Wyjazdy wakacyjne z dziećmi bywają prawdziwym wyzwaniem dla rodziców. Jeśli niemowlę jest małe najczęściej podróż przesypia, ale nieco starsze dzieci zazwyczaj nie lubią długiego unieruchomienia, cierpią na chorobę lokomocyjną, nudzą się i marudzą. Oto kilka rad, które pomogą wam przetrwać podróż z dzieciakami w miarę przyjemnie, a przede wszystkim – bezpiecznie.
Spis treści
Podróż z dzieckiem w foteliku to podstawa!
Zgodnie z przepisami, dziecko od urodzenia, aż do ukończenia 12 lat MUSI w samochodzie podróżować w foteliku. Tylko w ten sposób możesz uratować mu życie lub zdrowie gdyby doszło do wypadku albo gwałtownego hamowania. Wprowadź zasadę: samochód rusza tylko i wyłącznie wtedy, jeśli wszyscy są przypięci pasami na swoich miejscach. Malec rozpina pasy? Zjeżdżasz na pobocze i nie jedziecie dalej. W końcu dziecko zrozumie, że nie zmienisz zdania.
Do 9. miesiąca życia dzieci muszą być przewożone w fotelikach montowanych przeciwnie do kierunku jazdy – mięśnie karku niemowlęcia są bowiem zbyt słabe, aby utrzymać główkę w trakcie hamowania czy uderzenia Jeśli chcesz fotelik z maluszkiem umieścić na przednim siedzeniu koniecznie wyłącz poduszkę powietrzną pasażera! W razie wypadku siła wybuchu takiej poduszki może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka.
Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?
Dobry fotelik powinien:
- być dostosowany do wieku i wagi dziecka – na produkcie znajduje się informacja np. 0+ czyli dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg.
- zabezpieczać biodra, tułów i głowę smyka (boczne zagłówki).
- mieć odrębny – najlepiej pięciopunktowy – system pasów bezpieczeństwa.
- mieć wysoką ocenę w testach zderzeniowych, np. ADAC (sprawdzisz to np. na stronie www.fotelik.info)
- posiadać wymaganą homologację (jest oznakowany specjalną nalepką, na której jest m.in. określenie modelu siedziska i dopuszczalna waga dziecka),
- mieć w widocznym miejscu nazwę producenta (lub importera czy dystrybutora), a także dołączoną jest do niego jasna i zrozumiała instrukcja.
- być łatwy do zamontowania – najłatwiejsze w montażu i najbezpieczniejsze są siedziska z systemem Isofix. Wystarczy wsunąć fotelik w sztywne uchwyty: gotowe. Jeśli twój samochód nie ma ich na wyposażeniu, możesz dokupić tzw. bazę i na niej montować siedzisko.
Ważne! Podczas kupna nie warto sugerować się najniższą ceną. Czasami warto dopłacić nawet 300 czy 400 złotych i mieć pewność, że wybrało się produkt, który spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Nigdy nie kupuj używanego fotelika, jeśli nie masz pewności, że nie uczestniczył on w wypadku samochodowym. Foteliki powypadkowe stanowią olbrzymie zagrożenie dla życia twojego dziecka w razie kolizji drogowej.
Przeczytaj wywiad z Beatą Sadowską o tym, jak bezpiecznie podróżować z dziećmi po świecie.
Czy warto kupić dziecku tzw. „skracacz pasów” Smart Kid Belt?
Nasz ekspert jednoznacznie wypowiada się negatywnie. Jak czytamy na stronie fotelik.info: „żaden adapter pasów NIGDY nie zastąpi fotelika samochodowego, ze względu na:
1) Brak zagłówka i jakiejkolwiek ochrony bocznej, który chroniłby przed skutkami zderzenia bocznego,
2) Brak korekcji przebiegu pasów na biodrach dziecka, pas biodrowy biegnący wprost po brzuchu, co grozi zniszczeniem narządów wewnętrznych jamy brzusznej (wątroba, śledziona, jelita) podczas zderzenia czołowego.
Jak zauważa biomechanik zderzeń Paweł Kurpiewski: „z konstrukcji urządzenia wynika, że biodrowa część pasa bezpieczeństwa przebiega w Smart Kid Belt wprost po brzuchu dziecka. Jest to nie tylko obserwacja z naszych własnych badań. Fakt ten jest utrwalony przez samego producenta na jego materiałach reklamowych, w tym zdjęciach i filmach reklamowych. Tak ułożony pas biodrowy grozi w przypadku zderzenia czołowego zgnieceniem zgnieceniem narządów wewnętrznych jamy brzusznej.(…) Prawidłowy przebieg pasów u dziecka, bez wykształconych kolców biodrowych to przebieg płasko po wierzchu ud. Dokładnie po to i właśnie dlatego wymyślono ponad 30 lat temu foteliki samochodowe dla dzieci. Producent Smart Kid Belt używa języka naukowego do reklamy tego produktu, ale jak się okazuje nie zna anatomicznych podstaw ochrony dzieci w samochodzie. Może to niestety być groźne dla zdrowia i życia dzieci, które będą tego używać. Cieszę się, że PIMOT (czyli Przemysłowy Instytut Motoryzacji) odcina się oficjalnie od reklamy tego produktu.
Zasady bezpiecznego podróżowania z dzieckiem
1. Zamontuj drugie lusterko
Jeśli kierowca podróżuje sam z maluchem na tylnym siedzeniu, nie widzi go i nie może szybko zareagować, gdy małemu podróżnikowi jest potrzebna pomoc. Dlatego obok wewnętrznego lusterka zamontuj dodatkowe tak, aby móc obserwować maluszka.
2. Unikaj korków i upału
Pamiętaj, że w piątkowe popołudnia większość dróg wyjazdowych z dużych miast jest zakorkowana, wybierz więc inną porę na wyjazd. W upalne dni wyjeżdżajcie z domu wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy na dworze jest chłodniej. Niektórzy rodzice lubią podróżować nocą, bo maluch wówczas przesypia całą drogę. Z policyjnych statystyk wynika jednak, że wtedy zdarza się najwięcej wypadków.
3. Rób przerwy (20 minut co dwie godziny)
Są konieczne, aby kierowca i pozostali pasażerowie mogli odpocząć i aby dalsza jazda była bezpieczna.
4. Ostrożnie z klimatyzacją
Ustaw klimatyzację w samochodzie tylko o kilka stopni niżej niż wynosi temperatura na dworze. Gwałtowne skoki temperatury sprzyjają przeziębieniu i anginie.
5. Zajmij czymś malucha
Dzieci podczas podróży często marudzą z nudów, dekoncentrując tym samym kierowcę. Dlatego przygotuj zapas miękkich maskotek albo kup blat z doczepianymi zabawkami, mocowany do fotelika. Starszym maluchom możesz włączyć płytę z piosenkami lub bajkami – do słuchania, lub (jeśli masz odpowiedni sprzęt w samochodzie) do oglądania. Pamiętaj jednak, że dzieci z chorobą lokomocyjną mogą źle znieść wpatrywanie się w migający obraz.
6. Nie podawaj dziecku jedzenia w trakcie jazdy
Nie karm malca w samochodzie podczas jazdy! Może się zadławić kawałkiem pożywienia lub zachłysnąć napojem. Najlepiej podaj mu coś do picia czy jedzenia podczas postoju.
Jesteś w ciąży? Zapnij pasy!
Kobieta w ciąży nie powinna jeździć bez pasów! Skutki kolizji albo gwałtownego hamowania mogą być dla ciebie tak samo (a nawet bardziej!) niebezpieczne niż dla innych kierowców lub pasażerów. Jeśli jest ci w nich niewygodnie, kup specjalne nakładki na pasy dla kobiet w ciąży, które zapobiegają uciskowi i otarciom piersi i brzucha. Naucz się je tez prawidłowo zapinać: Część biodrowa powinna być dobrze naciągnięta (ciasna) i poprowadzona pod brzuchem, poniżej kolców biodrowych. Pas ramieniowy powinien przebiegać między piersiami, na boku brzucha, ale nie na brzuchu. Oparcie fotela kierowcy ustawione maksymalnie pionowo.