Produkt wyjściowy do otrzymania homeopatycznego apis mellifica zawiera w sobie jad pszczoły. Stąd nazwa – Apis mellifica, która po łacinie oznacza pszczołę miodną.
Spis treści
Pomoc w obrzękach
W największym uproszczeniu można powiedzieć, że homeopatyczny apis mellifica jest pomocny w stanach, które przypominają obraz osoby użądlonej przez pszczołę. Wszyscy wiemy, jakie objawy zazwyczaj występują w wyniku takiego incydentu.
Homeopatyczny apis będzie zatem przydatny, gdy u pacjenta pojawią się takie dolegliwości jak:
- obrzęk
- skóra lekko zaczerwieniona lub zaróżowiona, w dotyku ciepła lub gorąca
- ból o charakterze palącym, piekącym, żądlącym, kłującym
- złagodzenie dolegliwości następuje pod wpływem zimna w rozmaitej postaci: zimnych okładów, zimnej wody, przyłożenia kostek lodu
- objawy pojawiają się nagle i charakteryzują się dużą gwałtownością
Wspólnym mianownikiem dla tych przypadłości jest zawsze obrzęk, wraz z towarzyszącymi objawami opisanymi powyżej, z których najważniejszym jest poprawa pod wpływem zimna.
Homeopatyczny apis jest więc pomocny w każdym typie obrzęku, który może być skutkiem np. urazu lub stanu zapalnego. Może mieć również podłoże alergiczne – jeśli w wyniku reakcji alergicznej (wyrzut histaminy) mamy do czynienia z opuchnięciem, zaczerwienieniem, świądem, a zewnętrzne zimno przynosi nam ulgę.
W jakich dolegliwościach przyda się homeopatyczny apis mellifica?
Obrzęk może towarzyszyć różnym schorzeniom. Wymienić tu można między innymi:
- Przypadłości, w których występuje opuchlizna miejscowa – między innymi: ukąszenia owadów, zastrzały, czyraki, przy których występują objawy i modalności charakterystyczne dla apisu.
- Przypadłości, w których występuje obrzęk ogólny – np. skórne reakcje alergiczne różnego rodzaju, jak pokrzywka czy rumień. Zwłaszcza wtedy, gdy zmiany pojawiają się nagle, zajęte obszary skóry wyglądają jak spuchnięte, dolegliwości pogarszają się zazwyczaj w nocy, a łagodnieją pod wpływem zimna.
- Zapalenie spojówek – zarówno na tle alergicznym, jak i infekcyjnym, przy których występują dolegliwości oczu, połączone z pieczeniem, łzawieniem, swędzeniem i zaczerwienieniem. Zmiany kłują i pieką, a pacjent ma ochotę przyłożyć zimne okłady na spuchnięte i gorące powieki.
- Ból gardła – w przebiegu której obserwujemy obrzęknięte gardło i dobrze widoczny, mocno spuchnięty, jakby wypełniony wodą, zwisający języczek. Gardło jest lekko zaczerwienione, a chora osoba ma ochotę pić tylko zimne płyny lub nawet ssać kostki lodu, co łagodzi ból. Objawy takie pojawiają się np. w zapaleniu gardła lub anginie.
- Urazy – w wyniku których rozwijają się wyżej wymienione symptomy. Np. wskutek skręcenia kostki pojawia się silny, piekący ból w miejscu urazu, zaczerwienienie skóry, opuchlizna, stan zapalny, zaś objawy narastają szybko i są bardzo intensywne. Jeśli dodatkowo pacjent będzie odczuwał poprawę po przyłożeniu zimnego okładu na uszkodzoną kostkę lub miał ochotę wręcz włożyć stopę do lodowatej wody, homeopatyczny apis może skutecznie złagodzić jego dolegliwości.
- Oparzenia słoneczne – po nadmiernej ekspozycji na słońce zazwyczaj skóra jest nie tylko czerwona, lecz również obrzęknięta, gorąca, rozpalona, bolesna i swędząca. Zazwyczaj też poprawę stanu takiej osoby przynoszą chłodne okłady lub chłodna kąpiel.
