Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Kapusta wigilijna z grzybami – przepis

Kapusta wigilijna z grzybami – przepis

autor: Agnieszka Żelazko Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć kapusty z grzybami. W każdym domu przygotowuje się to danie nieco inaczej. Zazwyczaj podstawą jest kapusta kiszona, ale niektórzy dodają też trochę świeżej. Jedni robią wigilijną kapustę z grzybami na maśle, inni na oliwie, jeszcze inni wolą słodkawą wersję ze śliwkami, jabłkami, a nawet rodzynkami. A ty jak ją przyrządzasz? Jeśli potrzebujesz dobrego, sprawdzonego, tradycyjnego przepisu – oto on.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Kapusta wigilijna z grzybami – przepis

W wigilijnej kapuście królują zazwyczaj podgrzybki, ale może być to też mieszanka różnych grzybów leśnych: borowików, prawdziwków, a nawet maślaków, które zazwyczaj uchodzą za mniej aromatyczne, ale w towarzystwie innych grzybów będą świetnie smakować. Ważny jest też esencjonalny bulion warzywny, który można przygotować wcześniej z marchwi, pietruszki, selera (korzeniowego i naciowego), pora, opalonej na ogniu cebuli, świeżych ziół (nie zapomnij o lubczyku), odrobiny masła, kilku suszonych grzybów.

Zanim zaczniesz gotować kapustę wigilijną

Kapustę kiszoną warto najpierw dobrze odcisnąć. Lepiej jednak zostawić wyciśnięty sok, bo może się przydać na etapie przyprawiania i dosmaczania tej wigilijnej potrawy. Jeżeli kapusta po odciśnięciu wciąż jest bardzo kwaśna, należy przelać ją zimną wodą. Suszone grzyby namaczamy dzień wcześniej i odstawiamy do lodówki. Woda z grzybów też się przyda do gotowania – doda potrawie smaku i aromatu. Do kapusty wigilijnej z grzybami dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Można dorzucić je do garnka w całości, jednak żeby uzyskać bardziej intensywny aromat, warto rozbić je w moździerzu.

Różne warianty smakowe kapusty wigilijnej z grzybami

Wigilijna kapusta jest przygotowywana zazwyczaj w wersji wytrawnej, z cebulką, odrobiną czosnku oraz grzybami. Warto jednak dodać do niej także trochę suszonych śliwek, które pięknie zabarwią kapustę i dodadzą jej aromatu. Jeśli chcesz uzyskać lekko słodkawy posmak, możesz dorzucić trochę rodzynek. A jeśli wolisz, by bigos był bardziej winny w smaku, dodaj do niego kawałek startego lub drobno pokrojonego jabłka (najlepiej razem ze skórką).

Kapusta wigilijna zero waste

Pamiętaj, że wigilijna kapusta z grzybami nadaje się później do przerobienia, o ile jest dość gęsta i zwarta. W takiej formie można ją wykorzystać chociażby do krokietów, pasztecików (a te przecież wspaniale pasują do świątecznego barszczu) albo jako farsz do pierogów.

Przepis na wigilijną kapustę z grzybami

kapusta wigilijna z grzybami

Składniki:

  • 1,5 kg kiszonej kapusty
  • 2–3 garście grzybów suszonych (najlepiej podgrzybków)
  • garść suszonych śliwek
  • 2 cebule
  • 2 małe marchewki
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki masła i odrobina oliwy
  • 1 szklanka bulionu warzywnego (lub więcej)
  • resztka wody z namaczania grzybów (ok. 1 szkl.)
  • 2 liście laurowe, 2 ziela angielskie (lub więcej)
  • sól, pieprz, cukier do smaku 

Przygotowanie:

Grzyby zalej wodą i zostaw do moczenia na całą noc. Na drugi dzień odcedź, ale zachowaj wodę. Kapustę odciśnij, poszatkuj, przełóż do garnka. Nie wylewaj soku wyciśniętego z kapusty – może ci się przydać, by dosmaczyć bigos na samym końcu gotowania.

Cebulę i czosnek obierz, a następnie pokrój. Na patelni rozpuść masło, dodaj odrobinę oliwy, usmaż cebulę i czosnek na złoty kolor.

Do garnka przełóż kapustę, pokrojone grzyby, suszone śliwki oraz zawartość patelni razem z całym tłuszczem. Dodaj sól, pieprz, listki laurowe i ziele angielskie (możesz rozdrobnić je w moździerzu, pokruszyć w palcach lub dodać w całości, ale w tym ostatnim przypadku będą mniej aromatyczne).

Marchewkę obierz i zetrzyj na grubych oczkach, a następnie dodaj do garnka. Całość podlej bulionem i wodą, która została z moczenia grzybów. Wymieszaj i duś na małym ogniu przez ok. 2–2,5 godz., aż kapusta zmięknie. Mieszaj często, by nie przywierała, a w razie potrzeby podlej jeszcze trochę bulionem. Na końcu dopraw kapustę solą, pieprzem, cukrem, ewentualnie sokiem z wyciśniętej kapusty. Możesz dodać też ulubione przyprawy, np. sproszkowaną paprykę czy majeranek.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły