Spis treści
Czym jest terapia małżeńska i terapia par?
Terapia par, nazywana również terapią małżeńską, jest procesem terapeutycznym, w którym biorą udział osoby tworzące związek partnerski. Nie ma tutaj znaczenia status związku, długość trwania lub orientacja seksualna. Terapeuta może być wsparciem dla każdego rodzaju związku. Na każdym jego etapie.
Ważnym aspektem w terapii małżeńskiej jest zaangażowanie obu partnerów. Każda osoba biorąca udział w spotkaniach musi wyrazić zgodę i wziąć odpowiedzialność za uczestniczenie w całym procesie. Tylko wtedy terapia ma sens i można osiągnąć wspólny cel.
Jak wygląda terapia małżeńska?
Obecnie coraz więcej osób korzysta z tego typu wsparcia. Spotkania odbywają się najczęściej raz w tygodniu i trwają kilka miesięcy. Wchodzenie w proces terapeutyczny wymaga również pracy poza gabinetem. Terapeuta często zleca różne „zadania domowe”.
Na spotkaniach poruszane są tematy takie jak: przekonania o związku, komunikacja bez przemocy, potrzeby własne, oczekiwania, schematy i nawyki w relacjach. Każdy terapeuta w inny sposób kieruje terapią. Dostosowuje się również do potrzeb pary, która do niego przychodzi. Oprócz pracy wspólnej partnerzy powinni również samodzielnie nad sobą pracować. Autorefleksja i dostrzeganie własnych wzorców zachowań są nieodzowne.
Jakie korzyści przynosi terapia dla par?
Nie ma jednego uniwersalnego celu terapii. Każda para mierzy się z własnymi trudnościami. Są związki, w których problemem są nieustanne kłótnie. Są też takie, w których w ogóle nie ma jawnych konfliktów. Partnerzy ukrywają swoją złość i kumuluje się ona przez wiele lat, prowadząc do biernej agresji.
Na pierwszym spotkaniu (lub kilku pierwszych) terapeuta wspólnie ustala cele terapeutyczne, podpisując stosowny kontrakt. Często zdarza się też tak, że każdy partner ma inne cele. Ważne jednak by nie wykluczały się one wzajemnie i były nicią porozumienia.
Zalety terapii dla par:
- wspiera łagodzenie konfliktów między partnerami
- usprawnia komunikację i mówienie o swoich potrzebach
- pomaga uleczyć głębokie zranienia i odbudować zaufanie
- pogłębia bliskość i intymność
- uczy dostrzegania negatywnych schematów i szkodliwych zachowań w związku
- rozwija samoświadomość
- poprawia satysfakcję z kontaktów seksualnych
- uczy budowania bliskich relacji i dbania o nie
- pomaga zrozumieć partnera/partnerkę
Dla kogo jest terapia par i terapia małżeńska?
Na terapię małżeńską udają się przede wszystkim pary, które są w konflikcie. Borykają się z różnymi trudnościami, kryzysami, nieporozumieniami. Terapeuci wskazują, że główną przyczyną podjęcia się wspólnej terapii jest zdrada. Czasami trudno samemu poradzić sobie z traumą, jaką jest bycie zdradzonym przez ukochaną osobę. Partnerzy mierzą się z licznymi trudnościami: utrata zaufania, niewyrażony gniew, utrata pożądania, obsesyjne myśli. Terapeuta może pomóc każdej ze stron poradzić sobie z tym kryzysem.
Bardzo często z porady specjalisty korzystają również pary, które znajdują się w nowej sytuacji, takiej jak narodziny dziecka, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby. Takie wydarzenia nierzadko zmieniają role oraz dynamikę w związku. Terapeuta może pomóc na nowo przywrócić równowagę.
Terapia jako sposób na pogłębienie relacji
Powszechnie sądzi się, że terapia jest tylko dla osób, które są w kryzysie. Dotyczy to nie tylko terapii małżeńskiej, ale i psychoterapii indywidualnej. Tymczasem terapia jest ważnym narzędziem nie tylko w radzeniu sobie z trudnościami, ale i rozwijaniu swojego potencjału.
Terapia małżeńska jest również doskonałym sposobem na pogłębienie relacji z partnerem. Dzięki terapii możemy nauczyć się lepiej rozumieć drugą osobę, poznać jej punkt widzenia, zauważyć negatywne schematy w związku. Dzięki temu nasza relacja może wejść na wyższy poziom.
Z porady specjalisty korzystają także pary, które na co dzień bardzo dobrze ze sobą żyją. Są szczęśliwe i spełnione. Wizyty u terapeuty traktują jako dodatek, który jeszcze lepiej pomaga im zrozumieć drugą osobę i pogłębić bliskość w związku.
Kiedy warto skorzystać z terapii?
Każda para ma swój indywidualny powód, dla którego sięga po specjalistyczną pomoc. Głównymi klientami są pary w kryzysie, ale nie tylko.
Warto skorzystać z terapii, jeśli partnerzy:
- chcą nawiązać głębszą więź i zbliżyć się do siebie
- mają trudności w komunikacji
- są w kryzysie
- nie potrafią rozwiązać stale nawracających konfliktów
- mierzą się z trudnymi sytuacjami, które wpływają na wspólne relacje (śmierć bliskiej osoby, przeprowadzka, urodzenie dziecka, utrata pracy)
- doświadczyli zdrady i utraty zaufania
- chcą zmienić swoje nawyki i schematy, które źle wpływają na związek
- chcą lepiej zrozumieć partnera
- chcą nauczyć się mówić o swoich potrzebach w związku
Czy bać się konfliktów w trakcie terapii?
Na terapię zgłaszają się zazwyczaj pary będące w konflikcie. Niesie to ze sobą dużo trudnych emocji, które wypływają na spotkaniach. Wiele par obawia się pójścia na terapię właśnie z powodu kłótni i wzajemnych oskarżeń. Nie każdy czuje się komfortowo, mówiąc o tak intymnych sprawach. Niektórzy wstydzą się swojego zachowania i nie chcą być oceniani.
Odpowiedzialny terapeuta powinien stwarzać poczucie bezpieczeństwa dla każdej ze stron konfliktu. Zadaniem specjalisty jest dbanie o to, by każdy partner czuł się równo traktowany. Powinien kierować rozmowę w taki sposób, by każdy miał taką samą szansę na wyrażenie swojej opinii. Zadania domowe powinny w równym stopniu angażować partnerów.
To ważne, by nikt nie czuł się atakowany ani pomijany [1]. Terapia małżeńska nie jest miejscem na zaostrzanie konfliktów i uprzedzeń. To przestrzeń do wspólnej pracy i troski o wzajemne zrozumienie. Warto więc odłożyć strach i spróbować rozwiązać konflikty. Terapeuta może okazać się wspaniałym przewodnikiem po wyboistych drogach do porozumienia.
Przeciwskazania do terapii
Nie w każdej sytuacji wskazana jest pomoc terapeutyczna. Czasami konflikty są tak zaognione, że jedynym rozwiązaniem jest mediacja lub rozstanie. Głównym przeciwskazaniem do podjęcia terapii jest brak zgody jednej ze stron konfliktu. Jeżeli partner został zmuszony do przyjścia do gabinetu, to prowadzenie spotkania jest wysoce nieetyczne. Nie ma również wtedy żadnych sukcesów.
Przeciwwskazaniem do wspólnej pracy są również całkiem odmienne cele. Przykładowo, kiedy jeden partner chce prowadzić związek otwarty, a drugi partner preferuje monogamię. Tak podstawowe konflikty w wartościach nie są możliwe do pogodzenia bez pójścia na kompromis. Terapeuta może natomiast zaproponować parze krótki cykl spotkań, by pomóc partnerom zrozumieć siebie nawzajem.
Kolejnymi zachowaniami, które uniemożliwiają terapię, są brak motywacji, zaangażowania i chęci zrozumienia drugiej osoby. Dwie osoby muszą być otwarte na rozwiązanie konfliktu.
Jak wygląda życie po terapii?
Zakończenie terapii nie oznacza końca pracy nad związkiem. Ważne jest, by partnerzy wzięli odpowiedzialność za swoją relację również poza gabinetem. Specjalista może pomóc w zrozumieniu pewnych schematów, zachowań, problemów, ale to partnerzy decydują, co dalej z tym robią.
Czasami na terapii małżonkowie decydują się na rozwód. Cel zostaje zmieniony. Terapia pozwala zrozumieć swoje potrzeby i stwierdzić, że są one dalekie od tego, czego doświadczamy w relacji. To również jest w porządku. Dzięki obecności specjalisty decyzja ta może wiązać się z mniejszą traumą.
Najczęściej jednak celem terapii jest dojście do porozumienia. Para uczy się wspólnie rozwiązywać konflikty i wynosi te umiejętności poza gabinet. Lepsze rozumienie siebie nawzajem, nauczenie się komunikacji bez przemocy, mówienie z perspektywy „ja” – te kompetencje zazwyczaj zostają na dłużej.
Terapia dla par jest doskonałym narzędziem, które wynosi związek na wyższy poziom. Pozwala uratować relację po dużych traumach, zdradach, trudnych przejściach. Partnerzy w trakcie spotkań uczą się siebie na nowo. Poznają również mechanizmy, które pomagają w rozwiązywaniu konfliktów. Dostrzegają większą wartość swojej relacji. Potrafią się w niej poruszać. Zyskują większą świadomość. Warto skorzystać z tej formy pomocy, nie tylko w dużym kryzysie. Związki są główną siłą napędową w naszym życiu. Warto zainwestować w ich głębię!
Zobacz także: Sekret szczęśliwych par. Jak oni to robią, że tworzą udane relacje od lat?
Źródła:
- Wolska, M. (2020). Problemy etyczne w terapii par i małżeństw. Utrzymanie neutralności, zachowanie równowagi i dążenie do sprawiedliwości. Psychoterapia 3(194), 45–58. Pobrane z: LINK