Strona główna WellbeingBądź eko Domowe środki czystości DIY z olejkiem eukaliptusowym

Domowe środki czystości DIY z olejkiem eukaliptusowym

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Dla Australijczyków olejek eukaliptusowy to środek pierwszej potrzeby. Wykorzystują jego właściwości dezynfekujące (bakterio-, grzybo- i wirusobójcze) w kuchni, w łazience, robią z niego płyn do mycia podłóg. Jest ceniony na Antypodach także jako lek na różnego rodzaju infekcje. W naszych domach także warto zamiast chemicznych środków czystości skorzystać z właściwości tego naturalnego specyfiku.

Strona główna WellbeingBądź eko Domowe środki czystości DIY z olejkiem eukaliptusowym

Olejek eukaliptusowy

Drzewa eukaliptusowe rosną w Australii na każdym kroku, w setkach różnych gatunków i odmian. Nic więc dziwnego, że pozyskiwany z nich olejek eteryczny eukaliptusowy jest tak popularny na tym kontynencie. Jest tani i można go kupić w każdym supermarkecie.

Co ważne, jest w pełni naturalny i biodegradowalny, więc w żaden sposób nie zanieczyszcza środowiska, a wdychanie jego zapachu (np. podczas mycia podłogi) jest znakomitą terapią dla dróg oddechowych.

W liściach i korzeniach 50 odmian eukaliptusów (jest ich ponad 600) naukowcy odkryli biologicznie aktywne składniki, takie jak garbniki, a także eukaliptol, alfa-terpineol, linalol i pinen, które działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, wirusobójczo i przeciwbólowo.

Ten niezwykły skład chemiczny sprawia, że olejki eteryczne pozyskiwane z eukaliptusów są uznawane za najsilniejsze specyfiki antybakteryjne na świecie.

Ekologiczne środki czystości, czyli jak posprzątać dom w duchu eko

Domowe środki czystości DIY z olejkiem eukaliptusowym

Warto przyklasnąć australijskim zwyczajom i wypróbować właściwości olejku eukaliptusowego także w Polsce. Oto kilka (przywiezionych z Australii) przepisów na domowe zastosowanie tego specyfiku w gospodarstwie domowym.

1. Eukaliptusowy środek do czyszczenia łazienek i kuchni

Do pojemnika ze spryskiwaczem wlej 500 ml wody i dodaj 10 ml olejku eukaliptusowego.

Każdorazowo przed użyciem, wstrząśnij pojemnikiem tak, by składniki się wymieszały (olejek nie rozpuszcza się w wodzie!).

Co ważne, eukaliptusowym płynem można bezpiecznie wyczyścić także lodówkę bez obawy o to, że środek może mieć kontakt z pożywieniem.

Taki spray znakomicie się sprawdzi także jako odświeżacz powietrza.

2. Płyn do mycia podłogi z olejkiem eukaliptusowym

Wlej 10 ml olejku eukaliptusowego na pół wiadra gorącej wody, wymieszaj i umyj tą miksturą podłogi (przy silnych zabrudzeniach, możesz dodać więcej olejku).

Nie tylko zdezynfekuje i umyje dokładnie wszystkie zabrudzenia, ale pozostawi piękny połysk oraz cudowny zapach w całym domu.

3. Eukaliptusowy płyn do prania

Zamiast porcji proszku czy płynu do prania, wlej do bębna pralki 10 ml olejku eukaliptusowego.

Uprane rzeczy będą nie tylko czyste, pięknie pachnące, ale zdezynfekowane. Olejek działa tak silnie, że usuwa nawet trudne do wyczyszczenia plamy i zabrudzenia.

Poleca się używanie tego specyfiku do prania kuchennych ściereczek, ręczników, a nawet roboczych ubrań.

4. Uniwersalny odplamiacz do ubrań

Jeśli poplamiłaś lub zatłuściłaś ubranie, możesz usunąć plamę olejkiem eukaliptusowym. Wystarczy, że wlejesz kilka kropli ekstraktu na czystą szmatkę i potrzesz zabrudzenie.

Ekologiczny proszek do prania – jak go zrobić w domu?

Eko sprzątanie z olejkiem eukaliptusowym. Jak posprzątać dom ekologicznie?

Olejek eukaliptusowy do inhalacji, masażu i kąpieli

1. Inhalacja z olejku eukaliptusowego przy przeziębieniu

Inhalacje z olejku eukaliptusowego udrażniają drogi oddechowe, działają dezynfekująco, zabijają zarazki. Warto je wykonywać podczas przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych, grypy.

Można zastosować taką inhalację z wykorzystaniem dyfuzora (wystarczy do pojemnika wlać kilka kropli olejku), albo wlać olejek eukaliptusowy do gorącej wody i wdychać gorącą parę.

Olejek Ravintsara – najlepszy lek na przeziębienie

2. Balsam z olejku eukaliptusowego i oleju kokosowego

Wystarczy dodać kilka kropli ekstraktu eukaliptusowego do oleju kokosowego, by powstał znakomity balsam łagodzący bóle mięśniowe i stawowe. Wystarczy wcierać taką mieszankę w obolałe miejsca.

3. Eukaliptusowy płyn do kąpieli

Można także wlać łyżeczkę olejku eukaliptusowego do wanny z ciepłą wodą – taka kąpiel rozluźni mięśnie, a także wyciszy i uspokoi (składniki zawarte w eukaliptusie mają działanie kojące na układ nerwowy).

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

Miód Jarrah z eukaliptusa

Z kwiatów jednej z odmian eukaliptusa o nazwie Jarrah (aborygeńska nazwa drzewa Eukaliptus marginata) pszczoły wytwarzają miód o niezwykłych właściwościach leczniczych – Miód Jarrah.

Jak twierdzą badacze, ma on aż o 70 proc. antyutleniaczy więcej niż słynny nowozelandzki Miód Manuka. I o 50 proc. silniejsze działanie antymikrobowe niż inne znane miody. Miód ten ma specyficzny, karmelowy posmak i nigdy nie krystalizuje.

Australijczycy używają go do opatrywania trudno gojących się ran – jest jednym z nielicznych specyfików, które zabijają bakterie gronkowca złocistego. Wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka – można pić rozpuszczony w ciepłej wodzie lub po prostu jeść bezpośrednio – jedną łyżeczkę dziennie.

Jedzenie i trzymanie w ustach tego miodu łagodzi też ból gardła, wspomaga gojenie aft i nadżerek w jamie ustnej. Można posmarować także tym miodem miejsce ukąszenia owadów lub oparzenia słoneczne.

Ma niestety jedną wadę – w Polsce jest trudno dostępny, i nawet w Australii jest uznawany za produkt drogi: pół kilogramowy słoik kosztuje ponad 100 zł.

Miód aloesowy i wino aloesowe na odporność

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły