Strona główna Zdrowie Terapia wisceralna – komu może pomóc? Dlaczego warto z niej korzystać?

Terapia wisceralna – komu może pomóc? Dlaczego warto z niej korzystać?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Masaż wisceralny lub, innymi słowy, terapia wisceralna polega na głębokim masażu brzucha, a dokładniej narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej. Komu polecana jest ta metoda? Z jakimi dolegliwościami potrafi się uporać? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego narządy w obrębie jamy brzusznej są takie ważne i jak się o nie zatroszczyć.

Strona główna Zdrowie Terapia wisceralna – komu może pomóc? Dlaczego warto z niej korzystać?

Czym jest terapia wisceralna?

Terapia wisceralna to manualna praca z narządami wewnętrznymi. Podobnie jak inne naturalne metody terapeutyczne opiera się na podejściu do człowieka w sposób holistyczny. Bierze zatem pod uwagę szereg rozmaitych, często skomplikowanych, zależności pomiędzy stanem narządów wewnętrznych a ogólnym zdrowiem i indywidualnym sposobem reagowania danej osoby.

Nie zdajemy sobie nawet sprawy z faktu, że kiepska kondycja narządów w jamie brzusznej może mieć wpływ na strukturalne i czynnościowe dysfunkcje wszystkich innych narządów wewnętrznych. Prawidłowy stan układu trzewnego przekłada się pośrednio na właściwą pracę innych organów, które pozornie wydają się niepowiązane z układem trawiennym. Terapia wisceralna oddziałuje także na mięśnie, powięzi, naczynia krwionośne, nerwy oraz stawy.

Jak stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej wpływa na nasze zdrowie?

Celem terapii wisceralnej jest „porozumienie się” z tkankami naszego organizmu i przywrócenie prawidłowego napięcia narządów jamy brzusznej. Tkanki mają bowiem swoją własną, głęboką i wrodzoną „inteligencję”. Wszystko, co nam się w życiu przytrafia – przeróżne urazy, choroby, przewlekły stres, sytuacje traumatyzujące oraz wiele innych czynników – pozostawia ślad zapisany w naszych tkankach. Terapia wisceralna polega na „słuchaniu” tkanek za pomocą rąk. Doświadczony terapeuta wyczuwa wszelkie nieprawidłowości jamy brzusznej i uwalnia narządy wewnętrzne od nadmiernego napięcia.

Wisceralna technika manualna bazuje na odnalezieniu miejsc w ciele, w których tkanki są zesztywniałe, napięte i ściśnięte, co uniemożliwia prawidłowy przepływ energii w organizmie. Poprzez silny i głęboki masaż uwalnia nadmierne napięcie tkanek miękkich, przywraca ogólną sprawność i prawidłowe funkcjonowanie powięzi.

Dlaczego terapii wisceralnej podlegają narządy w jamie brzusznej?

W jamie brzusznej znajduje się rozbudowany, złożony układ mięśniowo-powięziowy. Powięź to elastyczna tkanka łączna, która nie tylko jest związana z układem mięśniowo-szkieletowym, ale również chroni i podtrzymuje ważne narządy wewnętrzne. Można powiedzieć, że to najważniejsza tkanka ludzkiego organizmu, dzięki której zachowujemy prawidłową postawę, poruszamy się we właściwy sposób, nasze narządy wewnętrzne są utrzymywane w odpowiednim napięciu, a ciało jest kształtne i elastyczne.

Od dobrej kondycji powięzi zależy tak naprawdę funkcjonowanie całego organizmu, a każda nieprawidłowość w jej pracy i strukturze może wywołać niepożądane efekty w różnych miejscach ciała. Terapia wisceralna to właśnie praca z powięzią w obrębie jamy brzusznej.

Nadmierne napięcie tkanki łącznej narządów trzewnych może być rezultatem np. blizn pooperacyjnych, zrostów, rozmaitych stanów chorobowych, nieprawidłowej postawy ciała lub przebytych urazów. Poprzez rozbudowaną sieć powięziową napięcie odwzorowuje się w głębszych warstwach ciała, skutkując całą kaskadą nieprawidłowych reakcji, które często zachodzą w miejscu odległym od swojego źródła, czyli od jamy brzusznej.

Organizm, narażony na ciągłe napięcie tego typu, musi stale je kompensować, co w konsekwencji prowadzi do licznych nieprawidłowości. Przejawiają się one nie tylko w postaci dolegliwości jamy brzusznej – obejmują również szereg zaburzeń ze strony innych narządów.

Na co pomaga terapia wisceralna?

Z terapii wisceralnej warto skorzystać, gdy dokuczają nam różnego rodzaju bóle oraz gdy odczuwamy nieprzyjemne skutki rozmaitych urazów. Masaż może być elementem terapii, która pomaga w rekonwalescencji, między innymi po:

  • ostrych stanach pourazowych, jak np. bóle kręgosłupa szyjnego, urazy kręgosłupa szyjnego spowodowane nagłym szarpnięciem i wiele innych
  • urazach klatki piersiowej lub brzucha
  • urazach sportowych

Terapia wisceralna przyniesie korzyści nie tylko osobom po urazie. Zbytnie napięcie powięzi w obrębie narządów wewnętrznych jamy brzusznej może skutkować takimi dolegliwościami, jak:

  • zaburzenia związane z układem pokarmowym – np. wzdęcia, zaparcia, nudności, zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, utrudnione przełykanie, problemy ze zwolnionym metabolizmem, z jelitem drażliwym, kolki jelitowe, rozmaite bóle brzucha i wiele innych
  • bóle głowy oraz migreny
  • zaburzenia postawy, np. skolioza
  • dolegliwości stawów obwodowych
  • fibromialgia i inne schorzenia tkanki łącznej
  • zaburzenia koordynacji ruchowej
  • dolegliwości ortopedyczne – zespół cieśni nadgarstka, przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów, rwa kulszowa i inne
  • zaburzenia krążenia – zwłaszcza problemy krążeniowe i zastoje żylne w obrębie kończyn dolnych i miednicy

Dla kogo jest terapia wisceralna?

Terapia wisceralna przywraca równowagę czynnościową i strukturalną ważnych narządów wewnętrznych, prowadząc do zharmonizowania funkcji całego organizmu. Działa wielopłaszczyznowo, oddziałując nie tylko na system mięśniowo-szkieletowy, ale także na układ krążenia, nerwowy, moczowy, płciowy, oddechowy, trawienny oraz limfatyczny.

Terapia wisceralna przyda się zarówno kobietom, jak i mężczyznom – wszystkim osobom skarżącym się na różne dolegliwości przewlekłe związane z układem moczowo-płciowym. U kobiet ma zastosowanie w przypadku endometriozy, bolesnych menstruacji, mięśniaków i torbieli macicy, przewlekłego bólu miednicy, nietrzymania moczu czy przypadłości związanych z menopauzą. Mężczyznom pomaga przy zaburzeniach gruczołu krokowego oraz w dolegliwościach bólowych jąder.

Terapia wisceralna jest pomocna także w problemach na poziomie emocjonalnym. Przydaje się w takich dolegliwościach, jak niepokój, depresja, zaburzenia snu, pomaga też poradzić sobie ze skutkami nadmiernego stresu. Terapia wisceralna pomaga również w problemach ze snem, w zespole przewlekłego zmęczenia, a nawet w zespole stresu pourazowego (PTSD). Korzystnie wpływa na odporność organizmu, a więc pozwala lepiej sobie radzić z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Sprawdza się również u najmłodszych. Na zabiegi terapii wisceralnej możemy udać się z dzieckiem, które cierpi np. z powodu zaparć, problemów żołądkowych, kolki jelitowej, uporczywych wymiotów czy refluksu. U starszych dzieci może pomóc w kłopotach z nauką, zaburzeniach koncentracji, zaburzeniach zachowania typu ADD oraz ADHD.

Jak często korzystać z terapii wisceralnej?

Efekty terapii wisceralnej najszybciej zauważą pacjenci, którzy korzystają z niej przynajmniej raz w tygodniu. Czasami zabiegi potrzebne są częściej, np. dwa razy w tygodniu. Ostre choroby narządów wymagają czasem innej częstotliwości terapii niż schorzenia przewlekłe.

Bardzo często chory szybko odczuwa efekty leczenia, złagodzenie dolegliwości i poprawę jakości życia. Jednak pełna regeneracja oraz całkowite przywrócenie prawidłowego napięcia tkanek są możliwe dopiero po serii zabiegów. Można również uzupełnić terapię innymi naturalnymi metodami leczniczymi, a także konsultacją z dietetykiem.

Dlaczego warto korzystać z terapii wisceralnej?

Terapia wisceralna opiera się na założeniu, że swobodny przepływ energii życiowej w ciele jest niezbędny do zachowania zdrowia i witalności, a każde jego ograniczenie wywiera niekorzystny wpływ na organizm. Dlatego przywrócenie prawidłowego napięcia i komunikacji, które zostały osłabione lub zaburzone wewnątrz narządów i pomiędzy nimi, w tkance łącznej i innych strukturach ciała, jest kluczowe, aby odzyskać prawidłową ruchomość, motorykę i łączność w całym ciele.

Jaki jest cel terapii wisceralnej?

Terapia wisceralna przede wszystkim pomaga powrócić do optymalnego, naturalnego funkcjonowania ciała poprzez usunięcie objawów kompensacji ciągłego napięcia, niezależnie od tego, jakie jest pierwotne źródło takich nieprawidłowości.

Jednym z celów terapii wisceralnej jest również odtworzenie, zrównoważenie oraz zwiększenie zdolności proprioceptywnych. Układ proprioceptywny odpowiada za czucie własnego ciała i prawidłowy odbiór jego ułożenia w przestrzeni. Jest on elementem systemu czuciowego człowieka. Umożliwia głębokie czucie poprzez mięśnie, stawy i ścięgna. Dzięki niemu możemy kontrolować położenie i ruchy swojego ciała, a także zaplanować je i prawidłowo je koordynować.

Dobrze funkcjonujący układ proprioceptywny zapewnia stabilizację ciała, płynność ruchów oraz właściwe napięcie mięśni. Osoby z jego zaburzeniami mogą być postrzegane jako niezdarne i niezręczne. Mogą mieć problemy z ustaleniem odległości, koordynacją ruchową, a nawet z chodzeniem po schodach. Zazwyczaj nie do końca radzą sobie z wszelkimi pracami manualnymi – jakby nie do końca wiedziały, jak się zachowuje ich ciało, i nie miały nad nim kontroli. Terapia wisceralna pomaga naprawić te naturalne mechanizmy proprioceptywne, a ponadto dodaje witalności, łagodzi dolegliwości bólowe, poprawia funkcje narządów wewnętrznych oraz koryguje postawę ciała.

Źródła:

  1. The Barral Institute. (2023). Therapeutic Value of Visceral Manipulation. Pobrane z https://www.barralinstitute.com/therapies/
  2. Michalska, E. (2020). Terapia wisceralna to sposób na powrót do zdrowia! Pobrane z https://radioklinika.pl/terapia-wisceralna-to-sposob-na-powrot-do-zdrowia/#:~:text=Terapia%20wisceralna%20polega%20na%20pracy,przywraca%20prawid%C5%82owy%20stan%20uk%C5%82adu%20trzewnego.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły