Strona główna Zdrowie Jak obniżyć puls naturalnie?

Jak obniżyć puls naturalnie?

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Lekarze twierdzą, że im mniej uderzeń serca na minutę, tym lepiej! Sprawdź zatem, jak obniżyć puls, gdy twoje tętno spoczynkowe jest zbyt szybkie.

Strona główna Zdrowie Jak obniżyć puls naturalnie?

Zmierz sobie tętno

Jeśli przynajmniej przez ostatnie 5 minut siedzisz spokojnie, zmierz swoje tętno. Możesz to zrobić także rano, tuż po przebudzeniu, a przed wstaniem z łóżka.

Przyciśnij dwa palce prawej dłoni do lewego nadgarstka lub połóż je na skroni lub szyi (z boku). Włącz stoper w telefonie i licz uderzenia serca przez 15 sekund. Wynik pomnóż przez 4.

W ten sposób wyliczysz, ile wynosi twoje tętno spoczynkowe na minutę. Ale warto wiedzieć, że funkcję takiego pomiaru ma również większość ciśnieniomierzy, jeśli masz w domu taki sprzęt, skorzystaj z niego, to pewnie będzie najprostsze.

Jaki jest prawidłowy puls u osoby dorosłej?

Prawidłowy puls dla osoby dorosłej wynosi 70. I jeśli masz właśnie tyle lub mniej, jest to bardzo dobry wynik. Ale jeśli naliczyłaś więcej, warto spróbować zwolnić rytm. Są bowiem teorie mówiące o tym, że nasze serca zaprogramowane są na około 3 miliardy uderzeń. Tak więc obniżenie tętna o 10 na minutę może przedłużyć nam życie nawet o kilka lat.

7 faktów o sercu, które cię zaskoczą

Co powoduje szybkie bicie serca?

Dodatkowo jest coraz więcej badań naukowych, które udowadniają, że szybkie bicie serca zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych. W badaniu pod nazwą Beautiful obejmującym ponad 10 tysięcy osób z 33 krajów świata wykazano, że pacjenci z chorobami serca, u których tętno wynosiło ponad 70 uderzeń na minutę, mają aż o 46 procent wyższe ryzyko zawału serca w porównaniu z tymi, których serce biło wolniej (1). Jest to związane z niedotlenieniem mięśnia sercowego (zwolnienie akcji serca obniża jego zapotrzebowanie na tlen).

Jak obniżyć puls naturalnie, a dokładnie tętno spoczynkowe?

Jak można obniżyć puls? Jak zwolnić tętno spoczynkowe? Na początek warto pójść do lekarza po skierowanie na podstawowe badania. Czasem okazuje się bowiem, że zbyt szybka akcja serca związana jest z niewykrytymi dotąd chorobami, np. nadciśnieniem tętniczym i wówczas mogą być potrzebne leki.

Jeśli jednak okaże się, że jesteś zdrowa, najlepszym sposobem na zwolnienie tętna spoczynkowego jest regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, co najmniej 3–4 razy w tygodniu, po minimum pół godziny (np. marsz w takim tempie, by można było swobodnie rozmawiać).

W czasie wysiłku zmuszamy wprawdzie serce do cięższej pracy (puls przyspiesza), ale gdy odpoczywamy, ono również zwalnia swój rytm. A dodatkowo poprawiamy w ten sposób wydolność całego układu krążenia.

Źródło:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3700879/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły