Strona główna ZdrowieChoroby przewlekłeCukrzyca Opuncja pomaga przy zatruciu alkoholem

Opuncja pomaga przy zatruciu alkoholem

autor: dr n. farm. Jerzy Jambor Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W ostatnich latach stwierdzono, że ekstrakt z owoców Opuntia ficus indica (opuncja figa indyjska), może być skutecznym środkiem łagodzącym skutki zatrucia alkoholowego. Sprawdź, co pokazują najnowsze badania nad opuncją.

Strona główna ZdrowieChoroby przewlekłeCukrzyca Opuncja pomaga przy zatruciu alkoholem

Opuncja figa indyjska

W Polsce opuncja znana jest głównie jako roślina doniczkowa. Opuncja figa indyjska, zwana też figą kaktusową, to pochodząca z Meksyku roślina z rodziny kaktusowatych. Wyrasta do wysokości 5 m. Złożona jest z częściowo zdrewniałego pnia i konarów oraz ze spłaszczonych, owalnych, ciernistych, zielonych pędów.

Opuncja posiada bardzo okazałe kwiaty – duże, czerwone, żółte lub białe o średnicy do 10 cm. Owoc to smaczna i słodka, gruszkowata jagoda pokryta kolcami. Owoce opuncji mogą ważyć nawet 250 g. Są cennym surowcem do wyrobu dżemów i innych przetworów, można je też spożywać na surowo. Ostatnio stały się nawet surowcem farmaceutycznym.

Opuncja - jakie ma zastosowanie w lecznictwie? Przetwory z opuncji w słoiku.

Badania nad opuncją i zatruciem alkoholowym

W przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badaniach wykazano, że pod wpływem ekstraktu z owoców opuncji symptomy zatrucia alkoholowego, takie jak nudności, suchość w jamie ustnej i brak łaknienia ulegały statystycznie znamiennej redukcji.

Natomiast symptomy, takie jak ból głowy, bolesność, osłabienie, drżenie rąk, biegunka, zawroty głowy i inne zmniejszały się wyraźnie u 50 % badanych ochotników.

Z kolei badania biochemiczne wykazały, że ekstrakt z owoców opuncji zmniejsza w surowicy krwi poziom białka C-reaktywnego (CRP). Jest to białko powstające w organizmie w trakcie urazu, zakażenia lub uszkodzenia tkanek pod wpływem reakcji zapalnej.

Istnieje pogląd, że zatrucie alkoholem etylowym wyzwala reakcje zapalne w organizmie. Efektem tego są takie symptomy jakie pojawiają się następnego dnia po wypiciu dużej dawki alkoholu. Ekstrakt z opuncji zmniejsza stan zapalny organizmu po zatruciu alkoholem, obniżając tym samym poziom białka C-reaktywnego w surowicy krwi.

Zatrucie alkoholem etylowym ma swoje istotne skutki zdrowotne i ekonomiczne, aż 75 % osób po wypiciu alkoholu odczuwa następnego dnia objawy zatrucia, stąd poszukiwanie środków łagodzących skutki zatrucia ma swoje uzasadnienie.

Bardzo interesujące są też badania nad substancjami biologicznie aktywnymi zawartymi w zielonych pędach opuncji. Okazało się, że wykazują one wyraźny wpływ na metabolizm glukozy. W przyszłości mogą mieć istotne znaczenie w leczeniu insulinoniezależnej cukrzycy. Opuncja to roślina z przyszłością.

Aloes – roślina lecznicza i dekoracyjna

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły