Strona główna WellbeingBądź eko Jak wybrać choinkę na święta?

Jak wybrać choinkę na święta?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak co roku stawiamy sobie pytanie: „Jaka choinka na święta?”. Jodła czy świerk? Choinka w doniczce czy cięta? A może kupić plastikową? Pojawiła się jeszcze jedna alternatywa, o której wie mało osób – wypożyczalnia drzewek świątecznych. Warto poświęcić kilka minut na przeczytanie tego  artykułu z praktycznymi poradami, aby móc cieszyć się przez najbliższe kilka tygodni obecnością drzewka świątecznego w swoim domu, mieszkaniu lub biurze.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak wybrać choinkę na święta?

Gdzie kupić choinkę?

Jeśli decydujecie się na żywą choinkę – ciętą czy w doniczce – bardzo istotne jest miejsce, w którym dokonamy zakupu. Tutaj rekomenduję gospodarstwa ogrodnicze, które się w tym specjalizują. Oferują wyrównane, gęste choinki o ładnym pokroju. Drzewka takie są równomiernie rozrośnięte, wycięte w odpowiednim czasie, dzięki czemu mogą dłużej stać w domach, mieszkaniach i biurach.

Tu należy pamiętać, że KAŻDE cięte drzewko musi mieć specjalny certyfikat pochodzenia z legalnego źródła. Jeśli go nie ma, oznacza to, że zostało ono skradzione lub nielegalnie wycięte.

Dokonując zakupu drzewek w sklepach wielkopowierzchniowych, musimy się liczyć z tym, że zostały one wycięte na długo przed dostawą do sklepu. Są to najczęściej jodły i świerki importowane spoza granic kraju. Istnieje więc ryzyko, że ich kondycja będzie dużo słabsza i szybciej stracą swój blask.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Jakie drzewko na choinkę?

1. Jodła

Zimozielone drzewo, które w naturze może dorastać nawet do 100 metrów. Oczywiście szukając drzewka do domu, wybierzemy jego mniejszą wersję. Najbardziej popularna w tej chwili jest jodła kaukaska. Charakteryzuje się ciemnozielonym kolorem. Gałęzie rosną równomiernie wokół pnia drzewa, tworząc okółki. Symetryczny przekrój i stożkowata forma sprawia, że jest to idealny wzorzec wymarzonej choinki. Charakterystyczne dla jodły jest to, że jej szyszki rosną pionowo ku górze. Z początku są zielone, później stają się brunatne.

Ciekawą odmianą jodły jest jodła kalifornijska. Wyróżnia ją piękny srebrzystozielony kolor igieł, czasami nawet prawie niebieski. Zaletą jodły jest to, że jej igły nie kłują. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są dzieci. Zdarza się często, że młode igły są w innym kolorze – daje to efekt wielokolorowego drzewka. Igły jodły zasychają na drzewie i nie opadają tak prędko, jak to jest w przypadku świerku.

2. Świerk

Świerk jest najczęściej wybieranym rodzajem drzewka na święta Bożego Narodzenia. Powodem jest jego zapach, który roznosi się po całym domu. W cieple wyraźnie wyczuć można mocny żywiczny zapach. Świerk jest bardzo wytrzymały i nawet w formie ściętej będzie długo dekorować mieszkanie, dom czy biuro. Jednak ma bardzo kłujące i ostre igły, które po opadnięciu wbijają się w dywany i wykładziny podłogowe. Z łatwością też mogą pokłuć ręce przy nieuważnym strojeniu drzewa.

Świerk niestety gubi igły, które będą w całym domu. Niewątpliwą zaletą świerku jest kolor, od zielonego, w przypadku świerku kłującego, po zielononiebieski – w odmianie Picea pungens, znanego jako świerk srebrzysty.

Jemioła nie tylko od święta

Cięte drzewko świąteczne – jodła czy świerk?

Każde drzewko świąteczne ma swoje wady i zalety. Cięty świerk polecam do mieszkań, domów i biur, które nie mają wykładzin i dywanów. Po pewnym czasie przebywania w ogrzewanym pomieszczeniu świerki zaczynają gubić igły, które wbijają się w dywany i wykładziny.  Ciężko jest je posprzątać, nawet odkurzaczem. Aby zrobić porządek, igły musimy często usuwać ręcznie. Sprzątanie w tym wypadku musimy robić niemalże każdego dnia, co może nam odebrać radość z naszego świątecznego drzewka. 

Cięta jodła może nie pachnie tak intensywnie jak świerk, jednak jej główną zaletą jest to, że po zaschnięciu igły pozostają na roślinie i nie sypią się z niej w tak dużym stopniu jak ze świerku. Należy pamiętać, aby przed włożeniem drzewka do stojaka ociosać pieniek ostrą siekierą, aby ułatwić pobieranie wody. Możecie o to poprosić w miejscu, w którym dokonujecie zakupu. Wybierając stojak pod drzewko, pamiętajcie, aby był w nim specjalny pojemnik, do którego wlewa się wodę. Jej poziom należy codziennie sprawdzać i uzupełniać. Dzięki temu przedłużymy żywotność ciętego drzewka.

Zobacz również: Dekoratorka podpowiada, jak stworzyć świąteczną atmosferę w domu

Choinka w doniczce

Choinka w doniczce to świetny pomysł dla wszystkich, którzy mają balkony, tarasy lub działki.  Jednak taka choinka od początku powinna być uprawiana w donicy, dlatego lepiej ją kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Częstą praktyką jest sprzedawanie drzewek wykopanych z gruntu tuż przed świętami. Ich system korzeniowy jest mocno przycięty, tak aby zmieścił się do doniczki. Taka roślina wytrzyma okres świąt, ale do wiosny, kiedy będziemy mogli przesadzić ją do gruntu, raczej nie przeżyje. 

Aby upewnić się, że choinka jest dobrze ukorzeniona, zazwyczaj wystarczy podnieść ją za pień i delikatnie potrząsnąć. Nie kupujmy drzewka, jeżeli donica wraz z ziemią spadną – w takim wypadku jest niemal pewne, że było ono potraktowane w taki sposób, o którym wspominałem wyżej. Wybierając drzewko świąteczne, zwróć  baczną uwagę na stan igieł. Powinny być zielone i wyprostowane. Brązowe, żółte i obsypujące się igły świadczą o słabej kondycji choinki. Takiego drzewka nie wybieraj. 

Co zrobić z drzewkiem po świętach? Możemy je posadzić na działce czy w przydomowym ogródku. Pamiętajmy o tym, żeby zachować odpowiednią odległość od ogrodzenia czy budynków, bo za kilka lat roślina może osiągnąć znaczne rozmiary. Jest to chyba najbardziej ekologiczne rozwiązanie.

Choinka na święta w salonie - jak wybrać drzewko świąteczne na Wigilię?

Wypożyczalnia choinek na święta

To może być zaskoczenie dla wielu osób, ale jeśli nie chcecie kupować drzewek świątecznych, możecie skorzystać z usługi wypożyczenia żywej choinki na święta. Genialna w swej prostocie forma dbania o środowisko. Biorąc pod uwagę fakt, że co roku wycinanych jest 5 milionów choinek, których pochodzenie nie zawsze jest legalne, możliwość wypożyczania drzewek daje im szansę na przeżycie i na ograniczenie ich nielegalnego pozyskiwania. 

Wypożyczasz choinkę w doniczce, po świętach ją zwracasz i za rok znów pożyczasz. Nie ma potrzeby wycinania plantacji, drzewko zawsze można odkupić i posadzić na działce. Podpisuje się umowę wypożyczenia i zobowiązuje do przestrzegania kilku prostych zasad. Niektóre firmy dostarczają i odbierają drzewka wprost do domu i z domu. Choinki takiej nie wolno ubierać w ciężkie ozdoby, spryskiwać sztucznym śniegiem, stawiać przy grzejnikach. Regularnie należy też ją podlewać. Warto przemyśleć taką usługę, jeśli nie mamy czasu, a chcemy być eko. 

Cena wynajmu drzewka uzależniona jest od gatunku i jego wysokości. Wypożyczalnia choinek oferuje m.in. jodły kaukaskie, w pojemniku, wysokości do 160 cm (koszt około 125 zł), świerk zwyczajny wysokości 250–300 cm (około 290 zł),  świerk kłujący 180–200 cm (około 185 zł). Do kosztów wypożyczenia drzewka należy doliczyć należność za dowóz i odbiór. Część kwoty jest zwrotną kaucją.

Sztuczne drzewko świąteczne – tak czy nie?

Sztuczna choinka ma dwie zalety. Pierwszą jest koszt. Kupujemy drzewko, które będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Nie musimy co roku wydawać pieniędzy na prawdziwą choinkę. Dzięki temu możemy oszczędzić i kupić dodatkowy prezent lub zrobić większe zakupy. Kolejną zaletą tej choinki jest łatwiejsze utrzymanie czystości. Nie musimy walczyć z wydłubywaniem z dywanów czy wykładzin opadających igieł. Unikniemy także częstego odkurzania.

Sztuczne drzewko ma też pewne wady. Jest to mało ekologiczne rozwiązanie. Plastikowe części rozkładają się przez ponad 600 lat. Nasze prapraprapraprawnuki będą je jeszcze znajdować. Plastikowa imitacja drzewka nie pachnie lasem. Aby inwestycja w sztuczne drzewko się zwróciła, powinniśmy z niego korzystać przez przynajmniej kilkanaście lat.

Jak pielęgnować zioła z supermarketu?

Jak dbać o choinkę?

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, jeśli chcemy, aby choinka pozostała z nami jak najdłużej. Jedną z najważniejszych czynności, jaką powinniśmy zrobić, jest przygotowanie drzewka do wniesienia do ogrzewanego pomieszczenia. Zaraz po zakupie choinki należy postawić ją w najchłodniejszym pomieszczeniu – na balkonie lub w garażu – i dać czas na aklimatyzację. Nie ma znaczenia, czy jest to drzewko w donicy, czy cięte. Następnie ustawiamy choinkę w miejscu docelowym. Powinno ono być oddalone od wszystkich źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, kominki czy piecyki grzewcze.

Choinki cięte umieszczamy w stojaku, najlepiej z pojemnikiem na wodę, lub w wiaderku z mokrą ziemią lub piachem. Pomoże to choince zachować żywotność przez dłuższy czas. Drzewka w doniczkach podlewamy regularnie, minimum dwa razy w tygodniu, małą ilością wody. Jeśli mamy ogrzewanie podłogowe – częściej. Warto zabezpieczyć też podłogę przed ewentualnym zalaniem. Uwaga! Nie ma potrzeby nawożenia drzewek w donicach.

Jeśli macie starego typu światełka świąteczne z żarówkami, pamiętać należy, że generują one ciepło, przez co drzewka szybciej wysychają. Nie można także absolutnie zraszać drzewka spryskiwaczem, bo może to grozić porażeniem prądem!

Furoshiki – jak zapakować prezent ekologicznie?

Co zrobić z choinką po świętach?

Wraz z końcem świąt kończy się też magia świątecznych drzewek. Tu zadajemy sobie pytanie, co zrobić z choinką. W przypadku drzewka w doniczce – wystawiamy je najpierw na balkon lub taras, początkowo na godzinę, kiedy temperatury są dodatnie. Tak przez kilka dni – potem stopniowo wydłużamy ten czas. Jeśli posiadamy garaż z oknem, w którym jest niska temperatura, jest to też dobre miejsce na czas przejściowy. Wystawiając doniczkę już na stałe na dwór, należy pamiętać, że choinki trzeba podlewać w dni bez mrozu. Inaczej grozi im susza fizjologiczna i roślina zacznie nam zamierać.

W przypadku ciętych drzewek jodłowych lub świerkowych należy pamiętać o obowiązku segregacji śmieci – choinka taka jest odpadem komunalnym, w pełni biodegradowalnym. Firmy zajmujące się wywozem nieczystości mają obowiązek ją odebrać. Usunięcie z mieszkania ciętych choinek nie stanowi większego problemu – w wielu miastach organizowany jest odbiór takich drzewek.

Są one traktowane jako biomasa i spalane w elektrociepłowniach lub rozdrabniane i wykorzystywane jako ściółka pod rośliny sadzone na terenie miasta. Po rozdrobnieniu gałązek za pomocą sekatora i nożyc ogrodowych można wrzucić pocięte gałązki na kompostownik w ogrodzie, jeśli taki posiadamy.

Istnieje też możliwość przekazania choinki ogrodom zoologicznym. Czasami organizują one zbiórkę takich drzewek. UWAGA!!! Drzewka nie mogą być pokryte sztucznym śniegiem, brokatami czy nabłyszczaczami, które mogą spowodować zatrucie u zwierzaków.

Mam nadzieję, że ta wiedza w pigułce zostanie przez Was wykorzystana w praktyce i będziecie mogli cieszyć się wymarzonym drzewkiem przez długie tygodnie. Będzie mi bardzo miło, jeśli publikując zdjęcia swoich choinek na swoich facebookowych tablicach, oznaczycie także profil Naturalnie o Zdrowiu, abyśmy mogli wspólnie z Wami spędzić święta.

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły