Spis treści
Skrzydłokwiat – skąd pochodzi?
W warunkach naturalnych skrzydłokwiaty występują w lasach równikowych Ameryki Południowej. Panuje tam dość wysoka wilgotność i brak dostępu do bezpośredniego światła. Stanowią one tam część runa leśnego. Wyróżniamy 49 gatunków, jednak tylko dwa z nich zostały roślinami doniczkowymi. Skrzydłokwiat Wallisa i skrzydłokwiat kwiecisty są spotykane najczęściej.
Jak wygląda skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat może osiągać wysokość nawet do 1 metra, jednak są odmiany miniaturowe, nieprzekraczające 25 cm. Są idealne do tworzenia lasów i ogrodów w szkle. Roślina ma kwiatostany typu kolbiastego, najczęściej w kolorze białym lub w odcieniach zieleni. Liście są ciemnozielone o lancetowatym kształcie i wzniosłym pokroju.
Jaka ziemia dla skrzydłokwiatu?
Skrzydłokwiaty wymagają gleby żyznej, bogatej w składniki pokarmowe i przepuszczalnej. Konieczne jest zastosowanie keramzytu na spodzie donicy, dzięki któremu roślina nie będzie narażona na stanie w wodzie i gnicie korzeni. Jednak skrzydłokwiaty można z powodzeniem wykorzystywać do upraw hydroponicznych, a nawet do nasadzeń w terrariach.
Stanowisko dla skrzydłokwiatu
Idealnym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu jest miejsce jasne z rozproszonym światłem. Związane jest to z naturalnym miejscem występowania rośliny. Bezpośrednie wystawienie kwiatów na słońce może spowodować poparzenia na liściach. Zbyt ciemne miejsce bez dostępu do światła sprawi, że roślina przestanie kwitnąć i będzie wolniej rosła.
Podlewanie latem i zimą
W związku z tym, że skrzydłokwiat pochodzi ze strefy równikowej, potrzebuje dużej wilgotności powietrza. Dodatkowo kiepsko toleruje okresowe susze. Roślinę trzeba podlewać regularnie – w lecie i w czasie wysokich temperatur nawet dwa razy w tygodniu. Oczywiście każdorazowo sprawdzamy, czy ziemia delikatnie przeschła. Żółknięcie liści świadczy o nadmiarze wody i przelaniu rośliny. Opadnięte i zwisające liście to utrata turgoru i brak lub zbyt mała ilość wody w roślinie.
W okresach zimowych staramy się trzymać doniczki z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, kominki czy nagrzewnice. Powodują one drastyczny spadek wilgotności powietrza. Jeśli roślina stoi w odpowiednim miejscu, raz na tydzień wystarczy ją podlać odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Nawożenie skrzydłokwiatów
Kwitnące rośliny możemy nabyć cały rok w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Jeśli taką roślinę kupimy w okresie zimowym, musimy zastosować nawóz do roślin kwitnących. Skrzydłokwiat to roślina o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe.
Jeśli mamy już ją w naszej kolekcji, będzie ona sama regulować czas kwitnienia. Z reguły jest to okres letni. W tym czasie oczywiście ją nawozimy. Po kwitnieniu przestajemy, gdyż przechodzi ona w okres spoczynku. Wiosną znów zaczynamy dostarczać składniki odżywcze, co pobudzi roślinę do kwitnienia.
Przesadzanie i rozmnażanie skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiaty przesadzamy wiosną co 2–3 lata. Wybieramy doniczkę maksymalnie 2 rozmiary większą od poprzedniej. Wymieniamy ziemię na nową, na dno doniczki wsypujemy drenaż.
Przesadzanie to dobry moment na rozmnożenie rośliny. Robimy to poprzez podział bryły korzeniowej na mniejsze części. Przy przesadzaniu dokładnie oglądamy roślinę, usuwamy stare i zgniłe korzenie. Rozmnażać możemy także z nasion, jest to jednak niezwykle trudne i kłopotliwe.
Praktyczne porady
Jak już było wspomniane, skrzydłokwiaty lubią wilgotne powietrze. Dlatego dobrym miejscem dla nich jest łazienka z oknem (sprawdź, jakie rośliny wstawić do łazienki). Aby pomóc roślinie utrzymać stałą wilgotność ziemi, warto wlewać wodę do podstawki, na której stoi doniczka. Dzięki parowaniu wilgotność powietrza będzie większa, a roślina w razie potrzeby pobierze wodę sama.
Skrzydłokwiat jest rośliną niezwykle odporną na szkodniki i choroby grzybowe. Jednak w przypadku gdy roślina jest przesuszona, a potem przelewana, mogą pojawić się ziemiórki. Należy zastosować wtedy pułapki feromonowe w postaci żółtych lepów.
Właściwości skrzydłokwiatu oczyszczające powietrze
Jakość powietrza zależy od wielu czynników. Smog, farby na ścianach, kleje meblarskie, drukarki, wykładziny w pomieszczeniach biurowych – wszystko to ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Naturalne jest, że korzystamy z filtrów i oczyszczaczy powietrza, jednak możemy się wspomóc roślinami, które też mają takie właściwości. Dzięki temu połączymy przyjemne z pożytecznym. Zadbamy o otaczający nas wystrój wnętrza i sprawimy, że powietrze będzie czystsze.
Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?
Jakie substancje szkodliwe usuwają rośliny
Usuwanie substancji szkodliwych, takich jak toluen, formaldehydy czy benzen, następuje poprzez system korzeniowy, w obrębie którego żyje szereg mikroorganizmów rozkładających szkodliwe substancje. Dlatego właśnie tak ważne jest dbanie o dobrą kondycję roślin. Oczywiście jedna roślina cudu nie zdziała, jednak jest to zawsze dobry początek.
Najwyższy poziom oczyszczania powietrza osiągnąć można poprzez odpowiedni dobór roślin i maksymalną ich ilość. Dlatego właśnie w ostatnich czasach tak modne są zielone ściany w biurowcach. Zieleń sprzyja relaksowi i ma wpływ na czystsze powietrze.
Inne rośliny oczyszczające powietrze
Do roślin oczyszczających powietrze należy jeszcze kilka innych kwiatów doniczkowych, zarówno ozdobnych z liści, jak i kwitnących. Z powodzeniem można je wykorzystywać do tworzenia zielonych ścian, kwiatowych kompozycji czy zakątków.
Rośliny kwitnące oczyszczające powietrze to także chryzantemy, falenopsis, czyli cieszący się popularnością storczyk, kalanchoe, cyklamen perski czy gerbera. Ozdobne z liści – to bluszcz pospolity, szeflera, sansewieria, zamiokulkas, nefrolepis (paproć), dracena lub epipremnum.
Rada Ulubionego Ogrodnika
Każdą z wymienionych wyżej roślin warto postawić w sypialni. Poprawi to jakość naszego snu, da poczucie zwiększonego relaksu. Jeśli zdecydujemy się na tworzenie kompozycji z tych roślin, należy pamiętać o tym, że powinny one mieć podobne wymagania, zarówno dotyczące podłoża, jak i podlewania czy dostępu do światła.
Uwaga, roślina trująca!
Skrzydłokwiat jest rośliną trującą. Zawiera on w swoim soku szczawian wapnia. Zjedzenie rośliny może powodować obrzęki w obrębie błony śluzowej, niewydolność serca, podrażnienie skóry i wysypkę. Wszystkie prace przy roślinie muszą być wykonywane z zachowaniem zasad bhp.
Roślinę należy trzymać z daleka od małych dzieci i zwierząt, które mogłyby próbować ją zjeść (sprawdź: jakie rośliny są niebezpieczne dla dzieci). W przypadku podejrzenia spożycia lub pojawienia się jakichkolwiek objawów należy natychmiast udać się do lekarza.