Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińska Masaż gua sha – na co pomaga i jak go wykonać?

Masaż gua sha – na co pomaga i jak go wykonać?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Masaż kamieniem gua sha to jedna z technik terapeutycznych wywodzących się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Służy nie tylko zdrowiu, ale również urodzie. Skąd wzięła się popularność tego zabiegu i jak prawidłowo używać kamienia gua sha do masażu? Przeczytaj!

Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińska Masaż gua sha – na co pomaga i jak go wykonać?

Masaż gua sha to starożytna, chińska technika uzdrawiająca. Nazywana jest czasami skrobaniem, co związane jest ze znaczeniem obu słów – gua oznacza „skrobać”, a sha możemy przetłumaczyć jako „czerwoną wysypkę” lub „czerwone plamy”. W swobodnym tłumaczeniu można więc przełożyć określenie „gua sha” na: „skrobanie skóry aż do jej zaczerwienienia się”.

Masaż gua sha należy do tzw. metod uwalniająco-rozpraszających, co oznacza, że wykorzystywany jest w celu rozproszenia zastojów energetycznych na danym obszarze ciała. Technika ta jest dość popularna i powszechnie stosowana, ponieważ masaż gua sha jest łatwy i stosunkowo bezpieczny.

W praktyce tradycyjnej medycyny chińskiej gua sha służył do leczenia stanów ostrych, najczęściej różnego rodzaju bólów. Obecnie również wykorzystywany jest do takich celów przez specjalistów, ale technika gua sha staje się coraz bardziej popularna zwłaszcza w kosmetyce. Gua sha stosuje się do masażu twarzy, ponieważ przynosi korzyści nie tylko dla zdrowia, ale również dla urody.

Jak działa masaż gua sha?

Gua sha przede wszystkim pobudza i usprawnia krążenie krwi, poprawia przepływ limfy oraz wspomaga usuwanie z organizmu toksycznych związków i metabolitów. Masaż gua sha ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dlatego można go stosować w rozmaitych zespołach bólowych. Powoduje rozluźnienie spiętych mięśni i łagodzi bóle stawów.

Za lecznicze efekty masażu odpowiedzialne jest lokalne, silne przekrwienie tkanek, które wytwarza miejscowe ciepło i objawia się mniej lub bardziej intensywnym zaczerwienieniem skóry. W wyniku silnego rozgrzania następuje pobudzenie przepływu energii qi, której zastój odpowiedzialny jest za różnego rodzaju stany zapalne – ostre i chroniczne. Silne i energiczne pocieranie skóry przełamuje taki zastój, zmniejsza stan zapalny i przyspiesza proces powrotu do zdrowia. Odblokowanie zastałej energii przynosi ulgę w bólu i redukuje sztywność.

Tradycyjna medycyna chińska upatruje przyczyn niektórych chorób również w zastoju lub zablokowaniu krwi. A ponieważ masaż gua sha poprawia jej krążenie, również przez to przyczynia się do złagodzenia objawów chorobowych spowodowanych jej zastojem.

Kiedy warto skorzystać z masażu gua sha?

Na masaż kamieniem gua sha warto zdecydować się w przypadku różnych dolegliwości bólowych, w szczególności takich jak bóle mięśniowe i bóle stawów – zarówno te o charakterze ostrym, jak i te przewlekłe i długo się utrzymujące. Ale gua sha może być wykorzystywany również w takich sytuacjach jak:

  • bóle głowy
  • ból gardła
  • bóle żołądka i brzucha
  • kaszel
  • przeziębienie
  • gorączka
  • blizny na skórze
  • zmęczenie i przetrenowanie fizyczne
  • objawy menopauzalne u kobiet

Masaż gua sha może również polepszyć jakość snu, ponieważ poprawia dotlenienie tkanek. Ponadto podnosi ogólną sprawność fizyczną oraz intelektualną, jako że polepsza ukrwienie i odżywienie organizmu. Przyczynia się także do lepszej regeneracji chorych partii ciała. Uważa się także, że masaż kamieniem gua sha poprawia odporność i wpływa pozytywnie na funkcje układu immunologicznego.

Na czym polega masaż gua sha?

Tradycyjny masaż gua sha, w celach leczniczych, jest wykonywany przede wszystkim na plecach, ale również na pośladkach, szyi, ramionach lub nogach. Do przeprowadzenia masażu stosuje się specjalne narzędzie, nazywane kamieniem lub płytką gua sha.

Co to jest płytka gua sha?

Kiedyś płytka gua sha wykonywana była z rogów zwierzęcych – bawolich lub baranich. Obecnie również można takie spotkać, ale zasadniczo produkowana jest z naturalnego kamienia: jadeitu, nefrytu, czarnego obsydianu lub różowego kwarcu.

Jak wygląda masaż gua sha?

Obszar skóry, który będzie podlegał masażowi, należy natłuścić np. oliwką dla dzieci, olejem sezamowym, arganowym albo innym, który przypadnie nam do gustu. Dzięki temu kamień gua sha będzie sunął gładko po skórze i nie spowoduje dodatkowych podrażnień.
Następnie terapeuta używa kamienia gua sha, pociągając go po skórze dość energicznie, w kierunku od góry do dołu. Nacisk płytki na skórę powinien być umiarkowany, aby nie przysporzyć pacjentowi zbyt wiele bólu. Jednocześnie musi być na tyle intensywny, aby po kilkukrotnym pocieraniu pojawiło się zaczerwienienie skóry. Równomierne pociągnięcia powtarzane są tak długo, aż na skórze pojawi się widoczny rumień. To jest właśnie sha.

Czy masaż gua sha ma skutki uboczne?

Masaż gua sha jest metodą bezpieczną, która nie wiąże się z niepożądanymi skutkami. Należy jednak liczyć się z tym, że po masażu pozostaną na skórze utrzymujące się przez jakiś czas ślady. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i długości jej trwania mogą pojawić się jaśniejsze lub ciemniejsze przebarwienia na skórze. Odczucia podczas masażu są indywidualne. Niekiedy masaż może być dość bolesny, zwłaszcza jeśli zastój qi lub krwi utrzymywał się od dłuższego czasu i powodował intensywne dolegliwości bólowe.

Pocieranie lub skrobanie skóry kamieniem gua sha powoduje, że drobne naczynia krwionośne (kapilarne), znajdujące się pod skórą, mogą pękać. W efekcie pojawiają się wybroczyny, siniaki, niekiedy niewielkie krwawienie. Dlatego przed masażem płytkę gua sha należy starannie umyć i zdezynfekować. U niektórych osób masaż taki pozostawia przejściowe wgłębienia w skórze. Zarówno siniaki, jak i inne objawy po masażu gua sha ustępują samoistnie po kilku dniach.

Jak często można powtarzać masaż gua sha?

Częstotliwość powtarzania masażu gua sha zależy od reakcji pacjenta. Kolejne wizyty powinny się odbywać nie wcześniej niż po zniknięciu wszystkich śladów poprzedniego zabiegu. Zwykle trwa to nie dłużej niż 2–3 dni.

W niektórych stanach ostrych, takich jak np. przeziębienie lub gorączka, może wystarczyć jeden zabieg lub dwa, aby pacjent wrócił całkowicie do zdrowia. W przypadku dolegliwości bardziej przewlekłych zazwyczaj potrzebnych jest więcej zabiegów. Czasem masaż płytką gua sha stanowi terapię uzupełniającą inne metody lecznicze, np. akupunkturę.

Masaż twarzy gua sha jako zabieg naturalnej pielęgnacji urody

Masaż gua sha wpływa korzystnie również na kondycję skóry. Dlatego staje się coraz bardziej popularny jako zabieg upiększający. Masaż twarzy płytką gua sha przyczynia się do lepszego ukrwienia i oczyszczenia skóry. Pobudza przepływ limfy, w związku z czym zmniejsza obrzęki i rozluźnia mięśnie twarzy.

Zabieg masażu twarzy gua sha pomaga ujędrnić skórę, redukuje drobne zmarszczki i zwiększa elastyczność skóry. Przy regularnym masażu twarzy kamieniem gua sha stopniowo następuje poprawa kolorytu skóry, ponieważ cera staje się lepiej odżywiona i dotleniona. Co ważne, masaż twarzy gua sha jest bezpieczną metodą naturalnej pielęgnacji twarzy, nie jest techniką inwazyjną i może być wykonywany u większości osób.

Jak wykonywać masaż gua sha twarzy?

Masaż twarzy kamieniem gua sha może być przeprowadzony w gabinecie kosmetycznym, ale można również samodzielnie podjąć się wykonania takiego zabiegu w zaciszu domowym. Taki automasaż ma działanie oczyszczające i ujędrniające skórę twarzy, poprawia owal twarzy i wygładza skórę.

Wykonywać go należy o wiele delikatniej niż tradycyjny masaż leczniczy. Używa się tu takiego samego kamienia gua sha, wykorzystując każdy z jego boków do masowania innej partii twarzy. Cały zabieg składa się z następujących etapów:

  1. Oczyszczenie twarzy – demakijaż i dokładne umycie skóry.
  2. Natłuszczenie skóry za pomocą delikatnej oliwki lub wybranego olejku.
  3. Masaż szyi – zaokrągloną częścią kamienia gua sha wykonuje się zdecydowane, posuwiste ruchy od obojczyków w górę szyi do linii żuchwy.
  4. Masaż żuchwy – zagłębioną częścią płytki przesuwa się wzdłuż żuchwy w kierunku od brody do ucha.
  5. Masaż ust – tu przesuwa się płytkę w obie strony nad górną i pod dolną wargą, można delikatnie masować również same usta.
  6. Masaż policzków – zaokrągloną częścią kamienia przesuwa się po policzku od środka twarzy w kierunku ucha.
  7. Masaż powiek i okolic pod oczami – najbardziej wysuniętą częścią płytki gua sha przesuwa się delikatnie pod okiem, a następnie nad górną powieką, w kierunku od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka.
  8. Masaż czoła – zaokrągloną częścią kamienia gua sha przesuwa się zdecydowanym ruchem od punktu między brwiami w górę czoła, a następnie wklęsłą częścią przesuwa się nad brwiami w stronę ucha.

Każdy ruch wykonuje się w kilku powtórzeniach, symetrycznie – najpierw po jednej, a potem pod drugiej stronie twarzy. Cały masaż twarzy płytką gua sha powinien zająć nam nie więcej niż kwadrans. Płytkę przesuwa się po skórze na tyle delikatnie, aby nie poczuć bólu. Po masażu kamieniem gua sha może pozostać lekkie zaczerwienienie twarzy, jednak bez wybroczyn ani siniaków.

Pamiętać trzeba, aby po masażu kamień gua sha starannie umyć, wysuszyć i przechowywać w miejscu suchym i czystym.

Kto nie powinien robić masażu gua sha?

Pomimo że masaż płytką gua sha jest bezpieczny i nie ma wielu przeciwwskazań, istnieje kilka uwarunkowań zdrowotnych, przy których lepiej się powstrzymać od stosowania tej metody. Główne przeciwwskazania do tego typu masażu to:

  • owrzodzenia skóry
  • urazy z przerwaniem ciągłości skóry
  • obszary zakażone
  • miejsca dotknięte chorobą nowotworową
  • oparzenia
  • żylaki
  • duże pieprzyki, brodawki i inne zmiany na skórze
  • obszar brzucha u kobiet w ciąży

Ostrożność należy zachować również u osób w podeszłym wieku, szczególnie jeśli są bardzo schorowane i osłabione.

Uwaga! Warto wiedzieć, że po masażu gua sha dopóki na ciele utrzymują się jego ślady nie powinno się stosować żadnych kosmetyków ani od razu zażywać kąpieli. Nie wolno również się opalać.

Jeżeli zaś chodzi o masaż twarzy płytką gua sha, to przeciwwskazaniem do jego wykonywania są takie dolegliwości, jak:

  • nasilony trądzik
  • skłonność do pękania naczyniek krwionośnych
  • stany zapalne i rany na skórze twarzy.

Kamień gua sha – jaki wybrać?

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, jakiego rodzaju kamień gua sha wybierzemy. Można kierować się swoimi upodobaniami do specyficznego kamienia lub jego właściwości. Dla przykładu, jadeit ma chronić przed złą energią oraz zapewniać szczęście i zdrowie, poza tym usprawnia przepływ limfy i zamyka pory skóry. Ametyst ma działanie uspokajające i kojące, pomaga lepiej się zrelaksować. Różowy kwarc z kolei pomaga przy bólach mięśni i stawów, sprawdza się także w bezsenności i zaburzeniach emocjonalnych.

Najważniejsze jednak jest to, aby masaże wykonywać regularnie i systematycznie. Masaż płytką gua sha każdego rodzaju będzie pobudzał przepływ krwi i limfy, a co za tym idzie przynosił wszelkie korzyści, jakie z tego wynikają.

Zobacz także: Masaż gorącymi kamieniami – rozgrzewa i niweluje stres

Źródła:

  1. Higuera, V. (2023). Understanding Gua Sha: Benefits and Side Effects. Pobrane z: LINK
  2. Sissons, C. (2023). Gua sha: What you need to know. Pobrane z: LINK
  3. Euro-Asian Center. (b.d.). Masaż gua sha. Pobrane 23 listopada z: LINK
  4. Maril, M. (2023). Everything to Know About Gua Sha Facial Massage. Pobrane z: LINK
  5. Montakab, H. (2017). Medycyna chińska w praktyce. Łódź: Wydawnictwo Galaktyka
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły