Spis treści
Czym jest zapalenie stawów?
Pod hasłem „zapalenie stawów” skrywa się wiele schorzeń, które wpływają na ich kondycję. Schorzenia te mają różny przebieg i różne przyczyny. Nie jest prawdą, że zapalenia stawów dotyczą tylko osób starszych. Mogą się rozwinąć w każdym wieku. Niektóre zapalenia mają związek z nieprawidłową reakcją organizmu, inne wynikają z poważnych błędów dietetycznych. Wspólną cechą schorzeń jest stan zapalny, który powoduje ból stawów, obrzęk, sztywność i stopniową utratę ich funkcji.
Wśród powszechnie występujących schorzeń zapalnych stawów wymienia się następujące choroby:
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – to przewlekła i nieuleczalna choroba autoimmunologiczna. Organizm sam atakuje błonę maziową stawów. Tak rozwija się stan zapalny, który prowadzi do deformacji stawów i ostatecznie do ich uszkodzenia.
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – to także choroba autoimmunologiczna, która przyczynia się do deformacji stawów kręgosłupa i miednicy.
- Dna moczanowa –dawniej nazywana chorobą bogaczy. Ma bowiem bezpośredni związek z nadmiernym spożywaniem mięsa i nadużywaniem trunków. Jej istotą jest gromadzenie się w stawach (głównie stóp) kryształów kwasu moczowego, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, silnego bólu stawów oraz ucieplenia i zaczerwienienia skóry nad zaatakowanym stawem.
- Osteoartroza – zaliczana jest do degeneracyjnych chorób stawów, które mają związek ze zużyciem chrząstki stawowej. Towarzyszy jej ból i sztywność stawów.
Leczenie zapalenia stawów
Jest ono uzależnione od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania. Każdy chory wymaga indywidualnego traktowania.
Farmakologiczne leczenie polega na przyjmowaniu leków powstrzymujących postęp choroby i środków przeciwzapalnych. Chorzy potrzebują też fizjoterapii, która pozwala utrzymać sprawne stawy.
W skrajnych przypadkach konieczne bywa chirurgiczne przywrócenie funkcji stawów. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.
Ocet jabłkowy na stawy – jak działa?
Właściwości przeciwzapalne octu jabłkowego nie są dokładnie poznane, ale zwolennicy naturalnych metod leczenia uważają, że octem jabłkowym można pokonać stan zapalny. Reumatolodzy w to wątpią, ponieważ przyczyną większości chorób zapalnych stawów nie są kryształy gromadzące się w stawach, które, pijąc ocet jabłkowy, można rozpuścić, lecz zniszczenia chrząstki stawowej.
Stosując ocet jabłkowy na zapalenie stawów, warto jednak pamiętać o zawartych w nim polifenolach, antyoksydantach, które mogą pomóc rozprawić się z zapaleniem stawów. Coraz więcej badań pokazuje, że ocet jabłkowy redukuje stres oksydacyjny, który jest silnie związany ze stanem zapalnym. Obniżając poziom stresu, możemy zmniejszyć dolegliwości bólowe stawów.
Jak stosować ocet jabłkowy na stawy?
Najpopularniejszym sposobem na łagodzenie zapalenia stawów jest picie octu jabłkowego. Trzeba jednak pamiętać, że ocet jabłkowy pijemy tylko w postaci rozcieńczonej z wodą lub sokiem. Rekomendowana dawka to 15–30 ml dziennie na szklankę.
Przy bólu stawów ocet jabłkowy można stosować zewnętrznie – w postaci okładów lub jako dodatek do ciepłych kąpieli. Kąpiel przygotowujemy, wlewając do wanny napełnionej wodą 2–3 szklanki octu jabłkowego. Pozostajemy w wannie przez 20 minut.
Okłady na stawy z octu jabłkowego
Przygotowanie okładów, które pomagają łagodzić ból towarzyszący zapaleniu stawów, nie jest trudne. 2 łyżki octu jabłkowego należy rozmieszać w szklance ciepłej wody. W roztworze moczymy bawełnianą szmatkę lub kawałek gazy, rozkładamy materiał i otulamy nim bolący staw. Kompres trzymamy przez 15 minut. Zawarty w occie kwas octowy zmniejszy opuchliznę i złagodzi ból.
Takie domowe sposoby sprawdzają się także przy drobnych urazach stawów, np. przy skręceniu kostki czy urazie łokcia.
Picie octu jabłkowego na stawy
Nie ma dostatecznie silnych dowodów na to, że picie octu jabłkowego na zapalenie stawów przyniesie nam ulgę. Osoby, które zdecydują się skorzystać z tej metody, powinny pamiętać, że ocet jabłkowy ma wysoką kwasowość. Ważne jest, aby spożywać go tylko w rozcieńczonej formie i nie przekraczać dozwolonej dawki. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia szkliwa zębów oraz podrażnienia błony śluzowej gardła, przełyku i żołądka.
Czy stosowanie octu jabłkowego na stawy jest bezpieczne?
Picie octu jabłkowego nie przysłuży się każdemu. Nadmierne używanie octu może być przyczyną podrażnienia przełyku, a u niektórych osób – doprowadzić nawet do owrzodzenia, a co za tym idzie, do rozwoju zmian nowotworowych.
Kwas octowy ma silne działanie drażniące. U osób starszych może wywoływać trudności z oddychaniem. Stosowany w nierozcieńczonej postaci na skórę może być przyczyną bolesnego podrażnienia, które objawia się silnym przekrwieniem skóry i drobną wysypką.
Przeciwwskazaniem do stosowania octu jabłkowego są dolegliwości przewodu pokarmowego. Osoby cierpiące z powodu wrzodów żołądka nie powinny nawet myśleć o piciu octu jabłkowego. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również nie powinny korzystać z octu, ponieważ nie prowadzono badań dotyczących tego, jaki wpływ na kondycję dziecka może mieć taka praktyka.
Ocet jabłkowy stosowany przez długi czas może doprowadzić do istotnego obniżenia poziomu potasu we krwi, czyli do hipokaliemii. To niebezpieczna sytuacja, ponieważ potas ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i serca.
Warto też wiedzieć, że ocet jabłkowy może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. W tej grupie są doustne leki na cukrzycę, leki diuretyczne (moczopędne) oraz leki regulujące poziom potasu we krwi.
Picie octu przy zapaleniu stawów nigdy nie powinno zastępować kuracji zaleconej przez lekarza. Nie można także zapominać o tym, że większość badań dotyczących leczniczego działania octu jabłkowego prowadzono na zwierzętach laboratoryjnych. Dlatego też uzyskanych wyników czy obserwacji nie można bezpośrednio przenosić na ludzi.
Zapalenia stawów to w większości przypadków choroby przewlekłe. Ich leczenie powinno się w związku z tym odbywać pod nadzorem lekarza, zwykle reumatologa.
Źródła:
- Wnęk, D. (2021). Ocet jabłkowy – właściwości i przygotowanie. Pobrane z: LINK
- Hellmiss, M. (2010). Ocet jabłkowy dobry dla zdrowia. Warszawa: Wydawnictwo KDC.
- van Braak, H., van Küster, S. (2014). Ocet jabłkowy. Warszawa: Oficyna Wydawnicza ABA.
- Angerstein, J.H., Angerstein, E.M. (2006). Ocet dla zdrowia i urody. Warszawa: Wydawnictwo KDC.