Spis treści
Żyworódka wąskolistna – właściwości
Ze względu na rosnącą popularność żyworódki pierzastej (Kalanchoe pinnata), rośliny o walorach leczniczych, wokół całego gatunku zrobiło się w ostatnich latach spore zamieszanie. Trzeba jednak mieć świadomość, że mamy do czynienia z kilkoma popularnymi odmianami żyworódek, a większość z nich nie nadaje się do użytku wewnętrznego. Najpopularniejsza jest żyworódka Kalanchoe blossfeldiana, której drobne kwiaty tworzą czerwone, różowe lub żółte baldachy. Jest to popularna roślina doniczkowa.
Żyworódka pierzasta ma duże, owalne liście i to w nich tkwi prozdrowotna moc rośliny. Wykorzystuje się ją do produkcji soków i płynów, które znajdują zastosowanie w leczeniu chorób i zmian skórnych czy stanów zapalnych jamy ustnej. Niestety żyworódka wąskolistna nie posiada takich właściwości, a jej spożycie może zakończyć się zatruciem pokarmowym.
Jak wygląda żyworódka wąskolistna?
Żeby uniknąć pomyłki, warto wiedzieć, jak wygląda żyworódka wąskolistna. Bardzo trudno pomylić ją z innymi odmianami z gatunku kalanchoe. Liście tej rośliny wyrastają regularnie wokół pionowych pędów, są wąskie, długie i mają cętkowane wybarwienie. Cechą charakterystyczną Kalanchoe tubiflora, oprócz szybkiego wzrostu, są małe rozmnóżki na liściach. Tworzą one ciekawy efekt wizualny, a dla rośliny mają znaczenie związane z przetrwaniem. Dzięki nim żyworódka rozmnaża się bardzo łatwo i w ekspresowym tempie.
Kalanchoe tubiflora – jak uprawiać?
Żyworódka wąskolistna nie jest wymagająca w uprawie. Potrzebuje jedynie lekkiego, przepuszczalnego podłoża. Ciężka czy gliniasta ziemia spowodowałaby choroby i gnicie korzeni, tak samo jak zbyt częste podlewanie. Jako sukulent Kalanchoe tubiflora przetrzymuje zapasy w liściach, więc niewielka dawka wody raz w miesiącu w zupełności wystarczy.
Tubiflorze zaszkodzą z pewnością niskie temperatury, dlatego jeśli hodujemy ją na balkonie, zimą należy przenieść żyworódkę do domu. Roślina nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. W okresie od listopada do marca można trzymać ją na parapecie, jednak wiosną i latem lepiej przenieść ją w mniej naświetlone miejsce. Jeśli będziemy mieć szczęście, żyworódka wąskolistna może nawet zakwitnąć – może to mieć miejsce w trakcie zimy. Jej kwiaty mają kolor pomarańczowy.
Pamiętajmy o tym, że Kalanchoe tubiflora nieustannie się rozmnaża, warto więc zachować miejsce na nowe sadzonki lub liczyć się z tym, że będziemy nimi obdarowywać rodzinę i przyjaciół. Jeśli zechcemy przesadzić roślinę, najlepiej zrobić to wiosną lub latem.