Strona główna Baza wiedzyHomeopatia Jaka jest różnica między lekiem homeopatycznym pojedynczym a złożonym?
Strona główna Baza wiedzyHomeopatia Jaka jest różnica między lekiem homeopatycznym pojedynczym a złożonym?

Jaka jest różnica między lekiem homeopatycznym pojedynczym a złożonym?

autor: Dorota Mirska-Królikowska

Leki homeopatyczne jednoskładnikowe

Zwane są pojedynczymi. Produkuje się je z jednego surowca, który zawiera różne aktywne związki, np. Allium cepa jest lekiem otrzymywanym z cebuli. Ponieważ ten sam lek pojedynczy może zostać zalecony przy różnych dolegliwościach dla różnych osób, przy żadnym z nich nie ma ulotki informującej o dawkowaniu lub wskazaniach terapeutycznych. Sposób przyjmowania i dawkowanie indywidualnie ustala aptekarz lub lekarz.

Obecnie wszystkie leki homeopatyczne są w Polsce dostępne bez recepty lekarskiej i można je nabyć w ogólnodostępnych aptekach. Jednak ze względu na specyfikę ich działania i różnorodność wskazań leczniczych oraz indywidualny sposób dobierania leku dla danego pacjenta, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia.

Leki homeopatyczne złożone

Powstają z wielu odpowiednio dobranych, uzupełniających się substancji o podobnych wskazaniach terapeutycznych, na opakowaniu są wymienione wszystkie ich nazwy łacińskie wraz z potencją. Są one dostępne w aptekach bez recepty i jest do nich dołączona ulotka informująca o wskazaniach terapeutycznych oraz objaśniająca, w jaki sposób lek homeopatyczny należy przyjmować.

Najnowsze artykuły