Strona główna ZdrowiePsychologia Siostry: przyjaciółki czy rywalki? Od czego zależą relacje między rodzeństwem?

Siostry: przyjaciółki czy rywalki? Od czego zależą relacje między rodzeństwem?

autor: Anna Kańciurzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Każdy z nas marzy o bliskiej relacji z rodzeństwem. Z zasady powinna być ona źródłem wsparcia, miłości i szacunku. Niestety, pomimo szczerych chęci, budowanie relacji w rodzinie może być trudne. Czy możliwa jest przyjaźń z siostrą? Jak rozwijać relacje między dorosłym rodzeństwem?

Strona główna ZdrowiePsychologia Siostry: przyjaciółki czy rywalki? Od czego zależą relacje między rodzeństwem?

Szczególna więź między rodzeństwem

Nie każdy z nas ma szansę doświadczyć więzi między rodzeństwem. Osoby, które są jedynakami, często ubolewają nad tym, że nie mają brata lub siostry. Relacja między rodzeństwem to szczególna więź. Naukowcy zaznaczają, że jest to prymarna relacja względem późniejszej przyjaźni i miłości. Jej specyficzność polega też na tym, że trwa przez całe życie. Może być źródłem bliskości, ale jednocześnie wrogości. Wsparcia i rywalizacji. Miłości i nienawiści. Często mieszają się tutaj sprzeczne uczucia.

Dwie siostry, dwie przyjaciółki?

Relacja dwóch sióstr może być niezwykle wspierająca. Kobiety mają dużą łatwość w budowaniu bliskich więzi i okazywaniu uczuć. Siostra, jeżeli ma wspólne wartości, może być jednocześnie najlepszą przyjaciółką. Kto zrozumie nas lepiej niż własna siostra?

Czasami jednak, mimo szczerych chęci budowania bliskich relacji, więź z siostrą nie należy do łatwych. Pojawia się zazdrość i rywalizacja. Najpierw o miłość rodziców, potem o ładniejsze ciuchy, lepiej płatną pracę… Kobiety rywalizują ze sobą zazwyczaj po cichu, oficjalnie utrzymując poprawne stosunki.

Jakie są typy relacji z rodzeństwem?

Znany i ceniony badacz więzi między rodzeństwem Marc S. Gold wyróżnił 5 typów relacji. Można zaobserwować je już we wczesnym dzieciństwie. W ciągu całego życia dynamika więzi może się zmieniać w zależności od wieku, nastawienia i wsparcia innych członków rodziny.

Relacja bliska

Ten typ relacji nazywany jet również „bliskością wyłączną”. Rodzeństwo jest sobie bardzo oddane, priorytetyzuje swoją więź. Może na siebie liczyć w każdej sytuacji. Brat lub siostra jest ważną częścią życia, często najważniejszą.

Relacja przyjacielska

To relacja, w której rodzeństwo się przyjaźni. Zaraz po małżonku i dzieciach są dla siebie najbliższymi przyjaciółmi. Często się spotykają, spędzają wspólnie wolny czas, wakacje, święta. Ten typ relacji jest dużym oparciem i ogromną wartością w życiu. 

Relacja lojalna

Występuje wtedy, gdy rodzeństwo jest wobec siebie lojalne, gotowe do pomocy i oddane. Brat lub siostra utrzymują ze sobą regularny kontakt, interesują się swoim życiem. Nie występuje jednak przyjaźń i wspólne dzielenie codziennych trosk. Ten typ relacji jest widoczny szczególnie u osób, które mają inne zainteresowania, temperament lub wartości.

Relacja ambiwalentna

W tego typu relacji widoczne jest odcięcie się od siostry lub brata. Rodzeństwo rzadko utrzymuje ze sobą kontakt, a jeżeli już, to tylko w ważnych sytuacjach, np. przy okazji wydarzeń rodzinnych. We wzajemnych stosunkach zaobserwować można dużą obojętność i niechęć do angażowania się w życie drugiej strony.

Relacja wroga

Najbardziej szkodliwa i wyniszczająca relacja między rodzeństwem. Występuje duża wrogość i niechęć. Ten typ relacji cechuje się nieustanną rywalizacją, chęcią zaszkodzenia drugiej stronie. Wrogość widoczna jest nawet na spotkaniach rodzinnych.

