Owoce te są zazwyczaj niedoceniane i wykorzystywane przede wszystkim w produkcji ciast, rogalików, knedli lub konfitur. Tymczasem idealnie pasują do wędlin, mięs, wytrawnych sałatek podawanych z szynką lub ostrym serem, dobrze komponują się z pomidorami, papryką i selerem.
Niedoceniane są również śliwki smażone (a nie duszone), które na dużym ogniu puszczają szybko sok, stają się wytrawne i delikatnie kwaskowate. Warto uchwycić ten moment zanim się rozpadną i zdjąć je z patelni. Dobrze poeksperymentować też z dodatkami, z którymi smażymy owoce (inspiracja poniżej!).
Spis treści
Śliwki – suszone czy świeże?
Często podjadamy suszone owoce i bardzo dobrze, bo choć są dużo bardziej kaloryczne od świeżych (mają 360 kalorii w 100 gramach) to również zbawienne dla naszego układu pokarmowego. Zjedzenie kilku suszonych śliwek powoduje uczucie sytości i zmniejsza ochotę na podjadanie. Dodatkowo przyspiesza metabolizm, czyści jelita i hamuje wchłanianie cukru i cholesterolu (wszystko za sprawą dużej ilości błonnika).
Wersja suszona owoców ma pięć razy więcej witaminy A i aż siedem razy więcej wspomnianego wyżej błonnika. Jest też bogatsza w fosfor i żelazo.
6 przepisów na jesienne przetwory ze śliwek
Świeże śliwki wcale nie są gorsze
Świeże owoce nie ustępują tym suszonym pod wieloma względami. Są bogate w witaminy: C, A, E, B6, K oraz wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez, polifenole i błonnik. Działają zbawiennie nie tylko na układ pokarmowy (są polecane w przypadku zaparć i innych problemów jelitowych), ale również nerwowy i kostny.
Okazuje się, że spożywanie 10 śliwek dziennie może poprawić gęstość kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy.
Działają przeciwmiażdżycowo
Ze względu na obecność witaminy K śliwki są polecane osobom, które zmagają się z pękającymi naczynkami. Zresztą na uszczelnienie naczyń krwionośnych działa również obecna w owocach witamina C. Owoce te działają także przeciwmiażdżycowo, bo hamują wchłanianie się cholesterolu. Dzięki wysokiej zawartości potasu obniżają ciśnienie krwi i polecane są osobom chorującym na nadciśnienie.
Można z nich robić maseczki
Co ciekawe, śliwki działają też fantastycznie na skórę. Polecane są nie tylko dla kobiet z cerą naczynkową, ale również dla tych, które chcą po prostu wygładzić zmarszczki, oczyścić cerę, a nawet zwęzić pory.
Ze śliwek można przygotowywać domowe maseczki: wystarczy je rozdrobnić, pomieszać z ubitymi białkami i nałożyć na twarz na 20 minut. Z kolei z pestek śliwek da się wytłoczyć olej, który wzmocni nie tylko suche końcówki włosów, ale też paznokcie.
Domowe maseczki na twarz z letnich owoców
Przepisy ze śliwkami
1. Sałatka ze śliwkami smażonymi z miodem, chili i koniakiem
Ta sałatka powinna być opisana hasłem: absolutna rozpusta. Śliwki smażone są na maśle, z dodatkiem miodu, chili i alkoholu. Dzięki temu rozpływają się w ustach i mają niesamowity słodko-wytrawny aromat. Do tego mix sałat, odrobina słonego sera koziego, trochę szynki i innych owoców (np. nektarynek lub brzoskwiń).
Składniki:
- 4 dojrzałe śliwki bez pestek (przekrojone na pół)
- 1 łyżka masła
- ½ łyżeczki miodu (lub więcej)
- ½ łyżeczki koniaku/winiaku (lub więcej)
- Odrobina soli i chili
- Garść mieszanki sałat lub świeżego szpinaku
- 2 plastry szynki
- Ok. 50 g. koziego sera twarożkowego podobnego do serka fromage
- ½ nektarynki lub brzoskwini
Przygotowanie:
Sałatę opłucz, rozerwij w palcach i przełóż na talerz. Brzoskwinię lub nektarynkę pokój w kawałki i ułóż na sałatce. Dodaj ser. Masło rozpuść na patelni, dodaj miód, koniak i chili, dokładnie wymieszaj.
W tej miksturze ułóż przekrojone na pół śliwki. Pamiętaj, by smażyć miąższem do dołu a skórką do góry. Smaż śliwki na maśle dość krótko, najważniejsze by się pięknie przyrumieniły a nie rozpadły. Przełóż je do sałatki.
Na powstałym sosie podsmaż dwa plastry szynki, a po zdjęciu z patelni pokrój ją w kawałki. Polej sałatkę sosem z masła, miodu i soku ze śliwek oraz alkoholu. Możesz doprawić świeżymi ziołami np. tymiankiem.
