Strona główna ZdrowiePsychologiaTerapia parZwiązki Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? I czy można wybaczyć?

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? I czy można wybaczyć?

autor: Dominika Bagińska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

To ważne pytanie: czy wybaczyć zdradę? Z jednej strony narażamy się na to, że sytuacja się powtórzy. Z drugiej – wybaczenie zdrady może stanowić nowe otwarcie dla związku. A czasem – początek zupełnie innej, bardziej świadomej relacji. O tym, jak i czy wybaczyć zdradę – mówi psycholożka Beata Zielińska-Rocha

Strona główna ZdrowiePsychologiaTerapia parZwiązki Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? I czy można wybaczyć?

Czy wybaczyć zdradę emocjonalną? Nie można na to pytanie odpowiedzieć za kogoś. Każda zdradzona osoba przechodzi pewien proces po odkryciu zdrady. Wiele będzie zależało od kondycji związku, reakcji osoby zdradzającej, przyczyn, które doprowadziły do zdrady, i kontekstu związkowo-życiowego partnerów. Oto co radzi psychologia.

Zdrada emocjonalna – objawy zdrady – test

Zdrada emocjonalna może oznaczać sytuację, w której ktoś trzeci, spoza związku, staje się nagle dla nas bardzo ważny. Na tyle, że zapraszamy go do takich obszarów naszego życia, które były dotąd zarezerwowane wyłącznie dla nas i naszego partnera. Może to być np. inwestowanie dużej ilości czasu i/lub emocjonalne zaangażowanie w tamtą relację czy odwiedzanie „waszej” (twojej i stałego partnera) kawiarni – z tą trzecią osobą. Taka sytuacja bywa dla strony zdradzonej na tyle trudna, że może powodować silniejsze zranienie niż zdrada fizyczna, seksualna.

Rada: Zastanawiasz się, czy to, co łączy cię z osobą, która cię fascynuje, to jeszcze przyjaźń, czy może to być zdrada emocjonalna? Zadaj sobie pytanie, czy możesz wasze SMS-y, zdjęcia, maile, listy pokazać partnerowi. I przeanalizuj, jak mógłby się po tym poczuć. Pomyśl też, czy możesz porozmawiać, np. przez telefon, z tą osobą w obecności swojego stałego partnera?

Zdrada emocjonalna – czy wybaczyć zdradę – zabezpieczenie się przed zdradą na przyszłość

Czy zdradę emocjonalną da się wybaczyć? I jak to zrobić? Ważne jest przede wszystkim ustalenie, co dla danej pary – która boryka się z kryzysem więzi – oznacza wierność i niewierność. W każdym tego słowa znaczeniu. Obecnie jest wiele rodzajów związków: poliamoria, związki otwarte i monogamiczne.

Brak więc czarno-białych zasad, które zresztą mogą się w każdym związku zmieniać – na przestrzeni lat. Znaczenie ma też sytuacja rodzinna pary, np. kwestia posiadania dzieci czy wspólnego biznesu.  Etapem wybaczania zdrady jest określenie, co konkretnie dla partnera było zdradą.

https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-powiedziec-dziecku-o-rozwodzie/

Zdrada emocjonalna – czy wybaczyć zdradę emocjonalną – uraz więzi

Często trudno samemu uporać się z emocjami i myślami towarzyszącymi zdradzonemu. Partner bywa przytłoczony wstydem czy poczuciem winy – jest niedostępny. Może nie wiedzieć, jak reagować na silne emocje zdradzonej osoby. Do tego potrzeba wsparcia z zewnątrz.

Dlatego coraz więcej par decyduje się na terapię małżeńską. Pozwala ona na stworzenie sytuacji bezpiecznych warunków – do wyrażenia i usłyszenia siebie nawzajem przez partnerów.

W efekcie można stwierdzić, co było tzw. urazem więzi. A może on oznaczać coś więcej lub mniej niż zdrada fizyczna czy zdrada emocjonalna. Najważniejsze jest to, że podkopuje podstawy związku i zwykle jest powodem poważnego kryzysu.

Wybaczenie zdrady – jak poradzić sobie ze zdradą

Wybaczanie zdrady emocjonalnej jest procesem – może oznaczać bowiem nowy porządek w układzie związku. Wydarzy się to jednak tylko wówczas, gdy zmiany nastąpią na poziomie głębszych emocji, wzajemnej dostępności emocjonalnej partnerów i ich reagowania na przeżycia drugiego z pozycji ciekawości, empatii, zrozumienia.

Pary najczęściej szukają szybkich sposobów na dogadanie się. Tu jednak sztywno ustalone, narzucone zasady nie sprawdzą się. Terapia ma doprowadzić do zmiany sposobu myślenia: kiedy coś zamierzam zrobić, zastanawiam się, czy to będzie w porządku dla mojego partnera. Czy go to nie zrani. Robiąc różne rzeczy, biorę go pod uwagę, jest niejako przy mnie. I nie chodzi tu o chętnie przez pary przywoływaną „kontrolę”.

Ważne: Czasem w procesie odbudowywania zaufania podczas terapii jest moment, kiedy partnerzy umawiają się okresowo na transparentność kontaktów, np. pokazanie sobie SMS-ów czy maili, by odbudować wspólne zaufanie. To ułatwia wybaczenie zdrady emocjonalnej. Kontakty z trzecią osobą raczej nie wchodzą w grę w procesie naprawiania urazu wokół zdrady.

Jak się podnieść po zdradzie? 

wybaczenie zdrady emocjonalnej

Zdrada emocjonalna – wybaczenie zdrady – sposoby

Podczas terapii psychoterapeuta stara się umożliwić zdradzonemu wyrażenie bólu. Pomaga też drugiej stronie zwiększyć wrażliwość na partnera, by poczuła, gdzie pojawiło się zranienie – i jak może boleć. Ma to działanie leczące, o ile parter potrafi z czasem przyjąć emocje związane z urazem zdrady emocjonalnej i stać się z powrotem przewidywalny (w tym sensie, że jego zachowanie jest dla nas czytelne i bezpieczne). Dzięki temu procesowi docieramy do złości, która często maskuje poczucie straty i żal wynikające ze zdrady emocjonalnej. Pod wpływem terapii znajdujemy drogę do wrażliwej części siebie w środku. Do miejsca, gdzie są inne emocje.

Wybaczenie zdrady – warsztaty dla par

Zapewne niektóre pary będą umiały poradzić sobie ze zdradą same – nie każda zdecyduje się na udział w terapii. Czymś pomiędzy bywa uczestnictwo w warsztatach psychoedukacyjnych. Dzięki nim para może trenować, jak rozmawiać, by wspólnie porządkować swoje emocje pojawiające się w relacji.

Jedne z bardziej znanych i skutecznych warsztatów dla par to te pod nazwą: Przytul mnie mocno. Jest to seria spotkań prowadzona w nurcie terapii skoncentrowanej na emocjach (EFT), stworzonej przez badaczkę i psycholożkę, Sue Johnson. Warsztaty odbywają się na całym świecie, na wszystkich kontynentach.

Przemawiają do partnerów uniwersalnym językiem miłości. Dzielą się na 7 rozmów o tym, co się dzieje w związku, o wybaczaniu krzywd, jakie są psychologiczne wrażliwe miejsca partnerów. Warsztaty uczą też, co robić, by miłość trwała, kiedy już te krzywdy sobie powybaczamy i poczujemy się w związku bezpiecznie.

Wybaczenie zdrady emocjonalnej – 7 rozmów

Bazą warsztatów dla par jest książka Przytul mnie mocno. Siedem rozmów, dzięki którym miłość będzie trwała wiecznie (ang. Hold me Tight), autorstwa Sue Johnson. Każda z rozmów ilustruje ważny moment w miłosnej relacji i uczy, jak kształtować te momenty, aby stworzyć trwałą i bezpieczną więź między partnerami.

Tematy kolejnych rozmów to:

  1. rozpoznawanie szatańskich dialogów – więcej o tym w tekście Zdrada emocjonalna
  2. znajdowanie czułych miejsc
  3. powrót do trudnego momentu
  4. przytul mnie
  5. wybaczanie krzywd
  6. zacieśnianie więzi przez seks i dotyk
  7. utrzymywanie miłości przy życiu.

Zdrada emocjonalna – kryzys 

A co, jeśli zdrada emocjonalna oznacza rewolucję i taki kryzys, z którego nie da się wyjść? Cóż, zdrada emocjonalna może być nie pierwszym, lecz ostatnim krokiem do zakończenia związku. Czasem nie widzimy, że coś złego się dzieje w naszej relacji, jesteśmy w ślepym punkcie. A czasem wiemy, i to po obu stronach. Narzekamy jednak stale, że gdyby się partner zmienił, byłoby nam lepiej. A to nieprawda.  

Związek to „taniec” dwóch osób. W sytuacji kryzysu związku warto się zastanowić, dlaczego ja, np. od 5 lat, nie powiedziałam partnerowi, że jest mi źle? O co chodzi, że my się nie rozstajemy? Często powodem są dzieci, wspólna firma, kredyt, przyzwyczajenie. Czasem strach przed samotnością, zmianą. Czasami nawet sami przed sobą nie przyznajemy, że już nas emocjonalnie nic nie łączy.

Zdrada emocjonalna – jak wybaczyć sobie zdradę 

Aby wybaczyć sobie zdradę, trzeba samemu rozpoznać i zrozumieć swoje przeżycia, lęki, potrzeby i tęsknoty. Mamy wówczas szansę zobaczyć, co nas doprowadziło do tak drastycznego kroku, jak zdrada emocjonalna. Zrozumieć prawdopodobnie, że nie zrobiliśmy tego przeciwko partnerowi/partnerce, lecz aby coś ważnego dostać czy zawalczyć o siebie. Z jakiegoś powodu to rozwiązanie, w momencie gdy się na nie zdecydowaliśmy, wydawało się najlepsze.

Zdrada emocjonalna – zmiana relacji

Pocieszające jest to, że następstwem pracy nad skutkami zdrady emocjonalnej może być zmiana w relacji. Osoba, która zdradziła, uświadamia sobie, czego jej trwale brakowało, np. pojawiają się nagle emocje, jakie u niej/niego były nieobecne od lat. Orientuje się wówczas, że właśnie tego chce, pragnie. Może teraz spróbować to odbudować w starym związku lub szukać szczęścia gdzie indziej.

Czasem próby wypracowania zmian, zbudowania bezpiecznego i szczęśliwego, zaspokajającego potrzeby każdego z partnerów związku, nawet z pomocą psychoterapeuty, nie przynoszą oczekiwanego skutku. W tej sytuacji bywa, że partnerzy decydują się na rozstanie i budowanie poczucia bezpieczeństwa, bycia kochanym i dostrzeganym z inną osobą.  

Zdrada emocjonalna – jak wybaczyć zdradę żonie? Jak wybaczyć zdradę mężowi? 

Wybaczenie następuje, gdy uczymy się nowej dynamiki związku, uczymy się wchodzić w pozytywne interakcje, a zdrada zostaje przepracowana poprzez dotarcie do głębokich emocji i bólu i ich wyrażenie oraz zakomunikowanie potrzeb.

Proces wybaczania jest na dobrej drodze, gdy partner empatycznie reaguje na ból zdradzonego, jest obecny i gotowy zaspokajać ważne emocjonalne potrzeby tej drugiej osoby.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły