Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZiołaMniszek lekarski Krem z mniszka lekarskiego

Krem z mniszka lekarskiego

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Chcesz mieć naturalny krem, pachnący ziołami, bez konserwantów i barwników? Zrób krem z mniszka. Taki kosmetyk ma wiele zalet: zmiękcza skórę, chroni ją przed utratą wody i starzeniem. Jest pomocny w leczeniu trądziku, działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia.

Krem z mniszka – właściwości lecznicze

Kwiaty mniszka lekarskiego są cenionym surowcem leczniczym i kosmetycznym. Pomagają przy wielu problemach skórnych, w tym trądziku, egzemie, podrażnieniach wrażliwej cery. Ponadto rozjaśniają niewielkie przebarwienia. Krem z mniszka można stosować także do skóry trądzikowej lub tłustej, ponieważ pomaga w gojeniu stanów zapalnych.

Mniszek lekarski jest pełen cennych dla skóry składników. Zawiera witaminy i minerały: witaminę A, C, B6, luteinę, potas, magnez, krzem oraz żelazo. A oprócz tego przeciwutleniacze (m. in. karotenoidy i polifenole) i garbniki roślinne, które mają silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Dzięki przeciwutleniaczom krem z mniszka lekarskiego chroni skórę przed wolnymi rodnikami i w ten sposób spowalnia procesy starzenia. Wszystkie wymienione składniki mniszka lekarskiego zapewniają solidne wsparcie dla skóry, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i redukowaniu zmarszczek.

Pamiętaj, aby zebrać kwiaty mniszka lekarskiego z obszarów, na których nie były stosowane chemikalia i które nie są położone przy jezdni. Najlepiej zrywać je w południe, ponieważ wtedy ich koszyczki są najbardziej rozwinięte. Pozostaw je na czystej ściereczce lub ręczniku papierowym, najlepiej na powietrzu, przez kilka godzin (wtedy wyjdą z kwiatów mrówki i inne owady). Mniszek lekarski możesz również kupić w zielarni w suszonej postaci.

Kosmetyki z mniszka lekarskiego przeznaczone do stosowania zewnętrznego szybko wchłaniają się w skórę, szczególnie w połączeniu z odpowiednimi olejami nośnikowymi.

Krem z mniszka lekarskiego – do czego można go stosować

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie kremu:

  • nawilżanie twarzy
  • kojenie skóry po goleniu
  • skaleczenia
  • jako balsam na wysuszone usta
  • jako preparat przeciwzapalny ​​do masażu na obolałe mięśnie, plecy, nogi i stopy
  • balsam do spierzchniętych dłoni
  • krem na pękające pięty
  • jako kuracja na łuszczącą się skórę głowy

Krem z mniszka lekarskiego – przepis, jak zrobić?

  • 1/2 szklanki oleju kokosowego
  • 1/4 szklanki świeżych lub suszonych kwiatów mniszka

Umieść kwiaty i olej kokosowy w misce ustawionej w kąpieli wodnej. Podgrzewaj składniki na małym ogniu około 2 godziny. Miej wszystko na oku, by woda nie wyparowała. Zdejmij naczynie z ognia. Gdy mieszanina lekko ostygnie, odcedź ją. Przełóż na godzinę do lodówki. Używając miksera ręcznego, ubijaj schłodzony olej kokosowy przez około 5 minut lub do uzyskania lekkiej i puszystej konsystencji.

Możesz pozostawić krem z mniszka lekarskiego bez wyraźnego zapachu lub dodać kilka kropli olejku eterycznego, takiego jak lawenda, mięta pieprzowa, olejek różany. Nie potrzebujesz barwników, krem ma lekko żółty kolor. Przełóż go do szklanego słoiczka. Stosowany 2 razy dziennie będzie świetnie nawilżać i łagodzić podrażnienia.

krem z mniszka

Krem z mniszka lekarskiego – co warto wiedzieć

Uwaga: wiele osób chwali sobie olej kokosowy, ale dla niektórych rodzajów skóry może być za suchy, może też uczulać. Dlatego najlepiej nałożyć krem z mniszka lekarskiego na mały obszar skóry i sprawdzić, czy przez 24 godziny nie pojawi się swędzenie lub zaczerwienie. Jeśli po zastosowaniu kremu twoja skóra staje się coraz bardziej sucha, zaczerwieniona lub podrażniona, poszukaj alternatywnego składnika, np. wypróbuj olej babassu.

Krem z mniszka lekarskiego z woskiem pszczelim

Zamiast oleju kokosowego można zastosować wosk pszczeli. Wosk pszczeli zawarty w kremie odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, łagodzi podrażnienia, jest też naturalnym konserwantem. Ma przyjemny, miodowy zapach.

  • Podgrzej 1/2 szklanki oliwy (do cery suchej) lub oleju winogronowego (do tłustej) i wsyp mniszek lekarski (1/3 szklanki pokrojonych kwiatów).
  • Umieść wszystko w słoiku, zakręć go i odstaw na 2 dni w chłodne miejsce. Odcedź pachnący mniszkiem olej.
  • Rozpuść w kąpieli wodnej 3 łyżki wosku. Wosk pszczeli przestudź, dodaj łyżkę zrobionego wcześniej oleju z mniszka. Krem z mniszka lekarskiego przełóż do szklanego słoiczka, odstaw do zastygnięcia.

Jak przechowywać krem z mniszka lekarskiego?

Krem z mniszka lekarskiego nie zawiera konserwantów, najlepiej więc przechowywać go w chłodnym miejscu. Można go trzymać w lodówce i wyjąć z niej kwadrans przed użyciem.

Oprócz kremu z mniszka lekarskiego możesz także zrobić serum, które spowalnia procesy starzenia.

Serum odmładzające z mniszka lekarskiego

  • 5-6 świeżych kwiatów i liści mniszka (lub 1 łyżka suszonych kwiatów i liści)
  • 1/2 szklanki żelu aloesowego
  • 1 łyżeczka witaminy E

Połącz w blenderze żel aloesowy i mniszek lekarski. Odstaw na 30 minut. Przecedź mieszankę przez gazę dwukrotnie, upewniając się, że w żelu nie pozostały resztki ziół. Dodaj witaminę E.

Przechowuj w ciemnej buteleczce z zakraplaczem. Najlepiej w lodówce, wtedy wytrzyma od 6 do 12 tygodni.

Nakładaj na oczyszczoną, przetartą tonikiem twarz. Zaczekaj 5 minut, aż się wchłonie, i na koniec nanieś na twarz codzienny krem.

Źródła:

Link, R. (2022). 13 Emerging Health Benefits of Dandelion. Pobrane z https://www.healthline.com/nutrition/dandelion-benefits

Berry, J. (2014). Whipped Dandelion & Coconut Oil Moisturizer. Pobrane z https://thenerdyfarmwife.com/whipped-dandelion-coconut-oil-moisturizer/

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły