Spis treści
Olejek rycynowy – co warto o nim wiedzieć?
Dostępny w każdej aptece, stosowany do łagodzenia dolegliwości układu pokarmowego, raczej nie kojarzy się z pielęgnacją urody. A szkoda, bo doskonale się do tego nadaje.
Olej rycynowy pozyskuje się z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity (Ricinus communis). Jest wytłaczany na zimno, następnie wygotowywany z wodą, co umożliwia rozkład toksycznych substancji. W ten sposób pozbawiony niebezpiecznych składników zyskuje świetne właściwości lecznicze i kosmetyczne.
Olejek rycynowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. oleinowy), które dogłębnie nawilżają i uelastyczniają skórę i wygładzają włosy. Dodatkowo zawiera kwas stearynowy, który odbudowuje barierę lipidową i hamuje proces wymywania lipidów z warstwy rogowej naskórka.
Olej rycynowy ma gęstą, lepką konsystencję, kolor od bezbarwnego do słomkowożółtego. Należy go przechowywać w zakręconej butelce, w ciemnym i chłodnym miejscu.
Jeśli masz skłonność do uczuleń, zachowaj ostrożność. Przed zastosowaniem zrób próbę, smarując niewielką powierzchnię skóry na przedramieniu. Nie stosuj oleju rycynowego, gdy wystąpi swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk czy wysypka.
Olejek rycynowy – na co pomaga?
1. Olejek rycynowy na twarz walczy z trądzikiem
Olejek rycynowy jest popularnym źródłem kwasu rycynolowego, który ma silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Dzięki swojej niewielkiej masie molekularnej może przenikać głęboko do skóry. W dodatku nie jest komedogenny, czyli nie zatyka porów skóry, co ma duże znaczenie przy skłonności do zaskórników.
Możesz stosować go punktowo na krostki – olejek rycynowy wysuszy je i po kilku dniach nie będzie po nich śladu.
Inna metoda to zastosowanie olejku na noc: na oczyszczoną twarz nałóż zwilżone w ciepłej wodzie ściereczki. Na tak rozgrzaną skórę aplikuj niewielką ilość olejku. Umyj twarz następnego dnia rano.
2. Olejek rycynowy na twarz wygładza zmarszczki
Olejek rycynowy ma działanie zmiękczające i nawilżające. Zawiera kwasy omega-9, które wzmacniają włókna kolagenowe i pobudzają skórę do odnowy. Z kolei witaminy A i E są silnym przeciwutleniaczem – zwalczają nadmiar wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia.
By zapobiec powstawaniu tzw. kurzych łapek wystarczy aplikować niewielką ilość olejku na skórę w okolicach oczu i pozostawić na noc.
Możemy też zastosować olej jak maseczkę i nanieść go na całą twarz na godzinę, następnie zmyć przegotowaną wodą. Maska przy okazji rozjaśni przebarwienia na skórze.
3. Olejek rycynowy na rzęsy i brwi
Jeśli przesadziłaś z pęsetą, z pewnością pomoże ci kuracja olejkiem. Regularnie stosowany olejek rycynowy na rzęsy i brwi stymuluje pracę cebulek i naprawia uszkodzenie mieszków włosowych. Dodatkową korzyścią może być uzyskanie ciemniejszego koloru włosków.
Przed zastosowaniem olejku rycynowego oczyść brwi i ich okolice, a następnie patyczkiem do uszu bądź wacikiem posmaruj powierzchnię skóry. Aby wzmocnić działanie olejku, możesz zastosować masaż, który zadziała rozgrzewająco i stymulująco na skórę, dzięki czemu olejek szybciej wniknie w skórę.
Z kolei na słabe i rzadkie rzęsy nanieś olejek rycynowy umytą szczoteczką od mascary, ewentualnie patyczkiem higienicznym. Nie zmywaj go od razu. Zaleca się pozostawienie olejku rycynowego minimum na godzinę, a nawet na noc, tak by podczas snu, miał możliwość zadziałać. Rano zmyj resztki oleju.
Kurację stosuj aż do uzyskania widocznych efektów: pojawienia się nowych włosków i wzrostu istniejących. Pierwszych efektów nie spodziewaj się jednak przed upływem 2 miesięcy.
4. Olejek nawilża dłonie i wzmacnia paznokcie
Szorstką, podrażnioną skórę rąk możesz smarować olejkiem na noc, a potem włożyć bawełniane rękawiczki.
Bardziej czasochłonna, ale przynosząca widoczny efekt metoda to kąpiel dłoni w lekko podgrzanym olejku. Podobnie możesz postąpić ze słabymi, łamliwymi paznokciami (np. po zdjęciu hybrydy).
Do małej miseczki wlej ciepły olej rycynowy i mocz płytki przez kilka minut. Taka kuracja, powtarzana 2-3 razy w tygodniu sprawi, że paznokcie będą rosły zdrowe i mocne. Kąpiel nawilży i zmiękczy suche, zadzierające się skórki.
5. Zmiękcza szorstką skórę stóp
Olej rycynowy jest doskonały na zrogowacenia, pękające pięty, a nawet odciski. Najskuteczniej zadziała, jeśli taką kurację przeprowadzisz wieczorem.
Przed pójściem spać, nasmaruj obficie stopy olejkiem i załóż bawełniane skarpetki.
Kilka kropli oleju rycynowego możesz również dodać do porcji kremu do stóp i wcierać go codziennie w skórę.
Równie dobra metoda to moczenie stóp w misce z ciepłą wodą z dodatkiem 1/3 szklanki oleju rycynowego.
6. Olejek rycynowy na włosy
Olejek znajdziemy w składzie wielu gotowych preparatów do pielęgnacji włosów:
- szamponów
- odżywek
- wcierek
Nic dziwnego, bo olejek rycynowy na włosy radzi sobie z wieloma problemami:
- poprawia kondycję suchych
- zniszczonych włosów
- zapobiega rozdwajaniu końcówek
- pobudza porost włosów
- usuwa łupież
- pomaga w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry
W domu można także nakładać bezpośrednio na włosy (podgrzanie olejku zmieni jego gęstość i znacznie ułatwi aplikację) lub mieszać z innymi składnikami.
Dobrym pomysłem jest dodanie kilku kropel olejku do porcji odżywki, której używamy. To wzmocni jej działanie.
Maska na włosy z olejkiem rycynowym
Składniki:
- olejek rycynowy
- żółtko
- sok z cytryny
Żółtko zawiera żelazo i fosfor, ułatwia rozczesywanie, a cytryna dodaje pasmom blasku. Wszystkie składniki należy roztrzepać widelcem do jednolitej konsystencji i nałożyć na włosy.
Pielęgnacyjne właściwości tej maski możemy dodatkowo podkręcić, nakładając na głowę foliowy czepek i turban z ogrzanego ręcznika. Ciepło sprawi, że składniki łatwiej wnikną we włosy. Po 30-60 minutach maseczkę spłukujemy, a włosy dokładnie myjemy szamponem, nawet kilka razy. Pasma będą miękkie i błyszczące.
Uwaga! Blondynki mogą nie być do końca zadowolone z efektów działania olejku rycynowego, gdyż ma właściwości przyciemniające włosy.
Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów