Na świątecznych stołach, oprócz barszczyku, pierogów, uszek, i przeróżnych dań rybnych nie może zabraknąć również słodkości. W Polsce najczęściej podaje się struclę drożdżową z makiem, kutię, makowca lub piernik. Na Kaszubach króluje sękacz, a na Śląsku moczki, czyli coś na kształt budyniu z pokruszonych pierników, rozmoczonych w kompocie porzeczkowym z dodatkiem bakalii. My proponujemy proste i nietypowe dania, ale ze świąteczną i aromatyczną nutą.
Spis treści
1. Jabłka zapiekane z advokatem i orzechową kruszonką
Pamiętam jak babcia piekła świąteczne jabłka lub robiła ryż z jabłkami i dużą ilością cynamonu. Jednym z piękniejszych wspomnień jest właśnie ten zapach unoszący się w całym domu! Świąteczne jabłka z poniższego przepisu są delikatnie nasączone alkoholem, choć ten składnik można oczywiście pominąć. Do nasączania świetnie pasuje jajeczny advokat lub dowolny rodzaj ponczu. Zapach cynamonu i miodu uzupełniają przyprażone orzechy. Co ważne: do tej kruszonki orzechowej nie trzeba używać mąki, więc danie będzie idealne również dla osób, które nie tolerują glutenu.
Składniki:
- 3 jabłka
- 50 ml advokata
- 3 łyżki zmielonych orzechów włoskich
- 1 łyżka drobno pokruszonych orzechów włoskich
- 2 łyżki masła
- 1 łyżka miodu
Przygotowanie:
Jabłka umyj, a następnie utnij górę każdego z nich (tzw. czapeczkę). Wydrąż dokładnie środek, a później nakłuj jabłko kilka razy nożem lub widelcem (chodzi o dziurki od strony wewnętrznej, by wlany do środka advokat mógł wsiąknąć w jabłko). Pamiętaj, by nakłuwać ostrożnie i nie przebić jabłka na wylot. Do każdego jabłka wlej trochę alkoholu.
Masło rozpuść z miodem, a następnie wymieszaj ze zmielonymi oraz pokruszonymi orzechami włoskimi. Powinna powstać sypka, ale delikatnie lepka i dość zwarta kruszonka. W razie potrzeby możesz dodać więcej miodu lub masła. Naszpikuj jabłka kruszonką, a następnie przełóż je do naczynia żaroodpornego. Podlej odrobinę wodą (ok. 0,5 cm). Dzięki temu będą bardziej soczyste po upieczeniu. Zapiekaj w temperaturze 200 st. C aż owoce zmiękną i będą rumiane.
Uwaga: najlepiej zapiekać otwarte jabłka, by orzechy mogły się pięknie przyrumienić i chrupać. Czapeczkę można upiec obok naczynia żaroodpornego (na papierze do pieczenia), a dopiero po wyjęciu z piekarnika przykryć nią owoce.
7 przypraw, bez których nie obejdziesz się w Święta Bożego Narodzenia
2. Gruszki w cynamonowym karmelu
Prosty, szybki i bardzo świąteczny deser pachnący cynamonem, goździkami i pomarańczą. Karmel można zrobić z cukru, ale dużo lepszą opcją będzie miód i odrobina masła. Gruszki można karmelizować na patelni, a później podawać z lodami waniliowymi lub własnoręcznie ubitą śmietanką.
Składniki:
- 2 gruszki
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki przegotowanej wody
- 2 łyżki soku wyciśniętego z pomarańczy
- 1 łyżeczka masła
- ¼ łyżeczki cynamonu (lub więcej)
- Szczypta zmielonych goździków
Przygotowanie:
Gruszki obierz ze skórki, przekrój na pół, wydrąż gniazda nasienne. Na patelni rozpuść masło, dodaj sok wyciśnięty z pomarańczy, przegotowaną wodę, miód, cynamon oraz zmielone goździki. Dokładnie wymieszaj, a gdy mikstura zacznie wrzeć ułóż na patelni gruszki i smaż je na bardzo małym ogniu polewając powstałym sosem.
Po chwili przewróć gruszki na drugą stronę. Smaż aż sos zacznie odparowywać i gęstnieć. Gdy będzie przypominał konsystencją karmel zdejmij gruszki z patelni i polej pachnącym sosem. Podawaj z lodami, wiórkami gorzkiej czekolady lub saute.
Nietypowe przepisy na Boże Narodzenie
3. Piernikowy kogel mogel (z wiśniówką lub bez)
Puszysty, delikatnie słodki, rozpływający się w ustach, a na dodatek pachnący piernikiem. Świąteczny kogel mogel w małym słoiczku, filiżance lub kokilce. Można go podawać saute, w towarzystwie lodów lub… wiśniówki.
Pamiętajcie, że do przygotowania koglu moglu trzeba używać jajek tylko ze sprawdzonego źródła. W razie potrzeby kogel mogel można również zapiekać. Wystarczy włożyć go do mocno rozgrzanego piekarnika w naczyniu żaroodpornym na 10 minut. Przed zapiekaniem warto jednak dłużej ubijać jajka.
Składniki:
- 3-4 jajka
- 2 łyżki cukru (lub miodu)
- Pół łyżeczki cynamonu
- Szczypta zmielonych goździków
Przygotowanie:
Surowe jajka ubij mikserem razem z cukrem lub miodem. Gdy masa będzie puszysta dodaj przyprawy. Jeśli chcesz, przelej jaja do kokilek i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni. Piecz nie więcej niż 10 minut.
Kogel mogel delikatnie urośnie, będzie puszysty jak pianka, a na górze będzie miał przyrumienioną skórkę. Możesz posypać całość bakaliami.
Przepis na grzane wino
4. Czekoladowy krem do zanurzania pierników
Wszyscy znają i kochają kruche pierniczki. Zazwyczaj są podawane z lukrem lub cukrem pudrem. Tymczasem warto przygotować pyszny, maślany, bardzo mocno czekoladowy (i zdrowy!) krem do zanurzania pierników. To prawdziwa rozpusta.
Taki krem powstaje na bazie kakao, awokado, bananów i odrobiny mleka kokosowego. Warto dodać trochę przypraw korzennych, by zyskał świątecznego charakteru. Jest przepyszny i można go jeść bez końca.
Składniki:
- 1 dojrzałe awokado
- 3 banany
- 3 łyżki kakao
- ¼ szklanki mleka roślinnego (np. kokosowego)
- 1 łyżka miodu (lub więcej)
- Szczypta cynamonu, kardamonu, zmielonych goździków
Przygotowanie:
Owoce obierz, pokrój na mniejsze kawałki, dodaj kakao, miód, mleko oraz przyprawy. Zmiksuj wszystko na gładką masę. Jeśli chcesz uzyskać rzadszą konsystencję – dodaj troszkę więcej mleka. Odstaw krem na chwilę (po 10 minutach trochę zgęstnieje) i podawaj z ciepłymi pierniczkami oraz bakaliami.