Strona główna Zdrowie Jemioła nie tylko od święta

Jemioła nie tylko od święta

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jesienią, gdy drzewa stają się bezlistne, na niektórych z nich zobaczyć można oliwkowozielone krzaczki, przypominające wronie gniazda. Jest to jemioła, jedna z najbardziej niezwykłych roślin. Niezwykła jest jej budowa, rozwój, chemizm, właściwości lecznicze, a także uroda, która sprawiła, że jemioła stała się jedną z ulubionych roślin związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Strona główna Zdrowie Jemioła nie tylko od święta

Jemioła pospolita (Viscum album) to nie tylko wartościowa roślina lecznicza, ale też, z racji niepowtarzalnej urody, ulubiona roślina artystów. U schyłku XIX wieku była równie popularna jak akant w starożytności. Obecnie, na przełomie XX i XXI wieku jemioła staje się znów popularna. Nazywana  jest drzewkiem pocałunku. Zgodnie ze starym angielskim zwyczajem, pod jemiołą można się bezkarnie całować.

Jemioła – dlaczego rośnie na gałęziach innych drzew?

Jemioła pospolita jest zimozielonym półpasożytem, żyjącym na gałęziach różnych drzew. Najczęściej można ją spotkać na drzewach liściastych, rzadziej na drzewach iglastych.

Jemioła występuje na terenie Europy i Azji w strefie klimatu umiarkowanego. Jest wprawdzie rośliną zieloną, jednak do rozwoju wymaga żywiciela, z którego tkanek czerpie wodę z solami mineralnymi. Jemioła posiada charakterystyczne, skórzaste liście oraz widlasto rozgałęzione łodygi (co roku przyrasta po jednym rozgałęzieniu).

Według liczby pędów możemy określić wiek rośliny. Z kątów widlastych rozgałęzień łodyg wyrastają niepozorne kwiaty. Jemioła jest to rośliną dwupienną. Kwitnie u schyłku zimy: w lutym i marcu, w zupełnie innym okresie niż większość roślin. Owoce jemioła zawiązuje dopiero w listopadzie. Trujące dla ludzi owoce jemioły są przysmakiem jemiołuszek, drozdów i kwiczołów. Ptaki te rozsiewają nasiona jemioły po gałęziach drzew.

Jemioła na Święta Bożego Narodzenia. Wyciąg z ziela jemioły obniża ciśnienie krwi. Jemioła - właściwości lecznicze.

Jemioła – właściwości lecznicze

W zielu jemioły występują:

  • flawonoidy
  • fenolokwasy
  • trójterpeny
  • glikoproteiny

Zawartość składników czynnych, jak i ich właściwości farmakologiczne stały się w ostatnich latach przedmiotem licznych prac badawczych, jak też różnych kontrowersyjnych poglądów. Jemiole przypisuje się przede wszystkim działanie hipotensyjne.

Jak podaje literatura: pod wpływem składników ziela jemioły następuje obniżenie napięcia ścian naczyń krwionośnych i w wyniku tego obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Niektóre substancje czynne zawarte w jemiole wykazują ponadto wyraźne działanie cytostatyczne i immunostymulujące, co potwierdziły badania farmakologiczne.

Wyciąg z jemioły

Wyciąg z jemioły stosowany jest jako środek obniżający ciśnienie krwi. Istnieje pogląd, że preparaty otrzymane ze świeżego ziela posiadają silniejsze działanie hipotensyjne niż preparaty otrzymane z ziela suszonego. Preparaty z jemioły  od lat cieszą się niezmiennym powodzeniem. Wyciąg ze świeżego, stabilizowanego ziela jemioły to podstawowy lek pochodzenia roślinnego,  stosowany w nadciśnieniu.

Głóg – właściwości i przepisy na mieszanki ziołowe wspierające pracę serca

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły