Spis treści
Czym jest homeopatyczny mercurius solubilis?
Do produkcji homeopatycznego mercurius solubilis wykorzystuje się związek zawierający rtęć. W homeopatii znanych jest kilka produktów na bazie rtęci, lecz mercurius solubilis jest najlepiej poznanym i najczęściej wykorzystywanym z nich wszystkich. Badał go już sam odkrywca i prekursor homeopatii, Samuel Hahnemann.
Homeopatyczny mercurius solubilis może przyjść nam z pomocą w różnych schorzeniach, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Przydaje się między innymi w chorobach górnych dróg oddechowych, uszu, oczu, jamy ustnej, przewodu pokarmowego czy układu moczowo-płciowego.
Naturalne sposoby na infekcje intymne
W jakich sytuacjach możemy się wspomóc homeopatycznym mercurius solubilis?
W przypadku stanów ostrych, z wyraźnie zaznaczonymi objawami, homeopatyczny mercurius solubilis sprawdza się w, często bardzo uciążliwych i bolesnych dla chorego, dolegliwościach. Między innymi:
Ostre zapalenie migdałków
Czyli angina – szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z silnym bólem gardła i uczuciem zaciskania podczas przełykania. Ból czasem promieniuje w kierunku ucha. Widoczne są ropne naloty na migdałkach, węzły chłonne są powiększone, a gardło i migdały – zaczerwienione. Chory jest osłabiony, może gorączkować, pojawiają się dreszcze, a pogorszenie objawów występuje głównie w nocy, utrudniając spokojny sen i regenerację.
Nieżyt nosa
Który może mieć charakter ostry lub chroniczny i nawracający. Katar jest tu ropny, podrażniający, o zielonkawym zabarwieniu i często nieprzyjemnym zapachu. Chory często kicha. Oprócz ropnej wydzieliny, z nosa może pojawiać się również krwawienie.
Zapalenie zatok
Zwłaszcza, jeśli zapaleniu zatok towarzyszą kłujące, przeszywające, głębokie, ostre bóle, czasem o charakterze nerwobóli. Może być odczuwana nawet bolesność kości w obrębie głowy. Bóle są niezwykle intensywne, wyraźnie nasilające się nocą. Nierzadko towarzyszy im obecność ropnej, podrażniającej, zielonkawej wydzieliny.
Zapalenie ucha
Ta dolegliwość również przebiega z silnym bólem oraz dojmującym uczuciem kłucia i pieczenia w obrębie zmienionego zapalnie ucha lub uszu. Zazwyczaj pojawia się też gęsty wyciek z ucha, o żółtozielonkawym kolorze i przykrym zapachu.
Zapalenie ucha u dzieci – leczenie naturalne
Zapalenie spojówek i/lub powiek
Homeopatyczny mercurius solubilis będzie pomocny, jeśli stan zapalny oka/oczu przebiega z występowaniem obfitej i podrażniającej ropnej wydzieliny, a oczy są zaczerwienione i silnie pieką. Objawy nasilają się w cieple i pod wpływem światła – chory odczuwa wręcz światłowstręt i chroni się w ciemnych pomieszczeniach. Powieki są czerwone i obrzęknięte. Stan taki może być wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, ale może to być również skutek przewiania oczu.
Stany zapalne dziąseł i jamy ustnej
W dolegliwościach zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej, przy których możemy się wspomóc homeopatycznym mercurius solubilis, pojawia się szereg objawów charakterystycznych:
- specyficzny wygląd języka chorego – język jest obrzmiały, wiotki, z odciśniętymi po bokach śladami zębów, najczęściej jest pokryty lepkim, żółtawym nalotem
- z ust pacjenta można poczuć niezwykle nieprzyjemny zapach, wyczuwany nawet z pewnej odległości
- nadmierne ślinienie się – ślina jest lepka, gęsta i ciągnąca się, o żółtawym, „brudnym” kolorze, a po nocy można zauważyć jej ślady na poduszce
Objawy te można zaobserwować w przypadku takich schorzeń jamy ustnej jak np. zapalenie dziąseł – jeśli dziąsła są rozpulchnione, łatwo krwawiące, bardzo bolesne i wrażliwe na najmniejszy dotyk. Homeopatyczny mercurius solubilis przyda się także, gdy dokucza nam ropień okołozębowy, paradontoza z odsłoniętymi, bolesnymi szyjkami zębów czy afty w postaci bolesnych, powierzchownych owrzodzeń na śluzówce jamy ustnej.
Biegunka
W szczególności o ostrym przebiegu – gdy stolce są zielonkawe, śluzowate, podrażniające i podbarwione krwią. Chory odczuwa przemożne parcie na stolec, jest ogólnie osłabiony i zmęczony, może gorączkować i skarżyć się na bóle brzucha.
Zapalenie pęcherza moczowego
Przebiegające z dużą bolesnością i częstą potrzebą oddawania moczu. Pomimo silnego parcia mocz oddawany jest rzadko, a towarzyszy temu uczucie intensywnego pieczenia i kłucia. Mocz ma ciemny kolor, bywa podbarwiony krwią.
Naturalne sposoby na zapalenie ucha
Homeopatyczny mercurius solubilis – objawy charakterystyczne
U osoby, u której homeopatyczny mercurius solubilis może okazać się pomocnym wyborem, w przebiegu choroby pojawiają się zazwyczaj specyficzne objawy i odczucia towarzyszące, takie jak:
- Uczucie metalicznego posmaku w ustach – pojawia się zwłaszcza u osób cierpiących na schorzenia w obrębie przewodu pokarmowego.
- Ogólne osłabienie – któremu może towarzyszyć zmęczenie, apatia, brak apetytu i utrata masy ciała.
- Ropne wydzieliny – wydzieliny (pojawiające się w przebiegu wielu schorzeń) mają tu zawsze charakter ropny i podrażniający. Często nieprzyjemnie pachną, mają zielony lub żółtozielonkawy kolor.
- Charakterystyczny wygląd jamy ustnej – opisany już powyżej – dotyczy głównie wyglądu języka, nieprzyjemnego zapachu z ust oraz ślinotoku. Zmiany te niekoniecznie muszą być związane z chorobą występującą w obrębie jamy ustnej. Bardzo często towarzyszą zaburzeniom innych narządów i układów.
- Pocenie się – nasilające się zwłaszcza nocą. Pot jest lepki, zazwyczaj ma nieprzyjemny zapach i nie przynosi ulgi choremu, np. w gorączce.
- Nadwrażliwość na skrajne temperatury – osoba taka nazywana bywa „żywym termometrem”, ponieważ reaguje nadmiernie na każdą ekstremalną temperaturę. Źle znosi zarówno upały, jak i zbytnie chłody. Nie lubi żadnych skrajności pogodowych. Najlepiej czuje się w temperaturze umiarkowanej i przy suchym powietrzu. Jej wyjątkowa nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne oraz ogólne osłabienie i brak siły życiowej sprawia, że nie znosi wszelkich zmian. Samopoczucie i objawy chorobowe pacjenta pogarszają się w zimnie i wilgoci, ale również pod wpływem ekspozycji na słońce, gorąca i pocenia się.
- Ogólne pogorszenie nocą – większość symptomów chorobowych nasila się u tych osób w nocy. Może to być np. wzrost gorączki, silniejsze bóle, suchy kaszel, intensywne poty, dreszcze, złe samopoczucie ogólne itd.
Komu najbardziej przyda się homeopatyczny mercurius solubilis?
Osoba taka cechuje się często obniżoną energią i mizerną witalnością. Ma słabą odporność i wytrzymałość. Skutkuje to ogólną niestabilnością organizmu, obniżeniem mechanizmów obronnych i podatnością na zakażenia bakteryjne i stany przebiegające z ropieniem.
Z ogólnego osłabienia wynika nadwrażliwość na otoczenie i wszelkie uwarunkowania zewnętrzne. Efektem jest też skłonność do wycofywania się i niepodejmowania zadań, które wymagają większych nakładów energetycznych. Brak witalności sprawia, że z czasem osoby te stają się spowolniałe, ciągle zmęczone, apatyczne i flegmatyczne, z tendencją do łatwego rozwoju stanów zapalnych i ropnych.
Wskazówka! Zdarza się, że w wymienionych powyżej schorzeniach objawy chorego są bardziej nasilone. Ból jest bardziej intensywny, pojawia się krwawienie, wydzieliny są obfite, podrażniające, z obecnością ropy i/lub krwi. Wspomagająco, można wówczas rozważyć homeopatyczny mercurius corrosivus.
Jak skutecznie zadbać o chore zatoki?
Warto wiedzieć
Homeopatyczny mercurius solubilis może stanowić komplementarne uzupełnienie leczenia konwencjonalnego wyżej wymienionych dolegliwości. Warto wiedzieć, że nawet jeśli konieczne jest podanie leków chemicznych w ostrych, ropnych zakażeniach, terapię zawsze można wspomóc homeopatią.
Homeopatyczny mercurius solubilis jest dobrym „dodatkiem”, który pomoże przyspieszyć leczenie, poprawić ogólne samopoczucie pacjenta i jego siły witalne, co dodatkowo wzmocni organizm w walce z chorobą.