Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZiołaŻyworódka Żyworódka – jak stosować?

Żyworódka – jak stosować?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) jest wiecznie zieloną rośliną, należącą do rodziny sukulentów, zasługującą na szczególną uwagę ze względu na swoje szerokie zastosowanie lecznicze. Jest gatunkiem rośliny z rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Madagaskaru, obecnie występuje w krajach Ameryki Środkowej, Azji i Australii. W Polsce żyworódka uprawiana jest jako pokojowa roślina doniczkowa.

Istnieją liczne odmiany żyworódki. Te, których właściwości lecznicze są najlepiej poznane i wykorzystywane to Kalanchoe daigremontiana oraz omawiana poniżej Kalanchoe pinnata, czyli żyworódka pierzasta.

Właściwości lecznicze żyworódki pierzastej obejmują jej zastosowanie w szeregu rozmaitych dolegliwości. Wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu trudno gojących się ran i różnych schorzeń zewnętrznych, ale sięga się po nią także, gdy dokucza nam bezsenność, niepokój, bóle reumatyczne, bóle głowy. Żyworódka wzmacnia układ odpornościowy, ułatwia detoksykację organizmu i poprawia samopoczucie ogólne.

Jakie działanie wykazuje żyworódka pierzasta?

Żyworódka zawiera istne bogactwo mikro- i makroelementów. Główne składniki mineralne, które występują w liściach żyworódki, to cynk, miedź, potas, krzem, żelazo, glin oraz te rzadziej spotykane jak bor, selen czy mangan. Cennym związkiem jest także obecna tu w sporej ilości witamina C. Składniki te determinują właściwości lecznicze żyworódki. Żyworódka działa antybakteryjnie, wirusobójczo, grzybobójczo. Posiada także silne właściwości przeciwzapalne.

W jakich schorzeniach można stosować żyworódkę?

Produkty uzyskiwane z liści żyworódki pierzastej można zażywać doustnie, ale zasadniczo są przeznaczone głównie do stosowania zewnętrznego. Biorąc pod uwagę ich skuteczność i łatwość sporządzenia, powinny się znajdować w każdej domowej apteczce. Sok z żyworódki pomaga przy takich dolegliwościach, jak:

  • trudno gojące się rany
  • stłuczenia
  • odleżyny
  • blizny pooperacyjne
  • rany ropiejące i zmiany ropne
  • obrzęki
  • stany zapalne skóry i rozmaite zmiany skórne — egzemy, trądzik, liszaje
  • katar
  • zapalenie spojówek
  • angina
  • oparzenia
  • ukąszenia owadów
  • przykry zapach z ust (halitoza)
  • paradentoza

Warto więc zaprzyjaźnić się żyworódką. Tym bardziej, że jest to wyjątkowo łatwa w uprawie roślina doniczkowa, którą możemy sami hodować bez problemu w warunkach domowych.

żyworódka zastosowanie

Żyworódka — jak stosować?

Najbardziej znanymi i najchętniej wykorzystywanymi postaciami leczniczymi żyworódki pierzastej jest sok, nalewka oraz maść z żyworódki. Można wykorzystać również liście kalanchoe w całości — okłady z nich sporządzone przynoszą znaczną ulgę, jeśli przyłożymy je bezpośrednio na zmiany skórne, stłuczenia, ukąszenia, zranienia, oparzenia, bóle reumatyczne czy nawet zwykłe siniaki. Potrzebna jest nam do tego tylko sama roślina żyworódki.

Jak pielęgnować żyworódkę?

Żyworódka na rany — jak stosować?

Jak zrobić okład z liści żyworódki pierzastej? Odłam kawałek liścia dopasowany wielkością do miejsca objętego chorobą lub urazem. Liść umyj pod czystą, chłodną wodą, następnie odklej z jego spodniej części cienką błonkę i delikatnie go zgnieć (np. za pomocą drewnianego wałka) tak, aby pojawił się sok, ale jednocześnie, aby nie rozerwać struktury liścia. Przyłóż liść tą stroną do urażonego miejsca i przymocuj go, używając dowolnych środków opatrunkowych. Możesz przykryć liść folią i przykleić przylepcem, możesz użyć jałowych kompresów i przymocować je plastrem, możesz także owinąć zaopatrzone miejsce bandażem lub opaską elastyczną (nie za ciasno).

Jeśli z rośliny wycieknie za dużo soku, możesz dodatkowo zabezpieczyć okład (np. folią), aby sok z żyworódki nie pobrudził ubrania. Jednocześnie opatrunek nie powinien być zbyt szczelny, aby urażona skóra mogła swobodnie „oddychać”, a chore miejsce nie uległo odparzeniu.

Sok ze świeżych liści kalanchoe pomaga w szybszym zagojeniu się rany, działa antybakteryjnie, likwiduje obrzęk i zaczerwienienie, koi chore i zranione miejsce.

Żyworódka na włosy — jak stosować?

Żyworódka pierzasta znajduje swoje zastosowanie także w leczeniu schorzeń skóry głowy, jeśli dokucza nam np. łupież lub inne dolegliwości skóry głowy. Sok można też traktować jako wcierkę, przyspieszającą porost włosów, zapobiegającą ich nadmiernemu przetłuszczaniu się oraz poprawiającą ogólną kondycję włosów.

Możemy skorzystać z gotowych produktów, zawierających sok z tej rośliny albo wycisnąć czysty sok ze świeżych liści. Najlepszym sposobem na otrzymanie soku z zachowaniem wszystkich jego właściwości leczniczych jest wyciśnięcie go w wyciskarce wolnoobrotowej z liści żyworódki wcześniej przechowywanych przez kilka dni w lodówce.

Jeśli potrzebujemy sok z żyworódki na bieżące potrzeby, a nie mamy wyciskarki, możemy po prostu silnie zmiażdżyć soczyste, mięsiste liście żyworódki i w ten sposób uzyskać potrzebną nam ilość kropli soku.

W ramach kuracji wmasowujemy sok z żyworódki w skórę głowy i pozostawiamy tak przez kilka godzin, najlepiej na noc, jeśli rano chcemy umyć włosy. Jeśli mamy czas, możemy wetrzeć sok na 1-2 godziny przed, np. wieczornym, umyciem głowy. Sok z żyworódki nie pozostawia przykrego zapachu i nie przetłuszcza włosów.

Przeciwwskazania do stosowania soku i liści z żyworódki

Preparaty z żyworódką pierzastą są przeciwwskazane u kobiet w ciąży. Związki zawarte w roślinie mogą bowiem nasilać skurcze macicy i zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu.

Sam sok z żyworódki jest najczęściej konserwowany alkoholem, więc produktu tego nie powinny spożywać dzieci, kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią.

Ostrożność w przyjmowaniu żyworódki powinny zachować także osoby cierpiące na choroby serca oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. wrzody żołądka). Najlepiej, jeśli wcześniej skonsultują się z lekarzem prowadzącym lub po prostu zrezygnują ze stosowania żyworódki.

Produkty z żyworódki mogą nasilać działanie niektórych leków. Zrezygnować z niej powinny osoby, przyjmujące barbiturany, glikozydy nasercowe (np. digoksyna), leki immunosupresyjne lub leki działające na centralny system nerwowy (np. leki nasenne, uspokajające, niektóre przeciwbólowe itp.).

Źródła:

  1. https://www.lifepersona.com/15-incredible-benefits-of-kalanchoe-for-health
  2. https://succulentalley.com/kalanchoe-benefits/
  3. https://biotechnologia.pl/farmacja/zyworodka-pierzasta-panaceum-z-parapetu,15868
  4. https://vitamoc.pl/blog/przepisy/sok-z-zyworodki-z-wyciskarki-jak-zrobic#:~:text=Sok%20z%20%C5%BCywor%C3%B3dki%20z%20wyciskarki%20zachowuje%20wszystkie%20swoje%20cenne%20w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci,wyciskarki%20pozyska%C4%87%20sok%20z%20li%C5%9Bci.
  5. https://stronazdrowia.pl/zyworodka-pierzasta-i-daigremonta-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-i-przeciwwskazania-jak-stosowac-nalewke-sok-i-masc-z/ar/c14-14485401
  6. https://rozanski.li/2309/zywordka-pierzasta-bryophyllum-pinnatum-lamarck-oken-w-medycynie-ludowej/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły