Strona główna ZdrowiePsychologia Światowe przepisy na szczęście: hygge, lagom, fika, sisu i còsagach

Światowe przepisy na szczęście: hygge, lagom, fika, sisu i còsagach

autor: Julia Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czym jest szczęście? Jaka jest tajemnica szczęścia? Wielu ludzi nieustannie szuka odpowiedzi na te pytania. W ciągu ostatnich lat duńskie filozofie szczęścia stały się bardzo popularne w Europie, a książka Hygge – duńska sztuka szczęścia stała się jednym ze światowych bestsellerów. Sprawdź, czym jest hygge, lagom, fika, sisu i cosagach, i odkryj swój przepis na szczęście.

Strona główna ZdrowiePsychologia Światowe przepisy na szczęście: hygge, lagom, fika, sisu i còsagach

Bardzo trudno znaleźć jeden przepis na szczęście, lecz w jego poszukiwaniu odbędziemy podróż po różnych zakątkach świata, by znaleźć odpowiedź na pytanie – co znaczy szczęście. To właśnie duńskie podejście do życia stanowi źródło inspiracji dla ludzi z całego globu. Dlaczego? Ot, choćby dlatego, że w tym kraju wypalanych jest najwięcej świec na świecie. Ktoś zapyta – po co? By stworzyć w domu przytulne otoczenie, które wpisuje się w ich filozofię.

5 przepisów na szczęście

1. Hygge

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę „hygge” – grafika pokaże miliony zdjęć z cieplutkimi skarpetkami, książkami, wełnianymi kocami i swetrami, pięknymi kubkami wypełnionymi gorącymi napojami. Jakiś czas temu świat oszalał na punkcie hygge, w szczególności po serii badań, które wykazały, że Duńczycy są jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Wielu uważa, że właśnie podejście, jakim jest hygge, czyni mieszkańców Skandynawii najszczęśliwszymi.

Czym jest hygge? Jest to duńskie podejście do życia, które stawia na przytulność, dobre samopoczucie i prostotę. Jest to ukłon w stronę najbliższego człowiekowi środowiska – czyli zadbanie o przestrzeń we własnym domu, zaopiekowanie się samym sobą i najbliższymi ludźmi. Sekret hygge tkwi w dzieleniu wspólnych chwil każdego dnia z bliskimi osobami oraz w samoopiece, tworząc na bazie tego wygodne i spokojne miejsce do życia [1].

Jakie są sposoby na życie w zgodzie z hygge?

  • wspólnie spędzany czas z bliskimi: jedzenie posiłków, spacerowanie, gry
  • czytanie książki pod ciepłym kocem
  • picie naparów i ciepłej herbaty z kubków, przytulając się do bliskiej osoby
  • stworzenie swojego „hygge–kącika”, z miękkimi kocami, ciepłym oświetleniem
  • tworzenie własnoręcznie dekoracji domowych
  • robienie domowych soków i przetworów

Ikigai – japoński sposób na pokochanie codzienności

2. Lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nie za dużo, nie za mało”. Można powiedzieć, że sekret tego konceptu kryje się w harmonii, umiarze, użyteczności i uniwersalności na każdej płaszczyźnie życia. Lola Akerström, autorka książki „Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia”, twierdzi, że lagom jest sposobem na przeciwstawianie się rutynie codzienności.

Lagom to podejście, które skoncentrowane jest bardziej na satysfakcji niż na przytulności. Filozofia ta, podobnie jak wiele innych, nastawiona jest na wewnętrzność, jednak dbanie o aspekty zewnętrzne jest równie ważne. Lagom mówi również o pogodzeniu się z tym, że doskonałość nie istnieje, a prawdziwa magia leży pośrodku i łączy chwile idealne z tymi nieudanymi. Wiele sekretów tego świata tkwi bowiem w proporcji i skupieniu na małych i drobnych chwilach, tak jak w lagom [2].

Sposoby na lagom

  • regularny sen i aktywność fizyczna
  • tworzenie swoich codziennych „rytuałów”
  • znajdowanie czasu na relaks i odpoczynek
  • recykling
  • oszczędność zasobów, takich jak prąd
  • nadawanie nowego znaczenia starym rzeczom, na przykład renowacja mebli
  • funkcjonalność w tworzeniu wnętrz: dużo roślin, neutralne kolory, naturalne tkaniny i materiały, takie jak surowe drewno
  • jedzenie produktów wyhodowanych samodzielnie w ogrodzie lub na balkonie

3. Fika

Fika – to szwedzkie słowo oznacza coś dla nas banalnego: „przerwa na kawę i ciasto”. Pozornie to bardzo wąskie pojęcie, jednak w rzeczywistości ma ono znacznie szersze znaczenie. Fika to koncepcja wpisująca się w kulturę Szwedów, którzy uważają, że na fikę warto znaleźć czas każdego dnia. Fika skupia się na tworzeniu relacji, podtrzymywaniu ich i dbaniu o nie.

Nie jest do końca ważne, co jemy lub pijemy, lecz w jakim towarzystwie to robimy. Oczywiście warto przy tym stawiać na jedzenie świeże, zdrowe i ładnie podane, przynajmniej tak twierdzą Szwedzi. Słowo fika może przybierać również formę czasownika, pracownicy w wielu firmach mówią do siebie „Chodź na fikę!”. Może to oznaczać coś w rodzaju propozycji wspólnych rozmów, lunchu lub kawy [3].

Sposoby na fikę

  • wypicie napoju i zjedzenie posiłku wraz z bliskimi osobami
  • przygotowywanie domowych słodkich przysmaków
  • picie gorących napojów
  • robienie przerwy i tak zwane „odświeżenie umysłu”
  • prezentacja przekąsek w uroczych i cieszących oko naczyniach oraz formach

Shinrin-yoku – na czym polega japońska kąpiel leśna?

Jak wygląda przepis na szczęście? Czym jest tajemnica szczęścia? Szczęśliwa uśmiechnięta kobieta w brązowym swetrze i okularach pije gorącą czekoladę w kubku, siedząc pod kocem na kanapie w domu.

4. Sisu

Sisu to słowo bardzo popularne w kulturze fińskiej. Nie zostało ono precyzyjnie przetłumaczone na język polski. Gdyby się jednak przyjrzeć znaczeniu, to można powiedzieć, że jest to połączenie odwagi i wytrwałości. Filozofia ta oddaje charakter Finów, czyli nastawienie, że to, co trzeba zrobić, zostanie zrobione, niezależnie od kosztów.

To podejście wydaje się przeciwstawne do tych powyższych. Mieszkańcy Finlandii, mówiąc o sisu, nawiązują do kręgosłupa, który stanowi główny i bardzo wytrzymały element szkieletu. Sisu w swoim podejściu zawsze prowadzi do końca, czyli do jakiś celów, przezwyciężając przy tym trudności.

Pojęcie jest bardzo popularne w rodzimym kraju i często stosowane w nazwach firm, marek czy lokalnych działalności, bardzo dobrze się to bowiem kojarzy mieszkańcom. Nazwę sisu nosi też góra, na którą po raz pierwszy wszedł alpinista Veikka Gustafsson [4].

Nie jest łatwe wyodrębnienie kilku rad zgodnych z sisu, dlatego że filozofia ta to ciągły proces. Można wyodrębnić kilka podpunktów, które wydają się bardzo ogólne. Dlatego dobrze jest zdefiniować to na własny sposób.

Jak żyć zgodnie z sisu?

  • zdrowo się odżywiać
  • włączyć do życia aktywność fizyczną
  • realizować swoje pasje i cele
  • dbać o swoją odporność fizyczną i psychiczną
  • pielęgnować odwagę

Nunchi, czyli sukces po koreańsku

5. Còsagach

Tym razem wspomniana filozofia nie narodziła się w krajach skandynawskich, lecz w pięknej Szkocji. Co oznacza còsagach? Jest to stare gaelickie słowo, które tłumaczy się jako „uczucie przytulnego i chronionego ciepła”.

Còsagach zakłada nie tylko piękno wnętrza w postaci grubych i puszystych koców, dywanów i narzut, ale również dbałość o zdrowie i samopoczucie. W Szkocji bardzo popularne okazuje się łączenie pracy w budynkach z aktywnością na świeżym powietrzu. W myśl còsagach orzeźwiające spacery, nawet chłodnymi popołudniami, są jak najbardziej wskazane.

Dopełnieniem całości jest jedzenie, które jest niezwykle istotne w còsagach. W wielu książkach poświęconych tej filozofii na fotografiach widoczne są ciepłe napoje: grzane wino, napary, herbaty czy gorąca czekolada. A miski wypełnione są po brzegi owsiankami i innymi zdrowymi i smacznymi smakołykami [5].

Przykłady còsagach

  • dbanie o ciepło w domu
  • czytanie dobrych książek
  • jedzenie pokarmów typu comfort food (pokarmy w tradycyjnym stylu)
  • spędzanie czasu na świeżym powietrzu
  • otaczanie się przytulnymi i rustykalnymi przedmiotami
  • spędzanie czasu z przyjaciółmi na mieście, na przykład w barze lub pubie

Jaka jest droga do szczęścia?

Wiele krajów proponuje własne przepisy na szczęście, jednak nie ma jednego uniwersalnego sposobu. Można by powiedzieć, że wiele z tych filozofii ma formę umilającą i kojącą ludzką codzienność. Pytanie do Ciebie, drogi Czytelniku, jak Ty definiujesz swoje szczęście i gdzie je odnajdziesz między rutynowymi obowiązkami?

10 sposobów na dobry nastrój

Źródła:

  1. Ellwood, M. (2019). Hygge, lagom, coorie: which lifestyle philosophy is best for you? Pobrane z https://www.cntraveler.com/gallery/hygge-lagom-coorie-which-lifestyle-philosophy-is-best-for-you
  2. Technogym (b.d.). 5 tips for getting the most out of Lagom lifestyle. Pobrane 11 listopada 2021 z https://www.technogym.com/us/newsroom/5-tips-lagom-lifestyle/
  3. Destination Uppsala (b.d.) What is Swedish fika? Pobrane 11 listopada 2021 z https://destinationuppsala.se/en/guides/what-is-swedish-fika/
  4. Finlandia University (b.d.). Our Finnish heritage. Pobrane 11 listopada 2021 z https://www.finlandia.edu/about/our-finnish-heritage/
  5. Leavitt, E. (2018). Còsagach is the new hygge. Pobrane z https://www.domino.com/content/cosagach-trend-2018/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły