Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał!

Tak radzi swoim pacjentkom dr Tadeusz Oleszczuk, ginekolog z 30-letnim stażem. Jaki mają związek mięśniaki z dietą? Niewykluczone, że duży.
Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał!

– Panie Doktorze, przychodzi do Pana pacjentka. Powiedzmy, że ma na imię Katarzyna, lat 38. Skarży się na obfite krwawienie miesiączkowe, ból brzucha podczas współżycia…..

– Tak zaczyna się lista objawów mięśniaków, czyli najczęściej występujących niezłośliwych guzów, powstałych wskutek namnożenia się komórek mięśnia macicy. Pewnie jeszcze krwawienie nasila się z roku na rok, pojawiają się zaburzenia ze strony brzucha – wzdęcia, pobolewania, czasem zaparcia lub biegunki. Może być problem z utrzymaniem masy ciała… Mięśniaki ma nawet co trzecia kobieta w wieku rozrodczym. Na szczęście nie wszystkie przypadki wymagają leczenia, to zależy od objawów. Bywają jednak uciążliwe, i niebezpieczne, np. obfite krwawienie. No i mięśniaki mogą być przeszkodą w zajściu lub donoszeniu ciąży.

– Skąd się biorą? W Internecie czytam, że wciąż nie wiadomo. A wiadomo, czy można się nimi zarazić?

– Zarazić nie, ale odziedziczyć i owszem. Mięśniaki występują rodzinnie, czy się to komuś podoba czy nie. Jeśli matka je miała, to na 80 proc. pojawią się u córki. Chyba, że dziewczyna jest wegetarianką. Spotykam w gabinecie kobiety, które instynktownie przechodzą na dietę wege, czasem nawet nie wiedząc dlaczego, ale dzięki temu lepiej się czują, nie mają problemów z jelitami. I z mięśniakami. Są to dziewczyny, które potrafią słuchać swojego ciała i znajdują dietę, na której po prostu czują się najlepiej. Wykluczają to, co im szkodzi.

– Jaki to ma związek z mięśniakami?

– Pośredni, ale ma. Ich stan wpływa bowiem na kondycję tarczycy. To moja obserwacja po latach praktyki i badań: 99 proc. kobiet z mięśniakami ma jednocześnie zmiany w tarczycy. Ale uwaga: sporo z nich o tym nie wie, bo zmiany te można stwierdzić dopiero po wykonaniu USG. Badanie jedynie poziomu hormonów z krwi nie pokazuje wszystkiego: czy tarczyca nie jest za mała, czy nie ma w niej zmian takich jak guzy, torbiele, rak czy stany zapalne. A to ważna wiedza, szczególnie jeśli w rodzinie były lub są choroby tarczycy.

Jak leczyć mięśniaki macicy?

– Czyli co, zawsze wykonywać dodatkowo USG?

– Tak. I najlepiej u kogoś, kto specjalizuje się w badaniu tego narządu. Radiolog powinien szczegółowo opisać zmiany echogeniczności i określić objętość płatów tarczycy.

– Co dalej? Pacjentka ma mięśniaki, ma też, jak widać, inne kłopoty. Siada Pan przed panią Katarzyną i co jej mówi?

– Żeby mi zaufała i zmieniła dietę. Na trzy tygodnie, próbnie. I niech odstawi nabiał i jajka, całkowicie. Jajka i nabiał zawierają alergeny. W przypadku nabiału nie chodzi tylko o laktozę, jej nietolerancję ma raptem kilka procent dorosłych, ale o kazeinę, którą źle znosi nawet 40 proc. z nas. Nie wywołuje alergii, ale podrażnienia. Kazeina to główne białko mleka o dużych cząsteczkach i jeszcze większym szkodliwym wpływie na jelita. Na szczęście zaczyna się o tym mówić, pojawia się coraz więcej publikacji, i to na całym świecie. Badania na ten temat prowadzone są przez specjalistów różnych dziedzin, genetyków, biologów, mikrobiologów, endokrynologów, psychiatrów nawet. Ale przede wszystkim sam widzę związek, jako ginekolog-położnik z 30-letnim stażem. Po odstawieniu nabiału pacjentki zgłaszają dużą poprawę samopoczucia. Ale trzeba wykluczyć cały, tylko masło jest dopuszczalne.

– Czyli co, poranna kawa bez mleka?

– Nawet odrobiny. Już niewielkie ilości wywołują zaburzenia mikroflory jelitowej, tak to najprawdopodobniej wygląda. A  jelita aż w 80 proc. odpowiadają za odporność człowieka.

– Można zamienne stosować mleko i sery kozie, owcze?

– Nie, bo ich budowa i skład są podobne do mleka krowiego. Ale spokojnie, odstawmy je tylko na 3 tygodnie. Tyle wystarczy, by śluzówka jelit się zregenerowała, a my poczuli się lepiej. Do tego dieta wegetariańska, bogata w kiszonki, których bakterie wspomagają pracę flory bakteryjnej. Zapominamy też o cukrze, w tym – uwaga – o owocach, szczególnie tych słodkich, i o produktach przetworzonych. Miesiąc wystarczy, żeby przeżyć olśnienie, jak wielki wpływ na samopoczucie ma dieta.

Jak wspomóc leczenie mięśniaków macicy? Najlepiej odstawić nabiał.

– Przeszłam na dietę naturalną, odstawiłam mleko. Po kilku miesiącach wracam do Pana na wizytę, Pan robi USG pod kątem mięśniaków, i….

Będzie Pani zaskoczona. Miałem kiedyś pacjentkę z mięśniakiem 4 cm. Zmieniła dietę, pojechała do Włoch, jadła głównie pomidory z oliwą. Pół roku później mięśniak miał 3 cm. Nie obiecuję oczywiście nikomu, że po roku znikną mu wszystkie zmiany. Ale że stan naszej flory jelitowej ma wpływ na więcej, niż myślimy.

Dziś była pacjentka z mięśniakami, lat 36, którą wysłałem na badania tarczycy. Wykazały guzek 4 mm, po biopsji okazał się rakiem. Wściekła się na mnie, no ale takie są nieracjonalne zachowania dziewczyn z zaburzeniami tarczycy (uśmiech). Ale żyje. Oczywiście teraz odżywia się bardzo uważnie. Wie, że warto.

Poznaj 7 objawów niedoczynności tarczycy.

……..……………………………………………………….

Tadeusz Oleszczuk jest doktorem nauk medycznych, specjalistą ginekologiem. Przyjmuje w Warszawie i w Łomży. Jest znany z dociekliwości i potrzeby rozumienia mechanizmów, które wywołują zmiany chorobowe. W wolnych chwilach pisze o tym na swoim blogu Drtadeuszoleszczuk.pl

11.10.2019
Uwielbiam botoks. Wiem: nie jest naturalny, wzbudza kontrowersje i źle podany potrafi zmienić rysy twarzy. Ale toksyna botulinowa nie tylko odmładza: wspomaga także leczenie wielu dolegliwości. Dowiedz się w jakich schorzeniach pomogą zastrzyki z botoksu.
16.08.2019
Jeśli cierpisz na nawracającą opryszczkę, gdy dokuczają ci bóle reumatyczne, a ogólnie nie znosisz zimna i wilgoci i najchętniej zamieszkałbyś w gorących krajach, bo tam czujesz się najlepiej i na nic nie chorujesz, spróbuj zaprzyjaźnić się z lekiem Rhus toxicodendron, który może okazać się najlepszym remedium na twoje dolegliwości.
22.07.2019
W aptekach czy drogeriach możemy znaleźć mnóstwo różnego rodzaju kremów przeciwsłonecznych. Jak wybrać ten najlepszy dla Ciebie lub twojego dziecka? Jak nie pogubić się w gąszczu oznaczeń? Oznaczenia jakie znajdziesz na tubce z kremem przeciwsłonecznym rozszyfrowuje specjalista dermatolog dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka, konsultant naukowy marki Dermedic.
11.05.2019
Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko było przebojowe, łatwo nawiązywało kontakty z rówieśnikami i dobrze czuło się w grupie. Problem w tym, że nie wszystkim maluchom to wychodzi. O to, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić zapytaliśmy Ewę Zbierską, psychologa, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Lamia, najdłużej działającej placówki tego typu w Poznaniu.
28.05.2019
Pomidory w sałatce, w zupie pomidorowej, jako składnik soków warzywnych, ketchup, sos do pizzy… Pyszne, niskokaloryczne i bardzo zdrowe. Jedzmy ich jak najwięcej, zwłaszcza w sezonie gdy dojrzewają w naszym kraju. Wówczas mają najwięcej składników odżywczych.
05.03.2018
Chcesz być mistrzem w kuchni? Gotuj smacznie, ale przede wszystkim zdrowo. Nie bój się tłuszczów, bo to zdrowe paliwo dla ciała. Poznaj jednak ich właściwości. Jak dobrze wybrać tłuszcze? Na czym smażyć i gotować podpowiada Mateusz Ostręga z kliniki dietetycznej Ajwen.