Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatia dla nastolatków

Homeopatia dla nastolatków

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, któremu dokuczają rozmaite problemy typowe dla tego wieku, przeczytaj o tym, jak homeopatia może w naturalny sposób pomóc twojemu dziecku. Przydaje się ona bowiem nie tylko w trądziku, zaburzeniach hormonalnych i przemęczeniu, ale może nawet poprawić nastrój po nieudanej randce lub dodać śmiałości w kontaktach z rówieśnikami.

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatia dla nastolatków

Wiek nastoletni to trudny dla młodzieży okres pod wieloma względami. Nastolatki muszą się uporać przede wszystkim ze swoim dojrzewającym ciałem i związaną z tym transformacją z dziecka w dorosłego. Problemy pojawiają się nie tylko pod postacią fizycznych dolegliwości (trądzik, przybieranie na wadze, czy bóle pierwszych miesiączek).

Gwałtowne zmiany hormonalne skutkują również zaburzeniami emocjonalnymi, zmianami nastroju i kłopotami z akceptacją samego siebie. Do tego dochodzi mnóstwo obowiązków związanych ze szkołą, która zajmuje młodym ludziom sporo czasu i nierzadko przysparza wiele stresu. Zaczynają się pierwsze ważne egzaminy, trudne wybory i dylematy.

Życie nastolatka, wbrew pozorom, nie jest usłane różami i niejeden z nich nie rozumie, dlaczego starsze osoby zazdroszczą 16-latkom ich młodego wieku.

Owszem, młodość sama w sobie jest piękna i pełna energii, lecz młody, rozpoczynający dorosłe życie nastolatek często nie potrafi (lub zwyczajnie nie chce) sprostać wszystkim wyzwaniom i oczekiwaniom, które napotyka ze strony dorosłych. Jego zmieniający się organizm bynajmniej nie pomaga mu w akceptacji nowej rzeczywistości. Nic dziwnego, że młody człowiek się buntuje i jest mu ciężko czasem wytrzymać z samym sobą.

Warto więc dowiedzieć się, jak homeopatia może wspomóc dzieci w wieku nastoletnim. Nie rozwiąże ona, oczywiście, wszystkich problemów dorastającej młodzieży, lecz potrafi w zauważalny sposób zmienić sposób postrzegania tych problemów oraz pomaga złagodzić wiele dolegliwości zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i tych, związanych z trudnymi emocjami.

Uśmiechnięta nastolatka z plecakiem i żółtymi słuchawkami. Leki homeopatyczne dla dzieci w wieku nastoletnim

Homeopatia dla dzieci i nastolatków

W wieku nastoletnim przydać się mogą między innymi:

1. homeopatyczne natrium muriaticum

Które może pomóc młodym osobom zamkniętym w sobie, smutnym, zniechęconym, ze skłonnością do depresji. Jest odpowiednie dla nastolatków, które mają kłopoty z utrzymaniem uwagi i zapamiętywaniem, są pobudzone i nerwowe, a jednocześnie skryte i małomówne. Bywają roztargnione i mają zmienne nastroje, lecz daje się u nich zauważyć odpowiedzialność, poczucie obowiązku i systematyczność. Starają się być zawsze dobrze przygotowane do lekcji i wypełniać starannie polecenia dorosłych.

Często skarżą się na zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Bywają wychudzone, pomimo dobrego apetytu, co może mieć związek z zachodzącymi zmianami hormonalnymi. Są podatne na kłopoty z tarczycą. Częstą i przykrą dla nich dolegliwością jest uporczywy trądzik – skóra jest przetłuszczona, błyszcząca, a ropne zmiany lokalizują się najczęściej na granicy skóry gładkiej i owłosionej (czoło, skronie, kark).

Pojawiają się problemy z włosami, które stają się suche i łamliwe, wysuszone są także wargi, a na ustach często pojawia się opryszczka. Opryszczka lubi nawracać przy każdym spadku odporności, stresie lub podczas miesiączki. Pod wpływem przemęczenia (głównie umysłowego) mogą rozwinąć się pulsujące bóle głowy, przyspieszona akcja serca lub bóle pleców.

Pomocne jest także w przypadku, gdy młodego człowieka dotknie stan głębokiego smutku, a nawet epizod depresyjny. Zazwyczaj rozwija się on wskutek rozczarowania uczuciowego, pierwszej zawiedzionej i nieszczęśliwej miłości lub porzucenia przez chłopaka/dziewczynę.

2. homeopatyczne argentum nitricum

Przyda się najbardziej uczniom zestresowanym obowiązkami szkolnymi. Pomoże nerwowym i nadpobudliwym nastolatkom, które mają spore problemy z koncentracją i pamięcią, nie umieją dłużej skupić się na jednym zadaniu, a przed sprawdzianem lub odpowiedzią ustną panikują i nie mogą spokojnie usiedzieć w jednym miejscu.

Zdenerwowaniu towarzyszy najczęściej biegunka i/lub częstomocz, więc uczeń zmuszony jest często korzystać z toalety, nawet tuż przed klasówką. Może pojawić się ból brzucha, ból głowy lub zawroty głowy. Do tego dochodzi ogólny niepokój oraz lęk, że nie poradzi sobie z czekającym go zadaniem.

Na skutek ciągłego zmagania się ze stresem, pośpiechu i emocjonalnego napięcia, młody człowiek może mieć problem z utrzymaniem właściwej wagi – bywa wychudzony, ma wiotką skórę, kłopoty z trawieniem (szczególnie źle trawi cukier i słodycze), co z czasem może prowadzić do poważniejszych problemów z przewodem pokarmowych, jak np. wrzody żołądka.

Charakterystyczne jest także pojawienie się dolegliwości związanych z gardłem, które wynikają z tremy i stresu. Wówczas odczuwa on suchość i drapanie w gardle, pojawia się „klucha w gardle”, albo ból, jakby w gardło była wbita drzazga.

Homeopatyczne argentum nitricum przydaje się zarówno nerwowym nastolatkom, jak i studentom podczas sesji egzaminacyjnej.

Jak wytrzymać z nastolatkiem?

3. homeopatyczne gelsemium sempervirens

Przyda się w sytuacji, gdy dolegliwości związane są przede wszystkim z lękiem przed nadchodzącym wydarzeniem, które budzi w młodym człowieku obawę przed porażką. Może się tak zdarzyć np. przed zbliżającym się sprawdzianem lub wystąpieniem, przed egzaminem na prawo jazdy lub przez pierwszą ważną randką.

Najbardziej jest pomocny w takiej sytuacji, gdy trema powoduje całkowite zahamowanie i paraliż umysłowy. W głowie pojawia się zupełna pustka i otępienie, ręce się trzęsą, trudno zebrać myśli i podjąć jakiekolwiek działanie. Pod wpływem silnego zdenerwowania może pojawić się biegunka, ból głowy lub częstomocz. Dominuje ogólne drżenie. Jeśli nastolatek znajduje się w przede dniu wydarzenia, którego się obawia i na które czeka z niepokojem, może mieć nawet problemy z zaśnięciem, a sen będzie niespokojny i nie przynoszący regeneracji.

Homeopatyczne argentum nitricum wydaje się być dobrym wyborem dla nastolatków, które są ogólnie nieśmiałe i bojaźliwe, stronią od towarzystwa, nie zabierają głosu publicznie, mają kłopoty z nawiązywaniem relacji w grupie. Są raczej wycofane i lękliwe, obawiają się nowego środowiska (zmiana szkoły) i denerwują się przed wystąpieniami publicznymi (np. wypowiedź ustna na forum klasy) oraz przed czekającymi je każdego dnia wyzwaniami.

4. Homeopatyczne anacardium orientale

Jest pomocny wtedy, gdy u młodych ludzi dominującą dolegliwością jest zmęczenie umysłowe, zwłaszcza jeśli dotyczy ono uczniów przemęczonych nauką, przed egzaminami lub w trakcie przeładowanego zajęciami semestru.

Przydaje się w okresie dojrzewania, kiedy to nastolatki są szczególnie podatne na zmęczenie, wiecznie niewyspane, w wolny dzień śpiące do późnych godzin południowych, jakby chciały odespać wszystkie niedobory snu. Do tego często dochodzi osłabienie pamięci, problemy z koncentracją, a także bóle głowy wywołane przemęczeniem umysłu.

Homeopatyczne anacardium może wspomóc nastolatka również w sytuacji, gdy wskutek burzy hormonalnej w organizmie młodego człowieka pojawia się nadmierne, nieumiarkowane łaknienie – przez cały czas lub w pewnym okresie, np. u dziewcząt przed miesiączką. Nastolatkom zdarzają się napady niepohamowanego apetytu, nad którym dosłownie nie mogą zapanować. Homeopatyczne anacardium orientale może pomóc uregulować łaknienie i powrócić do równowagi.

Naturalne sposoby na bezsenność

Grupa uśmiechniętych nastolatków pozuje do zdjęcia. Homeopatia dla nastolatków.

5. homeopatyczny phosphoricum acidum

W okresie dojrzewania pomocny jest między innymi w przypadku bólów głowy okresu młodzieńczego, rozwijającym się głównie wskutek przemęczenia intelektualnego. Przydaje się osobom, które łatwo się męczą i ulegają silnemu osłabieniu na skutek nawet niewielkiego wysiłku umysłowego, ale także fizycznego.

Wyczerpanie obserwuje się u nich również na tych dwóch poziomach – umysłowym oraz fizycznym. Zmęczony nastolatek łatwo wpada w stany obniżonego nastroju, ma problemy z nauką i dorównaniu rówieśnikom np. w sporcie, wykazuje skłonności do przygnębienia, izolowania się od towarzystwa i małomówności.

Może pomóc również szczupłym nastolatkom o zmniejszonej sile mięśniowej, często tym, którzy zbyt szybko urośli i mają tendencje do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz kostnych bólów wzrostowych.

6. homeopatyczne kalium bromatum

Bywa przydatny u pobudzonych ruchowo nastolatków, szczególnie jeśli pobudzenie dotyczy rąk. Rodzice obserwują, że dziecko bez przerwy musi mieć zajęte czymś palce dłoni, np. ciągle coś skubie, obraca w palcach ołówek, rozkręca długopis, robi kulki z papieru itp.

Takim objawom może towarzyszyć nerwowość i nadpobudliwość, która z czasem przeradza się w przemęczenie. Pojawia się osłabienie pamięci, zaburzenia zachowania, roztargnienie, kłopoty z nauką, zapominanie słów, pomijanie niektórych liter lub sylab podczas pisania, zamienianie słów itp.

Możliwe są również u tych dzieci problemy z zasypianiem, bezsenność, koszmary senne oraz lunatykowanie. Homeopatyczne kalium bromatum jest również dobrym wyborem w przypadku trądziku u młodzieży, zwłaszcza jeśli ma on charakter ropny i objawia się uporczywymi krostkami i guzkami.

Naturalne sposoby na zapalenie zatok

7. homeopatyczna avena sativa

Pomocna jest w przypadku osłabienia zarówno fizycznego, jak i umysłowego – szczególnie u dojrzewającej, przemęczonej młodzieży. Kluczowymi objawami są tutaj: bóle głowy, trudności ze skupieniem uwagi, zmęczenie fizyczne oraz osłabienie siły mięśniowej. Młody człowiek może też cierpieć na nadmierną pobudliwość układu nerwowego, która objawia się głównie bezsennością i problemami z zaśnięciem.

Homeopatyczna avena sativa wspomaga działanie tonizujące układ nerwowy i ogólnie „odżywiające” cały organizm, zatem można ją stosować nie tylko w okresach przemęczenia nauką, lecz także w czasie np. rekonwalescencji po przebytej infekcji.

8. homeopatyczna calcarea carbonica

Warto o niej pomyśleć w przypadku tych nastolatków, które zazwyczaj są spokojne, dość nieśmiałe, bojaźliwe, ale jednocześnie pracowite i wytrwałe. Mają tendencję do nadwagi, są także dosyć chorowite i często zapadają na infekcje dróg oddechowych. Z tego względu cechuje je łatwa męczliwość i niekiedy spowolnienie.

Nie lubią żadnego wysiłku – ani umysłowego, ani fizycznego. Każdy wysiłek pogarsza ich samopoczucie. Mogą mieć problemy z prawidłową ruchomością stawów oraz z siłą mięśniową. Są bardzo wrażliwi na zimno, łatwo się przeziębiają. U dziewcząt możliwe jest opóźnienie dojrzewania płciowego (późna menstruacja), a później silna bolesność piersi przed miesiączką.

Ze względu na powyższe skłonności nastolatki te mogą mieć problem z adaptacją do nowego otoczenia i odnalezieniem się w nowej grupie. Zdarza się, że nie są akceptowane przez bardziej sprawnych kolegów. Wynikające z ich natury spowolnienie może powodować, że zostają lekko w tyle za rówieśnikami, jeśli chodzi o naukę czy zaangażowanie w inne aktywności.

Homeopatyczna calcarea carbonica może ogólnie wspomóc ich odporność, a także poprawić wydolność zarówno na poziomie intelektualnym, jak i fizycznym, co naturalnie będzie się wiązało z większym poczuciem własnej wartości i pomoże nastolatkowi zaakceptować siebie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły