5 objawów odwodnienia u niemowląt

Im dziecko młodsze, tym niebezpieczeństwo jest większe, bo odwodnienie może być groźne nawet dla jego życia. Warto znać najważniejsze objawy tego problemu, by w porę prawidłowo zareagować!
Objawy odwodnienia u niemowląt i małych dzieci.

Najczęściej odwodnienie dotyczy maluchów chorujących na infekcję rotawirusową, która przebiega z biegunką i wymiotami. Ale może się zdarzyć także u dziecka, które ma bardzo wysoką gorączkę i odmawia przyjmowania napojów lub nawet u kilkulatka, który przez cały dzień bawi się na rozgrzanej plaży, zapominając o piciu. Podpowiadamy, co trzeba sprawdzić, by przekonać się, czy maluch jest odwodniony. Jeśli ma on przynajmniej jeden spośród wymienionych symptomów, konieczna jest wizyta u pediatry.

Objawy odwodnienia u niemowląt i małych dzieci

  1. Skóra – fałd skóry na brzuchu w okolicy pępka ściśnięty między palcami nie wraca szybko do poprzedniego stanu (nie rozprostowuje się)
  2. Oczy – są zapadnięte a dziecko ma zmieniony wyraz twarzy
  3. Śluzówki – suche, a maluch płacze bez łez
  4. Ciemiączko –  wklęsłe (tylko u niemowląt do 7-12 miesiąca życia)
  5. Zachowanie – malec jest apatyczny, senny lub rozdrażniony

Objawy odwodnienia u dziecka.

Więcej o objawach odwodnienia u dziecka przeczytasz TUTAJ.

12.07.2019
Wybieracie się samochodem w podróż z dzieckiem lub dziećmi? Wyprawa będzie udana, jeśli  dobrze się do niej przygotujecie i będziecie przestrzegać zasad bezpiecznego podróżowania z malcem. Jakich? Konsultacja Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, biomechanik zderzeń, redaktor serwisu fotelik.info.
15.08.2019
Tuż po narodzinach dziecka zarówno położna jak i lekarz neonatolog sprawdzają oczy maluszka. Potem jeśli dziecko jest zdrowe obserwują je rodzice. Gdy skończy on 6-9 miesiąc życia zwykle udaje się na pierwszą kontrolę do okulisty. Do tego czasu warto zachować czujność i obserwować czy wzrok niemowlęcia rozwija się prawidłowo. Kiedy iść po poradę do okulisty […]
30.09.2019
Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko miało mocne i zdrowe zęby, zacznij o nie dbać jak najwcześniej. Utrzymanie higieny jamy ustnej dziecka wydaje się proste i bezproblemowe? Tylko pozornie! Niektóre rady doświadczonej i uwielbianej przez dzieci stomatolog Marzeny Koperskiej z gabinetu Redental mogą cię naprawdę zaskoczyć. Sprawdź, jak zadbać o zęby u niemowlaka.
06.09.2018
Większość z nas ma od czasu do czasu ten problem – nagle zaczyna TAM piec, swędzieć, pojawiają się upławy. Co zrobić, żeby nie dopuścić do rozwoju zakażenia? A jeśli pierwsze objawy się pojawią  – w jaki sposób zatrzymać chorobę? Radzi ekspert, ginekolog-położnik dr n. med. Grzegorz Południewski, ekspert portalu Zdrowa ONA.
13.09.2019
Niektóre owoce i warzywa są wyjątkowo mocno przesycone pestycydami czyli chemicznymi środkami (owado-, grzybo- i bakteriobójczymi) stosowanymi podczas upraw na masową skalę. Owszem, dzięki działaniu chemii mamy na talerzu idealne marchewki czy brzoskwinie, ale wraz z nimi zjadamy mnóstwo szkodliwych substancji. Sprawdź, które warzywa i owoce są szczególnie niebezpieczne – te koniecznie kupuj tylko w […]
06.02.2018
Asany w połączeniu z głębokim, świadomym oddechem i skupieniem na chwili obecnej, pomogą ci poradzić sobie ze stresem. Pozwalają nie tylko rozluźnić ciało, ale też dotlenić organizm i spojrzeć na pewne sprawy z dystansu.