Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Zioła i leki a zabiegi kosmetyczne – co należy odstawić przed wizytą w gabinecie?

Zioła i leki a zabiegi kosmetyczne – co należy odstawić przed wizytą w gabinecie?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli decydujesz się na depilację laserową lub postanowiłaś skorzystać z innych zabiegów medycyny estetycznej, powinnaś wiedzieć, czy będą one dla ciebie bezpieczne. Przeczytaj, jakie leki i zioła mogą negatywnie wpłynąć na efekt takich zabiegów. Które z nich należy odstawić, aby nie stworzyć ryzyka interakcji i potencjalnych skutków niepożądanych?

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Zioła i leki a zabiegi kosmetyczne – co należy odstawić przed wizytą w gabinecie?

Zabiegi kosmetyczne, zarówno na twarz, jak i na ciało, stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Regularnie umawiamy się na wizyty do gabinetów kosmetycznych, jeździmy do SPA, korzystamy z dobrodziejstw współczesnej technologii i kosmetologii, aby lepiej się poczuć lub po prostu piękniej wyglądać.

Warto jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. W zdecydowanej większości przypadków zabiegi kosmetyczne są bezpieczne i przynoszą oczekiwany efekt. Są jednak takie, które wymagają większej interwencji, dotyczących głębiej położonych tkanek lub z udziałem bardziej inwazyjnych substancji chemicznych, które mogą nieść ze sobą ryzyko powstania niepożądanych reakcji.

Z reguły jednak ryzyko nie tkwi w zabiegu jako takim, lecz jest raczej związane z sytuacją, w której jednocześnie poddajemy się różnym terapiom – czyli gdy w chwili zabiegu zażywamy takie leki lub zioła, które mogą wchodzić w interakcje z wykonywanym zabiegiem lub produktami tu zastosowanymi i powodować skutki uboczne.

Pamiętaj! W gabinecie kosmetycznym zawsze przed zabiegiem powinnaś zostać zapytana, jakie leki, zioła i suplementy diety stosujesz.

Ryzyko dotyczy przede wszystkim zabiegów z udziałem lasera lub promieniowania UV. Połączenie niektórych leków lub ziół z procedurami kosmetycznymi może wywołać reakcje światłoczułe. Może się to wiązać np. z poparzeniem skóry, pojawieniem się wyprysków, uczulenia lub krostek na skórze ciała i twarzy, rumienia skóry, obrzęku, świądu, a nawet przebarwień.

Jakie zabiegi kosmetyczne niosą ze sobą ryzyko interakcji z lekami lub ziołami?

Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki lub zioła, powinnaś skonsultować się z lekarzem prowadzącym i/lub profesjonalistą w gabinecie kosmetycznym, szczególnie przed takimi zabiegami, jak:

  • depilacja laserowa
  • mikrodermabrazja
  • peeling chemiczny
  • peeling laserowy
  • laserowe zamykanie naczynek
  • usuwanie znamion

U niektórych osób, szczególnie wrażliwych, z delikatną skórą, skłonnych do alergii, taka konsultacja powinna odbyć się zawsze – przed jakimkolwiek planowanym zabiegiem medycyny estetycznej.

Jakich leków unikać przed zabiegami kosmetycznymi?

Leki przeciwwskazane w niektórych zabiegach upiększających, szczególnie twarzy, można podzielić na kilka grup. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

Leki przeciwtrądzikowe

Głównie takie jak izotretynoina, adapalen oraz acytretyna. Dotyczy to wszystkich postaci leków, czyli nie tylko kapsułek lub tabletek, ale również tych do użytku zewnętrznego, czyli maści, kremów lub żeli. Poddanie się zabiegom medycyny estetycznej, przy jednoczesnym stosowaniu wymienionych substancji, może skutkować poważnymi działaniami niepożądanymi i pogorszyć kondycję skóry u danej osoby.

Uwaga! W artykule podane są nazwy chemiczne substancji czynnych obecnych w lekach. Nie operujemy nazwami handlowymi. Zwróć zatem uwagę na to, jaki składnik czynny zawierają preparaty, które zażywasz. Nazwa handlowa zwykle różni się od nazwy chemicznej, ponieważ różne firmy farmaceutyczne wykorzystują tę samą substancję chemiczną, nadając preparatowi inną nazwę, pod którą jest dostępny w sprzedaży.

Antybiotyki

Jeśli aktualnie zażywasz antybiotyk z takiej grupy jak: tetracykliny, sulfonamidy, chinolony lub fluorochinolony, lepiej odłóż wizytę w gabinecie kosmetycznym na później. Mogą one wchodzić w interakcje z produktami do pielęgnacji ciała i twarzy oraz z niektórymi zabiegami, powodując niepożądane skutki uboczne. Mogą również wywoływać reakcje fotouczulające.

Zabieg depilacji laserowej należy zaplanować minimum dwa tygodnie po skończeniu terapii takimi lekami, jak metronidazol, kotrimoksazol oraz azytromycyna.

Leki antyhistaminowe

To inaczej leki przeciwalergiczne. Jeśli cierpisz z powodu dolegliwości alergicznych i lekarz przepisał ci środki, które mają w swoim składzie loratadynę, cetyryzynę lub difenhydraminę, lepiej poczekaj z zabiegiem upiększającym, aż sezon alergiczny się skończy, a ty odstawisz lekarstwa.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Tu należy szczególnie uważać, ponieważ tego typu substancje obecne są w wielu preparatach, które możemy kupić bez recepty, są powszechnie dostępne i często stosowane. Zaliczamy do nich popularny ibuprofen, ketoprofen czy naproksen. Zwykle nie przeszkadzają zabiegom kosmetycznym, lecz lepiej zachować ostrożność przy zabiegach związanych z depilacją laserową oraz wszelkich innych, do których wykorzystywany jest laser. Te związki chemiczne mogą także wchodzić w interakcje z niektórymi składnikami kremów lub innych preparatów kosmetycznych służących do pielęgnacji twarzy i ciała.

Leki przeciwbólowe

Tu mowa o silnych lekach przeciwbólowych pochodzenia opioidowego, takich jak hydrokodon, oksykodon, petydyna czy hydromorfon. Zalecane są tylko w wyjątkowych przypadkach bardzo silnego bólu i tylko pod ścisłą kontrolą lekarską, więc raczej nie sięga się po nie zbyt często. Niemniej warto wiedzieć, że są to związki o działaniu fotouczulającym i w trakcie terapii nimi nie można się poddawać zabiegowi depilacji laserowej ani innym zabiegom z udziałem lasera lub promieniowania UV.

Leki psychotropowe

To kolejna ważna grupa leków, które są przeciwwskazane przy niektórych zabiegach kosmetycznych. Wiele z tych leków ma nie tylko działanie fotouczulające, ale również może zredukować lub zniwelować korzystny efekt zabiegów upiększających. Leki fotouczulające są szczególnie przeciwwskazane przed zabiegiem depilacji laserowej.

W grupie tej znajdziemy głównie leki antydepresyjne – jak między innymi: fluoksetyna, sertralina, bupropion, amitryptylina, doksepina, klomipramina, wenlafaksyna, mirtazapina, a także leki uspokajające i ułatwiające zasypianie – diazepam, alprazolam, lorazepam, klonazepam.

Inne leki

Jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości zabieg medycyny estetycznej lub jeśli chcesz poddać się depilacji laserowej, a zażywasz aktualnie leki przeciw nadciśnieniu i/lub nasercowe, środki moczopędne, przeciwpadaczkowe, przeciwcukrzycowe, sterydy lub leki hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne), weź pod uwagę potencjalne skutki uboczne, jakie mogą spowodować w połączeniu z określonym zabiegiem.

Lista leków jest, niestety, dość długa. Nie warto jednak lekceważyć ryzyka i narażać na szwank swojego zdrowia, a także urody. Jeżeli bowiem nie zachowasz należytych środków ostrożności, zamiast oczekiwanych pozytywnych efektów upiększających możesz zostać przykro zaskoczona ich brakiem, lub – co gorsza – negatywnymi skutkami, jakie przyniesie niewłaściwe połączenie kilku substancji chemicznych.

Jakich ziół unikać przed zabiegami kosmetycznymi?

Zioła, jako produkty naturalne, często wydają się całkowicie bezpieczne i mamy tendencję do bagatelizowania ich potencjalnych działań niepożądanych. Tymczasem zioła (a także suplementy diety zawierające wyciągi roślinne) również mogą wchodzić w interakcje z niektórymi zabiegami kosmetycznymi i być dla nich przeciwwskazaniem.

Uwaga! Przyjmowanie leków i/lub ziół fotouczulających jest zawsze przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu depilacji laserowej oraz wszelkich innych zabiegów z udziałem lasera.

Na pierwszym miejscu plasują się tutaj zioła, które wykazują właściwości fotouczulające. W kontakcie z silnym światłem lasera zioła fotouczulające mogą spowodować ostrą reakcję zapalną skóry, znaną jako wyprysk fototoksyczny. Objawia się on rumieniem, obrzękiem, silnym pieczeniem i bólem. Na depilowanym obszarze mogą pojawić się nawet pęcherze i poparzenia skóry. Niekiedy może dojść do brzydkich, trwałych przebarwień.

Wśród ziół zawierających substancje fotouczulające wymienić należy następujące: dziurawiec, arcydzięgiel, rumianek, nagietek, arnika górska, krwawnik, skrzyp polny, waleriana, bylica pospolita, nawłoć, wrotycz, lubczyk, bratek, stokrotka, bergamotka, rzepik, gorzka pomarańcza, pluskwica, czarnuszka, lebioda, ruta.

Olejki eteryczne

Na liście produktów zakazanych przed zabiegiem depilacji laserowej znajdują się nie tylko zioła i leki, ale również olejki eteryczne. Depilacja laserowa wyklucza stosowanie takich olejków, jak: olejek cedrowy, bergamotowy, cytrynowy, lawendowy, piżmowy, z drzewa sandałowego oraz waniliowy.

Należy pamiętać również, aby przed planowanym zabiegiem depilacji laserowej odstawić wszystkie kosmetyki zawierające substancje fotouczulające (w tym perfumy). Czasem możesz nawet nie wiedzieć, że w skład danego kosmetyku wchodzą wyciągi z ziół lub olejki eteryczne, które mają właściwości fotouczulające.

Co odstawić przed zabiegiem chirurgii plastycznej?

Jeśli decydujesz się na poważniejszą procedurę upiększającą, jaką jest zabieg chirurgii plastycznej, należy przynajmniej na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem odstawić wszystkie leki oraz zioła, które mają działanie rozrzedzające krew i mogą spowodować nadmierne krwawienie w czasie takiej operacji. Najbardziej powszechnym lekiem o takim działaniu jest aspiryna (czyli kwas acetylosalicylowy), z ziół można tu wymienić natomiast np. czosnek, imbir, kurkumę, miłorząb, żeń-szeń, tarczycę bajkalską czy złocień marunę.

Z dużą ostrożnością należy podchodzić też do ziół zawierających kwas salicylowy i salicylany, które również wykazują aktywność antyagregacyjną. Do takich roślin należą między innymi: pluskwica groniasta, wiązówka błotna, topola, brzoza, wierzba oraz gaulteria. Zdecydowanie należy zrezygnować także z ziół zawierających kumaryny. Związki te występują np. w kasztanowcu, nostrzyku, marzance wonnej, przytulii.

Źródła:

  1. Spa MD. (2020). Types of Medications That Interfere With Facial Treatments. Pobrane z: LINK
  2. de Azevedo Pribitkin, E., Boger, G. (2001). Herbal Therapy. What Every Facial Plastic Surgeon Must Know. Archives of Facial Plastic Surgery, 3(2). Pobrane z: LINK
  3. Farmakoekonomika Szpitalna. (2021). Działanie fototoksyczne roślin leczniczych. Pobrane z: LINK
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły