Spis treści
Żylaki i niewydolność żylna – czym są i jak powstają?
Niewydolność żylna to schorzenie, w którym dochodzi do zastoju w krążeniu żylnym kończyn dolnych. Główną przyczyną, z powodu której dochodzi do niewydolności żylnej jest nadciśnienie panujące w naczyniach żylnych. Z tego powodu dochodzi do rozszerzenia się żył, co z kolei sprawia, że zastawki żylne przestają prawidłowo funkcjonować.
Są one odpowiedzialne za przepływ krwi z dołu do góry i jeśli nie pracują wydajnie, staje się to bezpośrednią przyczyną przepływu wstecznego krwi w żyłach, a mówiąc bardziej obrazowo – krew jakby „cofa się” i płynie nie w tę stronę, co trzeba.
Z czasem żyły tracą napięcie i elastyczność, krew z trudem płynie w górę. W nadmiernie poszerzonych żyłach następuje stagnacja, czyli zastój krwi, co skutkuje powstaniem skrzepu. Z zewnątrz widoczny jest on w postaci żylaka.
Pierwszy etap żylaków to delikatnie rozszerzone żyłki na kończynach dolnych, które określamy jako „pajączki” na nogach. Pajączki naczyniowe, podobnie jak już rozwinięte żylaki, to typowy objaw niewydolności żylnej.
Żylaki mogą mieć różny stopień zaawansowania – od poszerzonych żyłek, aż do poskręcanych, pogrubiałych, twardych i bolesnych zmian, uwypuklających się wzdłuż łydek i przypominających poskręcane powrozy.
Żylaki – objawy niewydolności żylnej
Pierwsze objawy niewydolności żylnej to:
- Uczucie ciężkości i mrowienia w nogach
- Dyskomfort i odczucie napięcia mięśni nóg
- Początkowo niewielkie, a z czasem nasilające się obrzęki stóp i kostek
- Swędzenie w okolicy łydek
- Niepokój ruchowy kończyn dolnych, niekiedy nieustanna potrzeba poruszania nogami
- Skurcze łydek, szczególnie dokuczliwe w nocy
- Bóle goleni
Następnie pojawiają się drobne pęknięcia naczyń żylnych, stopniowo przekształcające się w sieć pajączków, obejmujących kończynę, przechodzących w końcu w wyraźnie zaznaczone, widoczne żylaki.
Żylaki – przyczyny zaburzeń krążenia żylnego
Na problemy z krążeniem żylnym w kończynach dolnych uskarża się około 60 – 70% populacji, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety. Nic dziwnego, ponieważ płeć żeńska jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia niewydolności żylnej. Bezpośrednią przyczyną tej choroby jest niewydolność zastawek żylnych, lecz czynnikami sprzyjającymi jej rozwojowi są między innymi:
- nadwaga
- wysoki wzrost
- siedzący tryb życia
- praca o charakterze siedzącym lub stojącym
- nagminne noszenie obuwia na wysokim obcasie
- ciąża – każda kolejna ciąża istotnie zwiększa ryzyko pojawienia się żylaków
- zbyt obcisłe ubrania, hamujące swobodny przepływ krwi
- częste podróżowanie samolotem
- występowanie żylaków w rodzinie – wiele przypadków niewydolności uwarunkowane jest genetycznie i możemy ją po prostu odziedziczyć
- uporczywe, przewlekłe zaparcia
- stosowanie niektórych leków, jak np. tabletek antykoncepcyjnych, leków hormonalnych
- wady postawy
Dolegliwości żylne mogą nasilać się w czasie upalnej pogody, po długotrwałym siedzeniu lub staniu, czy w wyniku bardzo silnego zmęczenia fizycznego. Niestety, także wiek bywa tu istotnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, troszcząc się o swoje zdrowie.
Już po 30. roku życia, zwłaszcza u kobiet, musimy liczyć się z możliwością zaburzeń krążenia żylnego i należałoby już wtedy przedsięwziąć odpowiednie środki zapobiegawcze, zwłaszcza jeśli jesteśmy obciążone genetycznie lub obarczone innymi czynnikami ryzyka.
Profilaktyka żylaków – jak im zapobiec? 10 najlepszych sposobów
Dlaczego trzeba dbać o krążenie żylne?
Za leczenie niewydolności żylnej trzeba zabrać się już od momentu pojawienia się pierwszych symptomów tego schorzenia. Gdy dostrzegamy niebieskawe linie pajączków na nogach, to pierwszy sygnał alarmowy, że warto pomyśleć o profilaktyce żylaków.
Jeśli bowiem zaniedbamy początkowe symptomy, szybko mogą się one przerodzić w poważniejszą dolegliwość. W leczeniu niewydolności żylnej pomocna będzie m.in. kompresjoterapia.
Nieleczone problemy z krążeniem żylnym prowadzą do rozwoju mniejszych lub większych żylaków, czasem także brązowych przebarwień skóry, obrzęków, a w stanie zaawansowanym dochodzi do trudno gojących się owrzodzeń żylnych. Niewydolność żylna zwiększa również ryzyko powstawania hemoroidów oraz żylaków okolic intymnych.
Z biegiem czasu dochodzi do nieodwracalnych zmian w tkance podskórnej i skórze, które są niewystarczająco zaopatrywane i odżywiane przez niewłaściwie funkcjonujące naczynia żylne. Brak lub zaburzenia przepływu krwi żylnej wiążą się ze zwiększonym ryzykiem tworzenia się zakrzepów, a także z pojawianiem się obrzęków kończyn dolnych.
Zatem leczenie pajączków, żylaków, opuchlizny, czy zaczerwienienia nie jest tylko kwestią estetyki (żylaki potrafią skutecznie zniweczyć urodę nawet najzgrabniejszych damskich nóg), lecz przede wszystkim zdrowia i profilaktyki.
Żylaki w zaawansowanym stanie nie tylko brzydko wyglądają, lecz mogą powodować silne dolegliwości bólowe oraz stać się przyczyną innych schorzeń. W takim stanie kwalifikują się one najczęściej do inwazyjnego leczenia operacyjnego, które jednakże nie gwarantuje pełnej skuteczności.
Dlatego lepiej sięgnąć po naturalne metody zapobiegawcze lub lecznicze w momencie, kiedy choroba dopiero się zaczyna i możemy jej zapobiec i/lub istotnie złagodzić dolegliwości i objawy.
Nie czekaj więc aż będzie za późno. Kiedy naczynia krwionośne będą już rozciągnięte, zdeformowane, a nawet popękane, nie pozostaje do zrobienia nic poza zabiegiem chirurgicznym.