Spis treści
Przepisy na kiszonki
Kiszonki są nie tylko skarbnicą dobroczynnych bakterii, ale jeśli zastosujesz je jako dodatek do niektórych dań, zyskają wyjątkowy smak. Do dzieła!
1. Kiszona kapusta
Składniki:
- 10 kg kapusty białej (odmiany późne)
- 20 dag soli (najlepiej kamiennej niejodowanej)
- 2 dag kminku
- 1 dag nasion kopru
- 20 dag marchwi
- 50 dag jabłek
- kilka listków laurowych
Przepis na kapustę kiszoną
Główki kapusty oczyścić, opłukać i poszatkować. Potem kapustę wymieszać z przyprawami (solą, kminkiem i koprem), dodać poszatkowaną marchew i jabłka. Kapustę nakładać do dużych naczyń do ¾ wysokości. Dobrze ubijając drewnianym ubijakiem. Nadmiar soku usunąć. Na powierzchnię kapusty położyć wyparzony i obciążony talerzyk. Naczynie z kapustą pozostawić na 1-2 dni w temp ok. 20 stopni. Potem przenieść do chłodnego pomieszczenia, np. piwnicy do dalszej fermentacji.
W pierwszych dniach fermentacji kapustę można przebijać drewnianym patyczkiem, by ułatwić fermentację i uwalnianie gazów na zewnątrz. Po ok. ok 2 tygodniach kapustę przenieść do słoików. Ułożyć ją ściśle, zamknąć słoiki. Przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.
2. Kiszone buraki
Składniki:
- buraki ćwikłowe
- woda, duże słoje
- kawałek skórki od chleba
Przepis na buraki kiszone
Zdrowe i nieuszkodzone buraki zalać letnią wodą, dokładnie wyszorować, opłukać, obrać i pokrajać w cienkie plastry. Włożyć do wymytych i wyparzonych garnków kamiennych lub dużych szklanych słoi. Zalać letnią wodą. Naczynie pozostawić w ciepłym miejscu.
Dla szybszego zakiszenia można dodać kawałek skórki od chleba. Po 6-7 dniach zdjąć powstałą na powierzchni pleśń, a powstały kwas przelać do butelek. Zakręcić, przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.
3. Kiszone jabłka
Składniki:
- 2 kg jabłek
- 2 dag soli
- 2 dag cukru
- 4 szklanki wody
- 4-5 ząbków czosnku
- kilka liści czarnej porzeczki lub wiśni
- listki laurowe
- kilka gałązek estragonu (lub wersja suszona)
- pół łyżki mąki żytniej
Przepis na jabłka kiszone
Jabłka dokładnie umyć i ułożyć w dużych umytych i wyparzonych słojach. Mąkę żytnią rozprowadzić kilkoma łyżkami zimnej, ale przegotowanej wody, a następnie wymieszać z wodą gorącą, zagotowaną wcześniej z solą, cukrem i listkiem laurowym.
Jabłka przełożyć w słojach liśćmi porzeczki lub wiśni oraz estragonem. Zalać zalewa i zakręcić słój. Trzymać w temp. pokojowej przez 10 dni, a po zakwaszeniu fermentacji przenieść w chłodne i ciemne miejsce.
4. Kimchi
Nie jesteśmy jedynymi, którzy sztukę fermentacji opanowali do perfekcji. Kiszone warzywa (przede wszystkim kapusta pekińska) uzupełnione licznymi przyprawami i różnymi dodatkami, czyli kimchi to przysmak kuchni koreańskiej. Co ciekawe przepis na te potrawę, tak jak w Polsce przepis na kiszone ogórki, przekazuje się z pokolenia na pokolenie.
Składniki tradycyjnego kimchi:
- 6-8 kapust pekińskich
- 1 kg marchewki
- 2 jabłka
- 4-5 pęczków cebulki dymki
- 2 główki czosnku
- 200 g korzenia imbiru
- 2,5 szklanki chili w proszku gochugaru (sproszkowana koreańska papryka chili)
- 3 szklanki wody
- ½ szklanki mąki ryżowej
- ¼ szklanki cukru
- 1/3 szklanki tamari
- sosu sojowego lub sosu rybnego
- 1 szklanka soli
Tradycyjny przepis na kimchi
Kapustę pekińską przekroić wzdłuż, potem połówki na przekroić na dwie części. Wyciąć twardy głąb. Liście pokroić na kawałki, włożyć do dużej miski. Zalać wodą dokładnie wypłukać. Włożyć do miski dosypać sól i wymieszać. Odstawić na 3 godziny.
Obrać czosnek, marchewkę, cebulę i jabłka. Zetrzeć warzywa lub pokroić w paseczki. Do garnka wlać 3 szklanki wody, dodać mąkę ryżową i wymieszać. Zagotować ciągle mieszając. Gdy masa zacznie bulgotać dodać cukier i wymieszać aż się rozpuści. Schłodzić masę ryżową.
Zblendować pokrojone jabłka, obrany czosnek, kłącze imbiru i sos sojowy na jednolitą masę. W misce dodać do niej schłodzoną masę ryżową i papryką chili. Potem dodać marchew i posiekaną cebule. Wymieszać i odstawić. Gdy kapusta pekińska puści, przepłukać ją trzykrotnie, by pozbyć się soli. Połączyć w misce z wcześniej przygotowana masą.
Wymieszać, przykryć i pozostawić w temperaturze pokojowej 24 godziny, by rozpoczęła się fermentacja. Masa podniesie się do góry, więc garnek musi być odpowiednio większy. Potem wstawić garnek do lodówki na 3-4 dni. Kapustę przełożyć w słoiki, zakręcić i trzymać w lodówce.
5. Kiszone cytryny
(przepis pochodzi z blogu olgasmile.com)
W kuchni marokańskiej używa się takie kiszone cytryny jako składnik tagine z kurczakiem lub jagnięciną. Ja duszę z nimi warzywa, są wtedy świeże, aromatyczne i wspaniałe. Albo ryż lub kaszę, z kuskusem świetnie się dogaduje, z sałatkami, sosami, owocami. Do cytryn pasuje chili, cynamon, pieprz, można swobodnie łączyć smaki – pisze Olga Smile na swoim blogu.
Składniki (proporcje na słoik 4250 ml):
- 16 cytryn niewoskowanych do zakiszenia
- 8 cytryn do wyciśnięcia soku
- 300 g grubej soli najlepiej morskiej (około ale o tym dalej)
- 1-2 ostre papryki opcjonalnie
- garstka kolorowego pieprzu (ja najbardziej lubię dodać tylko czerwony_
- 1 laska cynamonu
- kilka listków laurowych
- woda mineralna lub przegotowana
Przepis na kiszone cytryny
- Cytryny myję, wszystkie bez wyjątku. Najładniejsze wybieram do kiszenia. Przekrawam na krzyż ale nie do końca, tak żeby się jeszcze trzymały. Można powiedzieć, że kroję do 2/3 wysokości. Do każdej cytryny wkładam do środka łyżkę woli i zamykam cytrynę. Wkładam do słoika i układam ciasno. W słoiku 4 litrowym wchodzą 4 rzędy po 4 cytryny.
- Z 8 pozostałych cytryn wyciskam sok.
- Pieprz, cynamon, chili i listki laurowe dodaję do słoja. Dolewam sok wyciśnięty z cytryn. Jeśli została mi jeszcze sól, dosypuję ją do słoika.
- Dolewam taka ilość wody aby cytryny były przykryte. Zakręcam słoik, ustawiam na talerzu w zacienionym miejscu. Co kilka dni potrząsam, tak aby sól rozchodziła się równomiernie. Cytryny kiszę minimum 4 tygodnie. Potem wstawiam do lodówki lub przekładam do mniejszych słoików. Żeby nie było, co jakiś czas odkręcałam słoik i wąchałam cudowny zapach, czasami próbowałam zalewę łyżeczką. Zaskakujący smak!
Zobacz także: Dlaczego warto jeść kiszonki? Jak wpływają na organizm?