Strona główna Zdrowie Chromoterapia (koloroterapia), czyli leczenie kolorami

Chromoterapia (koloroterapia), czyli leczenie kolorami

autor: Katarzyna Koper Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kolory oddziałują na nastrój i samopoczucie. Jedne pobudzają, podnosząc poziom adrenaliny i ciśnienie krwi. Inne relaksują i łagodzą napięcie emocjonalne. Mogą nawet stymulować trawienie oraz łagodzić atak migreny. Dowiedz się, co to jest chromoterapia (koloroterapia) i na czym polega leczenie kolorami.

Strona główna Zdrowie Chromoterapia (koloroterapia), czyli leczenie kolorami

Czym jest chromoterapia?

Chromoterapia (inaczej koloroterapia) to leczenie kolorami. Podobno oddziaływanie koloru na organizm wykorzystywali już starożytni Egipcjanie i Grecy. Zauważyli, że odpowiednie barwy sprzyjają osiągnięciu harmonii i przyspieszają powrót do zdrowia. Dziś chętnie po koloroterapię sięgają specjaliści medycyny niekonwencjonalnej.

Lekarze przyznają, że koloroterapia może być metodą wspomagającą leczenie konwencjonalne, ale nie alternatywą dla niego. Jak działa chromoterapia? Każdy kolor światła ma swoją częstotliwość i długość fali, a co za tym idzie – inną energię. Dlatego różne barwy oddziałują na organizm w różny sposób.

Koloroterapia, czyli kąpiel w kolorach

Współczesna koloroterapia polega na stosowaniu naświetlań kolorowym światłem emitowanym przez specjalne lampy i żarówki LED. Fizjoterapeuci stosują profesjonalne lampy do chromoterapii, ale na rynku są dostępne także lampy do użytku domowego. Najbardziej znana jest lampa do koloroterapii Bioptron, wyposażona w filtry, które umożliwiają naświetlania światłem o różnych barwach. Można nią naświetlać różne okolice ciała.

Chromoterapia nie ogranicza się jednak tylko do barwnych naświetlań. Wspomagająco działa noszenie ubrań w odpowiednich barwach oraz otaczanie się nimi (kolor ścian w pomieszczeniach, wybór elementów wystroju, takich jak barwy ścian, zasłon, okładzin meblowych), a nawet jedzenie potraw o określonych barwach.

Koloroterapia jest coraz częściej wykorzystywana przez producentów sprzętu wellness. Dostępne są na przykład wanny do hydromasażu wyposażone w barwne diody LED (powstaje wówczas wrażenie kąpieli w kolorowej wodzie), sauny oraz łaźnie parowe umożliwiające kąpiel w kolorach.

Zestaw diod LED można też zamontować w pomieszczeniu mieszkalnym, np. w suficie podwieszonym w sypialni lub łazience. Pilot albo aplikacja w smartfonie umożliwia wybór barwy światła, którą można zmienić jednym kliknięciem. Można też wybrać tryb rotacyjnej zmiany barw, które dzięki specjalnemu programowi płynnie przechodzą jedna w drugą.

Kolor lub sekwencję kolorów podczas koloroterapii dobiera się w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć. Producenci zestawów do chromoterapii często oferują gotowe programy, np. do medytacji, relaksu lub dodające energii. Możemy też sami zaprogramować własną sekwencję barw.

Koloroterapia - na czym polega leczenie kolorami? Czym dokładnie jest chromoterapia? Ilustracja graficzna przedstawiająca portret kobiety w otoczeniu psychodelicznych mocno nasyconych barw.

Leczenie kolorami – jaki kolor na co pomaga?

Barwy ciepłe (żółty, pomarańczowy i czerwony) pobudzają i dodają energii, natomiast zimne (niebieski, zielony i fioletowy) uspokajają i wyciszają. Jednak specjaliści od koloroterapii podkreślają, że każdy organizm reaguje na poszczególne barwy w określony sposób. Dlatego podczas koloroterapii wskazana jest samoobserwacja. Jeśli, postępując zgodnie z ogólnymi wskazaniami, nie osiągamy efektu, na jakim nam zależy, trzeba poszukać innego rozwiązania.

Określone barwy mogą pomóc w łagodzeniu następujących dolegliwości:

  • biały – dodaje energii, poprawia nastrój; zastosowanie: stany wyczerpania, nadmiernego pobudzenia
  • czerwony – dodaje energii, przyspiesza regenerację; zastosowanie: brak energii, uczucie przewlekłego zmęczenia, przeziębienie, choroby reumatyczne, niedokrwistość, spowolniona przemiana materii
  • pomarańczowy – pobudza krążenie, reguluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację i libido; zastosowanie: astma, problemy z nerkami, także kamica, zatkany nos, przewlekły katar, wspomaganie leczenia żylaków i cellulitu
  • żółty – wzmacnia, poprawia nastrój, pamięć, rozjaśnia umysł, poprawia trawienie; zastosowanie: migrena, reumatyzm, niestrawność, zaparcia, choroby wątroby, zmęczenie psychiczne, zaburzenia nastroju
  • zielony – przywraca homeostazę organizmu, czyli wewnętrzną równowagę, łagodzi stany napięcia emocjonalnego, relaksuje; zastosowanie: problemy ze snem, nadciśnienie, bóle napięciowe
  • niebieski – uspokaja i wycisza, wspomaga leczenie reumatyzmu i chorób górnych dróg oddechowych; zastosowanie: przeziębienie, choroby stawów, nadmierne pobudzenie
  • fioletowy – wycisza nerwy, łagodzi bezsenność, zaburzenia hormonalne, wspomaga układ odpornościowy po infekcji; zastosowanie: wspomaganie leczenia chorób płuc, wątroby i nerek, poprawa samooceny

Koloroterapia dla urody

W kosmetologii wykorzystuje się koloroterapię między innymi w kapsułach SPA oraz w postaci naświetlań profesjonalnymi lampami LED. Na rynku są także maski LED do użytku domowego.

Jak działa kolorowe światło LED na skórę?

  • Niebieskie światło LED ma właściwości przeciwbakteryjne, dlatego sprawdza się w leczeniu trądziku, tym bardziej że reguluje pracę gruczołów łojowych.
  • Światło zielone poprawia krążenie krwi w skórze, a więc sprzyja jej dotlenieniu i właściwemu odżywieniu. Wspomaga zatem regenerację po zabiegach medycyny estetycznej lub oparzeniach i sprawdza się w przypadku cery dojrzałej.
  • Światło czerwone wnika głęboko w skórę, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu oraz działa przeciwzapalnie. Wspomaga redukcję cellulitu.

Na czym polega koloroterapia (chromoterapia)? Kobieta na zabiegu chromoterapii na twarz w gabinecie kosmetycznym (światło zielone).

Chromoterapia – poradnik

Przeciwwskazania do chromoterapii

Terapia kolorami jest uważana za bezpieczną. Lista przeciwwskazań do jej stosowania jest naprawdę krótka. Znajdują się na niej:

  • choroby nowotworowe
  • ciąża
  • uczulenie na światło
  • przyjmowanie leków ulegających fotodegradacji
  • porfiria
  • padaczka

Jak stosować koloroterapię?

Dobra wiadomość jest taka, że nie sposób jej przedawkować. Naświetlanie lampą do chromoterapii powinno trwać minimum 20 minut i można je stosować nawet kilka razy dziennie.  

Seans w saunie z kolorowym światłem powinien trwać 3 razy po 15–20 minut, a kąpiel w wannie z kolorami ok. 20–30 minut.

Zalecana długość zabiegu z wykorzystaniem kosmetycznej maski LED to ok. 20 minut. Najlepiej stosować go w serii kilku, kilkunastu zabiegów, w odstępach co 2–3 dni.

Organizując przestrzeń wokół siebie, np. urządzając dom lub biuro, warto wykorzystać elementy koloroterapii. Do sypialni wybierzmy raczej barwy zimne. Kolory w salonie, gabinecie i kuchni postarajmy się dopasować do temperamentu i potrzeb użytkowników. Osoby o żywiołowym temperamencie, które są w ciągłym biegu i tęsknią za chwilą wytchnienia, niech wybiorą raczej barwy chłodne. Flegmatycy, którzy marzą o tym, by mieć więcej energii, mogą natomiast z powodzeniem wybrać żywiołowe czerwienie lub pomarańcze.

Osobom, które dopiero zaczynają eksperymentować z odważnymi kolorami, projektanci wnętrz radzą, by najpierw ograniczyć się do pomalowania jednej ściany. Dopiero gdy okaże się, że dobrze czujemy się w towarzystwie soczystych, nasyconych kolorów, możemy pójść o krok dalej.

Źródła:

  1. Popek, S. (1999). Barwy i psychika. Percepcja. Ekspresja. Projekcja. Lublin: Wydawnictwo UMCS.
  2. Stąpór, T. (2006). Chromoterapia: leczenie kolorem. Warszawa: Astrum.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie