Strona główna Zdrowie Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał! Czego unikać przy mięśniakach?

Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał! Czego unikać przy mięśniakach?

autor: Anna Augustyn-Protas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Tak radzi swoim pacjentkom dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog z 30-letnim stażem. Jaki mają związek mięśniaki macicy z dietą? Niewykluczone, że duży.

Strona główna Zdrowie Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał! Czego unikać przy mięśniakach?
Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał! Lekarz trzyma pacjentkę za rękę, pocieszając ją po postawieniu diagnozy.

Czym są mięśniaki macicy?

Anna Augustyn-Protas: Panie Doktorze, przychodzi do Pana pacjentka. Powiedzmy, że ma na imię Katarzyna, lat 38. Skarży się na obfite krwawienie miesiączkowe, ból brzucha podczas współżycia…..

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Tak zaczyna się lista objawów mięśniaków macicy, czyli najczęściej występujących niezłośliwych guzów, powstałych wskutek namnożenia się komórek mięśnia macicy. Pewnie jeszcze krwawienie nasila się z roku na rok, pojawiają się zaburzenia ze strony brzucha – wzdęcia, pobolewania, czasem zaparcia lub biegunki. Może być problem z utrzymaniem masy ciała…

Mięśniaki macicy ma nawet co trzecia kobieta w wieku rozrodczym. Na szczęście nie wszystkie przypadki wymagają leczenia, to zależy od objawów. Bywają jednak uciążliwe, i niebezpieczne, np. obfite krwawienie. No i mięśniaki macicy mogą być przeszkodą w zajściu lub donoszeniu ciąży.

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk opowiada o mięśniakach macicy w rozmowie z Anną Augustyn-Protas

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik, autor książek „Czego ginekolog ci nie powie” i „Uspokój swoje hormony” opowiada o tym, jak leczyć mięśniaki macicy. Obejrzyj wywiad na naszym kanale YouTube.

Skąd się biorą mięśniaki macicy?

– Skąd się biorą mięśniaki macicy? W Internecie czytam, że wciąż nie wiadomo. A wiadomo, czy można się nimi zarazić?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk:  Zarazić nie, ale odziedziczyć i owszem. Mięśniaki macicy występują rodzinnie, czy się to komuś podoba czy nie. Jeśli matka je miała, to na 80 proc. pojawią się u córki. Chyba, że dziewczyna jest wegetarianką.

Niedoczynność tarczycy a mięśniaki macicy

Spotykam w gabinecie kobiety, które instynktownie przechodzą na dietę wege, czasem nawet nie wiedząc dlaczego, ale dzięki temu lepiej się czują, nie mają problemów z jelitami. I z mięśniakami macicy. Są to dziewczyny, które potrafią słuchać swojego ciała i znajdują dietę, na której po prostu czują się najlepiej. Wykluczają to, co im szkodzi.

– Jaki to ma związek z mięśniakami macicy?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Pośredni, ale ma. Ich stan wpływa bowiem na kondycję tarczycy. To moja obserwacja po latach praktyki i badań: 99 proc. kobiet z mięśniakami ma jednocześnie zmiany w tarczycy. Ale uwaga: sporo z nich o tym nie wie, bo zmiany te można stwierdzić dopiero po wykonaniu USG tarczycy.

Badanie jedynie poziomu hormonów z krwi nie pokazuje wszystkiego: czy tarczyca nie jest za mała, czy nie ma w niej zmian, takich jak guzy, torbiele, rak czy stany zapalne. A to ważna wiedza, szczególnie jeśli w rodzinie były lub są choroby tarczycy, np. niedoczynność tarczycy.

Mięśniaki macicy a USG tarczycy

– Czyli co, zawsze wykonywać dodatkowo USG tarczycy?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Tak. I najlepiej u kogoś, kto specjalizuje się w badaniu tego narządu. Radiolog powinien szczegółowo opisać zmiany echogeniczności i określić objętość płatów tarczycy.

Badanie tarczycy – co musisz wiedzieć?

Czego unikać przy mięśniakach?

– Co dalej? Pacjentka ma mięśniaki macicy, ma też, jak widać, inne kłopoty. Siada Pan przed panią Katarzyną i co jej mówi?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Żeby mi zaufała i zmieniła dietę. Na trzy tygodnie, próbnie. I niech odstawi nabiał i jajka, całkowicie. Jajka i nabiał zawierają alergeny. W przypadku nabiału nie chodzi tylko o laktozę, jej nietolerancję ma raptem kilka procent dorosłych, ale o kazeinę, którą źle znosi nawet 40 proc. z nas. Nie wywołuje alergii, ale podrażnienia.

Kazeina to główne białko mleka o dużych cząsteczkach i jeszcze większym szkodliwym wpływie na jelita. Na szczęście zaczyna się o tym mówić, pojawia się coraz więcej publikacji, i to na całym świecie. Badania na ten temat prowadzone są przez specjalistów różnych dziedzin: genetyków, biologów, mikrobiologów, endokrynologów, psychiatrów nawet.

Ale przede wszystkim sam widzę związek, jako ginekolog-położnik z 30-letnim stażem. Po odstawieniu nabiału pacjentki zgłaszają dużą poprawę samopoczucia. Ale trzeba wykluczyć cały, tylko masło jest dopuszczalne.

Torbiele w piersiach. Lepiej się nimi przejmij!

Kawa a mięśniaki macicy

– Czyli co, poranna kawa bez mleka?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Nawet odrobiny. Już niewielkie ilości wywołują zaburzenia mikroflory jelitowej, tak to najprawdopodobniej wygląda. A  jelita aż w 80 proc. odpowiadają za odporność człowieka.

– Można zamiennie stosować mleko i sery kozie, owcze?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Nie, bo ich budowa i skład są podobne do mleka krowiego. Ale spokojnie, odstawmy je tylko na 3 tygodnie. Tyle wystarczy, by śluzówka jelit się zregenerowała, a my poczuli się lepiej. Do tego dieta wegetariańska, bogata w kiszonki, których bakterie wspomagają pracę flory bakteryjnej. Zapominamy też o cukrze, w tym – uwaga – o owocach, szczególnie tych słodkich, i o produktach przetworzonych. Miesiąc wystarczy, żeby przeżyć olśnienie, jak wielki wpływ na samopoczucie ma dieta.

Dieta przy mięśniakach macicy

– Przeszłam na dietę naturalną, odstawiłam mleko. Po kilku miesiącach wracam do Pana na wizytę, Pan robi USG pod kątem mięśniaków macicy, i….

– Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Będzie Pani zaskoczona. Miałem kiedyś pacjentkę z mięśniakiem 4 cm. Zmieniła dietę, pojechała do Włoch, jadła głównie pomidory z oliwą. Pół roku później mięśniak miał 3 cm. Nie obiecuję oczywiście nikomu, że po roku znikną mu wszystkie zmiany. Ale że stan naszej flory jelitowej ma wpływ na więcej, niż myślimy.

Dziś była pacjentka z mięśniakami, lat 36, którą wysłałem na badania tarczycy. Wykazały guzek 4 mm, po biopsji okazał się rakiem. Wściekła się na mnie, no ale takie są nieracjonalne zachowania dziewczyn z zaburzeniami tarczycy (uśmiech). Ale żyje. Oczywiście teraz odżywia się bardzo uważnie. Wie, że warto.

Czego ginekolog ci nie powie?

……..……………………………………………………….

Nasz ekspert:

Tadeusz Oleszczuk jest doktorem nauk medycznych, specjalistą ginekologiem. Przyjmuje w Warszawie i w Łomży. Jest znany z dociekliwości i potrzeby rozumienia mechanizmów, które wywołują zmiany chorobowe. W wolnych chwilach pisze o tym na swoim blogu tadeuszoleszczuk.pl

Podobne artykuły