Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Olejek z oregano na zatoki

Olejek z oregano na zatoki

autor: Anna Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Olejek z oregano wspomaga funkcjonowanie całego organizmu. Szczególną rolę odgrywa w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, w czasie przeziębienia i grypy. Może być także wykorzystywany do inhalacji przy zapaleniu zatok.

Bogactwo składników bioaktywnych sprawia, że olejek z oregano ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zawiera garbniki, flawonoidy, fitosterole, tymol, karwakrol i seskwiterpeny. To właśnie im olej z oregano zawdzięcza silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe, co warto wykorzystać przy leczeniu zapalenia zatok.

Olejek oregano na zatoki – właściwości

Zadaniem zatok jest wspomaganie oddychania oraz oczyszczanie i ogrzewanie powietrza, którym oddychamy. Zatoki mogą być atakowane przez bakterie, wirusy i grzyby. Gdy zatoki są niedrożne, cały organizm może być niedotleniony. Pojawia się także ból głowy, który przez wiele osób uznawany jest za ból migrenowy. W przebiegu zapalenia zatok nasila się wydzielanie śluzu, co nie tylko utrudnia oddychanie, ale także nasila ból głowy. Infekcje zatok są bardzo częstą dolegliwością dotyczącą układu oddechowego.

Wśród właściwości oregano pomocnych w zwalczaniu infekcji zatok wymienia się działanie:

  • antybakteryjne – oregano zwalcza wiele bakterii, w tym gronkowca złocistego, pałeczkę okrężnicy E. Coli, salmonellę, pałeczkę zapalenia płuc, listerię i pałeczkę ropy błękitnej
  • grzybobójcze – zwalcza grzyby Aspergillus i Candida albicans
  • przeciwzapalne
  • wspomagające układ oddechowy – zwalcza infekcje przy zapaleniu oskrzeli, gardła, zatok, kaszlu, astmie, działa wykrztuśnie, jest polecany przy przeziębieniach
  • przeciwwirusowe
  • wzmacniające układ odpornościowy

Warto pamiętać również o innych właściwościach lebiodki pospolitej, nazywanej też dzikim majerankiem. Zalicza się do nich działanie:

  • przeciwpasożytnicze – zabija ogoniastka jelitowego oraz świdrowca amerykańskiego
  • hamujące rozwój pierwotniaków patogennych (Giardia, Eimeria)
  • żółciopędne – w fitoterapii wykorzystuje się go w leczeniu kamicy żółciowej i dyskinezy dróg żółciowych
  • wspomagające pracę wątroby
  • przeciwnowotworowe
  • moczopędne – zalecany przy stanach zapalnych układu moczowego i prostaty
  • wspomagające układ trawienny – ułatwia przyswajanie składników odżywczych, hamuje wzdęcia, biegunkę, nieżyt żołądka oraz jelit, rozkurcza mięśnie gładkie układu pokarmowego, zwiększa produkcję kwasu żołądkowego
  • rozkurczowe – pomocny przy bolesnych i nieregularnych miesiączkach
  • wzmacniające strukturę kości – polecany przy leczeniu osteoporozy
  • łagodzące bóle mięśni i stawów – np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów
  • pobudzające wydzielanie śliny
  • poprawiające pracę nerek
  • uspokajające – stosowany jest przy nerwicach i bezsenności

Olejek oregano – najważniejsze substancje aktywne

olejek z oregano

O prozdrowotnych właściwościach dzikiego oregano decydują głównie dwie substancje tymol i karwakrol. Ale roślina zawiera także ważne dla organizmu składniki mineralne, takie jak wapń, potas, magnez oraz żelazo. Ponadto olej z oregano to skarbnica witamin, w tym witaminy E oraz witamin z grupy B. W oregano znajdują się też garbniki, pochodne luteoliny, diosmetyny i apigeniny oraz związki gorczycowe.

Karwakrol jest substancją pochodzenia naturalnego. Bogatymi jego źródłami są rośliny popularnie występujące w wielu ogrodach, a nawet w balkonowych uprawach ziół. Są to np. różne odmiany macierzanki (w tym tymianek) czy lebiodki (w tym oregano). Gdzie jeszcze występuje? Znajdziemy go też w nasionach kminku czy czarnuszki. Olejki eteryczne pozyskiwane z tych roślin zawierają od kilku do blisko 80% karwakrolu.

Tymol jest cennym związkiem organicznym, naturalnie występującym w niektórych ziołach. Jego największą koncentrację możemy znaleźć w tymianku, jednak całkiem sporo jest go również w oregano, cząbrze czy kminku koptyjskim. Posiada on bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego może skutecznie wspomagać naturalną pielęgnację zdrowia i urody.

Olejek oregano na migdałki

Przy podrażnieniu lub zapaleniu migdałków warto wykorzystać ziele lebiodki. Nierozcieńczony olejek z oregano może działać drażniąco na śluzówkę jamy ustnej, dlatego zawsze musi być połączony z olejem bazowym – można wykorzystać np. olej kokosowy.

Aby przygotować miksturę do dezynfekcji migdałków, należy kilka kropli (23) połączyć z łyżką oleju i ssać mieszankę przez 510 minut. Nadmiar trzeba wypluć. Zabieg można stosować 23 razy dziennie.

Olejek z oregano na gardło

W medycynie naturalnej właściwości olejku z oregano są wykorzystywane do leczenia bólu gardła. Przygotowana z niego płukanka działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Trzeba jednak uważać, aby stężenia olejku nie były zbyt duże. Czysty olejek oregano będzie mocno podrażniał jamę ustną. Dlatego 34 krople olejku rozpuszczamy w ciepłej wodzie i 2 razy dziennie płuczemy gardło. Zaleca się stosować olejek oregano przez 34 dni. Jeśli ból gardła nie minie, konieczna jest wizyta u lekarza. Olejek działa przeciwbakteryjnie, ale jego właściwości terapeutyczne nie zawsze są wystarczające.

Olejek oregano jak przygotować inhalacje?

Nie jest to trudne zadanie. Wystarczy dodać kilka kropli olejku do miseczki lub głębokiego talerza z wrzącą wodą. Następnie nakładamy na głowę ręcznik lub inny kawałek materiału i przez kilka kilkanaście minut głęboko oddychamy. Rozpuszczone w parze wodnej olejki eteryczne pomogą odkazić i udrożnić zatkany nos oraz oczyścić zatoki.

Jeśli do inhalacji chcemy wykorzystać inhalator lub dyfuzor, do pojemnika z wodą należy dodać 20 kropli olejku z oregano i wdychać parę wodną. Olejek oregano można też dodać do nawilżacza powietrza, co przyczyni się do łatwiejszego oddychania podczas snu.

Uwaga! Olejku eterycznego pochodzącego z oregano nie stosujemy do inhalacji dla dzieci bez uzgodnienia takiej potrzeby z lekarzem.

Zapalenie zatok to poważna dolegliwość, której lepiej nie lekceważyć. Jeżeli często masz problemy z zatokami, odwiedź stomatologa, bo chore zęby i infekcje grzybicze w jamie ustnej też mogą być przyczyną dolegliwości zatok.

Jak długo można stosować olejek oregano?

Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy eksperci uważają, że Origanum vulgare to naturalny sposób na ochronę organizmu przed jesiennymi infekcjami i kilka kropli olejku można zażywać codziennie. Większość jednak uznaje, że powinien być stosowany z umiarem, zwłaszcza gdy przyjmujemy go doustnie. Lebiodka pospolita może podrażniać jamę ustną i przewód pokarmowy i musi być przyjmowana po rozcieńczeniu w wodzie lub soku.

Liczba zalecanych dawek olejku oregano przyjmowanych w ciągu dnia zależy od rodzaju dolegliwości. Najlepiej uzgodnić to z ekspertem znającym się na medycynie naturalnej. Lecznicze dawki olejku oregano to zwykle od 3 do 5 kropli po 23 razy dziennie. Należy jednak pamiętać, że kuracja z wykorzystaniem olejku z oregano nie powinna trwać dłużej niż 1 tydzień. Trzeba sobie robić kilkudniowe przerwy.

Suplement diety zawierający olejek oregano przyjmujemy zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu. Oregano działa dość silnie, a przekraczanie dozwolonych dawek może zakończyć się wystąpieniem objawów niepożądanych.

Czy olejek z oregano jest bezpieczny?

Powszechnie uznaje się, że olejek z oregano jest bezpieczny. Trzeba jednak pamiętać, że może dawać działania niepożądane. Należą do nich:

  • zmniejszenie przyswajania żelaza
  • podrażnienie śluzówki lub skóry
  • reakcje alergiczne
  • mdłości
  • niestrawność

Przeciwwskazaniem do stosowania olejku jest alergia na związki fenolowe i inne składniki aktywne zawarte w oregano. Olejek z oregano nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego.

Olej z oregano zmniejsza przyswajanie żelaza, a więc nie powinien być zażywany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Nie należy go także podawać dzieciom poniżej 3. roku życia. Warto pamiętać, że oregano stosowane u dzieci może wywoływać nadmierne pobudzenie.

Ostrożność w zażywaniu olejku z oregano powinny także zachować osoby przyjmujące leki na nadciśnienie, ponieważ sama roślina wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego. To samo dotyczy osób przyjmujących leki regulujące poziom cukru we krwi. Oregano obniża poziom cukru we krwi. Poważne schorzenia układu krwionośnego to także przeciwwskazanie do stosowanie olejku.

Reakcje organizmu na działanie ziołowych substancji aktywnych nie zawsze można przewidzieć, zwłaszcza gdy na stałe przyjmuje się różne leki. Dlatego przed kuracją olejkiem z oregano należy porozmawiać z lekarzem. Warto też pamiętać, że nic nie zastępuje porady lekarskiej.

Źródła:

  1. Arnal-Schnebelen, B., Goetz, P., Paris, M. (2003). Lecznicze dary natury. 200 uzdrawiających ziół. Warszawa: Readers Digest Przegląd.
  2. Pałczyński, C. (2015). Naturalny związek fenolowy – karwakrol: droga do odkrycia panaceum? Alergia, 3, 50–55. http://alergia.org.pl/index.php/2017/08/10/naturalny-zwiazek-fenolowy-karwakrol-droga-do-odkrycia-panaceum/.
  3. Hać-Szymańczuk, E. Lipińska, E., Chlebowska-Śmigiel, A. (2014). Porównanie działania przeciwdrobnoustrojowego olejków eterycznych z szałwii (Salvia officinalis L.) i oregano (Origanum vulgare L.). Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 577, 53-62. http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-e5f1ee3b-ff21-4a93-829c-98a8f755b957.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły