Strona główna Zdrowie Ból zęba na wakacjach – jak sobie z nim poradzić?

Ból zęba na wakacjach – jak sobie z nim poradzić?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wygląda to na złośliwość losu, ale często właśnie gdy wyjeżdżamy na urlop, jesteśmy daleko od domu i naszego stomatologa – wypada plomba, nagle zaczyna boleć ząb albo dziąsło. Co robić w takiej sytuacji? Szukać pomocy w najbliższym gabinecie czy poradzić sobie samemu? Pytamy lekarza stomatologa Konrada Teleckiego, eksperta DentaCare Medicover Stomatologia.

Strona główna Zdrowie Ból zęba na wakacjach – jak sobie z nim poradzić?

Dorota Mirska-Królikowska: Co zrobić, jeśli na urlopie wypadnie plomba?

Lek. Konrad Telecki: Oczywiście najlepszą opcją będzie skorzystanie z pomocy stomatologa, który może założyć nowe wypełnienie lub zabezpieczyć ząb opatrunkiem. Ale jeżeli nie mamy możliwości udania się do specjalisty, można posiłkować się wypełnieniem tymczasowym, które dostępne jest w aptekach.

Wypełnienie umieszcza się w zębie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Taki opatrunek zabezpiecza ząb przed czynnikami zewnętrznymi np. resztkami jedzenia, bakteriami. Znosi nadwrażliwość na bodźce termiczne, a także chroni tkanki miękkie przed ostrymi krawędziami zęba.

Przeciwwskazaniami do stosowania tymczasowych uzupełnień są:

  • stan zapalny miazgi zęba
  • odsłonięcie miazgi zębowej
  • patologiczna ruchliwość zęba
  • samoistne bóle zębów
  • ewentualne uczulenie na składniki preparatu

Leki homeopatyczne na ból zęba i po zabiegu stomatologicznym

– Czasami silny ból zęba pojawia się podczas lotu samolotem – o czym to świadczy i jak sobie pomóc?

– Nagły atak bólu zęba, akurat w trakcie lotu, to zazwyczaj barodontalgia (aerodontalgia). Powstaje wskutek zmiany ciśnienia otoczenia. Przyczynę dolegliwości stanowią np. utajone ogniska zapalne i stany zapalne miazgi czy choroby przyzębia, ropnie czy torbiele. Ostry, tępy lub pulsujący ból zęba może pojawić się również w czasie nurkowania czy wspinaczki górskiej.

Niestety w przypadku nagłego ataku bólu zęba, w trakcie lotu samolotem, niewiele możemy zrobić. Pozostają nam jedynie doustne środki przeciwbólowe. Po wylądowaniu konieczna będzie natychmiastowa wizyta u dentysty.

W przypadku bólu aerodontalgicznego najważniejsze jest wyleczenie próchnicy czy zapalenia miazgi. Miejmy na uwadze to, że leczenie za granicą jest bardzo kosztowne, dlatego lepiej jest zrobić dokładny przegląd swoich zębów przed urlopem.

– Jak sobie poradzić gdy rozboli dziąsło? Czy pomocne będą płukanki z szałwią lub żucie goździków?

– Powodów bólu dziąsła może być wiele, są to np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, wystąpienie urazu mechanicznego, niedobór witaminowy, a nawet efekt uboczny stosowania jakiegoś leku. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować to ze stomatologiem, który postawi diagnozę i na jej podstawie ustali dalszy kierunek działań.

Awaryjnie można ratować się przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi preparatami dostępnymi w aptekach np. płukankami lub żelami zawierającymi chlorheksydynę czy też tymi na bazie ziół np. szałwią czy rumiankiem. Żucie goździków na pewno nie zaszkodzi, ale… ulga może być niewielka.

8 ziołowych płukanek do gardła i jamy ustnej

– A co jeśli rozboli ząb na wakacjach i pojawi się opuchlizna?

– W przypadku takich dolegliwości stosowanie domowych sposobów nie ma sensu. Obrzęk i ból zęba może świadczyć o dużym stanie zapalnym. Nieleczone zęby z martwą bądź zgorzelinową miazgą, stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych pozostawione bez leczenia, rozlane zapalenia kości, zaawansowane zapalenia przyzębia oraz utrudnione wyrzynanie zębów mądrości – to wszystko może być odpowiedzialne za ból zęba i opuchliznę.

W takich przypadkach niezbędne okazać się może leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcja. Często wymagane jest również podanie antybiotyku oraz leków przeciwbólowych. Aby złagodzić ból, można przyłożyć zimny okład do policzka i poszukać najbliższego gabinetu stomatologicznego.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły