Strona główna ZdrowiePsychologiaTerapia parZwiązki Związek z młodszym mężczyzną o 5, 10, 15, 20 lat

Związek z młodszym mężczyzną o 5, 10, 15, 20 lat

autor: Dominika Bagińska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Lubimy myśleć, że kobietom żyje się coraz lepiej. Znikają przemoc, seksizm, podwójne standardy w traktowaniu. Cóż, może częściej. Jednak nie oszukujmy się – pewne sprawy pozostają niezmienne. Jak związek kobiety z dużo młodszym mężczyzną. To nadal tabu. Co na to psychologia? Czy związek z młodszym mężczyzną ma sens?

Strona główna ZdrowiePsychologiaTerapia parZwiązki Związek z młodszym mężczyzną o 5, 10, 15, 20 lat

Ekspert: Aleksandra Marszał-Bohdziul (aleksandramarszal.com), certyfikowany coach (EMCC) i psychoterapeutka, konsultantka biznesowa w temacie kobiecego przywództwa, autorka bloga i twórczyni podcastów www.joyfulshe.com o silnej kobiecości.

Demi Moore – z czym ją kojarzycie? Oczywiście zagrała wiele znaczących ról. Jednak większość z nas pamięta jedno: związała się z dużo młodszym mężczyzną – o 16 lat. A Brigitte, żona Emmanuela Macrona? Starsza od męża – prezydenta Francji – o 25 lat. Co w nas ta wiedza wywołuje? Niesmak, brak zrozumienia, uśmiech? A może zazdrość? Z pewnością wiele silnych uczuć. A co myślimy, widząc starszego mężczyznę z dużo młodszą partnerką? Pewnie tyle, że on musi być bogaty i ma fantazję. Dlaczego tak inaczej patrzymy na te relacje? Czy zatem warto być z młodszym mężczyzną?

Związek z młodszym mężczyzną – inne traktowanie

Społeczny odbiór obu tych sytuacji jest kompletnie różny. Owszem, w życiu społecznym pojawiają się kobiety, które tworzą związek z dużo młodszym partnerem. Jednak wzbudza to wiele kontrowersji. Tymczasem powszechny widok, czyli starszy mężczyzna z dużo młodszą partnerką nie wywołuje potrzeby komentarza.

Decyduje o tym pewien bardzo rzadko omawiany wątek społeczny: seksualność starszych kobiet. Uważany za niesmaczny i właściwie marginalny. Tymczasem to bardzo głęboki i pozytywny aspekt życia. Jego negatywny odbiór wynika z nakładania krzywego patriarchalnego zwierciadła – tworzonego przez lata dyskryminacji i niesprawiedliwego traktowania kobiet. To stereotyp, że mężczyzna w starszym wieku jest nadal jurny, dlatego potrzebuje młodszych partnerek, natomiast starsze kobiety nie mają już takich potrzeb lub są uznawane za nieatrakcyjne seksualnie.

Otóż nie – prawdziwie dojrzała kobieta bywa niezwykle zmysłową kochanką. Musimy sobie to nareszcie uświadomić. Dowiedziono, że na tym etapie życia jesteśmy skłonne przestać przywiązywać tak mocno uwagę do wyglądu ciała. Skupiamy się na zmysłach. Dzięki temu stajemy się dla mężczyzny zupełnie innymi, pełnymi pasji kochankami.

Czy związek z młodszym facetem ma sens?

Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt dojrzałości kobiet. Otóż w psychologicznej warstwie może sprzyjać inicjacji seksualnej i psychologicznej mężczyzny. Powiedzmy to otwarcie: młodszy facet może nauczyć się pewnych rzeczy i przeżyć je tylko wtedy, kiedy poprowadzi go starsza partnerka! Przy czym wcale nie muszą tworzyć trwałego związku. Jednak w życiu mężczyzny może on pełnić bardzo ważną funkcję. Pomaga mu nauczyć się dojrzałej miłości – dzięki takiej kobiecie, która poprowadzi go do „ważnych miejsc”.

Zwykliśmy patrzeć na relacje przez soczewkę, w której związek ma sens tylko wtedy, kiedy może dać dzieci i pomaga stworzyć tzw. normalną rodzinę. Tymczasem sens inicjacji w psychologiczną dojrzałość jest pomijany. Kiedyś, dawno temu, podczas rytuałów inicjacyjnych starsze kobiety wprowadzały młodych mężczyzn w sztukę kochania. Dziś w zachodniej kulturze tego brak. Może to w jakimś wymiarze powodować niedobór dojrzałych partnerów. Nie zostali nauczeni uważności na dojrzałą kobiecość.

Związek z młodszym mężczyzną – jak terapia

Jednak bywa i tak, że starsza kobieta i młody mężczyzna wybierają się nawzajem z powodu konkretnych psychologicznych przyczyn. Na przykład u obojga występuje niedopełnienie wzorca związanego z byciem dzieckiem i rodzicem. Innymi słowy – mężczyzna szuka dobrej matki, bo w jego domu rodzinnym w jakimś sensie mu jej zabrakło. Kobieta z kolei potrzebuje dopełnić w sobie tę rolę. I oboje się tu spotykają. Czasem w życiu rzeczywistym pewne sprawy muszą się wydarzyć, coś musimy przeżyć, by móc się rozwijać. A potem – móc się rozstać i szukać miłości bardziej partnerskiej, z kimś innym.

Bywa, że seksualna skłonność do sporo starszych kobiet uchodzi za dewiację. Cóż, społecznie tak deprecjonujemy każdą inność. Tymczasem dewiacje pełnią ważną rolę. Są po coś. Niektóre przybierają formę, jakiej nie da się akceptować społecznie. Jednak inne mogą być przejawem pewnej potrzeby psychologicznej, która musi się dopełnić. Na pewno coś stoi za tym, że młody mężczyzna wybiera starsze partnerki. Może jest bardziej dojrzały i poszukuje partnerki wewnętrznie rozwiniętej? A może po prostu potrzebuje doświadczenia troskliwej matki, bo nie jest gotowy zrezygnować z roli „dziecka” i opuścić dom rodzinny?

Młodszy partner – stereotyp matki Polki

Dla wielu dojrzałych kobiet jednak decyzja podjęcia relacji z młodym partnerem bywa trudna do zrealizowania. W polskiej kulturze wzorcem kobiecości jest bowiem matka. W starożytnych kulturach liczne boginie miały różne oblicza, więc istniało wiele wzorców kobiecości. U nas dominującą religią jest chrześcijaństwo, a wzorcem Matka Boska. Kobiety otrzymują podprogowy przekaz, że właściwym sposobem funkcjonowania jest bycie dobrą, troskliwą i matczyną osobą.

Kiedy więc w życiu kobiety pojawia się moment, gdy naturalnie nie wciela się w tę rolę, ponieważ nie ma np. biologicznych dzieci, albo wyszły już z domu, zaczyna czuć, że czegoś jej brak. Jest niewystarczająca. Przy czym wcale nie chodzi o bycie biologiczną matką, ale o pewną postawę wobec rzeczywistości: opiekowanie się wszystkimi, dbanie, karmienie – emocjonalne i dosłowne. Kobieta staje wówczas na swoim progu inicjacyjnym, by ostatecznie odkryć inne oblicze kobiecości. Stać się nie matką dzieci, ale kobietą niezależną, która umie czerpać z życia, bierze dla siebie więcej.

Młody partner dlaczego ona tak wybiera?

Cóż, taka inicjacja bywa trudna. O ile coś wiemy o rytuałach inicjacyjnych dla mężczyzn, o tyle wiedza na temat rytuałów dla kobiet została zapomniana. A one na pewno istniały. Dziś brak nam narzędzi, by kobietę wprowadzić w jej dojrzałą kobiecość. Lecz nie tylko rozumianą jako macierzyństwo. Taka kobieta może się więc zatrzymać w tym miejscu, bo nie przechodzi progu inicjacyjnego. Wówczas ma tendencję do poszukiwania młodszych mężczyzn. To jednak tylko jeden kierunek.

Drugi jest taki, że żyjemy w czasach dużych przemian kulturowych. Mężczyźni z młodszych pokoleń już inaczej myślą i inaczej traktują kobiety. O ile jeszcze w pokoleniu 40-50–latków szowinistyczne, dyskryminacyjne zachowania są traktowane jak norma, o tyle w młodszym pokoleniu już nie. Może więc kobieta poszukuje młodego partnera, bo będzie ją traktował lepiej niż mężczyźni w jej wieku? I w tym sensie, w jakimś aspekcie, będzie od nich dojrzalszy. Kulturowo do przodu…

Relacja z młodszym facetem – edukacja mężczyzn

To odmienne zachowanie młodszych partnerów jest prawdopodobnie pokłosiem różnych ruchów społecznych, w rodzaju akcji „Me too”czyczarnych protestów kobiet, domagających się prawa do aborcji. Znaczenie ma tu też wpływ zachodnioeuropejskiej kultury – w takich krajach, jak np. Niemcy, można stracić pracę za szowinistyczne uwagi. Są społecznie nieakceptowalne.

Polscy młodzi mężczyźni tym wszystkim nasiąkają i reprezentują inny stosunek do kobiet. Oczywiście nie wtedy, gdy spotykają w pracy starsze pokolenia mężczyzn, którzy wpajają im negatywną postawę wobec kobiet. Poza tym nie każdy jest gotów na nowe wyzwania. Dlatego tak istotne jest, by mówić o ważnych społecznych tematach głośno. Zwykle dyskryminacja odbywa się w warstwie psychologicznej. Bronią jest zaś realna edukacja.

Zobacz także: Mężczyźni są jak wino, kobiety jak… mleko. Jak postrzegamy zmiany, które zachodzą w nas z wiekiem?

Związek z młodszym facetem – pozwól sobie na frajdę

Relacja z młodszym partnerem może być dla dojrzałej kobiety po prostu wspaniałą przygodą. Ale tylko wtedy, kiedy wyjdzie ona z roli matki i nauczy się po prostu brać z życia, mieć z niego przyjemność, bawić się, nie robić wszystkiego dlatego, że ma to głęboki sens. To trudne.

Kiedy wybierzemy się w Polsce do klubu na dyskotekę, spotkamy tam wyłącznie młodych ludzi. Brakuje przestrzeni dla starszych osób, podobnie jak w przypadku akceptowania seksualności. (Stąd popularność sanatoriów, gdzie dominuje aspekt zabawy – same miejsca nie są przecież tak luksusowe). Niesłusznie zakłada się, że potrzeba rozrywki i swobody w pewnym wieku się kończą. Jest przeciwnie. Zwłaszcza kiedy odchowamy dzieci i zyskujemy więcej swobody w życiu. Możemy wpaść wtedy w poczucie pustki. Dlatego kontakt z młodszym mężczyzną może być prostym sposobem, by tę zabawę sobie zapewnić.

Młodszy partner – bo na miłość nie ma mocnych

Czasem o tym, że starsza kobieta tworzy związek z dużo młodszym mężczyzną, decyduje zwykła sprawa: po prostu ci ludzie się w sobie zakochują. Wiek nie ma tu znaczenia. Na głębszym poziomie zawiązuje się porozumienie, które wyrasta ponad wszystko. Wówczas aspekt wieku jest jedną z przypadkowych danych. Ma takie samo znaczenie jak kolor włosów partnerki.

Związek z młodszym mężczyzną o 5, 10, 15, 20 lat – co pomyślą inni

Czy są różnice w związku z mężczyzną młodszym o 5, 10, 15, 20 lat? W odbiorze – tak. Dopóki różnica wieku partnerów nie jest widoczna, nie ma problemu. Im większa – tym silniejsze kontrowersje. Co zahacza o dyskryminację. Jednak i to, tak jak moda, podlega zmianom. Kiedy lansuje się coś całkiem nowego, np. dżinsy rurki, pierwsze osoby w nie ubrane rażą.

Podobnie dużo młodszy partner. Początkowo szokuje. Jednak po pewnym czasie i moda, i kultura oswajają się z nowością. Osoby, które jako pierwsze się na to decydują, biorą na siebie krytykę społeczną. Z czasem jednak większość kupuje takie dżinsy. Dlatego wspierajmy kobiety zakochane w młodszych mężczyznach. Każda z nich mierzy się z czymś znacznie większym od siebie.

Przeczytaj też: https://naturalnieozdrowiu.pl/zwiazek-z-narcyzem/

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły