Skąd się wzięły chińskie znaki Zodiaku?

Zodiak chiński, podobnie jak zodiak, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w świecie zachodnim, reprezentuje 12 znaków, które są symbolami zwierzęcymi. W przeciwieństwie jednak do „naszego” systemu zodiakalnego, w systemie chińskim liczba 12 dotyczy nie tylko dwunastu miesięcy, lecz także dwunastu godzin w zegarze narządów oraz cyklu dwunastu lat – pięciu w okresach 60-letnich (5 razy 12 = 60). Ma to związek z 12 ziemskimi konarami, reprezentującymi ziemskie energie, które mają wpływ na osobowość, predyspozycje i sposób reagowania danej osoby.
Chiński zodiak

Dwanaście ziemskich konarów opisuje cykle i pory roku na ziemi. Każdy konar jest symbolizowany przez zwierzęcy znak astrologiczny. Chiński rok składa się z 12 miesięcy księżycowych, reprezentowanych przez poszczególne konary. Ponadto rok dzieli się na cztery grupy, składające się z trzech miesięcy każda, odnoszącymi się do kolejnych pór roku.

Wpływ nieba na człowieka i na to, co dzieje się na ziemi, opisywany jest przez niebiańskie energie 10 pni Niebiańskie pnie mają związek z ruchem pięciu planet i ich położeniem względem słońca i księżyca. Pnie określają główne cechy i tendencje energetyczne danego roku. Wiąże się to także z czynnikami klimatycznymi i na podstawie tego, jaki pień charakteryzuje dany rok można przewidzieć ewentualne zaburzenia pogody lub nieprawidłowości w następujących po sobie porach roku.

Chiński zodiak - 2019 rok świni.

Pnie są również wyrazem energii związanej z poszczególnymi narządami. Każdy rok jest definiowany przez określony pień, zatem mędrzec chiński – patrząc w gwiazdy – na podstawie ruchu i położenia planet mógł określić, jak dana konfiguracja wpłynie na świat i wydarzenia na ziemi, jakie energie są silniejsze, a jakie słabsze i w jaki sposób może wpłynąć to na ewentualne dysharmonie u ludzi. Znając datę urodzenia i powiązania astronomiczne w tym momencie, mógł też przewidzieć rokowania zdrowotne u danej osoby.

Wpływ ziemi natomiast definiowany jest przez ziemskie konary, które opisują ziemskie reakcje na to, co się dzieje na niebie. Punktem wspólnym, łączącym oba te wpływy, jest człowiek – pośrodku między ziemią a niebem. I to człowiek – jako mikrokosmos odzwierciedlający wszechświat (makrokosmos) – może być scharakteryzowany przez wzajemne relacje pomiędzy ziemskimi i niebiańskimi energiami. Tak powstają horoskopy.

O ile niebiańskie pnie na poziomie człowieka opisują jego wewnętrzne predyspozycje i tendencje rozwojowe, o tyle ziemskie konary określają, jak dana osoba będzie reagowała na wpływy otaczającego ją świata i wszelkie okoliczności zewnętrzne. Połączenie tych dwóch składowych daje orientacyjny obraz możliwości człowieka, jego zdolności i uwarunkowań charakterologicznych, zależnych od daty urodzenia, a więc od konfiguracji ciał niebieskich w tym konkretnym momencie oraz od dnia w cyklu 12-miesięcznym i godziny w dobowym cyklu 12-godzinnym.

Chińskie znaki zodiaku

Konary bowiem określają przemiany energetyczne, następujące w kolejnych 12 miesiącach i w każdej z 12 godzin zegara dobowego – 1 godzina tego zegara równa jest dwóm godzinom zegarowym, dlatego 24-godzinna doba składa się tutaj z 12 części. Każda część doby związana jest z jednym konarem i zarazem jednym narządem i występują one w ściśle określonym porządku, co daje informację o kolejności poszczególnych konarów. Każdy konar ma przypisany sobie element, narząd, godziny w zegarze dobowym i miesiąc roku. Ponadto każdy jest definiowany symbolem określonego zwierzęcia, co w rezultacie zrodziło:

Chiński zodiak

Według legendy zwierzęta, które są symbolami chińskiego zodiaku miały przyjść i pożegnać Buddę tuż przed jego śmiercią. W nagrodę za to Budda wyróżnił je, nadając ich imiona poszczególnym konarom w takiej kolejności, w jakiej pojawiły się przed jego obliczem.

Sekwencja ziemskich konarów zaczyna się od narządu pęcherzyka żółciowego. Jego czas przypada na godziny od 23.00 – 1.00. Powiązanym zwierzęciem jest tu Szczur. Szczur urodzony jest pod znakiem uroku osobistego i ciekawości życia, ma też pełnego energii ducha wewnętrznego i jest obdarzony wdziękiem. Niestety posiada silny zmysł krytyczny i lubi krytykować innych. Jest także bardzo oszczędny.

Elementem przypisanym konarowi 2 jest drzewo, a narządem wątroba. Czas wątroby przypada na godziny 1.00 – 3.00. Konar 2 reprezentowany jest przez Bawoła. Urodzony jest on pod znakiem wytrwałości, wytrzymałości i równowagi. Jest bardzo szczery, ma mnóstwo cierpliwości, ale też determinacji w dążeniu do celu. Jest odpowiedzialny i solidny, lecz czasem nieśmiały.

Chińskie symbole, znaki zodiaku.

Konar 3 jest powiązany z płucami, których czas dobowy przypada na godziny 3.00 – 5.00. Symbolem zwierzęcym jest tu Tygrys. Osoby urodzone pod tym znakiem są niezależne i odważne, lubią stawiać się na pierwszym miejscu. Cechuje je żądza przygód, chęć podejmowania ryzyka; bywa zbuntowany, a wręcz despotyczny. Nie znosi podporządkowywać się innym.

Konar 4 odnosi się do jelita grubego i okresu doby między 5.00 – 7.00 godziną. Jest symbolizowany przez Królika (lub Zająca). Królik rodzi się pod znakiem dobroci charakteru, jest osobą spokojną i dyplomatyczną. Najlepiej czuje się we własnym domu, ale jest bardzo towarzyski, gadatliwy i czasem niefrasobliwy. Lubi ciągłe zmiany i nie może usiedzieć na jednym miejscu, w ten sposób też ucieka od własnych niepokojów.

Konar 5 reprezentuje narząd żołądka, aktywny w godzinach 7.00 – 9.00. Przynależy tu zwierzęcy symbol Smoka. Smok charakteryzuje się dużą siłą wewnętrzną, uporem i odwagą. Jest urodzony pod znakiem szczęścia, umie patrzeć dalekowzrocznie i ma zdolności do przewidywania przyszłości. Jest też najbardziej dumnym ze wszystkich znaków i nie lubi, gdy jego zdanie jest kwestionowane. Krytyka potrafi wyprowadzić go z równowagi.

Narządem przypisany konarowi 6 jest śledziona, której największa aktywność przypada na godziny 9.00 – 11.00. Symbolem konara 6 jest Wąż. Osoby urodzone w znaku Węża są stabilne i inteligentne, są dobrymi organizatorami, lubią pouczać innych i dawać rady. Cechuje je mądrość, świadomość i filozoficzne podejście do życia. Poza tym Węże są elokwentne, eleganckie, atrakcyjne i romantyczne.

Konar 7 jest związany z sercem, a przypisany mu czas to okolice południa, czyli 11.00 – 13.00. Zwierzęcym symbolem tego konara jest Koń. Są to osoby pełne życia, szybkie, niezależne, cechują się zapałem i żarliwością, co sprawia, że czasem są porywcze. Cechują się życzliwością, elegancją i umieją się zawsze odpowiednio zachować, dlatego są zazwyczaj lubiani w towarzystwie.

Konar 8 wiąże się z narządem jelita cienkiego, aktywnego w czasie 13.00 – 15.00. Reprezentowany jest przez symbol Kozy. Koza urodzona jest pod znakiem sztuki. Uwielbia spotkania towarzyskie, ożywioną i inteligentną wymianę poglądów, lubi piękne otoczenie i piękne przedmioty. Łatwo przystosowuje się do okoliczności zewnętrznych. Jest wrażliwa i delikatna, a najważniejsza jest dla niej rodzina.

Konar 9 powiązany jest z pęcherzem moczowym, któremu przypisany jest czas między 15.00 – 17.00. Zwierzęciem, który go symbolizuje jest Małpa. Osoby spod znaku Małpy są pełne życia, aktywne i zwinne, lubią dyskusje, mają bujną wyobraźnię i wiele pomysłów. Cechuje je duża fantazja i poczucie humoru. Ich marzeniem jest ciągłe zdobywanie czegoś nowego.

Konar 10 jest przypisany nerkom, których czas aktywności dobowej przypada między 17.00 – 19.00. Zwierzęciem powiązanym z tym konarem jest Kogut. Znak ten charakteryzuje się otwartością i bezgraniczną szczerością, przy czym jest także kompetentny i metodyczny. Woli raczej wydawać rozkazy innym niż samemu je wykonywać. Często cechuje go silny egoizm.

Chińskie symbole zodiaku

Narządem związanym z konarem 11 jest osierdzie, którego czas to godziny między 19.00 – 21.00. Reprezentuje go zwierzęcy symbol Psa. Osoby urodzone w znaku Psa są lojalne, opiekuńcze, a jednocześnie mogą być lękliwe i bać się nowości. Cechują się wielką szczerością i silnym kodeksem moralnym. Nie tolerują niesprawiedliwości i zawsze są gotowi, aby nieść pomoc potrzebującym.

Konar 12 jest przypisany potrójnemu ogrzewaczowi i przypadają na niego godziny 21.00 – 23.00. Reprezentowany jest przez Świnię. Świnia urodzona jest pod znakiem szczerości, nie potrafi ukrywać uczuć, zawsze ma czyste intencje i nie ma złych zamiarów. Jest bezpośrednia, ma dużo zaufania i wiary w innych ludzi. Osoby spod znaku Świni są dobrymi i oddanymi przyjaciółmi.

Chiński zodiak kiedyś

Dzisiaj traktujemy chiński zodiak raczej z przymrużeniem oka i jako ciekawostkę. Bawi nas odszukiwanie własnych „zwierząt” i dopasowywanie ich cech do naszych własnych. Charakterystyki te nie stanowią dla nas jednak żadnych konkretów, które mogłyby pomóc w codziennym życiu.

Warto zatem wiedzieć, że starożytni mędrcy wschodni potrafili wykorzystywać te wszystkie informacje związane z datą narodzenia do prognozowania stanu zdrowia danej osoby, a także do jej leczenia. Znając tak zwane „słabe punkty” organizmu umieli określić predyspozycje chorobowe i potencjalne możliwe zagrożenia zdrowotne, a co za tym idzie wybrać właściwy rodzaj terapii oraz odpowiednie zestawy punktów akupunkturowych w celu wzmocnienia pacjenta i zabezpieczenia go na przyszłość. Było tak, ponieważ podstawą medycyny chińskiej z założenia była zawsze profilaktyka zdrowotna i nie dopuszczenie do rozwoju poważniejszego schorzenia. Do lekarza chińskiego przychodziły osoby zdrowe, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem. I nikomu nie przeszkadzało, że lekarz – być może – zaczynał terapię od horoskopu…J

29.11.2018
Dzisiejsze określenie „medycyna” zawęża się często do studiów tylko nad człowiekiem, funkcjonowaniem ludzkiego organizmu, chorobami i próbami przywrócenia zdrowia chorym ludziom. W starożytnych Chinach medycyna opierała się na systemach filozoficznych, które nie tylko próbowały znaleźć skuteczne remedia na ludzkie dolegliwości, lecz przede wszystkim dążyły do zrozumienia zjawisk, jakie kierują makrokosmosem (wszechświat) i mikrokosmosem (człowiek) oraz […]
14.03.2019
Masz przed miesiączką problemy z huśtawką nastrojów, boli cię brzuch, piersi stają się tkliwe i puchną nogi? Wypróbuj proste i sprawdzone sposoby na PMS, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas.
07.12.2018
Ziołolecznictwo jest najstarszą metodą leczniczą. Początkowo na całym świecie ta najwcześniejsza forma leczenia za pomocą ziół była związana zawsze z szamanizmem i magią, a zielarzom przypisywano nadprzyrodzone moce. Ludzie bali się ich wiedzy i tego, że za pomocą roślin i tajemniczych wywarów mogą nie tylko uzdrowić, lecz również spowodować niedomagania, a nawet śmierć.
02.02.2019
Jak świadczą badania połowa z nas nie rozróżnia grypy od przeziębienia. Tymczasem naprawdę warto poznać różnice pomiędzy tymi infekcjami. O ile bowiem zwykłe przeziębienie nie jest groźną infekcją, o tyle „przechodzona” grypa może skończyć się poważnymi powikłaniami. Dlatego koniecznie sprawdź, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i skłonić do szczególnej troski o zdrowie. Konsultacja: dr Małmyszko-Czapkowicz, […]
30.07.2018
Co jest najsmaczniejsze latem? Pomidor. Co jest najzdrowsze latem? Pomidor. Świeży, gotowany lub suszony świetnie smakuje, wzbogaca dietę w prozdrowotne składniki, a nawet leczy. Zresztą przekonaj się sama.
31.01.2018
Śnieg, lód, śliskie buty, zimą bardzo łatwo o upadek na chodniku. Podczas ferii zimowych niewielkie stłuczki na nartach, sankach czy łyżwach to codzienność. Warto więc skompletować zimową apteczkę homeopatyczną i trzymać w niej kilka fiolek z lekami, dzięki którym nadwerężone tkanki szybciej się zagoją.