Ból zęba na wakacjach – jak sobie z nim poradzić?

Wygląda to na złośliwość losu, ale często właśnie gdy wyjeżdżamy na urlop, jesteśmy daleko od domu i naszego stomatologa – wypada plomba, nagle zaczyna boleć ząb albo dziąsło. Co robić w takiej sytuacji? Szukać pomocy w najbliższym gabinecie czy poradzić sobie samemu? Pytamy eksperta, lekarza stomatologa Konrada Teleckiego, eksperta DentaCare Medicover Stomatologia.
Jak poradzić sobie z bólem zęba na wakacjach?

– Co zrobić, jeśli na urlopie wypadnie plomba?

– Oczywiście najlepszą opcją będzie skorzystanie z pomocy stomatologa, który może założyć nowe wypełnienie lub zabezpieczyć ząb opatrunkiem. Ale jeżeli nie mamy możliwości udania się do specjalisty, można posiłkować się wypełnieniem tymczasowym, które dostępne jest w aptekach. Umieszcza się go w zębie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Taki opatrunek zabezpiecza ząb przed czynnikami zewnętrznymi np. resztkami jedzenia, bakteriami. Znosi nadwrażliwość na bodźce termiczne, a także chroni tkanki miękkie przed ostrymi krawędziami zęba.

Przeciwwskazaniami do stosowania tymczasowych uzupełnień są: stan zapalny miazgi zęba, odsłonięcie miazgi zębowej, patologiczna ruchliwość zęba, samoistne bóle oraz ewentualne uczulenie na składniki preparatu.

– Czasami silny ból zęba pojawia się podczas lotu samolotem – o czym to świadczy i  jak sobie pomóc?

– Nagły atak bólu zęba, akurat w trakcie lotu, to zazwyczaj barodontalgia (aerodontalgia). Powstaje  wskutek zmiany ciśnienia otoczenia. Przyczynę dolegliwości stanowią np. utajone ogniska zapalne i stany zapalne miazgi czy choroby przyzębia, ropnie czy torbiele. Ostry, tępy lub pulsujący ból zęba może pojawić się również w czasie nurkowania czy wspinaczki górskiej.

Niestety w przypadku nagłego ataku bólu zęba, w trakcie lotu samolotem, niewiele możemy zrobić. Pozostają nam jedynie doustne środki przeciwbólowe. Po wylądowaniu konieczna będzie natychmiastowa wizyta u dentysty. W przypadku bólu aerodontalgicznego najważniejsze jest wyleczenie próchnicy czy zapalenia miazgi. Miejmy na uwadze to, że leczenie za granicą jest bardzo kosztowne, dlatego lepiej jest zrobić dokładny przegląd swoich zębów przed urlopem.

Wizyta u dentysty podczas urlopu.

– Jak sobie poradzić gdy rozboli dziąsło? Czy pomocne będą płukanki z szałwią lub żucie goździków?

– Powodów bólu dziąsła może być wiele, są to np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, wystąpienie urazu mechanicznego, niedobór witaminowy, a nawet efekt uboczny stosowania jakiegoś leku. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować to ze stomatologiem, który postawi diagnozę i na jej podstawie ustali dalszy kierunek działań. Awaryjnie można ratować się przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi preparatami dostępnymi w aptekach np. płukankami lub żelami zawierającymi chlorheksydynę czy też tymi na bazie ziół np. szałwią czy rumiankiem. Żucie goździków na pewno nie zaszkodzi, ale… ulga może być niewielka.

– A co jeśli rozboli ząb i pojawi się opuchlizna?

– W przypadku takich dolegliwości stosowanie domowych sposobów nie ma sensu. Obrzęk i ból może świadczyć o dużym stanie zapalnym. Nieleczone zęby z martwą bądź zgorzelinową miazgą, stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych pozostawione bez leczenia, rozlane zapalenia kości, zaawansowane zapalenia przyzębia oraz utrudnione wyrzynanie zębów mądrości – to wszystko może być odpowiedzialne za ból i opuchliznę. W takich przypadkach niezbędne okazać się może leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcja. Często wymagane jest również podanie antybiotyku oraz leków przeciwbólowych. Aby złagodzić ból, można przyłożyć zimny okład do policzka i poszukać najbliższego gabinetu stomatologicznego.

05.07.2019
Ból stawów to problem, na który narzeka wiele osób. Problem ten często nasila się podczas gwałtownych zmian pogody. Warto zatem wiedzieć, jakie naturalne metody skutecznie pozwolą złagodzić dolegliwości stawowe oraz ustrzec się ich na przyszłość.
13.05.2019
Bryonia alba jest lekiem homeopatycznym, który przyda ci się zarówno w infekcji, jak i w przypadku urazu. Zastosowany właściwie, szybko przyniesie ulgę w suchym kaszlu, pomoże pozbyć się uciążliwych zaparć lub złagodzi dolegliwości bólowe. Pamiętaj o nim, gdy podczas choroby najchętniej leżałbyś całkowicie bez ruchu…
02.05.2019
Phytolacca decandra to jeden z ważnych leków homeopatycznych, który warto mieć zawsze w domowej apteczce. Pamiętaj o nim, gdy zaczyna boleć cię gardło, jeśli czujesz, że bierze cię grypa, ale także wtedy, gdy twoja pociecha źle znosi ząbkowanie…
29.10.2018
Nagle ktoś podczas rozmowy z tobą zaczyna mieć problemy z mówieniem, opada mu kącik ust, być może bezwładna staje się ręka… To może być udar mózgu! Jeśli zareagujesz szybko i prawidłowo, możesz uratować tej osobie życie. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu – przypominamy więc jak rozpoznać udar mózgu i jak pomóc choremu.
03.09.2018
W dawnych czasach sól była cenniejsza od złota. Dziś kupisz ją w każdym sklepie i to w wielu odmianach. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się egzotyczne odmiany, np. himalajska różowa i czarna – czy zasłużenie? Sprawdź, czym różnią się od rodzimej soli i czy istnieje coś takiego jak zdrowa sól.
25.06.2019
To chyba jedyna na całym świecie substancja, który naprawdę pomaga stracić zbędne kilogramy, a jednocześnie przynosi naszemu zdrowiu wymierne korzyści. Sprawdź, dlaczego witamina D, a właściwie jej niedobór, ma wpływ na epidemię otyłości.