Spis treści
Nosić stanik czy nie?
Chciałoby się odpowiedzieć – tak lub nie. Tylko że to nie takie proste. Niektóre reklamy krzyczą: „Nienoszenie stanika niszczy twój kręgosłup”, z drugiej strony można się spotkać z opinią, że „Noszenie biustonoszy może powodować raka piersi”. Pewien ekspert w tej dziedzinie, dr Robert Murphy, uważa, że noszenie stanika wspiera „więzadła zawieszane” w piersiach, co ma zapobiegać ich zwiotczeniu wraz z upływem czasu [1]. Z drugiej strony przed laty pewna para antropologów, Sydney Ross Singer i Soma Grismaijer, zachęcała kobiety na całym świecie do porzucenia staników. Według ich opinii biustonosze mogą przyczyniać do zastoju limfy, co z kolei może powodować raka piersi [5] (sprawdź, kiedy zrobić USG piersi). Ten trend zdaje się ciągle utrzymywać i wciąż słychać wiele na ten temat.
Zatem pytanie – komu wierzyć? Okazuje się, że chyba nikomu. Źle dobrany stanik może nieść za sobą pewne konsekwencje – takie jak brak wygody czy wpływ na postawę ciała. O tę kwestię zapytamy eksperta. Natomiast samo noszenie lub nienoszenie stanika powinno być sprawą indywidualnej decyzji i wolności. Na szczęście!
Badania, w których przebadano grupę prawie pięciuset kobiet, wykazały, że noszenie stanika (przy uwzględnieniu wielkości miseczek, czasu noszenia stanika w ciągu dnia, a także wieku) w żaden sposób nie było związane z ryzykiem zachorowalności na raka piersi [2].
Podobne rezultaty wykazał Jean-Denis Rouillon, pracownik naukowy Université de Franche-Comté w Besançon. Przeprowadził on kilkuletnie badanie, w którym kontrolował piersi prawie 320 kobiet. Potwierdziło ono, że mitem jest, iż noszenie stanika zmniejsza zwiotczenie piersi i wywołuje bóle pleców. A z kolei kobiety, które przestały nosić biustonosz, nie odczuwały żadnych skutków ubocznych w obrębie piersi.
Autorzy książki The Complete Book of Breast Care twierdzą, że biustonosze nie są ani dobre, ani złe dla piersi – i powinny być noszone (lub też nienoszone) zgodnie z osobistymi przekonaniami. Warto przy tym postawić na komfort i indywidualne poczucie atrakcyjności [2, 6].
Badanie piersi – jak wykonać samobadanie?
Jak dobrać biustonosz? Gdzie się udać i o czym pamiętać?
– Najwięcej kłopotów mamy z doborem biustonosza. Jak dobrać stanik? Trzeba przy tym wziąć pod uwagę dwa wymiary ciała: obwód pod biustem i obwód w biuście – mówi Katarzyna Kulpa, autorka poczytnego bloga o biustonoszach i brafittingu Stanikomania.pl. – Różnica między nimi decyduje o rozmiarze miseczki biustonosza, a obwód pod biustem – o rozmiarze pod biustem. Kobiety najczęściej wybierają za duże rozmiary pod biustem i zbyt małe miseczki, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie – taki biustonosz sprzyja zgarbionej postawie ciała i jednocześnie uciska piersi. Pamiętajmy, by rozmiar pod biustem był nieco mniejszy niż obwód pod nim, np. mając pod biustem 80 cm, wybierzmy rozmiar 75. Ważne, żeby miseczki obejmowały całe piersi, nie uciskając ich fiszbinami.
Popularne sieciówki nie oferują pełnego zakresu rozmiarów ani pomocy w jego dobraniu. Najlepiej kupować staniki w dobrych salonach brafitterskich. Jak je rozpoznać? Dobry sklep ma w ofercie biustonosze wielu różnych firm, nie jednej czy dwóch. Natomiast rozmiary miseczek nie kończą się na D, a sięgają np. miseczki K.
Często dobry salon może się pochwalić certyfikatem odbytego przez personel szkolenia z brafittingu. Profesjonalna brafitterka powinna nam pomóc dobrać idealny biustonosz, a nie przekonywać do kupna niepasującego rozmiaru, bo naszego akurat nie ma „na stanie”.
Lepiej nie śpij w majtkach
Dużo (pozytywnego) zamieszania wśród Polek wywołała akcja #wietrzenienarodowe. Nicole Sochacki-Wójcicka, znana też jako Mama Ginekolog, zapoczątkowała akcję, w której przekonywała Polki do spania bez majtek (oczywiście poza czasem miesiączkowania czy laktacji).
Jak można przeczytać na jej blogu, spanie bez bielizny w przypadku kobiet może w dłuższej perspektywie zmniejszyć nadmierną produkcję śluzu, co sprawi, że zmniejszy się ilość niekorzystnych bakterii i grzybów w okolicach intymnych.
Na tym nie koniec! Nicole zachęca również mężczyzn do spania bez obcisłej bielizny. Dlaczego? Chodzi głównie o jakość nasienia – przegrzanie okolicy jąder może ją pogorszyć [3].
Infekcje intymne – jak im zapobiegać i jak leczyć?
Jaką bieliznę wybierać na co dzień?
Wiemy, że w nocy warto wybierać wersję bez bielizny. A w ciągu dnia? Nawet jeśli ktoś nie do końca utożsamia się z akcją nocnego wietrzenia Mamy Ginekolog, to warto zwrócić uwagę na materiał i dobór odpowiedniej bielizny. Przede wszystkim bielizna powinna być oddychająca i przewiewna.
Majtki muszą oddychać
To higiena i dieta odgrywają ważną rolę w kwestiach profilaktyki stanów zapalnych narządów płciowych [4]. Figi, majtki i stringi najlepiej wybierać z dobrych jakościowo materiałów, które będą chłonęły pot, a jednocześnie zapewnią dostęp powietrza. Dzięki temu okolice intymne nie zostaną narażone na ciągłą wilgoć, w której namnażać się mogą różnego rodzaju bakterie. Warto zwrócić uwagę na to, by bielizna była wygodna i w odpowiednim rozmiarze. Zbyt ciasna bielizna doprowadza do mikrourazów, zaburza także swobodny przepływ limfy i krwi.
Czy stringi są zdrowe?
A co ze stringami? Czy noszenie stringów jest zdrowe? Niekoniecznie. Dobór złych gatunkowo i mocno obcisłych stringów może podrażniać intymne okolice, a w powstałych mikrourazach mogą namnażać się bakterie [5].
Z jakiego materiału bieliznę wybierać?
Warto postawić na produkty wykonane ze stuprocentowej organicznej bawełny lub z włókien bambusowych. Materiał jest ważną kwestią, nie tylko ze względu na przepuszczalność powietrza, ale też z powodu wpływu szkodliwych substancji zawartych w tkaninach na nasze zdrowie. Np. bawełna nieorganiczna może zawierać szkodliwe pestycydy.
Jeśli z różnych względów stawiamy jednak na sztuczne materiały, warto postawić na takie, które będą wolne od szkodliwych barwników czy metali ciężkich. Najlepszym rozwiązaniem jest zwracanie uwagi na certyfikaty. Znak Oeko-Tex® Standard 100 jest dziś bardzo dobrym wyznacznikiem braku szkodliwych substancji w wyrobach tekstylnych [7].
Jeśli oprócz walorów wpływających na nasze zdrowie chcielibyśmy zadbać o naszą planetę, a także wziąć pod uwagę aspekt humanitarny, to warto pochylić się nad bielizną wykonaną z certyfikowanej bawełny, która dodatkowo opatrzona jest etykietą FAIR TRADE. Oznacza ona, że osoby zbierające bawełnę dostały należyte wynagrodzenie za swoją pracę.
Bielizna do zadań specjalnych
Obok wielkich marek na światowym i polskim rynku pojawiają się także małe firmy, które tworzą bieliznę, koncentrując się na rozwiązaniu pewnych problemów zdrowotnych. Znane są nam już biustonosze dla amazonek – teraz czas na majtki dla osób ze stomią. Każda kobieta chce bowiem czuć się komfortowo i jednocześnie elegancko. Żadna choroba nie powinna powodować wykluczenia i pomijania.
Czym jest stomia? To specjalnie wytworzone połączenie między narządem wewnętrznym a skórą. Najczęściej stosuje się takie rozwiązanie przy różnego rodzaju nowotworach, wadach wrodzonych czy urazach. Pod nazwą „stomia” najczęściej kryje się stomia wydalnicza, a odpowiednia aparatura sprawia, że organizm może wydalać [8]. Dzięki bieliźnie stomijnej kobiety nie muszą czuć dyskomfortu podczas codziennych czynności, a nawet sportu.
Na drugim skraju rozwiązań znajduje się bielizna menstruacyjna. Temat oczywiście znany, ale publicznie rzadko poruszany. Póki co. Na szczęście coraz więcej ważnych kwestii – jak choćby ubóstwo menstruacyjne – znajduje swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Więc zapewne i bielizna menstruacyjna przestanie być wkrótce niewygodnym tematem.
Dzisiaj wiele małych marek zapewnia bieliznę, która może służyć kobietom podczas okresu. Zamiast jednorazowych tamponów, podpasek czy wkładek (sprawdź, jak wybrać podpaski i tampony nieszkodzące zdrowiu) można używać specjalnej bielizny. Odpowiednie warstwy w niej zawarte zapewniają doskonałą chłonność i suchość. By przełamać stereotypy, na profilu w mediach społecznościowych jednej z polskich firm oferujących różnego rodzaju bieliznę menstruacyjną występuje mężczyzna [9]. Być może budzi to kontrowersje, jednak to krok w kierunku łamania stereotypów dotyczących płci.
Kubeczek menstruacyjny i podpaski wielorazowe – co warto wiedzieć o ekologicznej menstruacji?
Źródła:
- Kulpa, K. (2020). To w końcu chodzić po domu bez stanika, czy nie? [wpis na blogu]. Pobrane z https://stanikomania.pl/to-w-koncu-chodzic-po-domu-bez-stanika-czy-nie/
- blestbras (2020). To bra or not to bra? Pobrane z blestbras.com.au/to-bra-or-not-to-bra
- Sochacki-Wójcicka, N. – Mama Ginekolog (2018). Dlaczego warto spać bez majtek? [wpis na blogu]. Pobrane z https://mamaginekolog.pl/dlaczego-warto-spac-bez-majtek/
- Jarząbek-Bielecka, G., Pawlaczyk, M., Pawlaczyk, M, Pawlaczyk, M., Pisarska-Krawczyk, M., Wojtyła-Buciora, P. i in. (2018). Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia. Medycyna Rodzinna, 21(1A), 29-36. Pobrane z https://www.czytelniamedyczna.pl/6287,problem-stanow-zapalnych-zenskich-narzadow-plciowych-ocena-wiedzy-dziewczat-na.html
- Kobieca strefa wiedzy intymnej (b.d.). Komfort intymny FAKTY i MITY. Pobrane 26 sierpnia 2021 z https://trivagin.pl/komfort-intymny-fakty-i-mity
- Kramer, S.M. (2007). Fact or fiction? Underwire bras cause cancer. Is your bra killing you? Pobrane z https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-underwire-bras-cause-cancer/
- https://www.oeko-tex.com/en/
- Hasło: Stomia (b.d.). W: Wikipedia. Pobrane z 26 sierpnia 2021 z https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomia
- https://mamokres.pl/