnętrznymi np. resztkami jedzenia, bakteriami. Znosi nadwrażliwość na bodźce termiczne, a także chroni tkanki miękkie przed ostrymi krawędziami zęba.

Przeciwwskazaniami do stosowania tymczasowych uzupełnień są: stan zapalny miazgi zęba, odsłonięcie miazgi zębowej, patologiczna ruchliwość zęba, samoistne bóle oraz ewentualne uczulenie na składniki preparatu.

– Czasami silny ból zęba pojawia się podczas lotu samolotem – o czym to świadczy i  jak sobie pomóc?

– Nagły atak bólu zęba, akurat w trakcie lotu, to zazwyczaj barodontalgia (aerodontalgia). Powstaje  wskutek zmiany ciśnienia otoczenia. Przyczynę dolegliwości stanowią np. utajone ogniska zapalne i stany zapalne miazgi czy choroby przyzębia, ropnie czy torbiele. Ostry, tępy lub pulsujący ból zęba może pojawić się również w czasie nurkowania czy wspinaczki górskiej.

Niestety w przypadku nagłego ataku bólu zęba, w trakcie lotu samolotem, niewiele możemy zrobić. Pozostają nam jedynie doustne środki przeciwbólowe. Po wylądowaniu konieczna będzie natychmiastowa wizyta u dentysty. W przypadku bólu aerodontalgicznego najważniejsze jest wyleczenie próchnicy czy zapalenia miazgi. Miejmy na uwadze to, że leczenie za granicą jest bardzo kosztowne, dlatego lepiej jest zrobić dokładny przegląd swoich zębów przed urlopem.

Wizyta u dentysty podczas urlopu.

– Jak sobie poradzić gdy rozboli dziąsło? Czy pomocne będą płukanki z szałwią lub żucie goździków?

– Powodów bólu dziąsła może być wiele, są to np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, wystąpienie urazu mechanicznego, niedobór witaminowy, a nawet efekt uboczny stosowania jakiegoś leku. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować to ze stomatologiem, który postawi diagnozę i na jej podstawie ustali dalszy kierunek działań. Awaryjnie można ratować się przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi preparatami dostępnymi w aptekach np. płukankami lub żelami zawierającymi chlorheksydynę czy też tymi na bazie ziół np. szałwią czy rumiankiem. Żucie goździków na pewno nie zaszkodzi, ale… ulga może być niewielka.

– A co jeśli rozboli ząb i pojawi się opuchlizna?

– W przypadku takich dolegliwości stosowanie domowych sposobów nie ma sensu. Obrzęk i ból może świadczyć o dużym stanie zapalnym. Nieleczone zęby z martwą bądź zgorzelinową miazgą, stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych pozostawione bez leczenia, rozlane zapalenia kości, zaawansowane zapalenia przyzębia oraz utrudnione wyrzynanie zębów mądrości – to wszystko może być odpowiedzialne za ból i opuchliznę. W takich przypadkach niezbędne okazać się może leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcja. Często wymagane jest również podanie antybiotyku oraz leków przeciwbólowych. Aby złagodzić ból, można przyłożyć zimny okład do policzka i poszukać najbliższego gabinetu stomatologicznego.

11.09.2019
Gdy dokucza ci pieczenie, podrażnienie i zmęczenie oczu, sięgnij po leki naturalne, które szybko pomogą uporać się z takimi dolegliwościami. Homeopatia proponuje szereg specyfików, wskazanych w łagodnych stanach zapalnych oczu, które nie wymagają specjalistycznego leczenia okulistycznego.
05.09.2019
Czy wiecie, że krokodyle amerykańskie wymieniają wszystkie swoje zęby na nowe nawet 50 razy w ciągu życia?! Wiele gadów, płazów czy ryb ma podobne umiejętności. Możemy tylko im pozazdrościć. Po wypadnięciu mleczaków stałe zęby muszą nam wystarczyć na zawsze. Ale wszystko wskazuje na to, że niebawem się to zmieni! Jak donoszą naukowcy, w najbliższym czasie […]
05.07.2019
Ból stawów to problem, na który narzeka wiele osób. Problem ten często nasila się podczas gwałtownych zmian pogody. Warto zatem wiedzieć, jakie naturalne metody skutecznie pozwolą złagodzić dolegliwości stawowe oraz ustrzec się ich na przyszłość.
28.06.2018
Pierwszym sygnałem przeziębienia u małego dziecka może być złe samopoczucie objawiające się apatią, sennością czy płaczliwością. Starsze dzieci mogą się skarżyć na drapanie w gardle czy uczucie zatkanego nosa. Objawy tej choroby początkowo nie są zbyt dokuczliwe. Jeśli jednak chcemy, by maluch przeszedł ją łagodnie i w miarę szybko, powinniśmy reagować od razu.
01.06.2018
Przerost i zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) to najczęstsze schorzenie występujące u mężczyzn w starszym wieku. Jeśli choroba jest zaawansowana, jedyną pewną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Ale jeśli dolegliwości nie są jeszcze nasilone, warto zastosować leczenie roślinne, które może powstrzymać rozwój choroby. Sprawdź, jakie leki roślinne będą pomocne w leczeniu łagodnego zapalenia prostaty.
16.02.2019
Twoje dziecko nie ma apetytu? Kaszle? Ma gorączkę? Słabą odporność? Żaden problem – daj mu syrop, będzie zdrowy. Taki przekaz ma wiele reklam emitowanych w radio, internecie i telewizji skierowanych do rodziców małych dzieci. STOP! UWAGA! Zanim dasz się nabrać na ten lukrowany przekaz, dobrze się zastanów, czy stosując takie porady nie szkodzisz poważnie dziecku. […]