Spis treści
Biotyna na włosy i skórę – witamina piękna
Biotyna powszechnie uznawana jest za witaminę piękna, ponieważ w dużej mierze odpowiada za stan naszych włosów, skóry i paznokci. A jak wiadomo, są to podstawowe wyznaczniki nie tylko urody, lecz również zdrowia. Piękne włosy, gładka skóra i lśniące paznokcie są oznaką, że organizm jest w równowadze i nie brakuje mu żadnych składników odżywczych.
Biotyna zaliczana jest do sporego kręgu witamin z grupy B. Jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie. Występuje zarówno w organizmach zwierzęcych, jak i w świecie roślinnym.
W jej strukturze obecny jest atom siarki, biorący udział w procesie powstawania keratyny. Jest to białko, wchodzące w skład zarówno włosów, jak i paznokci. Biotyna transportuje cząsteczki siarki do komórek skóry i włosów, dzięki czemu wpływa korzystnie na ich strukturę i kondycję.
Jak jest funkcja witaminy B7?
Oprócz zapewnienia nam zdrowego wyglądu i utrzymania prawidłowego stanu skóry, włosów i paznokci, biotyna bierze również udział w szeregu ważnych funkcji życiowych. Jednymi z najważniejszych zadań, które do niej należą to:
- Reguluje i wspomaga przemianę materii
- Bierze udział w przemianie glukozy, a co za tym idzie obniża glikemię i stabilizuje poziom cukru we krwi – ma to szczególne znaczenie u osób chorujących na cukrzycę, u których biotyna powinna być niezbędnym składnikiem codziennej diety
- Spełnia funkcję koenzymu wielu istotnych procesów – oznacza to, że niektóre enzymy nie mogą brać aktywnego udziału w niektórych reakcjach bez obecności witaminy B7
- Uczestniczy w tworzeniu się wielu ważnych związków, niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu – między innymi różnych aminokwasów, a także białek odpowiedzialnych za proces krzepnięcia krwi
- Bierze udział w przemianie kwasów tłuszczowych oraz w metabolizmie białek
- Jest niezbędna w procesie wchłaniania się witaminy C
- Wspomaga pracę tarczycy
- Wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost organizmu
- Zapobiega siwieniu i wypadaniu włosów
- Pomaga zmagać się z trądzikiem młodzieńczym, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych
Biotyna, oprócz mianowania jej „witaminą piękna” powinna także zdobyć tytuł „witaminy dobrego nastroju”, ponieważ zapewnia dobry humor, a jej prawidłowy poziom sprawia, że organizm funkcjonuje należycie, a człowiek jest weselszy i bardziej radosny. Biorąc pod uwagę wszechstronne i wieloaspektowe działanie tego związku, trudno nie ulec wrażeniu, że świat bez tej witaminy byłby smutniejszy.
Pomaga nam nie tylko być pięknym i młodym, lecz także zdrowym i sprawnym. A co by się stało w sytuacji…
Niedobór biotyny
Dobra wiadomość jest taka, że bardzo trudno o niedobór biotyny w organizmie. Wiąże się to z faktem, że w dużej mierze jest ona syntetyzowana w naszym przewodzie pokarmowym przez bakterie flory jelitowej, zamieszkujące naturalnie ten obszar.
Ponadto dzienne zapotrzebowanie na ten związek jest stosunkowo niewielkie i bardzo łatwo jest je pokryć, dostarczając odpowiednie składniki w codziennym pożywieniu.
Niedobór biotyny może się pojawić w momencie, gdy dojdzie do zaburzenia flory jelitowej w naszym przewodzie pokarmowym. Tak się najczęściej dzieje w trakcie kuracji antybiotykiem, zwłaszcza o szerokim spektrum działania. Antybiotyki niszczą nie tylko szkodliwe drobnoustroje, lecz sieją spustoszenie także wśród dobroczynnej flory bakteryjnej.
Należy wówczas jak najszybciej podjąć kurację odpowiednim probiotykiem, w celu odnowienia flory jelitowej, a potencjalne niedobory witaminy B7 uzupełnić odpowiednim pożywieniem lub nawet suplementem diety.
Warto pamiętać, że niekorzystny wpływ na przyswajanie biotyny mają te czynniki:
- nadmiar alkoholu
- żywność przetworzona
- procesy termiczne (biotyna traci swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury)
- awidyna – jest to białko zwierzęce, obecne w nieugotowanych jajkach
Wykazuje ona duże powinowactwo do biotyny, wiążąc silnie jej cząsteczki i uniemożliwiając jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. Zatem spożywanie dużej ilości surowych jaj może doprowadzić z czasem do niedoborów witaminy B7.
Niedobory lub brak biotyny mogą pojawić się również w przypadkach, takich jak uszkodzenie śluzówki jelita oraz u osób silnie niedożywionych (zaburzenia trawienia i wchłaniania, bardzo uboga dieta, karmienie pozajelitowe)
Na niedobór witaminy B7 mogą się skarżyć także osoby w podeszłym wieku.
W takich sytuacjach niezbędna jest suplementacja biotyny. Ogólnie jednak warto zadbać o to, aby w naszej diecie regularnie pojawiały się składniki, zawierające biotynę.
Skutki niedoboru biotyny – objawy awitaminozy
Pomimo, że biotyna jest witaminą endogenną (czyli organizm sam jest w stanie ją wytworzyć) i jej niedobory należą do rzadkości, czasem w wyniku niedostatecznej podaży witaminy B7, mogą się rozwinąć objawy awitaminozy. Należą do nich między innymi:
- apatia
- nadmierna senność, znużenie, otępienie
- stany lękowe
- rozdrażnienie
- stany depresyjne
- bóle mięśniowe i drętwienie kończyn
- dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – nudności, wymioty, brak łaknienia
- pogarszający się stan włosów, skóry i paznokci, co przejawia się nadmiernym wypadaniem włosów, rozdwajaniem się i pękaniem paznokci, nadmiernym łuszczeniem się skóry, pojawieniem się przebarwień na skórze; skóra staje się matowa i przesuszona
- podwyższony poziom cholesterolu, który to objaw początkowo może w ogóle nie być kojarzony z niedoborem biotyny
- zapalenie spojówek
Biotyna w jedzeniu – gdzie ją znaleźć?
Produkty najbogatsze w biotynę to:
- podroby (szczególnie wątróbkę)
- soja
- drożdże
- orzechy włoskie i ziemne
- żółtko jaj
- czekolada
- migdały
- pomidory
- marchew
- szpinak
Biotyna występuje również w grzybach, sardynkach i ciemnym ryżu.
Warto wiedzieć, że witamina ta jest wrażliwa na działanie wysokiej temperatury i traci wówczas szybko swoje właściwości. Ze względu na to nie powinno się prażyć orzechów włoskich lub ziemnych przed jedzeniem, jeśli mają one być spożyte w celu zapewnienia właściwej podaży biotyny.
Czy można przedawkować biotynę?
Dzienne zapotrzebowanie na biotynę jest raczej niewielkie i zależy od wieku. U osoby dorosłej waha się w granicach 30-100 µg. Zazwyczaj więc dostarczenie jej z pożywieniem powinno wystarczyć, aby pokryć potrzeby naszego organizmu i nie doprowadzić do niedoborów.
Aczkolwiek żadne badania naukowe do tej pory nie stwierdziły niepożądanych skutków spożywania przez dłuższy czas większych dawek biotyny. Wydaje się zatem, że suplementacja biotyny jest bezpieczna.
Lecznicze dawki biotyny wynoszą aż 2,5-5 mg/dzień i są uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane. Są polecane głównie w przypadku silnej awitaminozy. Pozostałe preparaty z biotyną, obecne aktualnie na rynku, zawierają niewielkie jej ilości, ponieważ służą tylko suplementacji i uzupełnieniu ewentualnych braków tej witaminy w codziennej diecie.
Niemniej, to właśnie suplementy biotyny dowiodły w badaniach, że jako jedne z niewielu mogą przynieść jakiekolwiek efekty, jeśli chodzi o zdecydowaną poprawę stanu włosów i paznokci.
Nie ulega także wątpliwości fakt, że prawidłowa podaż witaminy B7 jest niezbędna, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowej kondycji skóry, pięknych i gęstych włosów oraz mocnych i zdrowych paznokci. Jeśli decydujemy się na suplementację „witaminy piękna”, warto zwrócić uwagę na skład preparatu, który zamierzamy przyjmować. Dobrze, jeśli obecne w nim będą pozostałe witaminy z grupy B oraz takie pierwiastki, jak magnez i mangan, które poprawiają przyswajanie biotyny przez organizm.
Należy pamiętać, że aby uzyskać zadowalające efekty, suplementy z biotyną trzeba zażywać systematycznie przynajmniej przez sześć miesięcy.