Co wpływa na relacje między rodzeństwem?

To, jaką mamy relację ze swoim rodzeństwem, jest warunkowane wieloma czynnikami. Nie tylko wychowanie, jak powszechnie się sądzi, ma znaczenie.

Na relacje między rodzeństwem wpływają:

  1. Wspólne doświadczeniaWspólne spędzanie czasu bardzo zbliża. Im więcej rodzeństwo spędza ze sobą czasu, tym relacja jest silniejsza. Warto więc pielęgnować więź z siostrą lub bratem i odwiedzać się często. Wspólne wakacje, wyjście na zakupy, organizacja imprezy urodzinowej – to wszystko buduje silną więź.
  2. Wartości i przekonaniaŁatwiej jest nam utrzymać bliską relację z kimś, kto dzieli nasze przekonania i styl życia. Podobnie jest z rodzeństwem. Jeżeli brat lub siostra wyznają podobne wartości i mają podobne zdanie na wiele tematów, to sprzyja silnej więzi. Jeśli jednak różnią się poglądami, warto pracować nad tolerancją i akceptacją, aby nie zaburzać relacji.
  3. Częstotliwość i jakość kontaktówKażdy związek trzeba pielęgnować, również związek z rodzeństwem. Poświęcanie sobie uwagi to podstawa w budowaniu każdej relacji. Warto więc odwiedzać się nawzajem, dzwonić, pisać wiadomości. Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność dotycząca utrzymywania kontaktu należy do obu stron.
  4. KryzysyDobre chwile zbliżają, ale to właśnie kryzysy budują zaufanie. Wspólne przeżywanie trudnych chwil, pokonywanie wyzwań i nawet uczenie się nowych rzeczy – to tworzy więź.
  5. Cechy indywidualneNiektórzy mają potrzebę utrzymywania bliskich kontaktów z rodziną, podczas gdy innym na tym nie zależy. To, jakie ktoś ma podejście, w dużej mierze zależy od cech indywidualnych, temperamentu i charakteru. O wiele łatwiej jest utrzymywać więzi z osobą, która jest otwarta, zaangażowana i uważna.

Co zrobić, gdy siostra zawodzi?

Rodzeństwo w dorosłym życiu może nie mieć ze sobą wielu punktów styczności, szczególnie jeśli rodzice już odeszli, każde z rodzeństwa ma osobną rodzinę lub mieszka daleko od siebie. Pozostają tylko wspólne wspomnienia, które nie zawsze są pozytywne.

Jeżeli jedna z sióstr nie jest zainteresowana odbudową relacji, warto porozmawiać o jej punkcie widzenia. Może chowa do nas urazę? Może nasze zachowanie w dzieciństwie ją bardzo zraniło? Czasami szczera rozmowa potrafi wiele zmienić.

Gdy wszystkie próby naprawienia relacji nie przynoszą skutku, warto odpuścić. Nie można dorosłej osoby zmusić do przyjaźni i lojalności. Jeżeli jedna strona nie jest zainteresowana podtrzymywaniem relacji, nie pozostaje nam nic innego, jak pogodzić się ze stratą. Jednak odrzucenie przez siostrę to jedna z największych strat, jakich możemy doświadczyć w ciągu życia, a proces pogodzenia się z tym przypomina żałobę.

Jak budować relacje z siostrą?

Szczera rozmowa

W relacji siostrzanej jest wiele niedomówień, które ciągną się od dzieciństwa. Zazdrość, poczucie niższości, uraza. Nasze wspomnienia nie zawsze są zbieżne ze wspomnieniami siostry. Warto więc teraz, z perspektywy dorosłego, porozmawiać o tym, co nas zraniło. Każdą relacje buduje się poprzez szczerą rozmowę. Ciągnące się niedomówienia potrafią osłabiać więzi.

Budowanie wspomnień

Wspólne doświadczenia to fundament relacji. Siostry mają wiele okazji do budowania wspólnych wspomnień. Wyjazdy na rodzinne wakacje, święta, urodziny cioci – każde to wydarzenie może być okazją, by wzmocnić więź. Siostra ma tę przewagę nad naszymi innymi przyjaciółmi, że należy do tej samej „drużyny”.

Zaangażowanie we wspólne życie

Z biegiem lat relacje między rodzeństwem się osłabiają. Kluczowym momentem jest założenie własnej rodziny lub przeprowadzka do innego miasta. Własne sprawy, osobne grono znajomych – to wszystko sprawia, że oddalamy się od siostry. Utrzymywanie bliskich relacji wymaga zaangażowania dwóch stron. Każda powinna aktywnie aranżować spotkania, wpuszczać siostrę do swojego życia. Dzielenie się troskami, opowiadanie o codziennych sprawach, zapraszanie na kawę – takie drobne zachowania budują dużą bliskość.

Siostrzane wypady

Nic tak nie wzmacnia i nie ożywia relacji jak wspólny wyjazd. Warto zrobić z tego tradycję! Wyjazdy sióstr są niczym cofnięcie się do dzieciństwa, kiedy dzieliło się wspólny pokój. Na takim wyjeździe jest sporo czasu na wspomnienia, śmianie się i planowanie.

Włączanie siostry do grona przyjaciół

Często trudno nam znaleźć czas na kawę z siostrą. Mamy własnych przyjaciół, rodzinę, wywiadówki w szkole. Jeżeli nasz grafik jest mocno napięty, można spróbować łączyć spotkania z siostrą ze spotkaniami z przyjaciółmi. Wychodzimy do kina z przyjaciółką na babski film? Warto zabrać też siostrę! Dzięki temu łatwiej będzie wygospodarować czas na budowanie relacji.

Błędne przekonania na temat relacji między rodzeństwem

Starsze rodzeństwo jest odpowiedzialne za utrzymywanie więzi

To przekonanie jest silne szczególnie w rodzinach, gdzie starsze rodzeństwo opiekowało się młodszym. Pierwsze dziecko najczęściej czuje się odpowiedzialne za kształtowanie więzi. To błąd! Za bliskość odpowiadają obie strony. Zarówno młodsze rodzeństwo, jak i starsze powinno po równo wkładać wysiłek w budowanie więzi. Obarczanie starszego rodzeństwa odpowiedzialnością za relacje jest krzywdzące.

Rywalizację między rodzeństwem kształtują rodzice

Rodzice najczęściej starają się traktować dzieci jednakowo. Nie zawsze jest to jednak możliwe, szczególnie że najmłodsze dzieci wymagają więcej uwagi. W takiej sytuacji naturalna staje się rywalizacja o uwagę rodziców. Młodsze rodzeństwo bardzo często rywalizuje ze starszym bratem lub siostrą. Rola rodziców jest tutaj duża. Mówimy jednak o dzieciach, a nie o osobach dorosłych. W życiu dorosłym rodzeństwo samo jest odpowiedzialne za swój wzajemny stosunek.

Silniejsza więź jest między rodzeństwem tej samej płci i w podobnym wieku

Kolejne błędne przekonanie dotyczy różnic płciowych oraz wiekowych między rodzeństwem. Powszechnie uważa się, że dzieciom tej samej płci i w zbliżonym wieku łatwiej budować dobre relacje. Prawdą jest, że większą rolę odgrywają tutaj cechy charakteru i podejście do bliskości. Starszy brat może zbudować równie silną relację z młodszą siostrą co dwie siostry lub bracia w podobnym wieku.

Relacje między rodzeństwem mogą być źródłem siły, wsparcia i pewności siebie. Siostra może być naszą przyjaciółką, brat wielkim oparciem. Taka więź ma szansę przetrwać największe kryzysy w życiu. Niestety, siostra może być również dla nas obcym człowiekiem, a nawet obiektem rywalizacji i zawiści.

Bez względu na to, jakie są nasze obecne relacje z rodzeństwem, warto podjąć próbę budowania silnych i trwałych więzi. Posiadanie brata lub siostry u boku może być dużym wsparciem, dzięki któremu życie staje się łatwiejsze.

Zobacz także: Stara przyjaźń nie rdzewieje… Ile prawdy jest w przysłowiu? Dlaczego przyjaciele odchodzą?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły