Spacer po lesie obniża poziom stresu?
Grupa naukowców z Uniwersytetu Michigan (USA) przez dwa miesiące przeprowadzała pewien eksperyment. Wybrali oni grupę mieszkających w miastach osób, którym zalecili kontakt z naturą przynajmniej 3 razy w tygodniu, koniecznie w ciągu dnia, gdy jest jasno. W tym czasie badani mogli spacerować albo po prostu siedzieć i patrzeć (smartfony i inne urządzenia elektroniczne były zabronione!).
Czy wiesz, że joga łagodzi stres?
Uczestnikom eksperymentu pobierano próbki śliny i oznaczano w nich poziom hormonów stresu m.in. kortyzolu. Wyniki eksperymentu opublikowane na łamach „Frontiers in Psychology” nie pozostawiają wątpliwości. Już dwudziestominutowy kontakt z naturą obniżał poziom szkodliwych hormonów u wszystkich badanych, a gdy przebywali oni na łonie przyrody dłużej, wyniki poprawiały się jeszcze bardziej. (1)
Naukowcy zalecają zatem, by lekarze, w ramach terapii stresu, przepisywali swoim pacjentom codzienne przebywanie w parku lub lesie, najlepiej bez specjalnie wyznaczonych zadań, czyli pozostawiając swobodę wyboru wykonywanych zajęć.
Co daje kontakt z naturą?
Podobne zalecenia w odniesieniu do dzieci przedstawia Richard Louv, autor książki „Witamina N”: „Jest mnóstwo badań naukowych, które udowadniają, że obcowanie z naturą może redukować symptomy ADHD, zmniejszać depresję i niepokój, zapobiegać otyłości i krótkowzroczności (bądź je zmniejszać), wzmacniać układ odpornościowy i przynosić wiele innych korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego m.in. poprawiać wyniki testów w szkole” (2).
Recepta na sukces wychowawczy? Zielona godzina! Co to znaczy? Rodzice powinni pozwolić codziennie przez godzinę (a co najmniej kwadrans) na swobodną zabawę dzieci na świeżym powietrzu i interakcję ze światem przyrody. Zachęcamy zatem każdego z was do samodzielnego przeprowadzenia takiego eksperymentu i obserwowania jego wyników.
Czym jest sylwoterapia? Przeczytaj więcej o tym, w jaki sposób kontakt z naturą leczy ciało i umysł.
Więcej informacji:
- https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.00722/full
- Richard Louv „Witamina N”, Wyd. Mamania, 2016