Co oznaczają symbole CH i DH w homeopatii?
Rozcieńczenie CH w lekach homeopatycznych
- C – z łac. centum oznacza sto
- H – od nazwiska Hahnemanna, który stworzył tę skalę rozcieńczeń
CH to rozcieńczenie setne substancji czynnej w proporcji 1:100. Oznacza to, że 1 część pranalewki jest mieszana z 99 częściami rozpuszczalnika, który najczęściej stanowi mieszanina wodno-alkoholowa. Następnie roztwór jest odpowiednio dynamizowany – każde rozcieńczenie wstrząsa się wielokrotnie. Tak otrzymuje się leki homeopatyczne o potencji 1 CH.
Kolejne rozcieńczenia leków homeopatycznych osiąga się, powtarzając ten proces tyle razy, ile jest to potrzebne, czyli np. w najczęściej spotykanych w naszych aptekach lekach o potencji 9 CH – dziewięciokrotnie.
W przypadku substancji mineralnych nierozpuszczalnych w wodzie ani alkoholu rozciera się surowiec z 99 częściami laktozy, powtarzając cały proces trzykrotnie, aż do rozcieńczenia 3 CH, które może zostać rozpuszczone w wodzie lub alkoholu.
Kolejne: 4 CH, 5 CH itd. powstają dalej już z udziałem płynu.
Rozcieńczenie DH w lekach homeopatycznych
- D – z łac. oznacza dziesięć
- H – od nazwiska Hahnemanna
DH oznacza rozcieńczenie leku homeopatycznego w proporcji dziesiętnej, czyli na 1 część substancji czynnej przypada 10 części rozpuszczalnika. Stężenie cząsteczkowe leku homeopatycznego jest więc w tym przypadku większe. Jest on też silniej dynamizowany niż w przypadku skali CH.
Lek homeopatyczny pojedynczy a złożony – jaka jest różnica?