Każda nowa sytuacja może budzić lęk, zwątpienie bo nie mamy takiego doświadczenia, które potwierdziłoby przebieg wydarzeń. To naturalne reakcja na nieznane. Pytanie, co z tym lękiem zrobisz dalej. Zadbaj o swój wewnętrzny spokój. Nie dam ci jednej niezawodnej recepty dobrej dla wszystkich, za to 10 punktów, z których możesz wybrać, te które będą pomocne w twojej sytuacji. Jak poradzić sobie z lękiem przed pandemią koronawirusa?
Spis treści
Jak radzić sobie z niepokojem i lękiem?
1. Zminimalizuj niepokój – selekcjonuj informacje
Czytaj konkretne informacje, które pozwolą ci zadbać o siebie i najbliższych. Unikaj oglądania, czytania i słuchania wszelkich doniesień, historii, „smaczków” – one jedynie nakręcają twoje emocje i sprawiają, że czujesz stres. Kiedy pomyślisz, co wniósł dany „news” do twojej sytuacji, może okazać się, że… niewiele albo nic na poziomie merytorycznym, a jedynie niepokój i lęk. Sprawdź tylko dwa razy w ciągu dnia kanały informacyjne, a najlepiej raz dziennie i to z potwierdzonych źródeł, by nie faszerować głowy ani ducha niepotrzebnymi informacjami.
2. Zrób sobie wieczór wolny od newsów
Nie czytaj „newsów”, nie oglądaj kanałów informacyjnych wieczorem. To karmi niepokój i lęk. Jeśli już musisz, to przynajmniej dwie godziny przed snem. Dlaczego to ważne? Negatywne treści nawet jeśli nie przetwarzamy ich na poziomie świadomym, są aktywne na poziomi nieświadomym. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli zajmiemy się czymś innym lub będziemy już w łóżku chcąc zasnąć nasza podświadomość nadal będzie przetwarzała te informacje. Może to utrudnić zaśnięcie lub spowodować niespokojny sen.
3. Stwórz check listę, czyli tzw. listę kontrolną
Weź długopis i kartkę i zrób bardzo konkretną listę rzeczy, które masz do zrobienia w domu po to, by zająć się czymś innym niż śledzenie informacji lub myślenie o aktualnej sytuacji lub tym, co będzie Na liście mogą znaleźć się najdrobniejsze pomysły np. przesadzić kwiaty, ułożyć w środkowej szafce kuchennej, ułożyć książki na półce w pokoju, przeczytać konkretną pozycje, uporządkować pulpit komputera. Zapisanie tych czynności w bardzo konkretnych punktach pomoże ci skoncentrować cie na zadaniu, które masz wykonać. Nie musisz wykonać wszystkiego z tej listy, ważne byś miał listę czynności, które pomogą ci zająć myśli.
4. Przyjacielski krąg wsparcia
Stwórz listę osób, z którymi chciałbyś porozmawiać. Zapisz na kartce. Być może wielokrotnie zbierałeś się, by zadzwonić do konkretnej osoby ale zawsze coś wypadało. A to przyjechał kurier i później umknęło lub nie było już czasu, a to musiałeś wyjść na autobus i „na 5 minut nie ma co dzwonić”. Być może teraz jest dobra okazja, aby na spokojnie zadzwonić do tych konkretnych osób i porozmawiać. Nie podejmuj jednak tematu zagrożenia lub tylko w dwóch zdaniach! Twój umysł, duch i emocje mają odpocząć od tego tematu.
5. Medytuj, medytuj, medytuj!
Usiądź wygodnie w fotelu, jeśli to możliwe włącz muzykę relaksacyjną, zaparz ulubioną herbatę. Myśl o rzeczach dobrych, przyjemnych. Przypomnij sobie miejsce, które szczególnie lubisz. Być może są to góry, lub morze. Wyobraź sobie ciepłe słońce, które otula cie swymi ciepłymi promieniami. Usłysz szum fal. Śpiew ptaków. Szum drzew. Staraj się skoncentrować na przyrodzie i odgłosach jakie może wydawać. Na pewno znasz jakieś miejsca, które cie zachwyciły. Wróć do nich oczyma wyobraźni. W internecie znajdziesz też tak zwane „medytacje kierowane”.
6. Pamiętaj o oddechu
Regularny oddech, szczególnie w sytuacji stresu, napięcia emocjonalnego jest bardzo pomocnym czynnikiem. Nieraz zapewne słyszałeś radę „weź głęboki oddech!” albo kiedy minęło coś trudnego „odetchnąłeś z ulgą” niekiedy nawet głośno wypuszczając powietrze myśląc „uff kamień spadł mi z serca”. Regularny oddech potrafi prawdziwie uspokoić. Głęboki wdech i powolny wydech. Wdech i powolny wydech. Wdech i powolny wydech. Dzięki temu dotlenisz mózg, wyregulujesz rytm serca. Kiedy dopada cie panika albo lęk to najlepszy natychmiastowy sposób!
7. Bądź „tu i teraz”
Staraj się nie analizować sytuacji i wymyślać scenariuszy na przyszłość. Nie myśl o tym, co będzie! Skup się na „tu i teraz”. Rozeznaj swoją sytuację, zastanów się, co możesz zrobić, by polepszyć swoją sytuację. Nie oceniaj swoich pomysłów, zobacz czy są realne na teraz. Jeśli sprawa dotyczy twoich bliskich zastanów się nad tym, na co masz wpływ i co dla nich możesz zrobić i o to zadbaj.
Sprawdź, na czym polega mindfulness, czyli technika uważności.
8. Zaproś to swojego domu… muzykę!
Muzyka ma właściwości terapeutyczne. Cisza może sprzyjać kłębieniu się trudnych myśli.
9. Rozpraw się z nudą
Jeśli spędzasz kolejny dzień z tymi samymi osobami i zaczyna wkradać się nuda pamiętaj o niezawodnej grze „państwa/miasta” albo „statki”. Możecie wspólnie spędzić czas w sposób, jaki dotychczas był mało możliwy z powodu braku czasu. Jeśli obecnie przebywasz sam, możesz zagrać w te same gry z drugą osobą przez telefon.
10. Znajdź spokój w religii
Jeśli jesteś osobą religijną (niezależnie od tego jaką religię wyznajesz – chrześcijaństwo, islam, buddyzm, judaizm, konfucjanizm…), oddaj sprawy w boże ręce i zachowaj rozum. Nie doszukuj się kary Boga, w tym co się dzieje, a bardziej Jego Miłości i tego, co chce konkretnie do ciebie powiedzieć przez to wydarzenie. Bóg z najtrudniejszej sytuacji potrafi wyprowadzić największe dobro dla ciebie.