- Zapalenie pęcherza moczowego – w przypadku, gdy pacjent skarży się na silny, piekący, palący ból, zwłaszcza przy oddawaniu moczu oraz obrzęk i uczucie spuchnięcia w okolicy ujścia cewki moczowej, a ulgę przynoszą mu chłodne okłady lub kąpiel w chłodnej wodzie.
Czy można zastosować homeopatyczny apis mellifica w przypadku użądlenia przez pszczołę?
Tak! Jeśli mamy do czynienia z objawami, wynikającymi faktycznie z użądlenia przez pszczołę, homeopatyczny apis mellifica może przyjść nam z pomocą.
Jeśli epizod taki przytrafi się komuś uczulonemu na jad owadów błonkoskrzydłych, sytuacja jest na tyle groźna, że należy jak najszybciej wezwać lekarza lub jechać na pogotowie. Jednak w oczekiwaniu na pomoc lekarską, warto jak najszybciej wspomóc użądloną osobę homeopatycznym apisem.
W razie nagłej sytuacji, apis może istotnie nam pomóc. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez owada w okolicę gardła. Spuchnięte gardło może uniemożliwić oddychanie. Do takiej sytuacji może dojść, gdy pszczoła lub osa pływa w napoju, który spożywamy lub usiądzie na ciastku albo kanapce i nie zauważymy, jak odgryziemy kęs wraz z żywym owadem.
Nawet jeśli użądlenie nie wygląda groźnie i nie mamy do czynienia z alergikiem, objawy są zawsze bardzo nieprzyjemne i bolesne. Homeopatyczny apis w takiej sytuacji pomoże złagodzić ból, świąd i obrzęk. Natomiast u osób nadwrażliwych lub uczulonych potrafi obniżyć ryzyko powikłań, ograniczyć skutki użądlenia do objawów miejscowych (nie uogólnionych) i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Uwaga! Osoby uczulone na jad pszczeli powinny korzystać z homeopatycznego apis mellifica tylko w wysokich potencjach – wyższych niż 15 CH.
Użądlenie osy lub pszczoły – co robić? Jak reagować na wstrząs anafilaktyczny?
Homeopatyczny apis – ogólny sposób reagowania
Aby homeopatyczny apis mellifica okazał się skuteczny, u danej osoby musi wystąpić konkretny sposób reagowania na dolegliwości.
Poprawa stanu takiej osoby następuje nie tylko pod wpływem zimna miejscowego, czyli np. przyłożenia zimnych okładów na bolesny punkt, lecz wskutek każdej formy zimna – na zimnym powietrzu, w zimie, w chłodnej kąpieli.
Za przykład może tu posłużyć zapalenie krtani, gdzie duszność i suchy kaszel ustępują pod wpływem wyjścia na świeże, zimne powietrze. Innym przykładem jest ból gardła – jeśli chorej osobie ulgę przynosi wypicie zimnego płynu lub zjedzenie lodów. Kolejnym – wysypka ze świądem, który łagodnieje w chłodnej kąpieli lub ustępuje przy zimnej pogodzie. I tak dalej…
Natomiast wszelkie dolegliwości pogarszają się tutaj przy każdej formie ciepła. Osoba ta źle się czuje w ciepłym pokoju, w czasie upałów, w nagrzanym pomieszczeniu. Wszystkie objawy nasilają się w cieple – np. pacjent kaszle więcej i częściej, gdy przebywa w ciepłym miejscu; ogólnie nie lubi się ciepło ubierać i ciągle otwiera okno, źle się czuje latem, nie toleruje skwaru.
Ciekawostka: Wydawałoby się, że skoro poprawa następuje pod wpływem zimna, to naturalnym będzie pogorszenie wskutek ciepła, lecz w homeopatii nie zawsze tak jest. Czasem poprawa pod wpływem jednego czynnika wcale nie oznacza pogorszenia w wyniku działania czynnika przeciwstawnego.
Osoba taka nie lubi także dotykania. ponieważ dotyk nasila jej dolegliwości – podrażnia nadwrażliwą skórę, zwiększa odczucie bólu oraz powoduje irytację, rozdrażnienie i niepokój u pacjenta.