2. Caponata z bakłażana, śliwek i odrobiny ciemnego piwa
Pod nazwą caponata kryje się zazwyczaj aromatyczne danie z bakłażana, pomidorów i selera naciowego pochodzące z Sycylii. Kiedyś jadłam caponatę z bakłażana i czereśni z dodatkiem kolendry. Byłam zachwycona. Postanowiłam zatem połączyć bakłażana i dojrzałe śliwki. Do tego kasza jęczmienna, trochę cebulki, czosnku i ciemnego piwa, które dodaje wytrawności i karmelowego posmaku. Pyszne!
Składniki:
- ½ bakłażana
- 6-7 dojrzałych śliwek
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki posiekanej cebulki (zielonej)
- 4 łyżki ciemnego piwa
- ½ szklanki kaszy jęczmiennej
- 2 łyżki masła
- 1 łyżka oliwy
- Sól, pieprz, cukier do smaku
Przygotowanie:
Kaszę jęczmienną ugotuj w lekko osolonej wodzie, a następnie odcedź. Bakłażana przekrój na pół, posól i odstaw na 10 minut. Po tym czasie wypłucz pod zimną wodą, usuń miękką część ze środka i pokrój razem ze skórką w drobną kostkę. Na patelni rozpuść masło, dodaj oliwę, posiekany czosnek i cebulkę, podsmaż.
Następnie dorzuć bakłażana i smaż aż przyrumieni się i delikatnie zmięknie. Podlej całość ciemnym piwem i odrobiną wody, duś przez chwilę.
Gdy bakłażan będzie miękki, dodaj pokrojone w kostkę śliwki. Duś jeszcze przez chwilę, pilnując by śliwki zmiękły, ale nie rozpadły się. Posól, dodaj pieprzu i cukru lub miodu. Na samym końcu dodaj kaszę jęczmienną, dopraw raz jeszcze, wymieszaj i udekoruj zieloną cebulką.
3. Jaglanka dyniowa i śliwki zapiekane z cynamonem
Przepyszna kasza jaglana, połączona ze słodkawą dynią i mlekiem kokosowym. Konsystencją przypominająca budyń (choć wszystko zależy od stopnia zmiksowania), udekorowana miękkimi śliwkami zapiekanymi z masłem i cynamonem.
Składniki:
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- Mały kawałek dyni bez skórki (ok. 100 g)
- 1/3 szklanki mleka kokosowego
- 1 łyżka miodu (lub więcej)
- 5-6 śliwek
- Szczypta cynamonu
- Łyżka masła
- Odrobina brązowego cukru
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną najpierw wypłucz w zimnej wodzie (najlepiej kilka razy), a następnie przelej wrzątkiem. W ten sposób pozbędziesz się posmaku goryczki. Kaszę ugotuj w lekko słodkiej wodzie (wystarczy 1 łyżeczka) i odcedź w taki sposób, by na dnie został 1 cm wody. Odstaw pod przykryciem. Kasza powinna wchłonąć pozostałą wodę, stać się napęczniała i mięciutka.
Dynię zapiecz w piekarniku, najlepiej na papierze do pieczenia (160 stopni, ok. 10-15 min.). Do blendera przełóż kaszę jaglaną, upieczoną dynię, dodaj mleko kokosowe i miód. Zmiksuj wszystko na gładką lub bardzo gładką masę (w zależności od upodobań). Jeśli będzie potrzeba dodaj trochę więcej mleka kokosowego lub miodu. Przełóż do miseczki.
Śliwki podsmaż na maśle, dodaj odrobinę cukru i cynamonu, a następnie dodaj do deseru.
4. Śliwki z masłem, kruszonym ciasteczkiem i śmietanką anyżkową
Idealna słodka przekąska na późne lato lub wczesną jesień. Zamiast owoców pod kruszonką, wystarczą owoce i pokruszone, delikatnie przypieczone ciasteczka. A do tego śmietanka anyżkowa z dodatkiem likieru Sambuca.
Składniki:
- 10 śliwek (najlepiej węgierek)
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki brązowego cukru
- ½ łyżeczki cynamonu
- 1 opakowanie twardych herbatników
- 2-3 łyżki śmietanki
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka likieru Sambuca
Przygotowanie:
Usuń pestki ze śliwek, przekrój na pół i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Posyp cynamonem i cukrem, a na górze ułóż zimne masło pokrojone w cieniutkie plasterki. Włóż do piekarnika i zapiekaj w temp. 160 stopni, aż śliwki zmiękną i staną się rumiane.
W tym czasie pokrusz herbatniki, wysyp je na papier do pieczenia i również włóż do piekarnika na 10 minut. Tym razem nastaw dużo wyższą temperaturę (ok. 200-210 stopni). Do miski przełóż przypieczone śliwki, polej powstałym sosem z odrobiną masła, posyp przyrumienionymi herbatnikami.
Śmietankę wymieszaj z miodem i przepysznym likierem Sambuca (to najwyższej jakości likier anyżkowo- owocowo- ziołowy, którego sława obiegła już cały świat). Połącz smaki i delektuj się nimi.
5 śniadań ze śliwką węgierką w roli głównej