Strona główna WellbeingBądź eko Ekologiczne produkty do higieny intymnej i menstruacji

Ekologiczne produkty do higieny intymnej i menstruacji

autor: Weronika Jarek-Radłowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przeciętnie kobieta przez całe życie zużywa kilkanaście tysięcy tamponów lub podpasek. Dużo, prawda? Dlatego to ważne, aby do ochrony i mycia wybierać takie produkty, które są wolne od drażniących i nieobojętnych dla zdrowia dodatków chemicznych. Od dłuższego czasu mamy już alternatywę dla ogólnie dostępnych środków – wyroby ekologiczne, które pomagają nam utrzymać higienę, nie szkodząc przy tym zdrowiu.

Strona główna WellbeingBądź eko Ekologiczne produkty do higieny intymnej i menstruacji

Jak dbać o okolice intymne?

– Dbanie o higienę intymną to przede wszystkim troska o zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej, w której skład wchodzą pałeczki Lactobacillus wytwarzające kwas mlekowy. Ich rolą jest utrzymywanie kwaśnego pH pochwy (3,8–4,2) i ochrona przed czynnikami chorobotwórczymi – mówi Anna Olędzka, specjalistka położnictwa i ginekologii z kliniki Infemini Medi Home. – Warto przy tym pamiętać, że środowisko pochwy, które zmienia się w czasie miesiączki, stanowią nie tylko żyjące tam mikroorganizmy, ale także produkty ich metabolizmu, złuszczone komórki nabłonka wyścielającego pochwę czy wydzieliny gruczołów zlokalizowanych w tej okolicy.

Wybierając środek do higieny intymnej, zwróć uwagę na skład produktu. Błona śluzowa pochwy ma zdolności absorpcyjne, co oznacza, że jeśli w produktach do mycia znajdują się zanieczyszczenia lub niebezpieczne substancje chemiczne, mogą być one wchłaniane przez organizm. Dlatego należy unikać preparatów zawierających barwniki, substancje zapachowe, SLS (Sodium Lauryl Sulfate), parabeny lub pochodne formaldehydu, ponieważ mogą wysuszać, podrażniać lub uczulać błonę śluzową pochwy.

– Troszcząc się o równowagę mikroflory pochwy, dbamy nie tylko o swój komfort i poczucie świeżości, lecz także zmniejszamy ryzyko penetracji czynników chorobotwórczych – wyjaśnia lekarka. – Polecam preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego i wyciągami z ziół o właściwościach antybakteryjnych, grzybobójczych, przeciwzapalnych i regenerujących błonę śluzową. Bogate w roślinne ekstrakty, takie jak: rumianek, nagietek, kora dębu, babka lancetowata, aloes czy zielona herbata. Dodatek alantoiny, lanoliny, olejów roślinnych, gliceryny oraz kwasu hialuronowego sprawia, że preparat nawilża śluzówkę i łagodzi podrażnienia.

Ekspertka przypomina, by nie nadużywać środków myjących. – Wystarczy kropla odpowiedniego płynu – mówi. Dodaje też, że irygacja pochwy nie jest wskazana, ponieważ może spowodować wypłukanie jej prawidłowej flory bakteryjnej.

Kosmetyki do higieny intymnej – jak wybrać te o dobrym składzie? 

Świadomość kobiet jest coraz większa. Zanim sięgniemy po jakiś produkt, interesujemy się jego pochodzeniem, składem, a nawet wpływem na środowisko. Generalna zasada jest taka: im krótszy skład, tym lepiej. W miarę możliwości dobrze jest wybierać płyny, żele czy mydła do higieny intymnej wyprodukowane na bazie naturalnych składników, na przykład ekologicznych wyciągów roślinnych.

– Warto zwrócić uwagę na procentową zawartość składników naturalnego pochodzenia – podpowiada Kaja Rybicka-Gut, współzałożycielka marki Your KAYA oferującej ekologiczne środki do higieny intymnej i menstruacji, przyjazne ciału i środowisku. – Wystrzegajmy się preparatów z substancjami zapachowymi, ukrywającymi się pod nazwą „parfum”, ponieważ są całkowicie zbędne, a mogą powodować podrażnienia, a także utrudniać monitorowanie stanu zdrowia, bo po prostu „zabijają” naturalny zapach kobiecego ciała.

Ekspertka radzi, aby zwrócić uwagę również na to, jakie konserwanty zostały użyte w danym produkcie. – Ich obecność jest jak najbardziej uzasadniona, również w produktach naturalnych, ale rodzaj ma ogromne znaczenie – mówi.W składzie naszego płynu do higieny intymnej znajdują się dwa delikatne konserwanty: Potassium Sorbate i Sodium Benzoate. Oba są pozytywnie zaopiniowane do stosowania w kosmetykach naturalnych przez organizacje certyfikujące, takie jak np. ECOCERT.

Dobry skład, czyli jaki?

Płyn do higieny intymnej powinien zawierać naturalne, delikatne składniki myjące oraz pielęgnacyjne, takie jak kwas mlekowy, alantoina czy aloes. Ważne, aby substancje pochodzenia naturalnego stanowiły jak największą część składu – w przypadku produktów naturalnych to zazwyczaj 90 i więcej procent. Taki preparat wspomaga zdrowie intymne, chroni przed infekcjami, łagodzi podrażnienia, nawilża skórę, a także pozostawia uczucie świeżości.

Olejek do higieny intymnej doskonale nawilża i koi skórę. Ma działanie wzmacniające i regenerujące, chroni przed czynnikami zewnętrznymi. W dobrym naturalnym olejku do pielęgnacji intymnej znajdziemy organiczne olejki, takie jak np. olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej z nasion konopi, czy ekstrakty z roślin (np. aloes, nagietek). Może być także wzbogacony witaminami A i E. Kosmetyk można stosować po zabiegu depilacji i golenia, dobrze sprawdzi się również jako olejek do masażu intymnego lub masażu krocza. Uelastyczni, ukoi i odżywi skórę oraz pomoże jej utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.

Naturalne kosmetyki do higieny intymnej – czym się różnią od tradycyjnych?

Przede wszystkim składem oraz działaniem. Wśród zalet produktów ekologicznych warto wymienić szczególnie poniższe:

  • bazują na naturalnych składnikach
  • dbają o odpowiednie pH skóry
  • nie podrażniają okolic intymnych
  • nawilżają, łagodzą zaczerwienienia
  • są produkowane w sposób bezpieczny dla środowiska

Ekologiczne produkty do menstruacji

Kiedy myślimy o ekologicznych produktach do menstruacji, takich jak podpaski i tampony, oraz tych, które są ogólnodostępne w sklepach, zastanawiamy się, jaka jest między nimi różnica. Niełatwo to stwierdzić, ponieważ producenci takich środków nie mają obowiązku podawania ich składu (a przynajmniej nie całego).

Skład ekologicznych produktów to najczęściej po prostu 100 procent organicznej bawełny niebielonej chlorem i w zasadzie nic więcej – tłumaczy Kaja Rybicka-Gut. – Dzięki temu, że są pozbawione sztucznych, całkowicie zbędnych dodatków, ekologiczne produkty nie powodują podrażnień, z którymi przez długi czas mierzyło się (lub nadal się mierzy) wiele kobiet. Są komfortowe i znakomicie spełniają swoją funkcję, nie zaśmiecając przy tym środowiska. Myślę, że dzięki temu bronią się same, mimo nieco wyższej ceny niż ta, którą trzeba zapłacić za „przemysłowe” produkty.

Podpaski, wkładki higieniczne i tampony produkowane na skalę masową zawierają też plastik, który jest trudno biodegradowalny, a przy tym może być szkodliwy. A zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego są zazwyczaj śnieżnobiałe? I jak uzyskuje się taki efekt? Otóż w większości przypadków do wybielania bawełny stosuje się chlor lub nadtlenek wodoru. Tymczasem ekologiczne podpaski i tampony wybiela się środkiem znacznie bardziej przyjaznym zdrowiu – dostępną w aptece wodą utlenioną.

Nieekologiczne tampony mają także plastikowe aplikatory, które są po prostu wyrzucane, a nie poddawane recyklingowi. Warto więc zwrócić uwagę, czy tampon, którego używasz, posiada aplikator wykonany z innego, bardziej przyjaznego środowisku surowca.

Kupując podpaski czy tampony, należałoby też sprawdzić, czy hasło „organiczna bawełna” dotyczy całego produktu, czy może tylko jego zewnętrznej warstwy. Zerknąć, z czego zrobione jest opakowanie i czy to materiał, który łatwo da się przetworzyć. Pomocne będą też opinie osób, które już używały tych produktów i potwierdzają (albo nie) ich skuteczność.

Na popularności zyskują ostatnio także kubeczki menstruacyjne, które wydają się dobrą, ekologiczną alternatywą dla tamponów i podpasek, jeśli czujesz się na nie gotowa. Warto zwrócić uwagę na to, aby kubeczek był wykonany z medycznego silikonu. Jego atutem jest to, że kupujesz go raz i używasz przez bardzo długi czas (oczywiście utrzymując go w należytej higienie).

Czy warto stosować ekologiczne produkty?

Wybierając naturalne, ekologiczne produkty, nie tylko troszczymy się o nasze zdrowie, ale również dbamy o środowisko naturalne. –  Ich wpływ na zdrowie oraz środowisko jest znaczny – zauważa Kaja Rybicka-Gut. – Produkty naturalne nie tylko potrafią zapewnić realny komfort, ale też w mniejszym stopniu przyczyniają się do zaśmiecania planety. Między innymi dzięki naturalnym składom i innowacyjnym opakowaniom, które albo są w pełni kompostowalne i biodegradowalne, albo można je w łatwy sposób dalej przetworzyć.

Ekspert: Kaja Rybicka-Gut – współzałożycielka Your KAYA, polskiej marki ekologicznych środków menstruacyjnych i naturalnych kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy. Stara się oswajać tematy okresu, seksu, zdrowia psychicznego i szeroko pojętej cielesności. 

https://www.omnicalculator.com/everyday-life/koszty-miesiaczki#kalkulator-kosztow-produktow-menstruacyjnych

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły