Strona główna WellbeingBądź eko Olejek rycynowy na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie

Olejek rycynowy na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Olejek rycynowy ma same zalety: jest całkowicie naturalny, uniwersalny, dostępny w każdej aptece, skuteczniejszy od wielu drogeryjnych specyfików, a to wszystko za cenę zaledwie kilku złotych. Warto wypróbować olejek rycynowy na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie. Zwłaszcza zimą!

Strona główna WellbeingBądź eko Olejek rycynowy na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie

Olejek rycynowy – co warto o nim wiedzieć?

Dostępny w każdej aptece, stosowany do łagodzenia dolegliwości układu pokarmowego, raczej nie kojarzy się z pielęgnacją urody. A szkoda, bo doskonale się do tego nadaje.

Olej rycynowy pozyskuje się z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity (Ricinus communis). Jest wytłaczany na zimno, następnie wygotowywany z wodą, co umożliwia rozkład toksycznych substancji. W ten sposób pozbawiony niebezpiecznych składników zyskuje świetne właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Olejek rycynowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. oleinowy), które dogłębnie nawilżają i uelastyczniają skórę i wygładzają włosy. Dodatkowo zawiera kwas stearynowy, który odbudowuje barierę lipidową i hamuje proces wymywania lipidów z warstwy rogowej naskórka.

Olej rycynowy ma gęstą, lepką konsystencję, kolor od bezbarwnego do słomkowożółtego. Należy go przechowywać w zakręconej butelce, w ciemnym i chłodnym miejscu.

Jeśli masz skłonność do uczuleń, zachowaj ostrożność. Przed zastosowaniem zrób próbę, smarując niewielką powierzchnię skóry na przedramieniu. Nie stosuj oleju rycynowego, gdy wystąpi swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk czy wysypka.

9 olejków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów

Olejek rycynowy – na co pomaga?

1. Olejek rycynowy na twarz walczy z trądzikiem

Olejek rycynowy jest popularnym źródłem kwasu rycynolowego, który ma silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Dzięki swojej niewielkiej masie molekularnej może przenikać głęboko do skóry. W dodatku nie jest komedogenny, czyli nie zatyka porów skóry, co ma duże znaczenie przy skłonności do zaskórników.

Możesz stosować go punktowo na krostki – olejek rycynowy wysuszy je i po kilku dniach nie będzie po nich śladu.

Inna metoda to zastosowanie olejku na noc: na oczyszczoną twarz nałóż zwilżone w ciepłej wodzie ściereczki. Na tak rozgrzaną skórę aplikuj niewielką ilość olejku. Umyj twarz następnego dnia rano.

2. Olejek rycynowy na twarz wygładza zmarszczki

Olejek rycynowy ma działanie zmiękczające i nawilżające. Zawiera kwasy omega-9, które wzmacniają włókna kolagenowe i pobudzają skórę do odnowy. Z kolei witaminy A i E są silnym przeciwutleniaczem – zwalczają nadmiar wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia.

By zapobiec powstawaniu tzw. kurzych łapek wystarczy aplikować niewielką ilość olejku na skórę w okolicach oczu i pozostawić na noc.

Możemy też zastosować olej jak maseczkę i nanieść go na całą twarz na godzinę, następnie zmyć przegotowaną wodą. Maska przy okazji rozjaśni przebarwienia na skórze.

Olejek arganowy do pielęgnacji ciała i włosów

3. Olejek rycynowy na rzęsy i brwi

Jeśli przesadziłaś z pęsetą, z pewnością pomoże ci kuracja olejkiem. Regularnie stosowany olejek rycynowy na rzęsy i brwi stymuluje pracę cebulek i naprawia uszkodzenie mieszków włosowych. Dodatkową korzyścią może być uzyskanie ciemniejszego koloru włosków.

Przed zastosowaniem olejku rycynowego oczyść brwi i ich okolice, a następnie patyczkiem do uszu bądź wacikiem posmaruj powierzchnię skóry. Aby wzmocnić działanie olejku, możesz zastosować masaż, który zadziała rozgrzewająco i stymulująco na skórę, dzięki czemu olejek szybciej wniknie w skórę.

Z kolei na słabe i rzadkie rzęsy nanieś olejek rycynowy umytą szczoteczką od mascary, ewentualnie patyczkiem higienicznym. Nie zmywaj go od razu. Zaleca się pozostawienie olejku rycynowego minimum na godzinę, a nawet na noc, tak by podczas snu, miał możliwość zadziałać. Rano zmyj resztki oleju.

Kurację stosuj aż do uzyskania widocznych efektów: pojawienia się nowych włosków i wzrostu istniejących. Pierwszych efektów nie spodziewaj się jednak przed upływem 2 miesięcy.

4. Olejek nawilża dłonie i wzmacnia paznokcie

Szorstką, podrażnioną skórę rąk możesz smarować olejkiem na noc, a potem włożyć bawełniane rękawiczki.

Bardziej czasochłonna, ale przynosząca widoczny efekt metoda to kąpiel dłoni w lekko podgrzanym olejku. Podobnie możesz postąpić ze słabymi, łamliwymi paznokciami (np. po zdjęciu hybrydy).

Do małej miseczki wlej ciepły olej rycynowy i mocz płytki przez kilka minut. Taka kuracja, powtarzana 2-3 razy w tygodniu sprawi, że paznokcie będą rosły zdrowe i mocne. Kąpiel nawilży i zmiękczy suche, zadzierające się skórki.

Domowe sposoby na suche dłonie

5. Zmiękcza szorstką skórę stóp

Olej rycynowy jest doskonały na zrogowacenia, pękające pięty, a nawet odciski. Najskuteczniej zadziała, jeśli taką kurację przeprowadzisz wieczorem.

Przed pójściem spać, nasmaruj obficie stopy olejkiem i załóż bawełniane skarpetki.

Kilka kropli oleju rycynowego możesz również dodać do porcji kremu do stóp i wcierać go codziennie w skórę.

Równie dobra metoda to moczenie stóp w misce z ciepłą wodą z dodatkiem 1/3 szklanki oleju rycynowego.

6. Olejek rycynowy na włosy

Olejek znajdziemy w składzie wielu gotowych preparatów do pielęgnacji włosów:

  • szamponów
  • odżywek
  • wcierek

Nic dziwnego, bo olejek rycynowy na włosy radzi sobie z wieloma problemami:

  • poprawia kondycję suchych
  • zniszczonych włosów
  • zapobiega rozdwajaniu końcówek
  • pobudza porost włosów
  • usuwa łupież
  • pomaga w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry

W domu można także nakładać bezpośrednio na włosy (podgrzanie olejku zmieni jego gęstość i znacznie ułatwi aplikację) lub mieszać z innymi składnikami.

Dobrym pomysłem jest dodanie kilku kropel olejku do porcji odżywki, której używamy. To wzmocni jej działanie.

Olejowanie włosów – naturalny sposób na odbudowę włosa

Maska na włosy z olejkiem rycynowym

Składniki:

  1. olejek rycynowy
  2. żółtko
  3. sok z cytryny

Żółtko zawiera żelazo i fosfor, ułatwia rozczesywanie, a cytryna dodaje pasmom blasku. Wszystkie składniki należy roztrzepać widelcem do jednolitej konsystencji i nałożyć na włosy.

Pielęgnacyjne właściwości tej maski możemy dodatkowo podkręcić, nakładając na głowę foliowy czepek i turban z ogrzanego ręcznika. Ciepło sprawi, że składniki łatwiej wnikną we włosy. Po 30-60 minutach maseczkę spłukujemy, a włosy dokładnie myjemy szamponem, nawet kilka razy. Pasma będą miękkie i błyszczące.

Uwaga! Blondynki mogą nie być do końca zadowolone z efektów działania olejku rycynowego, gdyż ma właściwości przyciemniające włosy.

Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie