Strona główna Kąpiele leśne Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wierzbownica drobnokwiatowa (łac. Epilobium parviflorum) to niewielka roślina zielna, należąca do rodziny wiesiołkowatych. Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej można bez trudu spotkać na terenach podmokłych – w szuwarach, rowach, zaroślach, przy brzegach rzek i jezior. Lubi stanowiska wilgotne i dość słoneczne. W Polsce stanowi pospolicie występujący gatunek.

Strona główna Kąpiele leśne Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Wierzbownica drobnokwiatowa – jak wygląda?

Wierzbownica jest niepozorną rośliną, dorastającą do 60 cm wysokości. Ma wąskie, lancetowate liście i owłosioną łodygę. Z kątów liści wyrastają drobne kwiatki o fioletowej lub jasnopurpurowej barwie. Surowcem leczniczym jest całe ziele wierzbownicy drobnokwiatowej, zbierane w czasie kwitnienia rośliny.

Skład chemiczny wierzbownicy drobnokwiatowej

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej jest bogatym źródłem substancji posiadających właściwości antyoksydacyjne. Znajdziemy tu między innymi flawonoidy (mirycetynę, kwercetynę, kemferol), kwasy tłuszczowe (arachidonowy, linolowy, linolenowy, oleinowy, palmitynowy) oraz taniny.

Niewątpliwie jednak do najważniejszych składników produktu należą fitosterole, a zwłaszcza beta-sitosterol, który występuje w wierzbownicy w dużym stężeniu, głównie w liściach. To on w dużej mierze determinuje zasadnicze działanie lecznicze surowca, jakim jest niwelowanie objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Wiąże się to głównie z właściwościami przeciwzapalnymi wierzbownicy.

Ciekawostka! Duże stężenie beta-sitosterolu znajdziemy też w innej roślinie leczniczej, która znana jest z tego, że wspomaga prawidłowe funkcjonowanie prostaty, a mianowicie w palmie sabałowej.

Właściwości lecznicze wierzbownicy drobnokwiatowej

Wyciąg z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, co wiąże się z obecnością dużej ilości przeciwutleniaczy. Ponadto wierzbownica drobnokwiatowa cechuje się działaniem:

  • przeciwbakteryjnym
  • przeciwgrzybiczym
  • moczopędnym
  • antyoksydacyjnym
  • przeciwobrzękowym
  • uszczelniającym ścianki naczyń krwionośnych.

Przypisuje jej się również działanie łagodzące, przyspieszające gojenie i oczyszczające w różnego rodzaju chorobach skóry. W medycynie ludowej stosowana była do leczenia drobnych oparzeń, wrzodów, na stany zapalne i rozmaite podrażnienia skóry, a także w przypadku uczulenia, wyprysków czy trądziku. Preparaty z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej są również polecane na zakażenia grzybicze skóry. Wykazuje ona szczególną aktywność wobec dermatofitów z gatunku Trichophyton mentagrophytes.

Zastosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej

Najważniejsze wskazania do zastosowania ziela wierzbownicy drobnokwiatowej są związane z dolegliwościami gruczołu krokowego i układu moczowego.

Prostata

Wierzbownica drobnokwiatowa wspomaga prawidłowe funkcjonowanie prostaty i układu moczowego, ułatwia naturalny przepływ moczu i pozwala zmniejszyć częstotliwość jego oddawania. Łagodzi stany zapalne gruczołu krokowego, działa moczopędnie.

Znalazła zatem zastosowanie głównie w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w stanach zapalnych prostaty. Wyciąg z ziela wierzbownicy może się również przydać jako terapia wspomagająca leczenie kamicy nerkowej oraz zakażeń układu moczowego. Przychodzi z pomocą w stanach zapalnych cewki moczowej, a także w przypadku przewlekłych lub często powtarzających się infekcji układu moczowo-płciowego u kobiet oraz u mężczyzn.

Układ hormonalny

Ziele wierzbownicy przydaje się szczególnie w sytuacjach, gdy przyczyną chorób są zaburzenia hormonalne wywołane nadmiarem androgenów. Wierzbownica drobnokwiatowa wpływa korzystnie na równowagę i stabilizację układu hormonalnego.

Z tego względu wyciąg z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej może być pomocny również w takich schorzeniach, jak łysienie androgenowe, w zaburzeniach miesiączkowania oraz w problemach związanych z nadmiernym wydzielaniem sebum – w łojotoku, trądziku, różnego rodzaju wypryskach bakteryjnych.

Zobacz również: Zioła na poprawę nastroju – jakie są naturalne antydepresanty?

Stawy

Silne działanie przeciwzapalne wierzbownicy drobnokwiatowej czyni z niej dobry środek do zastosowania w chorobach stawów. Wierzbownica wspiera utrzymanie ruchomości i elastyczności stawów; może też spowolnić rozwój choroby poprzez ochronę komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Do takiego uszkodzenia (inaczej: stresu oksydacyjnego) dochodzi wtedy, gdy w organizmie pojawia się zbyt dużo wolnych rodników, a za mało jest związków o charakterze antyoksydacyjnym. Jeśli wolne rodniki nie zostaną przez nie zneutralizowane, może to spowodować rozwój rozmaitych chorób o podłożu zapalnym oraz szybsze starzenie się komórek.

Trądzik

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej znalazło szerokie zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju chorób skóry. Dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwgrzybiczemu oraz zdolności do stabilizowania poziomu hormonów wyciąg z ziela wierzbownicy stanowi świetny środek nie tylko w leczeniu trądziku, ale sprawdza się również w łojotokowym zapaleniu skóry, łupieżu pstrym, łupieżu skóry głowy oraz przy zmianach łuszczycowych.

Z ziela wierzbownicy można przygotować napar do picia, który jednocześnie może posłużyć jako tonik do pielęgnacji cery trądzikowej, z wypryskami, tendencją do przetłuszczania się i nadmiernego wydzielania sebum. Wspomaga oczyszczanie cery i redukuje ilość wydzieliny z gruczołów łojowych.

Pielęgnacja skóry głowy i włosów

Wierzbownica drobnokwiatowa jest również jednym z tych produktów leczniczych, które można zastosować w pielęgnacji włosów i leczeniu schorzeń skóry głowy. Pomaga pozbyć się łupieżu, zapobiega przetłuszczaniu się włosów i poprawia ich kondycję. Powoduje, że stają się silniejsze i bardziej lśniące.

Wierzbownica drobnokwiatowa – jak stosować?

Ziele wierzbownicy może być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jako suplement diety można ją stosować w postaci tabletek. Jedna tabletka zawiera przeciętnie od 170 do 200 mg ekstraktu z wierzbownicy drobnokwiatowej, co w przeliczeniu na suszoną wierzbownicę wynosi około 680–800 mg. Zalecane dzienne spożycie to średnio od 1 do 2 tabletek dziennie dla osób dorosłych.

Nie należy przekraczać zalecanej porcji produktu. Suplementy diety z wierzbownicą nie są wskazane do stosowania u małych dzieci. Przed zastosowaniem produktu należy zapoznać się z dokładnymi informacjami podanymi w załączonej ulotce lub, w przypadku poważniejszych schorzeń, skonsultować się z lekarzem prowadzącym terapię.

Przyjmowanie suplementów z wierzbownicy w tabletkach to najłatwiejszy, ale niejedyny sposób wykorzystywania tej rośliny. Można ją spożywać również w postaci ziołowej herbaty. W sklepach zielarskich dostępne są preparaty z suszonym zielem albo gotowe herbatki typu fix, z których przygotowujemy gorące napary.

Wierzbownica drobnokwiatowa – herbata

Jak przygotować napar z ziela wierzbownicy? Dwie łyżeczki suszu należy zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na około kwadrans. Po przecedzeniu pijemy ciepły płyn 2 razy dziennie, pierwszą porcję najlepiej rano na czczo, a następną wieczorem.

Napar z wierzbownicy drobnokwiatowej może być stosowany do picia albo do przemywania skóry w przypadku dolegliwości zewnętrznych. Można też łączyć oba te sposoby. Napar z wierzbownicy nadaje się także do sporządzenia płukanek do włosów. Warto go dodawać do maści, kremów czy płynów stosowanych na skórę – czy to w ramach jej pielęgnacji, czy leczenia (np. grzybicy, łojotokowego zapalenia skóry czy innych dermatoz).

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej – przeciwwskazania

Zasadniczo nie ma wielu przeciwwskazań do stosowania wierzbownicy drobnokwiatowej, która uznawana jest za bezpieczny suplement diety. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ponieważ w tej grupie osób nie prowadzono badań potwierdzających bezpieczeństwo tego surowca. Nie ma też wskazań odnośnie do stosowania go u małych dzieci.

Wpływ wierzbownicy na gospodarkę hormonalną może czasem skutkować niewielkimi zaburzeniami miesiączkowania u kobiet.

Po wierzbownicę nie powinny również sięgać osoby uczulone na ten surowiec. Warto wiedzieć, że sam beta-sitosterol obecny w wierzbownicy może powodować między innymi:

  • nudności
  • niestrawność
  • wzdęcia
  • biegunkę
  • zaparcia

Poza tym wierzbownica drobnokwiatowa jest bezpiecznym preparatem i można włączyć ją jako dobry środek wspomagający w wyżej wymienionych dolegliwościach. Jest obiecującym zielem leczniczym, który może znacznie poprawić jakość życia i zapewnić dobre samopoczucie fizyczne w przypadku schorzeń prostaty i układu moczowego.

Większość badań wykazała, że wierzbownica jest bezpiecznym ziołem, posiadającym spory potencjał terapeutyczny. Nie zastąpi oczywiście zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety, które zawsze stanowią podstawę zdrowia i profilaktyki wszelkich chorób.

Źródła:

  1. European Medicines Agency. (2016). Willow herb. Pobrane z https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/willow-herb-summary-public_en.pdf
  2. Spalińska, A. (2019). Wierzbownica. Pobrane z https://annagadowska.com/wierzbownica-drobnokwiatowa/
  3. Stolarczyk, M., Naruszewicz, M., Kiss, A. K. (2013). Extracts from Epilobium sp. herbs induce apoptosis in human hormone-dependent prostate cancer cells by activating the mitochondrial pathway. The Journal of Pharmacy and Pharmacology, 65(7), 1044–1054. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23738732/
  4. Znajdek-Awiżeń, P. (2021). Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania. Pobrane zhttps://www.izielnik.pl/blog/wierzbownica-drobnokwiatowa-wlasciwosci-zastosowanie-przeciwwskazania
  5. McDermott, A. (2023). Small Flowered Willow Herb. Pobrane z https://www.lovetoknowhealth.com/diet-and-nutrition/small-flowered-willow-herb
  6. Rojek, M. (2019). Wierzbownica drobnokwiatowa – działanie, zastosowanie, właściwości. Pobrane z https://wylecz.to/ziola/wierzbownica-drobnokwiatowa-dzialanie-zastosowanie-wlasciwosci/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły