Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Noszenie dziecka w chuście – dlaczego warto to robić?

Noszenie dziecka w chuście – dlaczego warto to robić?

autor: Anna Augustyn-Protas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Noszenie dziecka w chuście jest nie tylko wygodne dla rodzica, ale i korzystne dla noworodka oraz niemowlaka. Sprawdź, dlaczego warto nosić dziecko w chuście niezależnie od pory dnia czy roku. 

Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Noszenie dziecka w chuście – dlaczego warto to robić?

12 powodów, dla których warto nosić dziecko w chuście

  1. Dzięki chuście maluszek jest blisko rodziców, a to wspomaga jego rozwój sensoryczny, daje mu poczucie bezpieczeństwa i buduje jego poczucie wartości i zaufania. Noszenie dziecka w chuście nazywane jest nawet „ładowaniem baterii”.
  2. Ułożenie wymuszone przez chustę – zaokrąglone plecy, nóżki w pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej (nieduże odwiedzenie kolan oraz zgięcie w stawie biodrowym powyżej 90 stopni) – odciąża niedojrzały układ kostny kręgosłupa dziecka.
  3. Podczas noszenia dziecka w chuście stymulowany jest jego błędnik, co też wpływa na poprawę zdolności. Jak wykazały badania przeprowadzone na dzieciach afrykańskich*, regularnie noszone niemowlęta ugandyjskie samodzielnie siadają już w 4. miesiącu życia, a chodzą o 2 miesiące wcześniej niż dzieci europejskie.
  4. Pozycja jaką przyjmuje dziecko prawidłowo noszone w chuście wspomaga osadzanie się kości udowej w panewce biodrowej, co ma miejsce w pierwszych 4-6 tygodniach po porodzie. Chustonoszenie jest więc zalecane profilaktycznie, ale też stosowane pomocniczo w leczeniu dysplazji stawu biodrowego**. Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawu Biodrowego poleca takie noszenie jako metodę wspierającą rozwój stawów biodrowych.
  5. Chustonoszenie usprawnia koordynację i siłę mięśniową dziecka. Poprzez prawidłową pozycję zgięciowo-odwiedzeniową aktywizowane są mięśnie głębokie brzucha.
  6. Badania dowodzą że wystarczy przez 3 godziny dziennie nosić noworodka w chuście, by zdecydowanie zmniejszyć jego płaczliwość. Kontakt cielesny, ale też rytmiczne kołysanie, pamiętane jeszcze z czasów bycia w brzuchu, działa uspokajająco i kojąco. Poza tym rodzic obecny przy dziecku jest w stanie od razu zareagować na jego potrzeby i nie dopuścić do nasilenia się płaczu.
  7. Pionowa pozycja jest pomocnicza w trakcie trwania infekcji, ułatwia maluchowi oddychanie, bo katar spływa i nie zatyka mu noska. Przy małych dzieciach kontakt „skóra do skóry” pomaga też w zbijaniu wysokiej temperatury.
  8. Masowanie brzuszka, które odbywa się podczas chodzenia z „kangurkiem”, jest jednym ze sprawdzonych sposobów na kolkę niemowlęcą i ułatwia pozbycie się gazów.
  9. Możliwość przywiązania do taty lub innego opiekuna ułatwia dziecku rozwijanie głębokiej więzi emocjonalnej także z nim oraz rozwija kompetencje społeczne.
  10. Chustonoszenie jest znacznie wygodniejsze niż noszenie małego człowieka na rękach. Mając je wolne można wykonywać inne czynności, nie rezygnując z czułego kontaktu z maluszkiem. Dodatkowo kręgosłup nie jest obciążony, przeciwnie: chusta wręcz nadaje mu właściwą pozycję. Możliwość noszenia dziecka w chuście inspiruje też do tego, by razem aktywnie spędzać czas. Chusta sprawdza się podczas spotkań towarzyskich, prac domowych, opieki nad starszym rodzeństwem, wyjść na miasto, w podróży czy na wyprawach.
  11. Co ciekawe, taki sposób noszenia dzieci jest szczególnie zalecany mamom w gorszej formie psychicznej (o ile mama jest na to otwarta). Tak bliska obecność dziecka usprawnia pracę gospodarki hormonalnej kobiety i może zmniejszać ryzyko depresji poporodowej.
  12. Noszenie dziecka w chuście bywa też dobrym stymulantem laktacji, bo fizyczny kontakt z dzieckiem – skóra do skóry, jego dotyk i zapach, podnosi poziom oksytocyny i prolaktyny, hormonów odpowiadających za produkcję i wypływ mleka.

Źródła:

Ból pleców po porodzie – jak chronić kręgosłup młodej mamy?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły