Spis treści
Pluskwica groniasta – w ziołolecznictwie i w homeopatii
Roślina o nazwie actaea racemosa bywa atrakcyjną ozdobą naszych ogrodów. Sadzona jest głównie z powodu walorów estetycznych. Jednak znalazła również zastosowanie zarówno w tradycyjnym ziołolecznictwie, jak i w homeopatii. Częściej znana jest pod inną nazwą: cimicifuga racemosa. Oba określenia są prawidłowe i można ich używać wymiennie. Jej polska nazwa to pluskwica lub świecznica groniasta.
W postaci leku roślinnego zalecana jest paniom w okresie menopauzy, celem łagodzenia dolegliwości klimakteryjnych, natomiast w homeopatii może wspomóc nas w szeregu innych dolegliwości. Przede wszystkim dotyczących takich obszarów, jak:
- układ rodny u kobiet
- mięśnie
- centralny system nerwowy
Menopauza w wieku 25 lat? Czy można temu zapobiec?
W jakich dolegliwościach homeopatyczna actaea racemosa może nas wspomóc?
1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego
W przebiegu którego obserwuje się ból i silne napięcie piersi. W trakcie PMS często pojawia się intensywny, kłujący ból zlokalizowany konkretnie pod lewą piersią, niekiedy dający odczucie duszności. Kobieta odczuwa także ciężar w podbrzuszu.
2. Zaburzenia miesiączkowania
Miesiączki są tu obfite i bardzo bolesne. A im bardziej obfity i nasilony wyciek, tym dolegliwości bólowe stają się silniejsze. W czasie miesiączki panie te są bardziej niż zwykle wrażliwe na zimno i wilgoć, podczas gdy ciepło przynosi im ulgę. Bóle mają tu charakter skurczowy, strzelający, przeszywający. Mogą promieniować w kierunku ud oraz w poprzek miednicy od jednego jajnika do drugiego. Miesiączka może się również zatrzymać – najczęściej dzieje się tak w wyniku narażenia na zimno lub wskutek silnego stresu.
Zaburzenia miesiączkowania – co może pomóc?
3. Zespół międzymiesiączkowy
Gdy występuje wyjątkowo silny ból jajników pomiędzy miesiączkami, w czasie owulacji. Zwykle towarzyszą mu także zaburzenia zachowania, jak rozdrażnienie, pobudzenie, nerwowość.
4. Dolegliwości w czasie porodu
Szczególnie w sytuacji, gdy w trakcie porodu dochodzi do znacznego osłabnięcia skurczów macicy i akcja porodowa spowalnia lub się zatrzymuje. Podobnie jak w przypadku miesiączki, również bóle porodowe są tu niezwykle silne i przebiegają z dużą nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne.
Homeopatyczna actaea racemosa przydaje się w trakcie porodu w celu ułatwienia rozwarcia, regulacji czynności skurczowej macicy, przyspieszenia akcji porodowej i złagodzenia bólów.
5. Wypadanie macicy
Jeśli kobieta wykazuje objawy i odczucia charakterystyczne dla homeopatycznej actaea racemosa (patrz: poniżej).
6. Depresja poporodowa
Czy raczej tak zwany syndrom baby blues. Może pojawić się po porodzie, jeśli był on dla kobiety przeżyciem niezwykle bolesnym i traumatycznym. Wskutek tego mogą się u niej rozwinąć zaburzenia emocjonalne.
7. Dolegliwości ze strony mięśni
W szczególności dotyczą one tutaj okolic szyi i karku, np. niezwykle bolesny kręcz szyi, przebiegający ze sztywnością i niemożnością swobodnego poruszania głową. Możliwe są również bóle mięśni przykręgosłupowych, bóle szyjnego oraz piersiowego odcinka kręgosłupa czy bóle dużych mięśni, np. udowych. Bóle mają charakter kłujący, wędrujący i promieniujący. Towarzyszy im sztywność mięśniowa, skurcze, drętwienie oraz drgnięcia mięśniowe.
8. Bóle napięciowe
Dotyczą one w szczególności bólów określonych partii mięśni, wywołanych wzrostem napięcia mięśniowego. Może się tak zdarzyć np. wskutek nadmiernego stresu lub wykonywania czynności sprzyjających wzmożonemu napięciu mięśni, jak np.: długotrwała praca przy komputerze, szycie na maszynie, gra na skrzypcach itp. Ból taki zazwyczaj lokalizuje się w okolicy szyi oraz kręgosłupa. Ulgę przynosi odgięcie głowy do tyłu.
9. Bóle reumatyczne
Które pogarszają się pod wpływem zimna i wilgoci. Towarzyszy im sztywność i napięcie mięśniowe oraz ogólna drażliwość i obolałość.
10. Ból dolnej części pleców
Zazwyczaj promieniujący do bioder i ud, ze wzmożonym napięciem i skurczem mięśni.
11. Rwa kulszowa
Rwa kulszowa przebiegająca z bólem strzelającym i kłującym, promieniującym w dół kończyn.
12. Dolegliwości okresu menopauzy
Podczas przekwitania może tu wystąpić bezsenność, nadpobudliwość, bóle głowy, uderzenia gorąca, słowotok czy odczucie duszności w klatce piersiowej. Temu ostatniemu może towarzyszyć kłujący ból w okolicy lewej piersi.
Homeopatia na menopauzę i okres przekwitania
Komu najbardziej przyda się homeopatyczna actaea racemosa?
Najczęściej przydaje się ona paniom w okresie rozrodczym oraz menopauzalnym, ze względu na szczególne powinowactwo do układu rodnego.
Osoba taka wyróżnia się ogólną nadreaktywnością i nadwrażliwością emocjonalną. Jest to typ kobiety o żywym usposobieniu i gwałtownym, zmiennym sposobie bycia. Jest zazwyczaj gadatliwa, pobudzona, często przeskakuje z tematu na temat. Mówi głośno i szybko, łatwo wchodząc na wysokie tony. Denerwują ją drobiazgi. Należy do osób ekstrawertycznych, otwartych i nie ma problemów z okazywaniem emocji i uczuć (często tych negatywnych).
Cechuje się zmiennością nastrojów, jest niecierpliwa, nerwowa, niespokojna i przesadnie drażliwa. Czasem ma tendencję do reakcji histerycznych, głębokiego wzdychania i demonstrowania otoczeniu swojej irytacji.
Charakterystyczne jest to, że jej zaburzenia emocjonalne są tym silniejsze, im silniejsze są jej objawy na płaszczyźnie fizycznej. Niepokój i rozdrażnienie nasilają się zdecydowanie podczas silnych dolegliwości bólowych. Wówczas dopada ją lęk, że coś złego może jej się przydarzyć. Pojawiają się myśli depresyjne, ogarniające ją niczym czarna chmura. Nie potrafi wtedy zebrać myśli i jasno opisać swoich objawów. Staje się smutna, podejrzliwa, milcząca, nie chce przyjąć od nikogo pomocy. Jest spięta i przygnębiona.
Intensywny ból nasila jej ogólną nadwrażliwość emocjonalną i zwiększa percepcję bodźców zewnętrznych. Najbardziej irytuje ją wówczas hałas. Dzieje się tak np. w trakcie bolesnej miesiączki lub podczas porodu, gdy ból doprowadza ją do szaleństwa. Zaczyna bać się, że może umrzeć, niepokoi się o siebie i o dziecko.
Może być także odwrotnie, a mianowicie przyczyną rozwoju lub nasilenia się dolegliwości bólowych u takiej osoby mogą być wszelkie zaburzenia emocjonalne. Wszelkiego rodzaju stres, przepracowanie intelektualne, nieszczęśliwa miłość, rozczarowanie w związku itp. mogą przyczynić się do pogorszenia jej stanu zdrowia.
Homeopatia na bolesne menstruacje
Homeopatyczna actaea racemosa – cechy charakterystyczne
Najbardziej charakterystyczne symptomy i odczucia, rozwijające się u osoby, u której homeopatyczna actaea racemosa jest pomocna, to:
- nadwrażliwość na zimno oraz wilgoć – i związane z tym pogorszenie się objawów pod wpływem tych czynników. Np. nasilenie bólu reumatycznego wskutek ekspozycji na zimno, kręcz szyjny po przemarznięciu, zwiększona drażliwość, gdy pacjentce jest zimno itd.
- pogorszenie podczas miesiączki – im silniejszy wyciek menstruacyjny, tym gorzej pacjentka się czuje i tym większy pojawia się ból.
- bóle – o charakterze neuralgicznym, napadowym, kłującym, promieniującym, przeszywającym, często zmienne, wędrujące. Bóle są bardzo silne, ale też osoba ta jest niezwykle wrażliwa na ból i czasem odczuwa go nieproporcjonalnie do jego natężenia.
- naprzemienność objawów fizycznych i emocjonalnych – naprzemiennie występują zaburzenia zachowania z dolegliwościami o charakterze somatycznym, np. po bolesnej miesiączce pojawia się okres przygnębienia i smutku, po porodzie istnieje duże ryzyko, że kobieta wpadnie w tak zwaną depresję poporodową itd. Objawy fizyczne rodzą objawy emocjonalne i odwrotnie.
Homeopatyczna actaea racemosa może więc być dobrym wyborem u wielu pań nie tylko jako pomoc w dolegliwościach fizycznych, lecz również w zaburzeniach z poziomu emocjonalnego. Jednak nawet jeśli odnajdziemy swój obraz w powyższym opisie, warto zawsze indywidualnie skonsultować się z homeopatą.