Strona główna Wellbeing Walentynki w pojedynkę – jak nie czuć się samotnie w dniu zakochanych?

Walentynki w pojedynkę – jak nie czuć się samotnie w dniu zakochanych?

autor: Anna Kańciurzewska

Walentynki są świętem zakochanych. To idealny dzień do celebrowania miłości, obdarowywania się drobnymi upominkami i sprawiania sobie przyjemności. Dla osób, które nie mają partnera czy partnerki, nie jest to jednak miły czas. Uczucie osamotnienia przybiera wtedy na sile. Jak przetrwać ten dzień bez smutku i żalu?

Strona główna Wellbeing Walentynki w pojedynkę – jak nie czuć się samotnie w dniu zakochanych?

Skąd się wzięły walentynki?

Walentynki pochodzą od imienia św. Walentego, chrześcijańskiego biskupa. Legenda głosi, że udzielał on zakazanych ślubów rzymskim żołnierzom. Cesarz zabronił młodym mężczyznom zawierać małżeństwa, ponieważ chciał, by skupili się wyłącznie na walce. Święty Walenty stanął w obronie miłości, łącząc sakramentem zakochanych. Niestety, potajemne obrządki wyszły na jaw i biskup został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w córce strażnika i pisał do niej romantyczne liściki. Gdy romans wyszedł na jaw, został skazany na ścięcie. Od tamtej pory św. Walenty uważany był za patrona miłości, a 14 lutego ustanowiono dniem zakochanych.

Czy walentynki obchodzą tylko zakochani?

Potocznie sądzi się, że walentynki są dniem dla zakochanych. Tego dnia celebrują oni swoją miłość, obdarowując się prezentami. Walentynki kojarzą się z serduszkami, kolacją ze świecami, czułościami. To jednak zawężone rozumienie miłości.

Miłość to uczucie, które powstaje nie tylko między romantycznymi partnerami. Miłość czujemy także do przyjaciół, dzieci, rodziców, bliskich ludzi i zwierząt. Przede wszystkim miłość powinniśmy czuć do samych siebie. Dlaczego więc święto miłości miałoby dotyczyć tylko zakochanych?

Walentynki może obchodzić każdy. Bez względu na to, czy jest to osoba samotna, czy zakochana. Święto miłości można celebrować na wiele sposobów, okazując życzliwość innym i samemu sobie.

Jak celebrować walentynki w pojedynkę?

Dla singli walentynki nie muszą oznaczać smutnego czasu, spędzonego w żalu i tęsknocie. Ten dzień może być wyjątkowy. Poniższe wskazówki pomogą poradzić sobie z uczuciem osamotnienia, które dopada niektórych singli 14 lutego.

Zorganizuj dla siebie wyjątkowy wieczór

Aby ten dzień był inny niż wszystkie, zorganizuj coś specjalnego na wieczór. Może to być zamówiona do domu kolacja, kąpiel z pachnącymi olejkami, masaż, inspirujący film. Jeżeli ktoś lubi wyjścia w pojedynkę, można zarezerwować stolik w restauracji lub wyjść do kina. Nie każdy jednak czuje się z tym komfortowo. Nie forsuj się więc.

Jeżeli zaplanujesz w walentynki coś ekstra, to z pewnością będziesz na nie czekać z niecierpliwością. Będą się one kojarzyły przyjemnie. Zamiast żalu i uczucia osamotnienia pojawią się pozytywne emocje. Niech to będzie czas dla ciebie. Czas, w którym twoja uwaga będzie skupiona na dostarczaniu sobie przyjemności. To ty grasz główną rolę tego wieczoru.

Jeżeli masz dzieci lub rodziców pod opieką i nie możesz poświęcić sobie całego wieczoru, urwij dla siebie chociaż chwilę! Czasem krótki wieczorny spacer, by odświeżyć umysł, potrafi zdziałać cuda.

Napisz do siebie liścik z podziękowaniami

Zakochani tego dnia wysyłają sobie kartki z wyznaniami miłosnymi. Nie dostałaś żadnej? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać liścik samej sobie. Taka praktyka często jest stosowana przez najlepszych terapeutów. Napisz do siebie długi list. Opisz w nim wszystko, za co jesteś sobie wdzięczna. Wyszczególnij wszystkie swoje cechy i osiągnięcia, z których jesteś dumna.

Pisz do siebie z czułością i życzliwością. Okaż sobie wsparcie, wdzięczność oraz miłość. Ten liścik możesz schować głęboko i wracać do niego za każdym razem, gdy poczujesz się źle. To doskonale narzędzie terapeutyczne. Wykorzystaj je!

Daj sobie przyzwolenie na odczuwanie wszystkich emocji

Czasami nasze doświadczenia miłosne są tak trudne, że ciężko nam nie myśleć o przeszłych zranieniach. Szczególnie jeśli rana w sercu nie została jeszcze zagojona.

W walentynki nie chodzi o to, by na siłę czuć się dobrze. Nie musisz świętować miłości, jeśli nie masz na to ochoty. Daj sobie przyzwolenie na smutek i nostalgię. Tłumienie uczuć jest szkodliwe. Nie rób sobie tego.

Nie pogrążaj się jednak tylko w smutku. Możesz zrobić sobie przyjemność, nawet czując żal i rozpacz. W takich sytuacjach szczególnie potrzebujesz czułości i wyrozumiałości wobec siebie. Zrób więc w miarę możliwości coś, co choć trochę poprawi ci humor. Napisz do siebie list, w którym pocieszysz swoje zranione serce.

Okazuj życzliwość ludziom dookoła

Walentynki to święto miłości. Niech więc ta miłość nas otacza z każdej strony. Postanów sobie, że ten dzień będzie obfitował w dobre uczynki, uprzejmość i życzliwość wobec innych. Uśmiechnij się do sprzedawcy w sklepie, powiedz komplement koleżance w pracy, ustąp miejsce w autobusie. Każdy drobny gest wysyła energię miłości i dobra.

Spędź ten czas z innymi

Jeżeli powyższe wskazówki nie przekonują cię do cieszenia się z walentynek i nadal czujesz się samotna, spędź ten czas z innymi osobami. Samodzielni rodzice bardzo często organizują walentynkowy wieczór wspólnie z dziećmi. To doskonały czas na przekazanie najmłodszym wartości – miłości i uprzejmości. Możesz tego dnia odwiedzić również rodzinę lub spędzić go z przyjaciółmi. Niech będzie wyjątkowy.

Walentynki dla singli – nowy trend

Bycie singlem staje się modne. Coraz więcej osób świadomie decyduje się na życie w pojedynkę. Szczególnie widoczne jest to wśród kobiet, które wolą postawić na karierę i niezależność.

Wiele restauracji, klubów i hoteli organizuje walentynki tylko dla osób, które są tego dnia w pojedynkę. Jest to doskonała okazja, by poznać innych singli oraz bawić się w ich towarzystwie.

Obecnie można znaleźć oferty SPA, weekendowych wyjazdów, warsztatów, a nawet seansów filmowych dla singli. Osoby samotne łączą się w grupy na mediach społecznościowych. Planują wspólne wypady lub wyjścia do restauracji. W dzisiejszym świecie singiel nie musi być sam.

Jeżeli przeraża cię spędzenie samotnie walentynek, wzięcie udziału w wydarzeniu dla singli może być ciekawym rozwiązaniem.

Kilka prawd o walentynkach, które pomogą samotnym

  • Na świecie jest wielu singli

14 lutego na ulicach widzimy mężczyzn w kwiaciarniach, pary w restauracjach, zakochanych trzymających się za ręce. Wydaje nam się, że tylko my jesteśmy samotni. To nieprawda. Na świecie przybywa osób, które żyją w pojedynkę.

  • Nie musisz obchodzić walentynek

Nie każdy lubi walentynki. Nawet zakochane pary nie zawsze chcą obchodzić to święto. Wiele z nich uważa, że jest ono sztuczne i wymusza romantyczne gesty. Warto powtórzyć sobie na głos: „Nie muszę obchodzić walentynek”. Może to być taki dzień jak każdy inny.

  • Nie każdy lubi walentynki

14 lutego kojarzy się z miłością. Nie dla każdego jednak jest to pozytywne święto. Jest wielu ludzi, którzy wręcz nie znoszą walentynek. Znajdziemy ich w każdym pokoleniu. Jeżeli więc nie lubisz walentynek, to nie jesteś sama.

Zmiana podejścia do święta zakochanych

Zmiana nastawienia do święta obchodzonego 14 lutego bardzo pomaga poradzić sobie ze smutkiem. Nie musisz kojarzyć walentynek wyłącznie jako dnia zakochanych. Może to być święto miłości, życzliwości i uprzejmości wobec innych. Może to także być święto miłości do samego siebie.

Aby czuć w sobie miłość, nie musisz być w związku. Miłość jest wszędzie! Doświadczasz jej w relacjach rodzinnych, w przyjaźni, relacji ze zwierzętami, a nawet gdy angażujesz się w jakieś hobby. Miłość to uczucie, które cię otacza, i tylko od ciebie zależy, czy je dostrzeżesz i będziesz je celebrować.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły